امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تشکيل کارگروه بررسي اثرات پارازيت برسلامت انسان
#1
وزير بهداشت از تشكيل كارگروه 4 جانبه در دولت خبر داد؛

آغاز بررسي اثرات پارازيت‌ها

وزير بهداشت از تشکيل کارگروه بررسي کارشناسي اثرات پارازيت بر سلامت انسان با همکاري وزارت ارتباطات و فن آوري، سازمان انرژي اتمي و سازمان محيط زيست خبر داد.
پيش از اين هم برخي اعضاي شوراي شهر تهران از قرارگرفتن مساله اثرات احتمالي پارازيت‌ها در دستور كار شوراي شهر چهارم خبر داده بودند.
کارگروه بررسي اثرات پارازيت درحالي در دولت جديد شروع به كار كرد كه طي سال‌هاي گذشته ماجراي خطرات پارازيت ماهواره‌ها براي سلامت جامعه همواره مطرح بود و مخرب بودن يا بي اثري اين امواج در اين مدت به مناقشه اي بي سرانجام ميان كارشناسان و دستگاههاي مختلف دولتي بدل شده بود.

جدال بر سر اثر گذاري پارازيت‌هاي ماهواره اي برسلامت شهروندان طي سال‌هاي اخير همواره مطرح شده و در ميان كارشناسان مسائل زيستي از حساسيت و‍يژه اي برخورداربوده است.
در اين بين ارتباط غير مستقيم اين موضوع با مسائل سياسي موجب شده است تا از يك طرف هم كارشناسان و هم مسئولان احتياط را در بيان نظرات خود رعايت كنند و از طرف ديگر طي سال‌هاي گذشته در حالي كه بسياري از پزشكان معتقدند كه پارازيت‌هايي كه در فضاي كشور وجود دارد بر سلامت شهروندان موثر است، وزارت بهداشت به عنوان مرجع رسمي اين نظر را رد مي‌كرد و يا از بيان موضع شفاف طفره مي‌رفت.اما اين بار و با آغاز به كار دولت يازدهم و شوراي شهر چهارم همزمان هر دو نهاد از همين آغاز فعاليت خود، از در دستور كار قرار گرفتن اين مساله خبر داده اند.

بر اساس اعلام دكتر قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت بررسي کارشناسي اثرات پارازيت‌ها بر سلامت انسان براي رفع ابهامات موجود در اين زمينه از ماه گذشته با هماهنگي وزارت ارتباطات و فن آوري و سازمان انرژي اتمي آغاز شده و اکنون هم با حضور خانم ابتکار، سازمان حفاظت از محيط زيست به اين کارگروه اضافه شده است.

به گزارش فارس وزير بهداشت روز گذشته گفت: پس از بررسي‌هاي دقيق و کارشناسي همه فرکانس‌ها حتماً اگر ضرري متوجه مردم باشد بدون رودربايستي به مردم اعلام مي‌کنيم اما فعلاً بايد منتظر اتمام کار کارشناسي اين کارگروه باشيم.
وي اضافه کرد: اطلاعات من در مورد اثرات امواج ماهواره‌اي و پارازيت‌ها بر سلامت مردم در حد همين شايعاتي است که در بين مردم رايج است. من هم اين شايعات را شنيده‌ام ولي واقعاً براي خود من هم سؤال است که کداميک از اين شايعات درست است و کدام نادرست.
قاضي زاده هاشمي گفت: اتفاقاً در صحبتي که با آقاي واعظي وزير ارتباطات هم در اين مورد داشتيم اين تصميم را گرفتيم که برويم ببينيم کداميک از اين شايعات درست است و کدام نادرست و صادقانه بگويم به همين صورت هم بود که کارگروه بررسي اثرات پارازيت‌ها بر سلامت انسان تشکيل شد.
وي اضافه کرد: الان دکتر عليرضا دلاوري، مسئول دبيرخانه شوراي سياستگذاري سلامت از طرف وزارت بهداشت مأمور شده است که اين موضوع را پيگيري کند از وزارت ارتباطات و فن آوري هم افرادي معرفي شده‌اند و دارند روي فرکانس‌هاي مختلف و اثرات آنها کار مي‌کنند.
وزير بهداشت تأکيد کرد: علاوه بر آن، مطالعات بين‌المللي خوبي هم از قبل وجود دارد که به آنها رجوع مي‌کنيم،کارگروههاي تخصصي هم دقيقاً همه موارد را بررسي مي‌کنند.
هاشمي گفت: مردم بدانند برخي از اين شايعات ممکن است براي ترساندن مردم باشد و واقعاً شايعه است تا مردم هر بيماري که متوجه شان شد يک جوري به مسئله پارازيت‌ها ربطش بدهند البته ممکن است برخي موارد هم درست باشد.
وي ادامه داد: بايد اين موضوع را به صورت دقيق و کارشناسي شده در کارگروه بررسي اثرات پارازيت‌ها بر سلامت انسان بررسي کنيم تا لااقل براي خود ما مسئولان و دستگاههاي مرتبط موضوع روشن باشد و اگر اطلاعات و شايعات نادرست است همه مطمئن باشند که مشکلي وجود ندارد.
وزير بهداشت گفت: فعلاً من نظري درباره اثرات اين امواج بر سلامت انسان ندارم و بايد اول گزارش کارگروه را مطالعه کنم بعد در جلسه‌اي با دکتر واعظي، وزير ارتباطات به جمع بندي برسيم، ضمن اينکه دستگاههاي ديگري هم هستند که بايد در اين زمينه نظرشان را بدهند.
هاشمي افزود: گزارش اثرات پارازيت‌ها بر سلامت انسان محرمانه نخواهد بود ولي ممکن است بعد از اتمام کار کارشناسي نتوانيم في البداهه آن را منتشر کنيم، بايد کار کارشناسي تمام شود و دستگاههاي مختلف نظرشان را بدهند و مثلاً اعلام کنند فلان فرکانس که در اين گزارش آمده اصلاً دستگاه آن را ما در کشور نداريم يا ممکن است دستگاه اندازه گيري فرکانس‌ها در کشور استاندارد نيست.
وزير بهداشت گفت: من فکر مي‌کنم هيچ کس در کشور نيست که بخواهد در مورد سلامت مردم مخفي کاري کند، لااقل دستگاههايي که من مي‌شناسم اين طور نيستند، چنين تصوري درست نيست و گزارش کارشناسي اثرات پارازيت‌ها بر سلامت انسان را در زمان مقرر به مردم اعلام مي‌کنيم.

گفتني سال گذشته رئيس مرکز تحقيقات سلولي صارم از افزايش سقط جنين و بارداري خارج از رحم در دو سال اخير خبر داد و گفته بود كه «به نظر مي‌رسد با توجه به افزايش پارازيت‌ها و امواج الکترومغناطيسي در محيط اطراف، شاهد افزايش اين آمار بوده ايم.» رئيس مركز تحقيقات سلولي صارم اعلام كرده بود كه در حالي، ميزان سقط غير عمدي جنين در فروردين تا مرداد سال 89 در اين مرکز درماني 38 مورد گزارش شده که در مدت مشابه سال 90 اين آمار به 67 مورد و در سال 91 به 114 مورد افزايش يافته است. آمار بارداري‌هاي خارج از رحم در نيز اين مدت از 9 مورد در سال 89 به 13 مورد در سال 90 و 16 مورد به سال 91 رسيده که آمارها بيانگر سير صعودي اين عارضه است.
با وجود تمام اظهار نظرها و مناقشه‌هاي سال‌هاي اخير هيچ گاه تصوير دقيقي از ميزان اثر گذاري پارازيت‌هاي بر روي سلامت شهروندان ارائه نشد.شهريور ماه سال گذشته و با اوج گيري زمزمه‌هايي در خصوص آثار پارازيت‌هاي ماهواره اي اخباري مبني بر سوال مجلس شوراي اسلامي از دو وزير ارتباطات و بهداشت دولت دهم براي بررسي اثر پارازيت ها، منتشر گرديد اما پس از آن با فروكش كردن بحث‌ها موضوع سوال هم فراموش شد.
مهرماه سال گذشته هم مرضيه وحيد دستجردي وزير وقت بهداشت در اظهار نظري كوتاه با استناد به گزارش‌هاي دو سال پيش اين وزارتخانه اعلام كرد كه هيچ خطري مردم را از لحاظ امواج پارازيت تهديد نمي‌کند. همچنين از انجام تحقيقات جديد در اداره سلامت وزارت بهداشت در اين باره خبر داده بود.
با اين حال تاكنون هيچ گزارشي مستند و دقيقي درباره نقش پارازيت‌ها در سلامت مردم منتشر نشده است، اما به نظر مي‌رسد فوريت و حساسيت مسئله شرايطي را به وجود آورده است كه بايد هر چه سريعتر وزارت بهداشت و نهادهاي مسئول موضع قطعي خود را در اين باره اعلام كنند، هر چند كه مقامات مسئول سعي كرده اند با اظهار نظرهاي خود از گزاره ي”بي اثر بودن پارازيت ها»دفاع كنند.

يک شنبه 14 مهرماه 1392
http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=121684
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : barzegar
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ادعایی درباره تکامل گونه جدید انسان تا ۲۰۵۰ nahid 1 2,705 2014/09/16, 10:54 AM
آخرین ارسال: محمد جواد
  قصه علاقه پشه به انسان به آخر رسید! paeazan 8 6,843 2014/05/16, 09:59 AM
آخرین ارسال: مریم۷۲
  ساخت سلولهای مغزی ازپوست بدن انسان sargol 1 2,825 2012/11/20, 09:08 PM
آخرین ارسال: sargolکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست