امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیاه شدن سر استخوان فمور در بیماری ام اس

بررسي نتايج كاهش فشار مركزي سر فمور و تزريق مغز استخوان در درمان نكروز آواسكولر سر فمور

نويسنده(گان):
دكتر بابك سياوشي، دكتر داريوش گوران سوادكوهي، دكتر مير مصطفي سادات ، دكتر محمد جواد زهتاب، دكتر محمد مهدي غيليان
زمينه و هدف: نكـروز آواسكـولر سر فمـور امـروزه يكي از معضـلات بيماران ارتوپدي است. در مـراحل پيشرفته و تخريب مفصل، درمان مشخـص تر است. ولي در مـراحل اوليه بيمـاري سعي در حفـظ سر فمور است، ولي روش ارجـح آن مـورد توافق همگان نيست. كاهـش فشار دروني سر فمـور با دريل كردن تا زير غضـروف سر فمـور همـراه با يكي از انـواع گرافت هاي استخواني يا مشابه آن با نتايج متفـاوتي معـرفي شـده اند. در اين مطالـعه از دريل كردن و تـزريق مايع مغـز استخـوان در محل دريل استفاده شده است.
مواد و روش ها: نهـايتاً 18 بيمار (23 هيپ) وارد مطالعه شدند. شرط ورود به مطالعه وجـود مرحله 1 يا 2 نكـروز آواسكولر سر فمور در حـداقل يك هيپ، عدم وجـود سابقه جراحي روي هيپ مبتلا و سن زير 50 سال بود. براي بيمـاران دريل كردن گـردن و سر فمور تا قسمت درگير انجام شد و سپس مايـع مغـز استخوان حاصل از بال ايليـوم در محـل تزريق شد. بيماران در فواصل 3 و 6 و 12 هفته و 6 و 12 ماه با راديوگرافي ساده از نظر بروز تغييـرات شكل سر فمـور و ورود به مرحله بالاتر بررسي شدند. نتايچ بدست آمده با تست فيشر ارزيابي شدند.
يافته ها: بسياري از بيماران كه در ابتداي مطالعه در مرحله 2 بيماري بودند (18 هيپ) عليرغم درمان انجام شده در ماه ششم علائم تخريب سر فمور را نشان دادند (16 هيپ 88%) ولي بيماران كه در ابتدا در مرحله 1 بودند (5 هيپ) تعداد بيشتري شان تا پايان يك سال دوام آوردند و به مرحله بالاتر وارد نشدند (1 هيپ 20% تخريب بيشتر نشان داد).
نتيجه گيـري: بنظر مي رسد با توجه به نتايج بدست آمده از آزمون فيشر، روش مورد استفاده روشي مؤثر در جلوگيري از تخريب مفصل نمي باشد و نمي تواند مانع از پيشرفت بيماري و تخريب سر فمور و مفصل هيپ گردد، زيرا تعداد قابل توجهي از بيماران دچار تخريب پيشرونده سرفمور شدند.

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : آیدا , sib , پریا حقیقت پور , پریا حقیقت پور , A.Kh
سلام
من بیماری ام.اس مبتلا نیستم ولی برای درمان بیماری التهاب روده بزرگ و مهار اون که به شکل بسیار تهاجمی پدیدار شد، دکترها مجبور به تجویز داروی پردنیزولون (کورتن) با دوز بالا شدند که به مرور با بهبودی طبق برنامه ارائه شده دوز کورتن بصورت پله ای کاهش پیدا کرد. اما میتونم به جرات بگم تمام عوارض کورتن با دوز بالا که در یک فرد مبتلا به ام.اس امکان تظاهرش هست در من بوجود آمد از جمله مورد سیاه شدن سر استخوان هر دو ران.
زمانی که احساس تیر کشیدن در حالت عادی (نشسته یا ایستاده) کردم، ابتدا ام.آر.آی انجام شد و با تشخیص التهاب شدید در ناحیه مفاصل هیپ گفتند که دیگر نباید وزن بدنم بروی پاها قرار بگیرد. معنی این دستور پزشکی راه نرفتن و فقط نشستن/دراز کشیدن بود.
در ابتدا یک عکس رادیولوژی هم گرفته شد که میزان آسیب دیدگی سر استخوان تعیین بشود که خوشبختانه بدلیل تشخیص زودهنگام آسیب دیدگی وجود نداشت. در حال حاضر 4 ماه هست که حتی یک قدم برنداشتم مگر اینکه با کمک از چیزی از روی محل نشیمنی به نشیمن دیگری بخواهم جابجا بشوم.
حدود یک هفته پیش عکس مجددی گرفته شد و نتیجه رضایتبخش بود و اسیب دیدگی وجود نداشت اما همچنان با توجه به درد و تیر کشیدن ها التهاب پابرجا هست البته با کمی بهبود و کم شدن میزان درد.
دکتر گفت مرحله خطر را تقریبا رد کردم ولی همچنان باید بسیار مراقبت کنم . تجویز استخر و آب درمانی زیر نظر مربی را دادند که خوشبختانه توانستم مربی که دانش آب درمانی را دارد پیدا کنم و در هفته 3 جلسه آب درمانی شروع کنم. احساس راه رفتم بدون کمک از کرانچ و بدون فشار به پاها همانند این بود که کودکی می تواند بری اولین بار قدم بردارد و هنگام قدم برداشتن شادی در چهره او بصورت لبخند نمایان میشه.
متاسفانه کار از دست دادم، یک آزمون حیاتی خارج از کشور را هم از دست دادم و کلا 8 ماه با بیماری و 4 ماه اخیر با التهاب مفاصل هیپ درگیر هستم. با توجه به نوشته و گفته های دکتر ها تا سال اول در مورد مفصل هیپ باید احتیاط کامل بشه (در صورتیکه همه چیز خوب پیش بره) .
3-4 ماه از منزل بیرون نرفتن و نشستن بروی یک صندلی که حرکت میکنه، استرس از آینده که بهبودی در آن هست یا نه از طرفی تذکر دکتر که ناراحتی و استرس برای بیماری اصلی که همان التهای روده بزرگ هست (خوشبختانه بطور کامل مهار و خاموش شده) همانند بنزین بروی آتش زیر خاکستر هست، در کنار اینها اثرات سیستماتیک بیماری که باعث احساس خواب رفتگی/بی حسی در پاها و دستها میشه و نشانه های شبیه عوارض بیماری ام.اس داره ، همه و همه باعث نشد که ناامید بشم بلکه زوایایی از زندگی را بمن نشون داد که کمتر قبلا نمی تونستم به حکم روزمره گی زندگی ببینم. بهای سنگینی را زندگی و روزگار از ما طلب میکنه چه بهتر که در ازای این پرداخت ما هم از روزگار درسهایی بگیریم که ارزش این هزینه را داشته باشه. درسهایی مثل بیهوده عصبانی نشدن، مهربانی و خوشرویی بیشتر، صبر زیاد، تحمل بیشتر، یاد خدا کردن بیشتر ،شاد بودن در عین قرار گرفتن درمحدودیتها و ....
برای همه آرزوی سلامتی و بهبودی میکنم.
 تشکر شده توسط : رزمینا , nahid , ostad2000 , آیدا , شفا یافته , sange sabor , arezooo82 , hadisss , sereleaf , hilda , رامنا , پریا حقیقت پور , A.Kh
میشه بگید سیاه شدن سر استخوان فمور چه علامتی داره ؟
یعنی مشکل در حرکت دادن پا پیش میاد یا نه ؟
من مدتیه در سمت راستم درد استخوان ران و لگن دارم
به دکترم گفتم گفت پاتو بیار بالا و دید میتونم حرکت بدم و بذارمش روی اون پام ، گفت مشکل مفصل نیست .
الان چند روزه دردش بیشتر شده . نمیدونم باید ورزشش بدم یا بدتر میشه ؟
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , arezooo82 , hadisss , محبوب64 , پریا حقیقت پور , A.Kh
ناهید جان اتفاقا منم یه هفته س همین دردی که میگی رو دارم Confused
از لگن تا بیاد ران و تا بیاد مچ پام درد هست

البته من تا حالا هیچ پالس کورتونی نگرفته م
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : محبوب64 , mehdisalimi , nahid , پریا حقیقت پور
نه حدیث جان ، شما پوکی استخوان نداری .
من دوبار پالس کورتون داشتم که دومیش 4 سال پیش بوده ولی تست تراکم استخوان قبلا دادم کم داشته ،

دارم فکر میکنم از پوکی استخوانه و باید یه فکری براش بکنم sad2
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hadisss , پریا حقیقت پور
سلام دوستان
من سه بار پالس گرفتم دچار نكروز سر استخوان ران شدم با مراجعه به موسسه ي رويان سال ٩٠ عمل تزريق سلول بنيادي يه سر استخوان رو انجام دادم
درد مفصلم كه موقع بلند شدن از زمين گاه اشك به چشمام مي اورد به مقدار زيادي كم شد اما محدوديت حركتي رو هنوز دارم
به نظر من اگه مشكلي داريد تا حدودي دنبالش كنيد بهتره اما نه اينكه همه زندگيتون بشه اين مشكل
wink2
 تشکر شده توسط : nahid , رامنا , پریا حقیقت پور
بچه ها نشانه ی سیاه شدن سر استخوان فمور چیه ؟؟ من یه مدته محل تلاقی رونم به کمر قسمت داخلیش درد میکنه نکنه سر استخوانم سیاه شده sad2
همه عمر بر ندارم سر از این خمار مستی
که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  هرگز مصرف دارو را قطع نکنید حتی در زمان خاموش بودن بیماری sooorooosh 122 78,934 2018/10/29, 05:04 PM
آخرین ارسال: minas
  عوارض ناشي از درمان‌هاي دارويي در بیماری ام. اس نازلی 19 40,971 2018/06/20, 06:55 PM
آخرین ارسال: 2018Shaghayegh
  علائم بیماری MS Prime 40 56,917 2018/03/05, 04:17 PM
آخرین ارسال: Nadertaghvai
Rainbow بیماری ms وراههای مقابله با آن Hasty 9 9,539 2015/07/28, 09:36 AM
آخرین ارسال: majid1

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست