امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه اثرات هورمونهای جنسی و اینترفرون در بروز حملات و شدت ناتوا
با یکی از بچه ها صحبت می کردم می گفت پزشکش گفته بارداری می تونه بیماریشو کاملا از بین ببره. برام عجیب بود و کنجکاو شدم بدونم چه جوری؟
که این مقاله رو پیدا کردم...
این چکیدش:

چكيده زمينه و هدف: بيماري مولتيپل اسكلروزيس(MS=Multiple sclerosis)، شايعترين بيماري دميليناتيو سيستم عصبي مركزي و علت شايع ناتواني در جوانان ميباشد. تفاوتهايي كه در سير بالينــي، انواع كلينيكي، پراكندگي جغرافيايي، پاسخدهي به درمان و شيوع جنسي بيماري ديده ميشود، دال بر وجود نقش عوامل مختلف و چندگانه در بروز اين بيماري ميباشد. يكي از فاكتورهاي مهم در سير بيماري MS، شيوع جنسي آن و تغييراتي است كه به موازات نوسانات هورمونهاي جنسي در شدت حملات و علايم بيماري ديده ميشود. تمامي اين شواهد بيانگر نقش احتمالي هورمونهاي جنسي در بيماري MS است. اين مطالعه به منظور ارزيابي اثرات درماني هورمونهاي جنسي در سير نوع عودكننده- بهبوديابنده MS و مقايسه آن با درمان معمول با اينترفرون صورت گرفت. روش بررسي: مطالعه به روش هم گروهي(Cohort) انجام شد. براي اين منظور، نهايتاً 39 بيمار زن كه بر اساس معيارهاي مك دونالد مبتلا به Relapsing/Remitting MS(RRMS) بودند، در مدت 32 ماه (از دي ماه 1380 تا مردادماه 1383) مورد مطالعه قرار گرفتند. بيماران در 4 گروه قابل تقسيم بودند: گروه A، شامل 11 بيمار كه اينترفرون و هورمون جنسي را به صورت توام مصرف ميكردند، گروه B، شامل 12 بيمار كه فقط اينترفرون مصرف ميكردند، گروه C، شامل 6 بيمار كه فقط هورمون جنسي مصرف ميكردند و گروه D(شاهد)، شامل 10 بيمار كه اينترفرون و هورمون جنسي مصرف نكردند. در ابتدا و انتهاي مطالعه، ميزان ناتواني بيماران بر اساس جدول EDSS(Expanded disability status scale)، تعداد حملات و متغيرهاي دموگرافيك در فرمهاي جمعآوري اطلاعات، ثبت و توسط نرمافزار آماري(version 11.5)SPSS آناليز گرديدنــد. در آناليــز دادههــا از شاخصهاي توصيفي و تستهاي K.S، Paired T Test، Kruskal-Wallis، Mann-Whitney U و Correlation استفاده شد. يافتهها: ميانگين سني بيماران 36/ 28 سال(36/8 SD=) بود كه 9 نفر، مجرد و 30 نفر، ازدواج كرده بودند. بيشترين و كمترين ميانگين تعداد حملات به ترتيب در گروههاي D(5/2 حمله) و A(36/1 حمله) ديده شد. درآناليز تحليلي نيز ارتباط آماري معنيداري بين تعداد حملات و دريافت هورمون جنسي بدست آمد(013/0 P=). همچنين نتايج، نشان دهنده وجود اختلاف آماري معنيدار بين EDSS قبل و بعد از درمان(000/0 P= ) و نيز بين تغييرات EDSS با مصرف هورمون جنسي (019/0 P=) بود. اين در حالي است كه درمان با اينترفرون فقط با تعداد حملات ارتباط آماري معنيداري داشت(033/0 P=) و با تغييرات EDSS ارتباطي نداشت(32/0 P=). نتيجهگيري: مطالعات مختلف، نتايج متناقضي را در مورد اثرات هورمون درماني بر سير بيماري MS نشان دادهاند. در صورتي كه نتايج مطالعه حاضر، مطرح كننده نقش هورمونهاي جنسي در بيماريMS است و ميتوان گفت برقراري سطح بالاي هورمونهاي جنسي بويژه استروژن(مانند زمان بارداري)، در كاهش حملات موثر است، ضمن آن كه تجويز همزمان هورمونهاي جنسي و اينترفرون ميتواند منجر به كاهش ميزان ناتواني و كاستن از تعداد حملات شود.
بودیم و کسی پاس نمی داشت که هستیم
باشد که نباشیم و بدانند که بودیم
 تشکر شده توسط : نازلی , هانیه , BanOoOo , hamdam , fireboud , kia , najva , فریبا
سلام عزیزم ای کاش منبع رو هم اعلام می کردی
ممنونم
پاییز بهاری است که عاشق شده
 تشکر شده توسط : fireboud , neda sedaghat
من خودم بعد ازدواج خیلی خیلی بهتر شدم.دوتا بارداری پشت سر هم داشتم.۶ساله ازدواج کردم یه حمله.قبلش هر ۵،۶ ماه یه حمله داشتم
همه عمر بر ندارم سر از این خمار مستی
که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی
 تشکر شده توسط : neda sedaghat , فریبا
اینم منبع ....

http://www.medlib.ir/Article/Article.aspx?ari=6274

فعلا تو خونه ام دسترسی به full tex اش ندارم.رفتم دانشگاه حتما اونم می گیرم و میذارم
بودیم و کسی پاس نمی داشت که هستیم
باشد که نباشیم و بدانند که بودیم
 تشکر شده توسط : fireboud , فریبا

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  داروی ایرانی اینترفرون بتا ارزان شد. arezooo82 2 3,616 2014/06/13, 12:00 PM
آخرین ارسال: فرید 1353
  كمبود ويتامين D عاملي براي بروز بيماري ام.اس است shokolat 6 5,462 2013/11/19, 09:51 AM
آخرین ارسال: saeid
  آیا اینترفرون ایرانی علت گرانی است؟؟؟!!!!!!! somaye_602000 11 9,165 2013/10/17, 09:33 PM
آخرین ارسال: rezami
  اختلالات جنسی در مبتلایان به مولتیپل­اسکلروزیس hamdam 1 3,043 2013/07/08, 09:20 PM
آخرین ارسال: sooorooosh
  اثرات درمان دراز مدت با آمپول بتافرون، برفعالیت های شناختی naazanin 11 11,980 2013/05/17, 02:33 PM
آخرین ارسال: naazanin
  سم و کود کشاورزان ، باعث بروز بیماری.شیوع ام اس paeazan 1 2,384 2012/12/21, 01:40 PM
آخرین ارسال: رزمینا
  خطر بروز يا شدت ام اس را مي توان كاهش داد paeazan 1 2,051 2012/11/11, 09:04 PM
آخرین ارسال: فریبا
  کمبود کلسیم و ویتامین D منجر به افزایش بروز ام اس شده است najva 4 3,742 2012/01/01, 04:59 PM
آخرین ارسال: پویش
  بروز MS در دختر ۱۲ ساله مبتلا به ITP با سابقه MS در پدر paeeze 6 4,708 2011/07/23, 11:50 PM
آخرین ارسال: h.kakavand

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان