امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خستگی بعد از خواب شبانه علل و راه حل ها
#1


با هزار سختی و بعد از اینکه تا می‌توانید در رختخواب این پهلو و آن پهلو می‌شوید، عاقبت به اجبار برمی‌خیزید و آبی به دست و صورتتان می‌زنید.ساعت زنگ می‌زند و شما از خواب می‌پرید. صبح شده است و باید یک روز دیگر را آغاز کنید ‌اما انگار نه انگارکه دیشب خوابیده‌اید و هنوز خسته‌اید چون همه شب را در حال خواب دیدن بودید. با هزار سختی و بعد از اینکه تا می‌توانید در رختخواب این پهلو و آن پهلو می‌شوید، عاقبت به اجبار برمی‌خیزید و آبی به دست و صورتتان می‌زنید.

این مشکلی است که خیلی‌ها با آن دست به گریبان هستند. با دکتر علی شریفی ، روانپزشک در این مورد که چرا بعضی‌ها در طول شب زیاد رویا می‌بینند و راه‌های حل این مشکل گفت‌وگو‌ کرده‌ایم.

وقتی همه خوابیم
رویا دیدن فعالیت قسمتی از مغز است. انسان‌ها از یک سالگی شروع به رویا دیدن می‌کنند. بچه‌ها از سن سه تا چهار سالگی تفاوت بین واقعیت و رویا را تشخیص نمی‌دهند.20درصد زمان خواب بزرگسالان نیز به رویا دیدن سپری می‌شود.چه وقت باید نگران شد؟

اگر کم اتفاق می‌افتد شما در خواب رویا ببینید جای نگرانی ندارد چرا که رویا دیدن در حد کم، دلیل بر مشکل فرد نیست ولی زیاد دیدن رویا می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب و افسردگی باشد.
خستگی بعد از خواب
گاهی وقتی از خواب شبانه برمی‌خیزید احساس می‌کنید خستگی شما برطرف نشده است. این امر دلایل مختلفی دارد از جمله:
مشکلات جسمی: برای مثال مشکلات تنفسی به این صورت که اکسیژن به مغز نمی‌رسد یا اینکه فرد دچار انسداد در حلق وحنجره می‌شود، در خواب اختلال ایجاد می‌کند. کم‌کاری و پرکاری تیروئید و بیماری‌های اسکلتی و مفصلی نیز گاهی باعث کاهش کیفیت خواب می‌شوند.
مشکلات روانپزشکی: افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند معمولا خواب با کیفیتی ندارند. افرادی که به کارهای روزانه خود بسیار اهمیت می‌دهند و با مشغله فکری زیادی به خواب می‌روند هم اغلب خواب راحتی ندارند.


یک روز پر از خستگی
به‌طور حتم اگر صبح از خواب بیدار شوید و احساس خستگی شدیدی کنید، نمی‌توانید کارها و مسوولیت‌های آن روز را به خوبی انجام دهید؛ پس آن روز ساعت کمتری را به کار کردن بپردازید. در طول روز 20دقیقه بخوابید تا تجدید قوا کرده باشید؛ البته مواظب باشید از 20دقیقه بیشتر نشود.راحت بخوابید
با رعایت چند نکته که ما از آنها تحت عنوان بهداشت خواب یاد می‌کنیم افراد می‌توانند خواب شیرین و راحتی داشته باشند:
بهتر است قبل از خواب دوش بگیرید.
از خوردن قهوه و چای غلیظ پرهیز کنید.
قبل از خواب مطالعه نکنید و تلویزیون نبینید. به موسیقی هم گوش ندهید.
سعی کنید فضای اتاق خواب تاریک و بدون صدا باشد‌.
قبل از خواب تمرینات ریلکسیشن و آرامش‌بخش انجام دهید. به این صورت کیفیت خواب خود را بالا‌ خواهید برد.
درمان بی‌خوابی
اگر شما چندین هفته است که وقتی از خواب بیدار می شوید احساس خستگی می‌کنید بهتر است به فکر راه‌حلی باشید‌ اما اگر این حالت هر دو ماه یکبار اتفاق می‌افتد مشکلی نیست و ممکن است تحت شرایط کاری یا مسائل روزمره زندگی دچار این حالت شده باشید.

برای درمان ابتدا باید به روان‌شناس مراجعه کنید تا مشکل شما را ریشه‌یابی کند. پزشک براساس تشخیص خود درمان را شروع می‌کند؛ اگر مشکل به علت افسردگی باشد به روانپزشک معرفی می‌شوید تا دارودرمانی را آغاز کند.
البته به شما توصیه‌ خواهد شد از مسائلی که باعث ناراحتی‌تان می‌شوند دوری کنید ولی اگر مشکل شما منشا اضطرابی داشته باشد باید علاوه بر مصرف داروها، تمرینات ریلکسیشن (آرمیدگی) را انجام دهید .

 تشکر شده توسط : مینا ح , najva , نازلی , احمدرضا , انیس , ش.م , niloufar , yummy , Hasty , شيدا رها , DavidBili , mehdi.j
#2
حقایقی درباره خواب
خواب‌ها مى‌توانند جالب، هیجان‌انگیز، وحشتناک و یا صرفاً عجیب و غریب و غیرعادى باشند. برخی معتقدند خواب پس از فعالیت های روزانه به بدن فرصت تجدید قوا می دهد.

اگر نخوابیم چه اتفاقی می افتد؟

کم خوابی بر فعالیت مغز تاثیر منفی دارد. اگر شما شبی را تا صبح نخوابیده و بیدار مانده باشید، احتمالا با علائمی مانند بدخلقی، گیجی و تلوتلو خوردن، زودرنجی و تحریک پذیری و فراموشی آشنا هستید.

فقط با یک شب بیخوابی تمرکز به میزان زیادی مختل و توجه انسان نیز به گونه چشمگیری کم می شود.

در صورتی که محرومیت از خواب ادامه داشته باشد، بخشی از مغز که مسئول کنترل زبان، حافظه، برنامه ریزی و احساس زمان است، به شدت متاثر و عملا متوقف می شود.

افراد کم خواب اغلب در پاسخ به وضعیت هایی که سریع تغییر می کنند و همچنین در قضاوت منطقی، دچار مشکل هستندواقعیت هایی درباره خواب

- شما 90 درصد خواب هایتان را فراموش می‌کنید. با 5 دقیقه پیاده روی پس از بیدار شدن از خواب، نیمی‌ از خوابتان فراموشتان می‌شود. پس از 10 دقیقه، 90 درصد آن فراموش می گردد.

- افراد کور هم خواب می‌بینند. افرادی که کور مادرزاد نیستند، مانند بقیه خواب می بینند و در خواب تصاویری مشخص در برابر دیدگان آنها ظاهر می‌گردد. افرادی که کور مادرزاد هستند، تنها در خواب حس لامسه و بویایی شان کار می کند و می توانند همان تجربه ای که در محیط عادی دارند را در خواب داشته باشند.

- ما تنها آنچه را که می دانیم خواب می بینیم. خواب‌های ما معمولا مملو از اتفاقات و چیزهای عجیب است. اما نکته جالب اینجاست که تمام این عجایب و غرایب با آنچه که ما می دانیم و می‌شناسیم درست شده اند. همچنین بر اساس تحقیقات تمامی‌ چهره‌هایی که در خواب می بینیم در طول زندگی حتما مشاهده کرده ایم، ولی شاید دیدار آنقدر کوتاه بوده که به خاطر نسپرده ایم.

- عده معدودی خواب‌های سیاه و سفید می بینند. 4 درصد افراد بینا در تمام طول عمر خود خواب‌های سیاه و سفید می بینند و بقیه یا همیشه خواب‌های رنگی می بینند و یا گاهی رنگی و گاهی سیاه و سفید خواب می بینند.

- خواب‌ها ممکن است سبب بیماری‌های روانی شوند. بر طبق تحقیقات کسانی که بیماری‌های روانی دارند، خواب‌هایی مشابه آنچه بر آنها می‌گذرد می بینند. همچنین کسانی که خواب‌های پر استرس می بینند، بیشتر در معرض بیماری‌های ناشی از استرس روانی قرار دارند.

- حیوانات هم خواب می بینند. مطالعه روی امواج مغزی حیوانات در حین خواب، نشانگر آن است که حیوانات هم مشابه انسان خواب می بینند.

- خیلی مواقع در خواب فلج می‌شویم. بدن انسان می‌تواند در خواب به طور کامل فلج شود و سپس از پس از بیداری به سرعت از این حالت بیرون بیاید.

- ممکن است در خواب مرز واقعیت و خواب گم شود. تمام‌ اتفاقات و اصوات در محیطی که خوابیده ایم ممکن است به صورتی دیگر توسط مغز تصویر شود؛ مثلا در‌ خانه خوابیده ایم و موسیقی از تلویزیون پخش می‌شود، شاید تصور کنیم که در کنسرتی بزرگ هستیم.

- خیلی چیزهایی که در آینده رخ می‌دهد را می بینیم (تعبیر خواب). یک تحقیق علمی‌ نشان داد که 30 درصد افراد به طور متوسط اعتقاد دارند آنچه در خواب دیده اند، به طور تمام و کمال، در مواقعی دیگر برای آنها رخ داده است. هنوز هیچ توجیه علمی ‌برای این موضوع پیدا نشده است.

- اگر خر و پف می کنید خواب نمی بینید. این موضوعی است که منابع بسیاری در اینترنت به آن اشاره کرده اند، اما هیچ منبع علمی موثقی‌ برای این موضوع پیدا نشده است.

زنان در برابر کم خوابی مقاوم تر از مردانند و از سوی دیگر کیفیت خواب بهتری دارند. به همین علت زنان به طور متوسط بیش از مردان عمر می کنند

بیدار شدن از خواب با بوهای مختلف

نتایج یک پژوهش نشان می دهد، زنان با استشمام بوی قهوه خیلی بیشتر احتمال دارد که از خواب بیدار شوند. در حالی که مردان ترجیح می دهند با محرکی مثل بوی غذاهای سرخ شده از رختخواب خود خارج شوند.

این مطالعه نشان می دهد که بوهای مختلف می توانند مانند محرک های تاثیرگذار، عاملی برای بیدار کردن افراد از خواب باشند.

برخی از افرادی هم که روحیه رومانتیک تری دارند تاکید می کنند که بوی گل رز در اتاقشان، آنها را به هنگام صبح از خواب بیدار می کند.

احساس ما از بوها بسیار قدرتمند است و می تواند تاثیر شگفت انگیز و فوق العاده ای روی خلق و خو و رفتارهای ما داشته باشد. برخی از بوها و رایحه های خاص می توانند ذهن و روحیه ما را شفاف تر کرده و روان ما را بیدار سازد.تفاوت خواب زنان و مردان

- خواب‌هایی که مردان و زنان می بینند با هم تفاوت دارد. همه انسان‌ها خواب می بینند، اما آنچه زنان و مردان می بینند، هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ واکنش‌های بدن با هم تفاوت دارد.

- مردان در خواب بیشتر مردان دیگر را می بینند، اما زنان هم مردان و هم زنان دیگر را به طور مساوی در خواب می بینند.

- مردان بیشتر خواب كار روزمره، خشونت جسمی و اسلحه می بینند. زنان بیشتر خواب افراد خانواده، موضوعات عاطفی و هدف های زندگی شان را خواب می بینند.

- خواب زنان بیشتر در محیط های داخلی و پر از وسایل منزل و لباس اتفاق می افتد .

- میزان خواب عمیق شبانه در زنان 70 دقیقه است، در صورتی که مردان فقط شبی 40 دقیقه به خواب عمیق می روند.

- محققان با بررسی 25 مرد و زن 20 تا 30 ساله ، تاثیر دو ساعت کم خوابی شبانه را در آنان ارزیابی کردند. بر اساس این بررسی پس از یک هفته بی خوابی میزان نوعی ماده موسوم به TNF - آلفا در مردان افزایش می یابد، اما در زنان در حد طبیعی باقی می ماند. TNF - آلفا نوعی واسطه شیمیایی است که در ایجاد چاقی مفرط و دیابت موثر است.

- زنان در برابر کم خوابی مقاوم تر از مردانند و از سوی دیگر کیفیت خواب بهتری دارند. به همین علت زنان به طور متوسط بیش از مردان عمر می کنند.

فرآوری: مریم سجادپور

 تشکر شده توسط : yummy , najva , Hasty , DavidBili , mehdi.j
#3
اختلالات خواب چه هستند؟


اختلالات خواب همان شرایطی است که نشان دهنده کیفیت و کمیت خواب است. دلیل این اختلال عبارت است از عادات غلطی که به مشکلات سلامتی می انجامد و برنامه خواب را تغییر می دهد.


اگر صبح سخت از خواب بیدار می شوید، به پزشک مراجعه کنید.

کمبود خواب یک مشکل جدی و تهدیدی برای سلامت است.


مشکلات ناشی از کمبود خواب

- تصادفات رانندگی

- مشکلات خانوادگی

- کاهش کارآیی شغلی

- مشکلات حافظه

- اختلالات خلقی

- بیماری های قلبی

- چاقی و افزایش وزن

- دیابت

نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب، باعث ایجاد خوابی آرام در فرد می شود
نشانه های کمبود خواب

- خواب آلودگی مفرط در طی روز

- سخت خوابیدن و زمان طولانی بیدار بودن

- خرخر کردن و یا آپنه (توقف تنفس) در هنگام خواب

- در هنگام استراحت حرکت پاها

- در شب، احساس ناراحتی در پاها


آپنه خواب

آپنه یعنی قطع تنفس در حین خواب. وقفه تنفسی باعث خواب سبک فرد می شود. این حالت، باعث می شود که در طول روز دچار خواب آلودگی شوند.

بسیاری از افراد دارای آپنه خواب، از این مشکل خود اطلاعی ندارند.

خر خر کردن یکی از علائم هشدار دهنده آپنه می باشد.

این مشکل در مردان، افراد دارای اضافه وزن و افراد بیشتر از 65 سال شیوع بیشتری دارد.

در حالی که این مشکل در بین بزرگسالان شایع تر است، گاهی اوقات نیز در کودکان هنگامی که لوزه ها بزرگ شوند، رخ می دهد.


سندرم پای بی قرار

افراد دارای سندرم پای بی قرار، هنگام استراحت، احساس ناراحتی و ناتوانی در حرکت دادن پاها را دارند. معمولا این مشکل در طی عصر و شب رخ می دهد.

این مشکل باعث بی خوابی می شود.


خواب آلودگی شدید (نارکولپسی)

این حالت باعث خواب آلودگی شدید در طول روز می شود.

مردمان دارای این حالت علاوه بر خواب شبانه، اگر چرت نزنند، ممکن است به سختی کار کنند.

دیگر علائم هشدار دهنده این افراد شامل:

در موقع بیدار شدن، عدم توانایی در حرکت کردن

از دست دادن کنترل عضلات با احساسات شدید

در طی چرت زدن، دیدن رویا

رویا همانند توهم در بیداریراه رفتن در خواب

افراد دارای مشکلات خواب، می توانند در حالی که خواب هستند، بلند شوند و راه بروند.

فرد ممکن است انواع فعالیت ها را بدون بیدار شدن از خواب انجام دهد.

افراد در حین راه رفتن، به سئوالی جواب نمی دهند و بعد از بیدار شدن، به یاد نمی آورند به کجا رفته اند.

راه رفتن در خواب بیشتر در کودکان رخ می دهد، اما می تواند تا دوران نوجوانی نیز ادامه داشته باشد
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

- خروپف شما بلند است و یا بریده بریده در خواب نفس می کشید.

- فکر می کنید بیماری شما و یا داروهایی که مصرف می کنید، باعث بی خوابی شما گردیده است.

- در تمام طول روز احساس خستگی دارید.

- در طی فعالیت های روزانه به خواب می روید.


دفترچه خواب

برای یک تا دو هفته عادات خوابیدن خود را با استفاده از اطلاعات زیر تنظیم کنید:

- زمان خواب و زمان بیداری

- چه مدت و چگونه خوابیدن

- زمان بیدار شدن در نصفه شب

- مصرف کافئین و الکل و در چه هنگام

- چه موقع و چه چیزی را خوردید و نوشیدید

- احساسات و یا استرس شما

- داروهای مصرفی


تشخیص اختلالات خواب

در ابتدا پزشک از شما سئوالاتی را می پرسد، از جمله: عادات خوابیدن و وضعیت سلامتی شما.

سپس، شما را به کلینیک خواب ارجاع می دهد.

در آنجا، هنگامی که خواب هستید، فعالیت مغزتان، حرکات چشمانتان و تنفستان را ثبت می کنند.

این الگوها می تواند اختلالات خواب نظیر: آپنه و یا نوع بی خوابی را نشان دهد.


درمان اختلالات خواب

برای آپنه خواب، دستگاه CPAP فشار هوا را افزایش می دهد و راه هوایی را باز نگه می دارد. بنابراین شما می توانید بیشتر استراحت کنید و از توقف تنفس و بیدار شدن جلوگیری می کند.

خواب آلودگی و سندرم پاهای بیقرار می تواند با تغییر در شیوه زندگی و تجویز دارو درمان شود.

همچنین داروهای مفیدی برای بی خوابی وجود دارد.

به هر حال، بسیاری از مردم می توانند بدون مصرف دارو و با تغییر عادات خواب و پرهیز از شرایطی که منجر به اختلال خواب می شوند، از مشکلات خواب خود جلوگیری کنند.


درمان رفتاری و شناختی

بسیاری راه ها برای آرام کردن استرس خواب وجود دارد. استرس خواب می تواند بی خوابی را بدتر کند.

این راه ها عبارتند از:

- آموزش آرامش و بیوفیدبک (روشی که عمل های خودکار بدن را کنترل می کنیم)

- آرام نفس کشیدن

- کاهش ضربان قلب

- عضلات و خلق و خوی آرام داشتن

گفتار درمانی می تواند نگرانی موقع خواب را با افکار مثبت رفع کند، بنابراین ذهن شما در شب آرامش پیدا می کند و خواب آرامی را خواهید داشت
درمان رفتاری و شناختی (CBT) همانند داروهای تجویز شده برای افراد بی خواب، بسیار موثر می باشد.ورزش کردن

عاداتی که باعث بهبود خواب می شوند، به نام بهداشت خواب معروفند.

ورزش منظم باید بخشی از برنامه روزانه شما باشد، اما زمان ورزش کردن نیز مهم است.

ورزش کردن در اواخر بعد از ظهر باعث می شود که راحت تر به خواب روید.

ورزش کردن قبل از خوابیدن باعث می شود که دیرتر به خواب بروید.


غذاهای مشکل ساز برای خواب

باید 4 تا 6 ساعت قبل از خواب، از مصرف مواد زیر پرهیز کنید:

- کافئین از قبیل: قهوه، چای و نوشابه سیاه

- غذاهای تند و سنگین

- نوشیدن الکل


غذاهای مفید برای خواب

مصرف یک میان وعده سبک در عصر مفید است. این میان وعده شامل: کربوهیدرات پیچیده و پروتئین می باشد و باعث بهبود خواب می گردد.

می توانید یک ساعت قبل از خواب، کمی بیسکوییت با شیر یا چند عدد خرما با شیر مصرف کنید. بهتر است شیر گرم (نه داغ) باشد.

شیر گرم و دم کرده ی بابونه، دمای بدن را زیاد کرده و باعث خواب آرام می شوند.


تلویزیون

تماشای تلویزیون در آخر شب، باعث می شود که نتوانید خوب بخوابید.

تماشای تلویزیون، باعث مشغولی فکر می شود و باعث افزایش هوشیاری و دیر به خواب رفتن شما می گردد.

بازی های ویدئویی و یا گشت و گذار در اینترنت قبل از خواب می تواند همان اثر تلویزیون را داشته باشد.

متخصصان توصیه می کنند تلویزیون و کامپیوتر را از اتاق خوابتان دور کنید.


زمان خوابیدن

شما می توانید ذهن و بدن خود را برای خواب آماده کنید.

این آماده سازی شامل:

- دوش آب گرم گرفتن

- خواندن کتاب

- روش های آرامش اعصاب مانند: تنفس عمیق

- بسیار مهم است که حتی در روزهای تعطیل، زمان به خواب رفتن و زمان بیدار شدن از خواب شما مشخص و سر یک ساعت معین باشد.

اگر شما هنوز هم مشکل در خوابیدن دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

مریم سجادپور
 تشکر شده توسط : yummy , Hasty , DavidBili , mehdi.j
#4
شش راه برای خواب شبانه ی بهتر


برای اینکه روزها سرحال تر و پر انرژی تر باشید باید شب را با یک خواب راحت و دلچسب گذرانده باشید. اما به وجود آوردن چنین شرایطی چگونه عملی است؟ چه وظایفی را باید انجام دهید تا بهتر بخوابید؟ در ادامه این مطلب راه هایی برای خواب بهتر را به شما پیشنهاد داده ایم که می تواند برای رسیدن به این هدف به شما کمک کند.


پرده ها را باز بگذارید

به هنگام خواب پرده های اتاق را باز کنید. دلیل این کار این است که صبح ها نور روز به اتاق وارد شود. این مورد سبب می شود که پس از گذشت پانزده دقیقه از زمان ورود نور، در بدن هورمونی به نام melatonin ترشح می شود که مغز و بدن را بیدار می کند. مشخص است که بهترین نور برای تحریک و ترشح این هورمون نور خورشید است.


همواره اتاق خوابی مرتب و دلپذیر برای خود محیا کنید

سعی کنید تا حد امکان در طراحی و دکوراسیون اتاق ِ خواب از رنگ های ساکن و سبک استفاده کنید. ضمن اینکه باید توجه داشته باشید که اتاق خواب نباید زیاد شلوغ باشد. تا جایی که می توانید وسایل را طوری بچینید که درهم و برهم نباشند. این مساله به صورت ناخودآگاه بر روی آسودگی و آرامش شما تاثیر مثبت می گذارد. تا حد ممکن تنها از وسایل خاص که افزایش آسایش را برای شما به همراه دارند در دکوراسیون اتاق استفاده کنید.


از ساعت 3 بعد از ظهر به بعد از نوشیدن قهوه پرهیز کنید

قهوه و چای حاوی کافئین هستند و مصرف کافئین منجر به انجام یک فعالیت شیمیایی به نام Adenosine می گردد که منجر به جلوگیری از خواب آلودگی می شود. و البته هر چه که سن شما بیشتر باشد میزان حساسیت بدن تان به کافئین بیشتر و بی خوابی بیشتر به سراغتان می آید.


زمان برنامه ریزی ها و صحبت درباره اتفاقات روزانه را به ساعات قبل از خواب منتقل کنید

مشخص شده که اغلب زوج ها و افراد خانواده که نزدیک به هم می خوابند، اتفاقاتی که در طول روز افتاده و یا برنامه ریزی امور روزهای آتی را به هنگام خواب انجام می دهند. این مساله علاوه بر اینکه باعث می شود مقداری از زمان ارزشمند خواب را از دست بدهید، به خاطر خوابالودگی، اجازه تمرکز کافی را از شما می گیرد.

بهتر است برای اینگونه صحبت ها و برنامه ها، زمان هایی مانند عصر و یا سر شب را انتخاب کنید تا هم قدرت تحلیل بهتری داشته باشید هم با خیال راحت به رختخواب بروید.


دمای هوای محیط را به هنگام خواب تنظیم کنید

دمای ایده آل برای یک خواب مناسب و راحت 18 درج سانتیگراد است. هر چه که هوا گرم تر از این میزان باشد منجر به بدخوابی و حتی بی خوابی می شود و در مقابل هر چه که در دمایی خنک و نزدیک تر به 18 درجه به رختخواب بروید خواب راحت تری خواهید داشت. دلیل خواب راحت در دمای خنک تر، کاهش دمای مغز -به عنوان پردازشگر و کنترل کننده بدن- است.

در تاریکی مطلق بخوابید

به هنگام خواب، هر چیزی که می تواند از خود نوری ساطع کند خاموش و یا پنهان کنید. خصوصاً ساعت و یا هر چیزی که می تواند شما را از زمان آگاه کند. تصور کنید که در میانه شب بیدار شده اید. در صورتی که بدانید ساعت چند است ممکن است بد خواب شوید و نتوانید دوباره بخوابید. همچنین نور چراغ نیز می تواند باعث شود به صورت ناخودآگاه ساعت بیولوژیک بدن خود را بیدار کنید که این نیز منجر به بدخوابی یا بی خوابی می شود.

نتیجه

خواب در شب از اهمیت بالایی برخوردار است. کلیه فعالیت هایی که شما در طول روز انجام می دهید وابسته به کیفیت و کمیت خوابی است که در شب داشته اید. یک خواب بد و ناخوشایند تمام روزتان را خراب می کند و در مقابل یک خواب دلچسب مطمئناً روزی پر انرژی و شاد را برای شما به همراه خواهد داشت.
 تشکر شده توسط : شيدا رها , DavidBili , mehdi.j
#5
برخی از انواع گياهان و داروهای گياهی نيز به بهبود خواب کمک می کند. بطور مثال گياه سنبل کوهی تاثيری شگفت انگيز برجای می گذارد. پزشکان معتقدند سنبل کوهی سبب آرامش سيستم عصبی و راحتی بافت ماهيچه ها می شود، بنابراين دم کردن سنبل در يک قوری چای توصيه می شود.

بعضی از روغنها مانند اسطوخودوس ( عطر سنبل ) که از عطاری ها می توان تهیه کرد این روغن را می توان بخار کرد و آن را استشمام کرد این ماده موجب ریلکس و آرامش بدن شده و به خواب رفتن فرد کمک می کند
 تشکر شده توسط : نازلی , شيدا رها , DavidBili , # پریسا # , mehdi.j
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تنظيم ساعت خواب نازلی 13 8,119 2015/09/02, 03:56 PM
آخرین ارسال: silent
  عوارض کم خوابی و خواب ناکافی **** 14 5,771 2014/09/23, 12:59 PM
آخرین ارسال: 0MID
  پارستزی یا خواب رفتگی اندام ها najva 3 19,642 2014/05/17, 01:37 PM
آخرین ارسال: nahid
  آپنه (فقدان تنفس در هنگام خواب) چیست ؟ yaro 2 8,596 2014/04/04, 08:42 AM
آخرین ارسال: سمیرا
  بیداری های شبانه مغز را فرسوده می کند sargol 1 2,521 2014/01/10, 11:11 PM
آخرین ارسال: منصور91
  خواب ضایعات مغز را دفع می کند nahid 0 2,337 2013/10/22, 08:21 PM
آخرین ارسال: nahid
  منظوراز فلج خواب (بختک ) چیست ؟ mojtaba2iran 4 6,902 2013/06/21, 06:40 PM
آخرین ارسال: sooorooosh
  اهمیت زمان خواب و خواب کافی nahid 21 12,355 2012/12/30, 11:49 PM
آخرین ارسال: nazanin
  راز خواب آلودگی در فصل بهار نازلی 1 3,095 2012/04/14, 01:15 AM
آخرین ارسال: فرناز
  تاثیر خواب خوب بر زیبایی yaro 8 5,538 2012/01/09, 12:55 AM
آخرین ارسال: arezoo_aziziکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست