امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیاه شدن سر استخوان فمور در بیماری ام اس
در درمان بیماری ام اس داروهای متفاوتی بکار برده میشوند. یکی از این داروها که از آنها در حملات بیماری ام اس یا زمان هایی که شدت بیماری زیاد میشود استفاده میگردد داروهای حاوی کورتون است. استفاده از کورتون در بیماری ام اس معمولا بصورت پالس تراپی است. به این معنی که بیمار چند ساعت در بیمارستان بستری شده و مقادیر بالایی از کورتون را به او تزریق میکنند. معمول ترین داروهای مورد استفاده در پالس تراپی ام اس، داروی متیل پردنیزولون و داروی دگزامتازون است. متیل پردنیزولون نوعی کورتون قوی است که با نام های تجای سولومدرول و دپومدرول هم عرضه میشود.
سولومدرول و دپومدرول مانند دیگر کورتون ها میتوانند موجب سیاه شدن سر فمور شوند. این داروها با قطع جریان خون به سر استخوان ران موجب میشوند سلول های استخوان بمیرند و نتیجه آن درد در مفصل ران و لنگش بیمار است.
تقریبا 15 درصد بیماران مبتلا به ام اس که تحت درمان پالس تراپی با متیل پردنیزولون قرار گرفته اند دچار نکروز سر استخوان فمور میشوند و این بیماری میتواند حتی با یک بار پالس تراپی هم ایجاد شود. نکروز سر استخوان فمور ممکن است ماه ها و یا سال ها بعد از استفاده از متیل پردنیزولون ایجاد شود. بیماران مبتلا به ام اس باید نسبت به بروز درد در کشاله ران، ران، کمر و یا زانوی خود حساس باشند. هر کدام از این علائم میتواند علامتی از ایجاد نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران باشد.
در صورت بروز کمترین درد، بیمار باید به پزشک مراجعه کند. با استفاده از ام آر آی میتوان نکروز سر فمور را در مراحل ابتدایی تشخیص داد. اگر تشخیص این بیماری در مراحل ابتدایی داده شود ممکن است بتوان با انجام عمل جراحی دکمپرشن درد بیمار را کاهش داده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. در صورتیکه بیماری پیشرفت کرده باشد جراحی دکمپرش موثر نخواهد بود و بیمار نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل ران خواهد داشت.
مسلما در صورت بروز نکروز سر استخوان ران، مشکل حرکتی بیمار بیشتر میشود. در این موارد انجام جراحی کمک کننده است مگر اینکه بنابه دلایلی بدن بیمار توانایی تحمل جراحی را نداشته باشد. جراحی دکمپرشن نسبت به تعویض مفصل ران عمل سبک تری است و میتوان آن را با بیحسی نخاعی نیز انجام داد.
در صورتیکه بیماری نکروز سر فمور در مراحل ابتدایی باشد توصیه به انجام جراحی میشود ولی وقتی بیماری پیشرفت کرده باشد انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران بسته به شدت درد بیمار است. در صورت کم بودن درد میتوان جراحی را مدتی به تاخیر انداخت ولی اگر درد شدید بوده و با مسکن کاهش نمیابد میتوان جراحی را زودتر انجام داد.
love51زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که عمری به اجبار خواهیم خفتlove51
 تشکر شده توسط : golshid , یه غریبه , نازی ی , شفا یافته , ساغر , رزمینا , Hichkas , edarzi , ورپریده , ماه , شیرین , toktam* , arezooo82 , najva , esmaeil , agin , دلان , hilda , آسو , پریا حقیقت پور , A.Kh
يعني اين واسه همه شامل ميشه؟
فقط برای همه دعا کنید
 تشکر شده توسط : sargol , پریا حقیقت پور
بتازگی متوجه شدم یکی از دلایل پیشرفت بیماری، ضعف جسمی در اثر مصرف داروهای شیمایی هست. داروهایی که اثر درمانی ندارند و عوارض بسیار زیادی ایجاد میکنند.angry3

براستی وقتی علت را نمیدونند دارو را برای مبارزه با چه چیزی تجویز میکنند؟!!confused

معمولا اوایل تجویز هر دارویی چندین صفحه عوارض دارویی را معرفی میکنند ولی بعد از مدتی دیگه صحبتی ازش به میون نمیاد. یادمه برای مصرف آوونکس، چندین صفحه تعهدنامه امضا کردم که مسئولیت عوارضش با خودمه...

تاثیر مثبت پالس تراپی هم چند روزی بیشتر دوام نمیاره اما عوارضش سالها همراه آدمه....

قصد ناامید کردن ندارم اما این ره که می روید به......

راههای ساده تری برای درمان این بیماری هست.Heart
من هم ام اس داشتم.
 تشکر شده توسط : رزمینا , ساغر , آیدا , somaye_602000 , ostad2000 , toktam* , sargol , arezooo82 , agin , leili-asmaneh , reach usa , دلان , آسو , پریا حقیقت پور , A.Kh
وااااااااااااااااااي!!!!
من بعد از پالس كمردرد گرفتم!!!!!!!! يني منم اين نميدونم چي چي رو گرفتم؟؟؟؟ Huh
چيكار كنم حالا؟؟؟؟؟؟؟؟ angry3 angry3 angry3
 تشکر شده توسط : sama , آیدا , sargol , agin , دلان , آسو , پریا حقیقت پور , A.Kh
آره.یکی از بستگان من چنین مشکلی براش پیش اومد.تازه اون ام اس هم نداشت.روماتیسم مفصلی داشت.به خاطر استفاده از کورتون ناچا ر به جراحی شد..من 1 سال . نیم هست که دیگه ک.رتون استفاده نمی کنم.البته ددیدم که برام موثر نیست.دکتر صحراییان هم قبلا بهم گفته بود.خوشبختانه من فعلا این مشکل رو ندارم.البته به خاطر استفاده از کورتون آب مروارید گرفتم.دکترها مغز و اعصاب نمی دونن که کورتون چه قدر عوارض منفی زیادی داره.والا انو رو مثل نقل و نبات تجویز نمی کردن.حال باید برم پی درمان آب مروارید.یک لکه سیاه همیشه جلو چشمم هست..
این قافله عمر عجب می گذرد
دریاب دمی که با طرب می گذرد
ساقی غم فردای حریفان چه خوری
پیش آر پیاله را که شب می گذرد
 تشکر شده توسط : رزمینا , شفا یافته , آیدا , sargol , agin , دلان , پریا حقیقت پور
تا حالا دو دوفعه بستری شدم و پالس گر دفتم هر دو دفعه تا یک ماه کمردرد شدید داشتم ولی بعد از یک ماه خوب شدمconfused2
دارم دلشوره میگیرم
چقدر دنیات ازم دوره
پس چرا هیچ بارونی
تورو از من نمیشورهsad2sad2
 تشکر شده توسط : آیدا , sargol , دلان , پریا حقیقت پور
(2012/10/26, 04:50 PM)بهرنگ نوشته است: ...حال باید برم پی درمان آب مروارید.یک لکه سیاه همیشه جلو چشمم هست..

دوست عزیز نگران اون لکه سیاه نباش. به این حالت مگس پران چشم میگویند که در اثر ضخیم شدن لایه های زجاجیه چشم بوجود میاد. به این دلیل که سایه این لایه ها بر روی شبکیه میفته، نقطه یا خط های سیاهی جلوی چشم دیده میشه.
جای نگرانی نیست اما بهتره توسط یک چشم پزشک معاینه بشه.agreement2
اگر برای جراحی آب مروارید هم نیاز به کمک داشتید، خوشحال میشم. icon_question
من با یک انجمن چشم پزشکی همکاری میکنم.
من هم ام اس داشتم.
 تشکر شده توسط : آیدا , sargol , دلان , پریا حقیقت پور
من یکی که همیشه این درد ها رو دارم................
اصلا برام مهم نیست...
پیش دکتر هم نمیرم....
نمیخوام برم عمل هم بکنم....
ام اس تا....ام کافیه!
حوصله ی اینو ندارم هر روز بشینم ببینم کجای بدنم درد میکنه برم دکتر اونم بگه اوضاعت وخیمه منم دپ شم....نشستم دارم زندگیمو میکنم...
کلا بیخیالمagreement2و شاکرم...الهی شکرت...راضیم به رضات...agreement2
زنـــــــــــــــــــــده ام با نفـــــــــــــــــــس تو...!
 تشکر شده توسط : آیدا , agin , دلان , پریا حقیقت پور
من کمر درد بدجور دارم. از بعد کورتونDodgy
مخصوصا شب که میخوام بخوابم . اینقد اینور اونور میچرخم تا آروم شه بتونم صاف بخوابم.
ولی به قول شیرین حوصله نداریم برا این چیزا هم بریم دکتر...خوب میشه خودشwink2
دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...
 تشکر شده توسط : یه غریبه , آیدا , Maryam95 , پریا حقیقت پور
خب حالا از کجا بدونیم کمر دردی ک داریم مربوط ب این قضیه میشه . حالا اومدیم سیاه هم شد اونوقت تکلیف چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فاتحه؟؟!!! اصلا از کجا میشه فهمید؟
در چشمان کسی که پرواز را نمی فهمد , هرچه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.
 تشکر شده توسط : آیدا , دلان , پریا حقیقت پور

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  هرگز مصرف دارو را قطع نکنید حتی در زمان خاموش بودن بیماری sooorooosh 122 79,713 2018/10/29, 05:04 PM
آخرین ارسال: minas
  عوارض ناشي از درمان‌هاي دارويي در بیماری ام. اس نازلی 19 41,123 2018/06/20, 06:55 PM
آخرین ارسال: 2018Shaghayegh
  علائم بیماری MS Prime 40 57,282 2018/03/05, 04:17 PM
آخرین ارسال: Nadertaghvai
Rainbow بیماری ms وراههای مقابله با آن Hasty 9 9,617 2015/07/28, 09:36 AM
آخرین ارسال: majid1

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان