امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه آهن و ام اس
اگر فقط فریتین بالا باشه چی؟
آنقدر باورت دارم که وقتی میگویی باران، خیس می شوم
سلام

میخواستم بدونم پایین بودن آهن خون بدن که همون تعداد گلبول های قرمز هست واقعا مفیده برای این بیماری؟!!! من هیچوقت از حد مجاز فرابر نبوده اما از ابتدای تشخیص برای من هواره قرص اسیدفولیک تجویز شده!! آیا این موردی داره؟!!

دوم میخواستم بدونم چه رابطه شناخته شده ای بین بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون و این بیماری هست؟ به این دلیل که من در دو حمله مشابه با عوارض مشابه یکی گلبول های سفیدم تعدادشون در حد مینیمم مجاز و در دیگری بالاتر از حد مجاز بود!!!

مرسی
(2011/01/11, 11:16 AM)leila نوشته است: اگر فقط فریتین بالا باشه چی؟

فریتین بالا بدون اینکه اهن بالا باشه بدلیل مصرف یه سری از داروهاست و ربطی به بیمار بودن نداره
love28love51
دقت کنید!نظریه دکتر زامبونی نمیگه آهن خون در بیماران ام اس بالاست، در واقع به علت تنگی در عروقی که خون رو از مغز بر میگردونن خون مجددا به داخل مغز پس میزنه و آهن موجود در اون که ثابت شده برای سلولهای مغز اثر سمی داره سبب تخریب و التهاب در میلین مغز میشه.همین اتفاق در مورد نخاع هم میفته.
پس نفس آهن خون و بالا و پایین بودنش مهم نیست بلکه مهم اون تنگی و تجمع سمی آهن در مغز و نخاعه.
آهن همون گلبول قرمز نیست .آهن بخشی از هموگلوبین رو تشکیل میده که درون گلبولهای قرمز قرار داره.
فریتین بیشتر برای بررسی کم خونی به کار میره و در واقع نشان دهنده پروتئین حمل کننده آهن در خونه.
wink2
 تشکر شده توسط : darya2
(2011/02/03, 11:04 AM)goli61 نوشته است: دقت کنید!نظریه دکتر زامبونی نمیگه آهن خون در بیماران ام اس بالاست، در واقع به علت تنگی در عروقی که خون رو از مغز بر میگردونن خون مجددا به داخل مغز پس میزنه و آهن موجود در اون که ثابت شده برای سلولهای مغز اثر سمی داره سبب تخریب و التهاب در میلین مغز میشه.همین اتفاق در مورد نخاع هم میفته.
پس نفس آهن خون و بالا و پایین بودنش مهم نیست بلکه مهم اون تنگی و تجمع سمی آهن در مغز و نخاعه.
آهن همون گلبول قرمز نیست .آهن بخشی از هموگلوبین رو تشکیل میده که درون گلبولهای قرمز قرار داره.
فریتین بیشتر برای بررسی کم خونی به کار میره و در واقع نشان دهنده پروتئین حمل کننده آهن در خونه.
wink2

خب طبق فرمایش شما معیار این نظریه میزان هموگلوبین خونه...که حالا اگه نرمال باشه یعنی عامل حمل و نقل آهن نرماله.....اما چطور میشه فهمید که این بیماری مجاری رو تنگ کرده یا خیر؟ آیا آزمایش خاصی هست؟! پس تجویز کپسول ممورال یه جورایی کمک کننده به این موضوعه؟!

میشه درباره گلبول های سفید هم اگر مطلبی هست بفرماییدicon_question
علائم کم خونی ناشی از فقر آهن
بعضی از علائم کم خونی آهن عبارتند از :

1 – رنگ پریدگی زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم

2 – خستگی زود رس

3 – بی تفاوتی

4 – سرگیجه و سردرد

5 – خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها

6 – حالت تهوع

7 – در کم خونی های شدید گود شدن روی ناخن

پزشک پس از گرفتن شرح حال و بررسی شکایات و علایم بیمار، اغلب یک آزمایش خون می نویسد که بر اساس آن از وضعیت گلبول های قرمز خون بیمار آگاه می شود. مثلاً متوجه می شود که بر اساس تعداد این سلول ها، آیا فرد مبتلا به کم خونی است یا خیر؟ همچنین به برخی مشخصات و ویژگی های هر یک از این سلول ها پی می برد و به این ترتیب به تشخیص قطعی نزدیک تر می شود.

همزمان می توان از آزمایشگاه درخواست کرد که اطلاعاتی درباره وضعیت آهن بدن نیز بدهد و به این ترتیب تشخیص نهایی داده می شود.

درمان
تعیین نوع و روش درمان به عواملی مانند سن بیمار، وضعیت سلامتی و پزشکی او، میزان و شدت کم خونی فقر آهن و علت ایجاد کننده ی آن، تحمل بیمار برای درمان و ... بستگی دارد.

اول از همه، مصرف غذاهای با آهن بالا توصیه می شود مثل: گوشت قرمز، گوشت سفید، ماهی و حبوبات .

از طرف دیگر امروزه فرآورده هایی به صورت قرص و ... وجود دارد که محتوی آهن است و می تواند ذخایر تخلیه شده را به حالت طبیعی برگرداند. از عوارض این داروها، ایجاد ناراحتی گوارشی است که بیمار نمی تواند آن را تحمل کند. به خصوص اینکه بهتر است این داروها با معده ی خالی یا همراه با آب پرتقال مصرف شوند و این حالت به عارضه ناراحتی گوارشی دامن می زند. به خاطر داشته باشید که باید همیشه این داروها را مثل هر داروی دیگری، دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

در مواردی نیاز به مصرف آهن به صورت تزریقی است. نکته مهم در درمان این است که در صورت بروز عوارض، پزشک معالج خود را مطلع کنید تا اقدامات لازم صورت گیرد و تحت هیچ شرایطی به صورت خودسرانه دارو را قطع یا شروع نکنید.
-
اما به نظر من، هر چیزی طبیعیش خوبه. نظر شما چیه؟
من شنیدم که آهن بیش از حد توی مغز ام اسیها دیدن که تجمع کرده که البته فرضیه هستش ...
خوب همیشه تعادل مهمه ... یعنی در حد کافی
زینک و کلسیم و ویتا دی میگن خوبه البته به حد نیاز
منم در این حد شنیدم که تجمع آهن در مغز برای ما خوب نیست هیچ وقت دکترم مستقیم همچین چیزی بهم نگفته ولی همیشه میگه با غذاها مواد مورد نیاز بدنت رو تأمین کن که احتیاج به داروش نداشته باشیicon_cryicon_cry
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : mohammad mehdi
بالاترین آمار ام اس کشور مربوط به شهر مبارکه اصفهانه.یعنی جایی که بیشترین آلودگی های ناشی از کارخانه فولاد مبارکه اصفهان و بخار فلز آهن را داره.
ببار ای ابر می اندود من مستانه ام کن
بسوز اندیشه را از بیخ و بن دیوانه ام کن
چو رودی بر روانم شو روان ای دولت شعر
بکن تن را ز من ،من را زجان، جانانه ام کن
 تشکر شده توسط : helli
ازدیاد اهن باعث کاهش سایر مواد معدنی مفید میشه،
گوشت قرمز هم یک متهم اصلی افزایش اهن به علاوه الودگی هوا و غذا
 تشکر شده توسط : helli , aztab

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پلاک، تعداد پلاک و رابطه آن با ام اس mina_a 112 96,236 2022/10/22, 08:59 PM
آخرین ارسال: alireza1111
  بین ام اس و آب مروارید رابطه ای وجود دارد ؟ elnaz77 9 8,295 2016/09/30, 03:05 AM
آخرین ارسال: الهه درد
  رابطه گرما و مواد غذایی با ام اس امیدوار 1 3,039 2012/08/02, 09:14 AM
آخرین ارسال: samii
  رابطه رماتیسم مفصلی با ام اس mohammad.ali 17 25,081 2012/04/15, 12:25 PM
آخرین ارسال: nahid

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان