امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
با خوردن ژلوفن چه بلايي سر خود مي آوريد؟

تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۷
از عوارض این دارو عوارض گوارشی است که از آن جمله می توان اثر آن بر روی کبد را ذکر کرد چون این دارو در کبد متابولیزه می شود تا قابلیت جذب داشته باشد بنابراین مصرف زیاد آن به کبد فشار می آورد.
ژلوفن دارویی است جزء دسته داروهای ضد التهایی غیر کورتونی بوده که متاسفانه مصرف خودسرانه آن به شدت رواج پیدا کرده است.

دکتر احمد رهنمای چیت ساز نایب رئیس انجمن داروسازان تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: داروی ایبوپروفن با نام تجاری پروفن به صورت دراژه وجود دارد که سه چهار سالی است که به صورت ژله ای و با نام ژلوفن تهیه می شود.

وی خاطر نشان کرد: در تکنولوژی جدید داروسازی تولید داروها به صورت ژله ای بسیار جا باز کرده است زیرا تولید داروها به صورت ژله ای عوارض قرص را به حداقل می رساند و جذب دارو با سریع تر می کند.

وی افزود: از عوارض این دارو عوارض گوارشی است که از آن جمله می توان اثر آن بر روی کبد را ذکر کرد چون این دارو در کبد متابولیزه می شود تا قابلیت جذب داشته باشد بنابراین مصرف زیاد آن به کبد فشار می آورد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوارض آن تاثیر این دارو بر کلیه است چرا که دفع دارو از طریق کلیه صورت می گیرد و مصرف بیش از حد آن بر کلیه اثر می گذارد.

رهنما یادآور شد: این دارو در بالغین استفاده می شود و به صورت کپسول های 200 و 400 میلی گرمی در بازار موجود است.

وی اذعان داشت: از این دارو در امراضی چون آرتریت، نقرس، دردهای شدید قاعدگی و درد دندان استفاده می شود.

وی ادامه داد: این دارو خاصیت ضد درد، ضد التهاب، ضد تب دارد که کودکان از این دارو به صورت شربت و با نام ایبوپروفن استفاده می کنند.

وی در مورد مصرف این دارو در دوران بارداری گفت: به طور کلی توصیه می شود تمامی داروها در سه ماهه اول بارداری استفاده نشود.

وی افزود: ژلوفن در دوران بارداری جز گروه B است یعنی برای جنین ضرری ندارد اما باید طبق دستور پزشک مصرف شود.

وی ادامه داد: اما در 3 ماهه سوم بارداری این دارو جزء گروه D قرار می گیرد که نباید استفاده شود و مصرف آن باعث بروز اختلالات جنینی می شود.

** موارد منع مصرف ژلوفن

مصرف داروی ژلوفن در مواردی منع مصرف دارد که نداشتن آگاهی در این خصوص می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

دکتر احمد رهنمای چیت ساز متخصص داروسازی گفت: افراد مبتلا به آسم نباید از ژلوفن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: مبتلایان به فشار خون نیز نمی توانند از ژلوفن استفاده کنند چرا که حجم خونشان بالا می رود.

وی افزود: همچنین افراد مبتلا به ناراحتی های خونی مثل هموفیلی و افرادی که مشکلات انعقادی دارند نیز باید از خوردن داروی ژلوفن پرهیز کنند.

وی گفت: این دارو بر روی معده اثر می گذارد بنابراین اگر افرادی مبتلا به زخم معده باشند و یا کوليت داشته باشند نیز ژلوفن برایشان مضر است.

وی متذکر شد: چون دفع این دارو از طریق کلیه و به صورت ادرار است مبتلایان به ناراحتی های خیلی شدید کلیه نیز نباید از این دارو استفاده کنند همچنین کسانی که به ترکیبات آسپیرین حساسیت دارند نیز جزء موارد منع ژلوفن هستند.

وی با اشاره به این نکته که این دارو با برخی داروها تداخل دارد گفت: ژلوفن استامینوفن و همچنین داروهای ضد انعقادی تداخل دارویی دارد و نباید همراه این داروها استفاده شود.

رهنماي چيت ساز خاطر نشان کرد: افرادی که داروهای آنتی دیابتيك استفاده می کنند نباید ژلوفن بخورند چرا که ژلوفن باعث افزایش اثر ضد قند داروهایشان می شود و افت ناگهانی قند و به دنبال آن بروز شوک را به همراه دارد.

این متخصص داروسازی گفت: ژلوفن نباید همراه با داروهای ادرار آور استفاده شود چرا که کاهش اثر داور می شود.

وی در پایان توصیه کرد: لازم است که مصرف این داور به حداقل رسانده شود و حتماً زیر نظر پزشک تهیه شود و به صورت خود سرانه مصرف نشود و حتماً زیر نظر پزشک تهیه شود و به صورت خود سرانه مصرف نشود تا مشکلات ناشی از مصرف خودسرانه این دارو از بین برود.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : yummy , parastoo joon , Pooya.N , sooorooosh , ALI REZA , شهرزاد , chipchip , leili , maede , soory , parisa2011 , معبود , SSA , برگ 7 , elham 66 , barzegar , الهام ج , محبوب64 , ارزو , peyman.h , soniya , sara.a , مریییم
مرسی
سوال اینجاست که هفته ای 1 ژلوفن 400 چه مسائلی میتواند داشته باشد(با دستور دکتر)
آیا تفاوت ژلوفن و بروفن فقط در سرعت جذب آن است؟

به خاطر اینکه تایپیک جداگانه ایجاد نشه اینجا مطرح کردم....
نیم کیلو باش ولی مرد باش...!!!!
 تشکر شده توسط : simin , barzegar , sara.a
(2012/12/04, 10:28 PM)ALI REZA نوشته است: مرسی
سوال اینجاست که هفته ای 1 ژلوفن 400 چه مسائلی میتواند داشته باشد(با دستور دکتر)
آیا تفاوت ژلوفن و بروفن فقط در سرعت جذب آن است؟

به خاطر اینکه تایپیک جداگانه ایجاد نشه اینجا مطرح کردم....

نمیدونم confused2
سعی میکنم سرفرصت یه مطالعه ای بکنم و جوابتو بدم

همیشه مصرف مداومه که عوارض زیاد به همراه داره
اگه دکترت گفته که مسلما لازم بوده که گفته
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : ALI REZA
داروی ژلوفن برای این افراد ممنوع است

ژلوفن به کبد هم صدمه می­‌زند زیرا این دارو­ در کبد متابولیزه می­‌شود تا قابلیت جذب داشته باشد.

یک کارشناس ارشد داروسازی گفت: ژلوفن برای کاهش موقت درد ناشی از سرماخوردگی، دندان درد، درد عضلانی، سردرد از جمله میگرن، آرتریت روماتوئید و درد قاعدگی استفاده می­‌شود،

اما افراد مبتلا به آسم، فشارخون، زخم معده، ناراحتی­‌های خونی مثل هموفیلی و مشکلات انعقادی باید از خوردن داروی ژلوفن پرهیز کنند.

افرادی که داروهای دیابت استفاده می­‌کنند هم نباید ژلوفن بخورند، چرا که ژلوفن باعث افزایش اثر ضد قند داروها می­‌شود و افت ناگهانی قند و بروز شوک را به همراه دارد.

سمانه سورگی خاطرنشان کرد: دیگر عوارض مصرف خودسرانه این قرص، شامل اختلالات پوستی، اختلالات بینایی، تنگی نفس، افسردگی یا تغییرات رفتاری، اختلالات شنوایی، بی حسی یا ضعف در دست‌ها و پاها، احساس خستگی، اختلالات ادراری و افزایش وزن، درد و سوزش معده است. ژلوفن به کبد هم صدمه می­‌زند زیرا این دارو­ در کبد متابولیزه می­‌شود تا قابلیت جذب داشته باشد، بنابراین مصرف زیاد آن به کبد فشار می­‌آورد و به آن آسیب می‌­رساند.

وی با اشاره به این که مصرف این دارو باعث بروز اختلالات جنینی می­‌شود، افزود: مصرف ژلوفن در سه ماه اول دوران بارداری مجاز، ولی در سه ماه آخر بارداری ممنوع است.

منبع : ایسنا
من صبورتر از هر لحظه ای چشم به راه روزهای آینده ی نیامده ام!
 تشکر شده توسط : paeeze , paeazan
من حتی اگه بدونم با ژلوفن همین الان به مرضی بدتر از ام اس هم دچار میشم،بازم میخورمش.آخه دردی بدتر از درد دوران قاعدگی سراغ ندارم.تنها اون درده که منو بارها به کما برد!باورتون میشه؟کما !!!مرگ رو به چشم دیدم.پس مجبورم که هر چهارساعت توی اون زمان مصرفش کنم.راهی دیگه ندارم
 تشکر شده توسط : رامنا , الهام ج , nafiseh456 , مریییم
پس با این اوصاف ترکیب استامینوفن و ایبو پروفن چه شود من جدیدا برای سردردام ترکیب این دو رو با عنوان مگافن میخورم که به همراه کافئینه یه مسکن عالیه
استفاده زیاد از حد از یک مسکن اثر اون مسکنو روی اون درد کم میکنه
من اوایل تزریقم استامینوفن میخوردم بعد از یه مدت دیگه اثری نداشت تبدیل شد به ناپروکسن
زندگی
 تشکر شده توسط : رامنا
هی به خودم گفتم من که وابسته به ژلوفنم این تاپیکو نخونم ..... هی گفتم نخونم ..... آخرسر خوندم confused

من چندین ماهه دارم بتافرون می زنم ..... هنوز بدنم عادت نکرده به این دارو .... Undecided
هیچ چیز هم مثل ژلوفن نمی تونه بدن درد و لرزی رو که بتافرون برام به ارمغان می یاره از بین ببره agreement2

ولی بهترین قرصا رو هم آدم زیاد بخوره عوارض داره چه برسه به مسکن ها و اینا ...angry2

ولی چه می شه کرد ؟؟ .... گاهی با اون لرز ، مرگو جلوی چشمم می بینم ... پس ترجیح می دم تا اطلاع ثانوی از ژلوفن به عنوان یه دوست یاد کنم Tongue

از همه ی دوستانی که این مجموعه از اطلاعات مفید رو توی این تاپیک قرار دادن ممنونمicon_question
شاید نتونیم ترکش کنیم ولی میتونیم اطلاعات داشته باشیم که ....!Smile (52)baybay
چترها را باید بست
زیر باران باید رفت
فکر را خاطره را زیر باران باید برد
 تشکر شده توسط : رامنا , elham 66
اصلا
چرا باید ژلوفن- استامینوفن-کدئین
مصرف بشه
اگه بخاطر عوارض بعد از داروی های تزریقی که ماها برای ام اس مصرف می کنیم هست
بهتره
مسکن - آرامبخش -هر چیز دیگه استفاده نکنیم
چون
استفاده مداوم از این ها
باعث پائین آمدن آستانه درد در بدن می شه
و روال سازگاری طبیعی بدن دارو از بین می ره
گفت از دوست چه خواهی که تورا شاد کند گفتم از دوست همین بس که ز ما یاد کند
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : الهام ج , nahal , elham 66
حسام جان شما تا وقتی درد واقعی رو نچشیدی نمیتونی بگی چرا آدم داروی مسکن که اینهمه عوارض داره رو مصرف میکنه؟مطمئن باش آدم تا سرش دارد نکنه دستمال بهش نمیبنده.مطمئن باش
من وقتی آونکس مصرف میکردم اونقدر زمان تزریق سرم درد میگرفت که بعضی وقتا از شدت درد به تهوع میفتادم اما مسکن مصرف نمیکردم.اوایل وقتی که کم سن بودم هم وقتی دردهای شدید داشتم بازم مسکن مصرف نمیکردم اما بعداز چند سال دیدم آستانه تحمل درد در من داره کم میشه.به یه دکتر زنان مراجعه کردم وشرایط رو بهش گفتم.ازم پرسید چرا مسکن مصرف نکردی؟گفتم بخاطر عوارضش.گفت میدونی با این کارت چه بلایی سر گیرنده های حسیت آووردی؟گفتم نه.گفت تو خواستی عوارض ناچیز دوسه روز مصرف مسکن رو که در یک ماه فشار و عوارض آنچنانیی نداره رو بخودت وارد نکنی اما با اینکاری که باید میکردی و نکردی بلایی سر خودت آوردی که دیگه با هر دردی باید قویترین نوع مسکن رو استفاده کنی.بعضی وقتا بعضی آدما چوب نادانیشونو میخورن.تو هم مثل اون آدمای نادان داری چوب بی دانشیتو میخوری.کاش قبل از گوش دادن به حرف هر خاله خانباجیی اول از یه دکتر سوال میپرسیدی....
 تشکر شده توسط : ahya
(2013/10/24, 03:54 PM)moon light نوشته است: حسام جان شما تا وقتی درد واقعی رو نچشیدی نمیتونی بگی چرا آدم داروی مسکن که اینهمه عوارض داره رو مصرف میکنه؟مطمئن باش آدم تا سرش دارد نکنه دستمال بهش نمیبنده.مطمئن باش
من وقتی آونکس مصرف میکردم اونقدر زمان تزریق سرم درد میگرفت که بعضی وقتا از شدت درد به تهوع میفتادم اما مسکن مصرف نمیکردم.اوایل وقتی که کم سن بودم هم وقتی دردهای شدید داشتم بازم مسکن مصرف نمیکردم اما بعداز چند سال دیدم آستانه تحمل درد در من داره کم میشه.به یه دکتر زنان مراجعه کردم وشرایط رو بهش گفتم.ازم پرسید چرا مسکن مصرف نکردی؟گفتم بخاطر عوارضش.گفت میدونی با این کارت چه بلایی سر گیرنده های حسیت آووردی؟گفتم نه.گفت تو خواستی عوارض ناچیز دوسه روز مصرف مسکن رو که در یک ماه فشار و عوارض آنچنانیی نداره رو بخودت وارد نکنی اما با اینکاری که باید میکردی و نکردی بلایی سر خودت آوردی که دیگه با هر دردی باید قویترین نوع مسکن رو استفاده کنی.بعضی وقتا بعضی آدما چوب نادانیشونو میخورن.تو هم مثل اون آدمای نادان داری چوب بی دانشیتو میخوری.کاش قبل از گوش دادن به حرف هر خاله خانباجیی اول از یه دکتر سوال میپرسیدی....
مهتاب خانم
بهتره که اول از همه تجربه شخصیت را به صورت عمومی نشان ندهی که مثلا شما این گونه بوده اید پس همه باید این جوری که شما هستید باشند
در ضمن کی گفته دکتر زنان
دکتر دارو سازه که در مورد اثر دارو مسکن و فارماکولوژیش و فارماکوکینتیکش نظر می ده البته شاید مربوط زمینه تخصوصیه خودش نظر داده
ولی
این را تو درسام خواندم و پاس کردم و علوم پاییش را هم خیلی وقت پیش گذراندم
پس بهتر به افراده دیگه بگوید نادان
اول حرفت را سبک و سنگین کن بعد بگو
شاید یکی از دلایل پیش رفت بیماریت همین سبک سریته دیگه که برای بیماری ام است و مشکلات داروییت
بجایی دکتر نرولوژیست و حتی یک دکتر داروساز
پیش یک دکتر زنان می ری
یعنی شما تفاوت اینارا نمی فهمی
واقعا برای خودت متاسفم

(لطفا جوابت را تو پیام خصوصی به من بگو که تاپیک منحرف نشه )
گفت از دوست چه خواهی که تورا شاد کند گفتم از دوست همین بس که ز ما یاد کند
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : nahal , elham 66

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  7 کاری که بعد از خوردن غذا نباید انجام داد nazaninn 1 3,392 2013/11/05, 05:34 PM
آخرین ارسال: spring
  خوردن این غذاها واقعا دل و جرات می‌خواهد! نازلی 1 2,679 2013/05/23, 06:52 PM
آخرین ارسال: پویش
  از خوردن سوسیس و کالباس پرهیز کنید !! tanha 10 21,181 2013/03/03, 07:30 AM
آخرین ارسال: booshveg
  خوردن بیش از۶۰۰گرم گوشت درهفته خطرناک‌ است nahid 3 4,124 2013/01/04, 03:48 PM
آخرین ارسال: nahid
  خوردن آب سرد بعد از غذا خطرناک است! yaro 2 2,978 2012/04/23, 02:27 PM
آخرین ارسال: N00shin
  سرطان معده با، خوردن ته‌ديگ سوخته yaro 1 3,536 2012/02/25, 10:55 AM
آخرین ارسال: شهرزاد

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: