امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مضرات کلر استخر برای بدن
#1
مضرات کلر استخر برای بدن

[تصویر:  o01hvvsciit36fqvofy.jpg]
استفاده از كمپرس یخ در كاهش التهاب و خارش ناشی از حساسیت به كلر موثر است...


دكتر محمد حسین افتخاری اظهار كرد: فردی كه به كلر حساسیت داشته باشد دچار این آلرژی می‌شود. این آلرژی همانند آلرژی‌های مدیكال یا شیمیایی است و قرمزشدن كامل چشم، التهاب، ورم پلك‌ها و خارش را در پی خواهد داشت.

وی اضافه كرد: میزان بروز حساسیت در اشخاصی كه زمینه آلرژیكی دیگری نیز دارند بیشتر است و همچنین میان نوجوانان 13 تا 14 ساله و همین طور بزرگسالان نیز شیوع بالاتری دارد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی به كسانی كه به استخرها مراجعه می‌كنند توصیه كرد قبل و بعد از شنا در استخر دوش بگیرند تا تماس آب آلوده با چشم كاهش یابد.

وی یادآور شد: علاوه بر محلول‌هایی كه توسط پزشك برای درمان تجویز می‌شود، استفاده از كمپرس یخ نیز در كم شدن خارش و التهاب ناشی از حساسیت به كلر موثر است.

دكتر افتخاری درباره دلیل آلوده بودن آب استخرها و بالابودن غلظت كلر در این مكان‌ها توضیح داد: اغلب به منظور كم كردن میزان آلودگی، غلظت كلر را در آب افزایش می‌دهند. البته میزان كلر توسط مراكز بهداشتی و كلرومترها اندازه‌گیری می‌شود اما باید توجه كردكه عدم رعایت استاندارد در این مورد منجر به ایجاد آلرژی‌ها، عفونت، اگزما و تراخم شده و فرد را با مشكلاتی مواجه می‌كند.

وی ادامه داد: اگر چشمان كودكی پس از بیرون آمدن از استخر، قرمز شد مراجعه به پزشك الزامی است زیرا این قرمزی نشان دهنده عفونت است. عفونت‌های تراخم از طریق آب به چشم منتقل می‌شوند. همچنین التهاب تراخم كه می‌تواند منشا ویروسی و باكتریایی داشته باشد به دنبال شنا در آب‌های آلوده بویژه استخرها ایجاد می‌شود.

این عضو انجمن چشم پزشكی، در ادامه از والدین خواست تا مراقب سلامت فرزندان خود باشند و در این مورد اظهار كرد: اگر والدین متوجه شدند كه چشمان كودكشان پس از شنا در استخر ترشح عفونی و آبكی دارد، وی را به مراكز درمانی منتقل و برای چندین روز از ورود كودك به استخر منع كنند زیرا ممكن است این عفونت وارد آب شده و تعداد زیادی از افرادی را كه به استخر مراجعه می‌كنند را درگیر كند.

وی در پایان اضافه كرد: كنترل استخر، كلریزه كردن مناسب و تصفیه آب استخر تا حد زیادی در كاهش این عوارض موثر خواهد بود. همچنین استفاده از عینك‌های شنا به این خاطر كه تماس چشم با آب آلوده را كاهش می‌دهد، به میزان قابل توجهی در كنترل و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی ناشی از شنا در آب استخرهای آلوده تاثیرگذار خواهد بود.
 تشکر شده توسط : # پریسا # , mary54 , coffeedot , yummy , شهرزاد , رزمینا , هاجی , sargol
#2
استخر: آب باید تحت شدیدترین مراقبت ها باشد


[تصویر:  117677.jpg]


آب استخرها مدام از طریق سیستم های اتوماتیک ِ تجدید و تصفیه تحت مراقبت است. هدف از این کار جلوگیری از غلظت بیش از حد تثبیت کننده هاست که عمل ضد عفونی کنندگی کلر را کاهش می‌دهد. آب استخر باید طوری باشد که نه چشم ها و نه مخاط ها را تحریک کند. به همین علت در حال حاضر PH آب استخرها بین 6.9 و 8.2 است. آنالیزهای باکتریولوژیک به طور منظم انجام می‌شوند تا از عدم وجود کلیفُرم های مدفوعی، میکروب های بیماری زا و استافیلوکوک ها اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، چندین بار در سال استخرها تخلیه و تمیز می‌شوند. به طور خلاصه، خطر ابتلا به یک بیماری شدید مانند منانژیت یا ورم روده تقریباً صفر است.

انواع مختلف معضلات
با این حال استخرها مصون از آلودگی و بی نقص نیستند. در واقع، ویژگی تهاجمی مواد ضدعفونی کننده اکوسیستم پوستی را اندکی تغییر می‌دهد. در این میان، شایع ترین عارضه xérose است، یعنی خشک شدن پوست. از نظر برخی متخصصان پوست، این عارضه به علت از بین رفتن سیستم "هیدرولیپیدیک" و توسط باکتری ها و قارچ ها ایجاد می‌شود. گاهی اوقات، شناگران در استخرها اپیدمی های قارچی را می‌شناسند، این عفونت های انگلی خود را به شکل پلاک های قرمز رنگ بین انگشتان پا نشان می‌دهند. برای جلوگیری از این مشکل، کافیست بعد از دوش گرفتن به دقت لایه های میان پوست را خشک کنید. برای درمان هم باید پماد ضد قارچ استفاده شود که بی شک مؤثر خواهد بود.

"گرانولوم استخرها" یکی دیگر از بیماری های نادری است که از طریق میکرو-باکتری ها ایجاد می‌شود. این مشکل که اغلب در ناحیۀ زانو بروز پیدا می‌کند، به شکل پلاک های زگیل مانند خود را نشان می‌دهد و از بین رفتن شان هم مزمن و زمان بر است. در نهایت، در مواردی واقعاً استثنایی، برخی افراد حساس ممکن است دچار اگزما شوند. راحت ترین کار این است که در زمان خارش، فقط محل مورد نظر را مرطوب نگه دارید. اما باز هم تکرار می‌کنیم که این موارد واقعاً نادر هستند!

جستجوی پاپیلوم
به طور کلی، آب استخر مأمن انواع مختلف میکروب هاست. ولی باید نسبت به آب حوضچه ها و پلاژها بدبین باشید. برخی میکروب های قوی در هر شرایطی رشد می‌کنند، خصوصاً ویروس های پاپیلوم انسانی که باعث ایجاد زگیل می‌شوند. ضمناً متخصصان پوست مشاهده کرده اند که یک تناسب منطقی بین موارد زگیل کف پا و تعداد دفعات وارد شدن به حوضچه ها وجود دارد. در موارد متعددی دیده شده که زگیل ها روی دست و کف پاها مستقر می‌شوند.

گاهی اوقات، خودبه‌خود از بین می‌روند، اما در اغلب موارد باید به یک درمان از طریق سرما متوسل شد (برف کربنی). با وجود چنین قید و بندهایی، نباید هراسی از آب استخرها داشت. از سوی دیگر، تقریباً هیچ مشکلی بین شناگران، در سطوح بالا دیده نمی‌شود. مطمئناً، علت اصلی این امر استفاده از عینک مخصوص شنا و دوش گرفتن کامل و با دقت، قبل و بعد از شنا است. پس شما هم مانند شناگران، قبل از وارد استخر شدن دوش بگیرید، پاهای تان را بشویید و بعد از خارج شدن مجدداً دوش گرفته و به طور کامل بدن تان را خشک کنید.
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : رزمینا , # پریسا # , نازلی
#3
استخر: حواستان به مواد تحریک کننده باشد!
برای پاکیزه نگه داشتن آب، باید از مواد ضدعفونی کننده (کلر، بروم، اُزن،...) استفاده کرد. اما نباید در استفاده از آنها زیاده روی کرد زیرا ممکن است تحریک کننده باشند و باعث بروز مشکلات چشمی، پوستی (اگزما)، یا تنفسی (برونشیت، آسم) بشوند. البته این اقدامات که توسط گردانندگان استخر انجام می‌شود برای راحتی افراد است.

در واقع، مواد ضد عفونی کنندۀ آب با مادۀ ارگانیکِ (آمونیاک) شناگران (عرق، آب دهان، ادرار، ترشحات بینی، مایعات پوست، پوست سر...) ترکیب می‌شوند که موادی سرایت کننده، شیمیایی و خطرناک مانند تری کلرامین یا کلرفُرم تولید می‌گردد.

برای کم کردن این انتشارهاست که توصیه می‌شود قبل از اینکه وارد آب شوید، دوش بگیرید. بنابر داده های آژانس امنیت سلامت محیط زندگی و کار، تقویت اصول بهداشتی بدن باعث کاهش غلظت مواد آلاینده خواهد شد (البته به موازات بهبود روش های ضدعفونی کردن آب).

ضمناً شناگران به طور منطقی باید کلاه شنا بر سر بگذارند و می‌بایست قبل از شنا بدن شان را زیر دوش با صابون بشویند، البته گذاشتن کلاه از قبل اجباری شده بود.

توصیه هایی به شناگران
در اینجا چند توصیه داریم که باعث حفاظت بیشتر از شناگران، شناگران حرفه ای، مربیان و دیگر پرسنل استخر که به طور ویژه در معرض خطر هستند، مفید خواهد بود. خوب است بدانید که شواهد متعددی از بروز آسم بین این افراد دیده شده است. در نهایت رعایت اصول بهداشتی، برای کودکان (زیر دو سال) که سیستم تنفسی و ایمنی بدن شان هنوز در مرحلۀ تکامل قرار دارد، نیز ضروری است.

قبل از شنا بدن تان را با صابون بشویید و دوش بگیرید، این دوش گرفتن شامل استخر هتل ها، کمپ ها، اقامت گاه های تعطیلات و... نیز می‌شود.
کلاه شنا بر سر بگذارید.
از حوضچۀ کوچک که در نزدیکی خروجی دوش ها قرار دارد، عبور کنید.
در صورت ابتلا به بیماری های قابل سرایت، مانند ورم روده از شنا کردن خودداری کنید.
قبل از صابون زدن بدن و دوش گرفتن، توالت بروید.
حریم مکان هایی را که نباید کفش به پا داشته باشید، رعایت کنید
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : nahid , رزمینا , # پریسا # , نازلی , min00
#4
چه موضوع خوبی رو مطرح کردید .ولی کلری که تو استخرها میزنند تاثیراتش بیشتر جلدی هست اما کلری که تو اب اشامیدنی میزنن که دیگه شوخی بردار نیست.این داشته باشین:
افزودن بیش از حد کلر به آب عاملی برای بروز سرطان Confused
یک عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور با تاکید بر اینکه:« تمام بیماری ها به نوعی می تواند با کمبود آب ارتباط داشته باشد.» خاطرنشان کرد:« موادی که به عنوان ضدعفونی کننده به آب اضافه می شود مثل کلر منجر به تولید فرآورده ای در آب می شود که ارتباط آن با بروز سرطان رکتال و مثانه به اثبات رسیده استangry2
 تشکر شده توسط : ostad2000 , نازلی , # پریسا #
#5
یه دوستی دارم غریق نجاته یه چند وقتی هست که صداش تغییر کرده
خودش میگه از کلر زیاد آبه
angry2
 تشکر شده توسط : ثریا , رزمینا
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رنگ‌های افزودنی تهدیدی برای سلامتی arman alagha 0 2,455 2015/04/17, 01:24 PM
آخرین ارسال: arman alagha
  یک نوشیدنی خطرناک برای سلامت جنین شيدا رها 0 2,077 2013/04/21, 12:15 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  استفاده از جوراب سفید برای آقایان ممنوع! نازلی 1 3,495 2013/04/15, 12:18 PM
آخرین ارسال: sargol
  مضرات ضدعرق ها najva 4 13,486 2013/02/10, 09:02 AM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  آیاسوپ های آماده برای مصرف مفیدند؟ sargol 0 2,039 2013/01/10, 01:23 PM
آخرین ارسال: sargol
  مبتلایان به بیماری‌های عفونی از رفتن به استخر خودداری كنند naazanin 6 4,510 2012/09/06, 06:52 PM
آخرین ارسال: nahid
  بدترین جاها برای تهدید سلامتی و بهداشت maryamm 2 3,535 2011/07/18, 10:59 AM
آخرین ارسال: maryamm
  کمردرد بدون علت، زنگ خطری است برای پوکی استخوان نازلی 0 2,088 2011/06/21, 06:21 PM
آخرین ارسال: نازلی
  گذاشتن کارت‌های اعتباری در جیب برای سلامت مضر است paravar2008 0 1,688 2011/01/05, 09:20 PM
آخرین ارسال: paravar2008
  تماشای تلویزیون سه بعدی برای سالمندان، کودکان و زنان باردار خطرنا pariya 0 2,160 2010/11/23, 09:39 AM
آخرین ارسال: pariyaکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست