امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رو.ش استفاده از پد چسبی پوستی درکاهش حملات ام اس
#1
محققان لهستانی بر اساس نتایج یک تحقیقات بالینی در وسعت کم دریافتند که پد چسبی پوستی که دارای ترکیباتی از میلین می باشد بطور موثری فعالیت بیماری و حملات را کاهش می دهد.
در بیماری ام اس سلول های T به میلین حمله کرده و آنها را تخریب می کند. یک هدف در داروهای ام اس بازگرداندن میلین به حالت اولیه خود است. بنابراین در یک آرمایش پروتئین میلین بطور خوراکی به مدل مشابه بیماری ام اس در موش خورانده شد که توانست بیماری را سرکوب کند ولی در مدل انسانی این آزمایش موفقیت آمیز نبوده است.
پوست اولین لایه دفاعی ایمنی بوده و شامل تعداد زیادی سلول های ایمنی می باشد. پد برچسب پوست که شامل ترکیبی از میلین می باشد در مدل مشابه بیماری در موش آزمایش شده و نتیجه موفقیت آمیز بوده است و اکنون بر روی انسان تحت بررسی می باشد.
این نتیجه از آزمایش بر روی 20 نفر مبتلا به ام اس عود کننده-فروکش کننده در مقایسه با 10 نفر که از پد چسبی دارونما استفاده کرده اند بدست آمده است. صحت نتایج نیز با استفاده از MRI سنجیده شده است. در مدت 1 سال درمان، این پد چسبی ایمن و قابل تحمل شناخته شده است. برای تایید دارو به عنوان یک درمان در ام اس باید این آزمایش بر روی افراد بیشتری انجام پذیرد.
16 نفر از 20 نفر،پدچسبی آنها حاوی 1میلی گرم از ترکیب میلین بوده است. 4 نفر دیگر حاوی 10 میلی گرم میلین بوده است. این پدچسبی در طی 1 ماه در هر هفته عوض شده و بعد در طی 11 ماه هر ماه تعویض شده است.
نتایج در افرادی که 10 میلی گرم استفاده کرده اند تاثیر آنچنانی نداشته است. در افرادی که 1 میلی گرم استفاده کرده اند 3/69 درصد نرخ حملات و 51 درصد میزان پیشرفت ناتوانی را کاهش داده است. 63 درصد از این افراد بدون حمله بوده اند در صورتیکه تنها 10 درصد از افرادیکه پدچسبی دارونما استفاده کرده اند بدون حمله بوده اند.
این نتایج امیدواری را برای انجام آزمایشات بیشتر در دستیابی به درمان جدید در این بیماری افزایش می دهد.
 تشکر شده توسط : nahid
#2
دانشمندان به روش جديدي براي کاهش عوارض بيماري «ام اس» دست يافتند

ICTPRESS - دانشمندان لهستانی می گویند روش جدید و نسبتاً مؤثری برای کاهش عوارض بیماری «ام اس» از طریق پوست انسان، ابداع کرده‌اند.
به گزارش ICTPRESS، این خبر خوبی برای مبتلایان به بیماری مولتیپل اسکلوروسیس یا «ام اس» محسوب می‌شود. البته همین دانشمندان تأکید کردند که تاکنون هیچ درمان قطعی برای بیماری ام اس پیدا نشده است، زیرا مبتلایان به این بیماری مکرراً دچار عوارض آن، از قبیل از دست دادن توازن، ضعف در دست‌ها و پاها و همچنین تار شدنِ دیدِ چشمان، می‌شوند. مشکل اینجا است که هربار این عوارض، در بیمارانِ ام اس عود می‌کند، از دفعه‌ی قبل شدیدتر می‌شود و به مرور زمان، بیماران، ضعیف‌تر می‌شوند و هماهنگیِ فعالیت‌های اعضای مختلف بدن خود را از دست می‌دهند.
در این بیماری، سامانه دفاعیِ ایمنیِ بدن بیماران به علل ناشناخته، به غلاف میلین، که اطراف سلول‌های مغزی، نخاعی و اعصاب انسان را می‌پوشاند، حساس می‌شود و به آن حمله می‌کند. با صدمه دیدنِ این ماده، غلاف دور سلول‌های عصبی تا حد زیادی از بین می‌رود که به نوبه خود منجر به اختلال در انتقال جریان علائم الکتریکی از مغز به نخاع و سایر اعصاب انسان می‌شود.
پرفسور کریستوف سلماج، رییس بخش نورولوژی یا عصب شناسی در دانشگاه پزشکی لودز در لهستان گفت، تا کنون پزشکان، داروهایی به بیماران ام اس می‌دادند که سامانه دفاعیِ بدن آنان را ضعیف می‌کرد و باعث می‌شد این سامانه‌ی ایمنی، به ماده میلین کمتر حمله کند. اما این داروها همچنین باعث می شد سامانه دفاعی بدن بیماران دربرابر حملات بسیاری از ویروس‌ها یا باکتری‌ها نیز کاهش یابد و بیمارانِ ام اس به راحتی مبتلا به سایر بیماری‌ها شوند.
این پزشک محقق لهستانی افزود، ما روشی را ابداع کرده‌ایم که توسط آن، حساسیت سامانه ایمنیِ بدن به ماده‌ای که غلاف میلین از آن تشکیل شده، کم‌تر می‌شود. وی اضافه کرد، ما مقداری از همین ماده میلین را از طریق پچی (برچسب حاوی این ماده) که روی پوست بیماران می‌چسبانیم، به تدریج وارد بدن بیمار می‌کنیم. مطالعات ما روی سی بیمار ام اس، که البته از لحاظ آماری، تعداد آنان زیاد نیست، نشان داده که ورود ماده‌ی میلین به بدن بیمارانِ مبتلا به ام اس از طریق پوست‌شان، باعث حساسیت زداییِ تدریجی از سامانه دفاعی ایمنی بدن آنان به این ماده می‌شود، که به نوبه خود، حملات این سامانه را به این ماده در غلاف پیرامون اعصاب بیماران، به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. در پی آن، عوارضِ بیماری ام اس در این بیمارانی که از این پچ استفاده می کنند به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد و آنان می‌توانند زندگیِ نسبتاً عادی، با عوارض بسیار کمِ این بیماری، داشته باشند.
دکرت سلماج در خاتمه تأکید کرد، ما تاکنون سه سال است که روی این روش کار می‌کنیم و نتایج آزمایش‌های خودمان را نیز در نشریات علمیِ معتبر چاپ کرده و این نتایج را در اختیار سایر همقطاران و محققان پزشکی گذاشته‌ایم. وی ادامه داد، خبر خوبی که من می‌توانم پس از این سه سال تلاش و آزمایشات مختلف، به بیماران مبتلا به ام اس و پزشکان معالجِ آنان بدهم این است که روش ابداعیِ ما در مدت این سه سال، روی هیچیک از بیماران مورد آزمایشِ‌مان، هیچگونه عوارض ناخواسته یا مخربِ جانبی نداشته، و تأثیرات آن در کاهش عوارض این بیماری، بسیار امیدوارکننده بوده است.
.............
بیماری MS یا multiple sclerosis ( یعنی سفت شدن و خشک شدن مکان های مختلف) , یکی از شایعتزین بیماریهای مغز و اعصاب بوده و در حدود 50000 نفر در ایران به آن مبتلا هستند.و عمدتا در بالغین جوان بروز میکند. این بیماری از نظر بالینی با درگیری قسمتهای مختلف سیستم اعصاب مرکزی در زمانهای مختلف مشخص میگردد.بدین شرط که دیگر اختلالات عمل چند کانونی سیستم اعصاب مرکزی رد شده باشد. بیشترین میزان بروز بین 20-40 سالگی است زنان تقریبا دوبرابر مردان مبتلا میشوند.
بررسی ها نشان دهنده افزایش شیوع بیماری با افزایش فاصله از خط استوا است و در بین مدارهای 40 درجه شمالی و جنوبی جمعیتی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری باشند وجود ندارد. بررسی دوقلو ها بروز بیماری در اعضای یک خانواده و ارتباط با عوامل ژنتیک را نشان داده است.
بیشتر آسیب این بیماری به ورید ها یا سیاهرگها است.این ضایعات در ماده سفید نخاع و مغز و در عصب بینایی دیده میشود.
علت بیماری نامشخص است اما به نظر میرسد که بدن بطور بی اختیاری بر علیه اجزا خودش مواد مضر تولید میکند و باعثاختلال کارآنها میگردد.ویروس ها میتوانند چنین مشکلاتی را ایجاد کنند البته هنوز ثابت شده نیست.

بررسی بیماری MS از دیدگاه آسیب شناس بیماریهای بدن

حداکثر بروز این بیماری در سنین بین 18-40 سالگی است.علت بیماری مشخص نیست ولی احتمالا بدن در مقابل اجزاء خودیواکنش نشان داده ( در واقع خودی به خودی حمله میکند....برخلاف بیماری عفونی که بدن همیشه در مقابل یک مهاجم حمله میکند).اگر فردی( بیشتر از 15 ساله ) ساکن در منطقه ای که شیوع بیماری بالاست به مناطقی برود که شیوع کمی دارد میزان خطر به همان اندازه ای خواهد بود که در منطقه شیوع بالا بوده , ولی اگر مهاجرت پیش از 15 سالگی باشد خطرابتلا به بیماری متناسب با محل سکونت فعلی وی خواهد بود. این امر نقش مواجه زود هنگام را با یک عامل محیطی در ایجاد بیماری موثر میسازد. علاوه بر اینها نقش عوامل ژنتیک هم موثر بوده است.

بیماری با علایم مختلفی میتواند بروز کندو شکایت اولیه ضایعه عبارتند از ضعف موضعی,کرختی گزگز یا عدم تعادل یک اندامکاهش یا تاری دید ناگهانی در یک چشم دوبینی عدم تعادل یا اختلال عمل مثانه که باعث فوریت در دفع یا تاخیر شروع ادرار میگردد.. این علایم گذار بوده طی چند روز تا چند هفته از بین میروند هر چند که معاینه دقیق عصبی ممکن است نشان دهنده باقی ماندن برخی اختلالات باشد. بیماری در دیگر مبتلایان به صورت فلج همراه با اختلالات حسی رخ میدهد.
بین نخستین حمله تا حمله بعدی ممکن است ماه ها تا سالها فاصله وجودداشه باشد. پس از گذشت این دوره علایمی جدید بروز کند یا علایم قبلی عود کرده پبشرفت کند. عود ممکن است در نتیجه عفونت رخ دهد و در زنان در 3 ماه نخست پس از زایمان شایعتر است. افزایش درجه حرارت ممکن است سبب تشدید گذرای علایم در بیمارانی که نقص آنها ثابت است شود. با گذشت زمان و پس از چند عود و بهبود ناقص ,بیمار تدریجا در نتیجه ضعف سفتی اختلال حس عدم تعادل اندام ها اختلال بینایی و بی اختیاری ادرارناتوان می شود.

علایم در شروع بیماری

اختلال حس 37% بیماران
اختلال راه رفتن 35% بیماران
ضعف یا ناهماهنگی اندام تحتانی 17% بیماران
افت بینایی 15% بیماران
ضعف یا ناهماهنگی اندام فوقانی 10% بیماران
دوبینی 10% بیماران

التهاب چشمی( optic nouritis)

التهاب چشمی ممکن است اولین تظاهر باشد. به دلیل ماهیت گذارای نقص بینایی و فقدان یافته های فیزیکی,گاهی شکایت انها به عنوان هیستری( تمارض به بیماری) تشحیص داده میشود. ممکن است حمله های عود کننده وجود داشته باشند و چشم دیگر معمولا درگیر یشود. به طور کلی میزان شیوع نوریت اپتیک در این بیماری 90% است و شناسایی گرفتاری علامت دار یا تحت بالینی عصب اپتیک سرنخ مهمی است.
دوبینی شکایتی شایع در مراحل اولیه است که اغلب ناشی از گرفتار شدن یک قسمت مغز است. معمولا دوبینی در نگاه به کناره های سمت راست و چپ رخ میدهد. نیستاگموس(حرکات تکانشی غیر ارادی چشمها به راست و چپ) یک علامت شایع است و بر خلاف اکثر تظاهرات بیماری( که تمایلی به فروکشی دارند) اغلب دایمی است 70% انواع بیماری بر اساس سیر آن عبارتند از نوع عود کننده بهبود یابنده(85%) که در آن پیشرفتی در بین حملات رخ نمیدهد, نوع پیشرونده ثانویه( 85% موارد پس از 25 سال) که با پیشرفت تدریجی پس از یک دوره عود و بهبو د اولیه مشخص میگرددو پیشرونده اولیه ( 10% ) که در آن بیماری از آغاز به صورت تدریجی پیشرفت میکند. نوع پیشرونده-عودکننده نادر بوده در آن به سیر پیشرونده اولیه عود های حاد اضافه میشود. معاینه در موارد پیشرفته اغلب نشان دهنده آتروفی اپتیک نیستاگموس اختلال تکلم و نشانه های اختلال نورون های حرکتی فوقانی حسی و مخچه ای در برخی یا تمام چهار اندام میباشد. باید توجه داشت که تشخیص بر اساس یک علامت یا نشانه واحد داده نمیشود بلکه بر تمامیت تابلوی بالینی که مشخص کننده در گیری نقاط مختلف سیستم عصبی مرکزی در زمان های مختلف میباشد استوار است.

تشخیص

جهت تشخیص این بیماری باید ثابت نمود که حد اقل دو منطقه از ماده سفید مرکزی در زمان های مختلف دچار ضایعه شده اند. در بیماران با سیر عود کننده-بهبود یابنده و نشانه های درگیری حد اقل دو منطقه از ماده سفید مرکزی تشخیص قطعی بیماری از نظر بالینی ممکن است. در بیماران دارای ضایعات متعدد در ماده سفید و فقط یک حمله بایلنی و یا بیماران دارای دوحمله بالینی و فقط یک مثانه عصبی تشخیص این بیماری داده میشود.

بررسی ها

بررسی ها در تائید تشخیص بالینی یا رد دیگر اختلالات مفید میباشد اما به تنهایی تشخیص قطعی اسکلروز مولتیپل را ممکن نمیسازد. مایع مغزی نخاعی آنها معمولا غیر طبیعی است.در صورتی که در معاینه بالینی نشانه های درگیری فقط یک منطقه از سیستم عصبی مرکزی یافت شود تشخیص اسکلروز مولتیپل منوط به اثبات درگیری بدون علامت دیگر مناطق با استفاده از آزمایش پتانسیل های بر انگبخته خواهد بود.MRI نیز در مشاهده ضایعات بدون علامت مفید بوده امروزه به عنوان مهمترین روش در تایید تشخیص مورد استفاده قرار میگیرد. در بیماران مبتلا به نوع نخاعی و بدون درگیری دیگر مناطق انجام میلوگرافی یا MRI نخاع ممکن است جهت رد ضایعات منفرد مادرزادی یا اکتسابی قابل درمان با جراحی لازم شود.

درمان

در مبتلایان به نوع عود کننده-بهبود یابنده تزریق عضلانی اینترفرون B1-a به صورت هفتگی یا تزریق زیرپوستی اینترفرون B1-b به صورت یک روز درمیان سبب کاهش میزان عود بیماری خواهد شد. تزریق زیر پوستی روزانه گلاتیرامراستات نیز موثر است. اینترفرون B1-a و گلاتیرامراستات علاوه بر پیشگیری از عود بروز, ناتوانی شدید را نیز در موارد عود کننده به تاخیر میاندازد.
ایمونو گلوبین وریدی IVIG نیز ممکن است سبب کاهس میزان عود بیماری شود. اما اطلاعات در این زمینه هنوز کامل نیست.
شایعترین عوارض اینترفرون ها سندرمی شبیه سرماخوردگی ودر مورد ا ینترفرون B1-b واکنش در محل تزریق است. گلاتیرامراستات عموما بدون عارضه است اما ممکن است سبب بروز واکنش در محل تزریق شود. ودر حدود 15 درصد از بیماران پس از تزریق دچار حملات گذرای برافروختگی تنگی نفس احساس گرفتگی سینه طپش قلب و اضطراب میشوند. هرسه دارو جهت استفاده در اسکلروز مولتیپل عود کننده مورد تایید هستند اما بهای آنها باید در مقایسه با کاهش نیاز به مراقبت های پزشکی و کاهش غیبت از کار در نتیجه استفاده از این دارو ها رخ میدهند در نظر گرفته شود.
کورتون ها ممکن است سبب تسریع بهبود حمله حاد شوند اما بر میزان بهبودی نهایی موثر نیستند. استفاده طولانی مدت از کورتون ها مانع عود نمیشود و به سبب عوارض متعدد نباید مورد استفاده قرار گیرد. روش پذیرفته شده ای جهت استفاده از کورتون ها وجود ندارد . ACTH ( کورتیکوتروپین ) بدین منظور دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد.
روش مشخصی جهت درمان مناسب حالت اولیه یا ثانویه وجود ندارد. اخیرا نشان داده شده است که اینترفرون B1-b سبب کاهش سرعت پیشرفت بیماری در MS پیشرونده ثانویه بر اساس معیارهای بالینی و MRI میشود اما در مورد تاثیر گلاتیرامراستات در این موارد اطلاعات کافی وجود ندارد. داروهای سایتوتوکسیک مانند سیکلوفسفامیاد ازاتیوپرین مjوjروکسات cladribine mitoxantrone ممکن است سب کاهش سرعت پیشرفت بیماری در موارد پیشرونده ثانویه شوند اما تاثیر این داروها قطعا ثابت نشده است.
پالس مقادیر بالای methy prednisolone یعنی 1 گرم روزانه در برخی موارد موثر است و عوارض طولانی مدت کمتری نسبت به داروهای سیتوتوکسیک دارد.
درمان موثری جهت موارد پیشرونده اولیه وجود ندارد و صرفا از اقدامات علامتی استفاده میشود.
حفظ سلامت عمومی و درمان نباید در درمان مبتلایان به اسکلروز کولتیپل فراموش شود. ورزش و درمان فیزیکی دارای اهمیت است اما از ورزش بیش از حد به خصوص در دوره عود باید پرهیز کرد. خستگی پذیری زودرس مشکلی عمده در بسیاری از بیماران است و گاه با مصرف آمانتادین و یا یکی از داروهای ضد افسردگی مهار کننده برداشت اختصاصی سروتونین بهبود مییابد.
درمان گرفتگی عضلانی و نیز درمان مشکلات مثانه و روده ای اغلب مورد نیاز میباشد. متاسفانه درمان دیگر مشکلات این بیماری مانند اختلالات شناختی لرزه و اتاکسی معمولا موفقیت آمیز نیست.

MS در زنان حامله

کلیه داروهای ذکر شده در صورتی که فایده آنها برای مادر روشن شده باشد میتوانند در طول حاملگی ادامه داده شوند. این بیماران ممکن است به داروهای ضد اسپاسم پیشگیری جهت عفونتهای ادراری و روان درمانی نیز نیاز داشته باشند. به خانمهایی که مبتلا به MS هستند باید آگاهی لازم در مورد افزایش میزان عفونتهای دستگاه ادراری, یبوست, و تشدید خستگی و مشکلات حرکتی در طی حاملگی داده شود. زنانی که مبتلا به فلج پاها یا هر چهار اندام هستند در معرض خطر زایمان زودرس هستند. زنانی که ضایعه ای در مهره ششم خود دارند در معرض خطر مشکلاتی هستند( اصطلاحا دیس رفلکسی اوتونومیک).گرچه بعضی زنان علایم پیشرونده نسبتا کمی در طول دوره حاملگی دارند اما شعله ور شدن بیماری در طول سه ماه اول پس از زایمان شایع است در اینحالت شیر دادن از سینه ممکن است قطع گردد و بیمار برای مراقبت از نوزاد نیاز به کمک داشته باشد.

پیش آگهی

بیمار حد اقل تا حدودی پس از حمله حاد بهبود مییابد اما پیش گویی زمان حمله بعدی غیر ممکن است. خصوصیاتی که نشان دهنده پیش آگهی مناسب تر میباشند عبارتند از جنس مونث شروع قبل از 40 سالگی و تظاهر با علایم چشمی یا حس پیکری در مقابل علایم محچه ای و هرمی. در نهایت بیمار تا حدودی دچار ناتوانی خواهد شد اما ناتوانی در نزدیک به نیمی از بیماران 10 سال پس از شروع علایم خفیف تا متوسط است.

تاریخ درج خبر:۱۳۹۲ هشتم مرداد
لینک خبر
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : kaveh_plus , SSA , reach usa , najva , farzaneh20 , nahid , AVID2000 , melody , FBF , لیلی1 , رامنا , سها
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Question چگونه استفاده از پاها، مغز شما را سالم نگه می دارد؟ Farhaad 0 1,558 2018/06/03, 11:20 AM
آخرین ارسال: Farhaad
Star ارتباط حملات ام اس با شبكيه چشم همسر یک مشکوک به ام اس 26 28,793 2015/07/22, 08:19 AM
آخرین ارسال: دلشکسته
  سلول‌های پوستی خوک کلید جدید درمان بیماری‌های عصبی انسان niloofary 4 4,386 2015/05/11, 11:38 AM
آخرین ارسال: helli
  تحقیقات جدید : استفاده از سلول های کشت داده شده در بیماران ام اس sia 2 4,121 2014/10/22, 12:55 PM
آخرین ارسال: hadisss
  درمان بیماری ام اس با استفاده از میلین warrior 0 4,207 2014/02/07, 01:41 AM
آخرین ارسال: warrior
  استفاده از داروی سرطان خون برای درمان ام اس محمود 4 5,152 2013/10/04, 12:04 PM
آخرین ارسال: negar7783
  یک روش ابتکاری برای توقف حملات ام اس,دیابت نوع یک ,حساسیت وآسم sargol 0 2,202 2012/11/23, 05:10 PM
آخرین ارسال: sargol
  تغذیه با شیر مادر با خطر کمتر حملات ام اس همراه است همسر یک مشکوک به ام اس 21 10,476 2012/10/09, 12:54 PM
آخرین ارسال: leili
  تشخيص ام اس با استفاده از تنفس بيمار امكان پذير مي شود warrior 5 4,103 2012/06/16, 10:44 AM
آخرین ارسال: yummy
  فاز سوم استفاده از فينگولي مود nasiri 0 2,345 2011/08/10, 11:37 AM
آخرین ارسال: nasiriکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست