امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بیماری وبا - پیش گیری و درمان وبا
#1


ضدعفوني کردن سبزيجات و ميوه‌ها فراموش نشود

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت


با تصفيه آب و ضدعفوني کردن سبزيجات و ميوه‌جات مي‌توان از وقوع بيماري‌هاي اسهالي و عفوني از جمله وبا جلوگيري کرد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خزر، وبا يکي از بيماري‌هاي واگير عفوني است که فقط در انسان ايجاد بيماري مي‌کند. عامل بيماريزايي وبا يک باکتري به نام «ويبريو کلرا» است و اين بيماري در اثر سم توليد شده از اين باکتري که در روده کوچک تکثير مي‌يابد، ظاهر مي‌شود.

از آنجا كه بيماري وبا اولين بار در منطقه‌اي به نام «التور» در آفريقا پيدا شد، به اين نام مشهور است. عامل بيماري مدت زيادي در آب زنده مي‌ماند و در مناطقي که سطح آب‌هاي زيرزميني آن بالا است، شايع‌تر بوده و عامل بيماريزا از طريق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.

اولين قدم در کنترل بيماري وبا، تشخيص سريع باليني و آزمايشگاهي و جدا کردن بيماران و افراد ناقل است. وسايل بيمار بايد به طور کامل گندزدايي شود. رعايت کامل جدا کردن (ايزولاسيون) در مورد بيمار به عمل آيد و ملاقات او ممنوع شود.

همچنين براي پيشگيري از اين بيماري، مهم‌ترين روش دفع مناسب پساب و جلوگيري از ورود آن به منابع آب آشاميدني است. تصفيه، جوشاندن و کلريده کردن آب از مدت‌ها قبل روش مناسبي براي جلوگيري از سرايت اين بيماري است.

شير و غذاهاي آماده بايد پس از گرم کردن مصرف شوند. از بين بردن حشرات و دور نگهداشتن مواد غذايي از دسترس حشرات، گندزدايي سبزي و ميوه‌جات با محلول پرکلرين به کنترل بيماري کمک مي‌کند. در واقع بايد توجه داشت که در چهار مرحله بايد سبزيجات و ميوه‌ها را شست‌وشو و ضدعفوني کرد.

از آنجا كه بيماري وبا بيشتر از طريق آب آلوده شيوع مي‌يابد، بايد براي نوشيدن آب، شست‌وشوي ظروف و خوردن سبزيجات از آب لوله کشي کلردار استفاده کرد. در غير اين صورت آب را جوشانده و پس از سرد شدن مصرف کرد. در حالت کلي اين طور نيست که فقط در مورد وبا نياز به رعايت بهداشت باشد، بلکه براي جلوگيري از ساير بيماري‌هاي اسهالي و عفوني هم لازم است ميوه و سبزي را قبل از مصرف کاملا ضدعفوني و تميز کرد.

براي ضد عفوني كردن سبزيجات بهتر است پس از گرفتن گل و لاي سبزيجات، چند قطره مايع ظرفشويي به همراه آب سالم روي آن ريخته و بگذاريم مدت 5 دقيقه سبزي در آب غوطه‌ور بماند. سپس سبزي را از رو برداشته با آب تميز چند مرتبه شست و شو دهيد. به اين ترتيب تخم انگل‌ها از سبزي جدا مي‌شود. سپس در آب محتوي پرکلرين (يک قاشق چاي خوري در 5 ليتر) به مدت 5 دقيقه قرار داده، بعد از آبکشي با آب، سبزي آماده مصرف است.

بايد بدانيم که ميکروب وبا به کلر حساس است و در صورت استفاده از کلر در آب و شست‌وشو، ميکروب وبا از بين مي‌رود. بايد همواره به خاطر داشته باشيم که سبزيجات و ميوه‌ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرين گندزدايي و پس از شستن با آب سالم مصرف کنيم. همچنين از خوردن ماهي خام يا کم پخته که از آب آلوده گرفته شده، اجتناب کنيم.

 تشکر شده توسط : najva
#2


پيشگيري از وبا با رعايت نكات بهداشتي ساده


خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران - گرماي تابستان ، زمينه رشد ميكروب ها و باكتري هاي بيماري زا را بيش از هر زمان ديگري فراهم مي سازد و در اين فصل همواره بيماري هاي روده اي و عفوني حتي بيماري مانند وبا ، سلامت جامعه را تهديد مي كند.


به گزارش خبرنگار ايرنا، شروع بيماري وبا در كشور در سال جاري به دنبال ورود اتباع كشورهاي همسايه به صورت غيرقانوني و همچنين مسافرت‌هاي غيرقانوني ساكنان مناطق مرزي به كشورهاي همسايه و ابتلاي آنها به بيماري وبا پس از بازگشت به كشور بوده است.
هرچند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در جهت مهار بيماري تلاش خود را انجام داده و اكنون نيز اقدام هايي در زمينه ورود غيرقانوني اتباع بيگانه در دست اجرا است اما رعايت نكات بهداشتي از سوي مردم نقش مهم تري در پيشگيري از اين بيماري دارد.
وبا يا التور،‌ نوعي بيماري عفوني است كه از طريق آب، سبزي و ميوه هاي آلوده منتقل مي شود و درصورتي كه اين بيماري به موقع و با شيوه صحيحي درمان نشود، كشنده است.
استفاده از آب غيرلوله كشي يكي از راه هاي ابتلا به بيماري وبا است بنابراين مسوولان و كارشناسان بهداشتي براي پيشگيري از بيماري وبا توصيه كرده اند كه از آب هاي لوله كشي استفاده شود و در پارك ها نيز به تابلوهاي هشداردهنده و مشخص كننده آب شرب توجه كرده و فقط از آنها استفاده شود.
همچنين هنگام گردش خارج شهر، به هيچ وجه نبايد از آب رودخانه ها براي مصارف خوراكي استفاده شود.
اين كارشناسان تاكيد مي كنند كه حتي اگر آب ، زلال و پاكيزه به نظر برسد ، ممكن است آلوده به ميكروب وبا باشد.
اخيرا برخي دست فروش ها اقدام به فروش سبزي هاي پاك كرده و بسته بندي شده مي كنند درحاليكه خريد از دست فروش ها برابر است با احتمال ابتلا به وبا يا انواع بيماري هاي عفوني ديگر.
خودداري از خريد مواد غذايي خام يا پخته از دستفروش هاي دوره گرد از مهمترين توصيه هاي بهداشتي براي پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي عفوني و انگلي به شمار مي رود.
خوردن سبزي و ميوه بدون شست و شوي كامل،‌ مصرف يخ غيربهداشتي، نشستن دست ها پس از اجابت مزاج يا قبل از خوردن غذا و خوردن آب ميوه غيربهداشتي از جمله مواردي هستند كه رعايت نكردن آنها موجب ابتلا به بيماري هاي عفوني از جمله وبا مي شود.

**علايم بيماري وبا
اسهال شديد آبكي ، استفراغ بدون احساس تهوع قبلي و عطش فراوان از علايم بيماري وبا هستند ؛ نكته قابل توجه در بيماري وبا اين است كه در اين بيماري،‌دل درد يا دل پيچه وجود ندارد.
كارشناسان بهداشتي توصيه مي كنند در صورت وجود علايم فوق ، فورا بايد به نزديك ترين مركز درماني مراجعه شود.

**ميوه و سبزي نشسته يعني وبا
ميوه ها و سبزي ها حتما بايد طي چهار مرحله ضدعفوني و انگل زدايي شوند ، اين چهار مرحله شامل شست و شوي سبزي با آب بهداشتي،‌قراردادن آنها به مدت پنج دقيقه در محلول آب و مايع ظرف شويي و شست و شوي دوباره،‌ قراردادن آنها به مدت 15 دقيقه در محلول آب و پودرپركلرين و شست و شوي مجدد، است.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز مشاهده بيماري وبا در برخي نقاط كشور را تاييد مي كند.
'مرضيه وحيددستجردي' در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ، خاطرنشان مي كند: مردم بايد هشدارهاي بهداشتي را در همه طول سال به ويژه فصل گرما رعايت كرده و آب لوله كشي را مصرف كنند چراكه احتمال آلودگي آب غيرلوله كشي بسيار زياد است.
دستجردي از مردم خواست از مصرف سبزي و صيفي بدون گذراندن مراحل چهارگانه شستشو و نيز خريد از دست فروش ها خودداري كنند.
به گفته وي، احتمال آلوده بودن محصولات عرضه شده توسط دست فروش ها به آلودگي هاي انگلي، وجود دارد و مي تواند موجب عفونت هاي روده اي و حتي وبا شود.
به هرحال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تا پايان مهرماه سال جاري در حال آماده باش است تا اين بيماري بطور كلي در كشور برطرف شود اما مشاركت عمومي در رعايت توصيه هاي بهداشتي نيز كمك شاياني به پايان همه گيري وبا خواهد كرد.
 تشکر شده توسط : najva
#3
از خوددرماني وبا پرهيز كنيد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

رييس جامعه پزشكان متخصص داخلي گفت: اگر فردي دچار اسهال شديد شد و در آن دانه‌هايي شبيه برنج را مشاهده كرد بايد به پزشك مراجعه كند. چون درمان وبا در روزهاي اوليه ابتلا به آن بسيار آسان است اما اگر فرد به خوددرماني روي بياورد دچار مشكلات عديده‌اي مي‌شوند.

دكتر ايرج خسرونيا در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا، افزود: افراد از نگهداري سبزي‌ها و صيفي‌جات همچون خربزه و هندوانه به صورت نشسته و ضدعفوني نشده در يخچال خود‌داري كنند چون بيشتر اين مواد غذايي به انگل و ميكروب‌هاي مختلف آلوده هستند و آلودگي‌هاي آن‌ها به ساير مواد غذايي داخل يخچال سرايت مي‌كنند.

وي تاكيد كرد: لازم است براي پيشگيري از وبا پيش از خوردن غذا و پس از استفاده از وسايل نقليه همانند اتوبوس و مترو دست‌هاي خود را بشوييم.

خسرونيا در پايان گفت: ميوه‌ فروشان و سبزي‌فروشان نبايد با همان دستي كه ميوه و سبزي به مشتري مي‌دهند، از او پول دريافت كنند چون اين كار باعث انتقال بيشتر بيماري‌هاي عفوني به مشتريان مي‌شود.
 تشکر شده توسط : somaye_602000
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  افراد ِشاد کمتر به بیماری های قلبی دچار می شوند. yaro 1 3,187 2014/02/12, 08:31 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
Star ”تلفن همراه”جزءخطرناکترین ابزار انتقال بیماری های عفونی می باشد naazanin 1 2,716 2012/12/08, 06:50 PM
آخرین ارسال: نازلی
  مبتلایان به بیماری‌های عفونی از رفتن به استخر خودداری كنند naazanin 6 4,747 2012/09/06, 06:52 PM
آخرین ارسال: nahid
  برخی داروهای پوکی استخوان سبب بیماری التهاب چشمی می شوند. nahid 0 2,358 2012/05/04, 07:12 PM
آخرین ارسال: nahid
  خانواده ها نسبت به مشخصه های بیماری قلبی در اطفال با حساسیت برخورد mojtaba2iran 0 1,758 2010/10/15, 12:44 PM
آخرین ارسال: mojtaba2iranکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست