امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اسپاستیسیتی(بخش ۱) : تعریف
اسپاستیسیتی به معنی سفتی است. زمانی که تخریب میلین در اعصاب تنظیم کننده قوام عضلات ظاهر می شود نتیجه آن غالباً سفتی یا اسپاستیسیتی عضله است. از آنجایی که اعصاب زیادی در مغز و طناب نخاعی وجود دارند که حرکت را تنظیم می کنند اسپاستیسیتی در MS مشکلی شایع است.
سفتی غالباً خفیف بوده و آزار دهنده نمی باشد. در حقیقت گاهی فرد به سفتی که توسط اسپاستیسیتی ایجاد می شود برای بلند شدن یا چرخش روی پاشنه نیاز دارد. در برخی اوقات ممکن است سفتی دردناک باشد و یا با انجام فعالیت های روزانه زندگی تداخل کند.
اسپاستیسیتی بیشتر مواقع در گروه خاصی از عضلات که مسئول حفظ وضعیت قائم یا ایستاده هستند ظاهر می شود این عضلات ضد جاذبه یا عضلات وضعیتی نامیده می شوند که شامل عضلات ساق (گاستروکنمیوس)، ران(چهار سر)، باسن(گلوتیوس ماگزیموس)، کشاله ران(اداکتور) و گاهی پشت (راست کننده ستون مهره ها) هستند.
وجود اسپاستیسیتی بدین معناست که فعالیت های روزانه زندگی نیازمند صرف انرژی زیادی است.
کاهش اسپاستیسیتی آزادی بیشتری در حرکت و قدرت ایجاد می کند و غالباً خستگی را کاهش و هماهنگی را افزایش می دهد. راه های اصلی که در آن اسپاستیسیتی کاهش می یابد عبارتند از: ورزش های کششی، درمان فیزیکی و مصرف دارو ها. در صورتی که اسپاستیسیتی به این روش ها پاسخ ندهد و سبب ناراحتی شود ممکن است روش های جراحی لازم باشد.
۱ - اولین رویکرد در جهت کنترل و درمان بیماری، رسیدگی و درمان مشکلات زمینه ای است که اسپاستیسیتی را تشدید می کنند مانند عفونت، درد و ضایعات پوستی.

۲ - طراحی یک برنامه ورزشی که شامل فعالیت های کششی فعال و غیر فعال باشد.
۳ - استفاده از کمک های مکانیکی (ارتوزها)در صورت نیاز
۴ - داروها
۵ - درمان جراحی برای اسپاستیسیتی هایی که به دارو پاسخ نمی دهد.

در ادامه هر چهار رویکرد درمانی رو هم مینویسم ....

از کتاب درمان‌های علامتی ام اس (دکتر سید مسعود نبوی)
... وقتی تبر به جنگل آمد ، درختان فریاد زدند و گفتند :نگاه کنید دسته اش از جنس ماست !!. ... 1213.2

تشکر شده توسط : hamid , anaram , elnaz , baran , nazaninn , zaynab , asrin , yummy , paeazan , naarin.p , سیما جون
در اين مواقع قبل از دارو درماني ، درماني كه تجويز ميشه فيزيوتراپي و استفاده از شيوه هايه توانبخشيه
معمولا با وارد كردنه تحريك الكتريكي به عضلاتي كه دچار اسپاسم يا همون اسپاستيسيتي شده ان و ماساژ اون نواحي سمومي كه در محل انقباظ عضلات تجمع كرده ان حل ميشن و به تدريج به حركت در ميان و از بين ميرن و باعث ميشن تا اسپاسم از بين بره .
در واقع فك كنم بعد از درمانهايه پيشگيرانه ( همين دو مرده اولي كه ذكر شده ) از شيوه هايه فيزيوتراپي و توانيخشي استفاده ميشه
آنارام باشید
من و که دکتر کلانی با آمورل ( آمانتادین ) خفه کرد !!!!
قرصی که تازه از روز سی ام اثر میکنه !!!
درخت را به نام برگ
بهار را به نام گل
ستاره را به نام نور
کوه را به نام سنگ
دل شکفته مرا به نام عشق
عشق را به نام درد
و مرا به نام کوچکم صدا بزن
دكتر به منم آمورل داده ولي من نمي خورم كلا اصلا قرص نمي خورم
بي خيال حرفايي كه تو دلم جا مونده
آخه منم مجبور بودم !
انقدر اسپاسم داشتم که سوزن تو تنم نمیرفت!
درخت را به نام برگ
بهار را به نام گل
ستاره را به نام نور
کوه را به نام سنگ
دل شکفته مرا به نام عشق
عشق را به نام درد
و مرا به نام کوچکم صدا بزن
دکتر واسه منم هر 12ساعت آمورل تجویز کرده حلا واقعا نمیدونم تاثیر بسزایی داره یا نه !
من ز هفتاد و دو ملت به حقیقت دورم
خصم اگر سنگ ببارد به سرم ،نیست غمم
ام اس من که اصلا با همین اسپاستیسیتی شرع شد کلاconfused
"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
من اونقدر اسپاسم داشتم که پام صاف جلو نمی اومد پای راستم نیم دایره میزد حرکت میکرد ولی الان شکر خدا خوبم با تیزانیدین خوردن
تیزانیدین رو هم اصلا قطعش نمی کنم تموم میشه خودم میرم از داروخانه می خرم
پرواز را به خاطر بسپار پرنده رفتنی است

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اسپاستیسیتی (بخش ۳) : کمک های مکانیکی Sina 1 3,720 2010/06/02, 07:50 PM
آخرین ارسال: zaynab
  اسپاستیسیتی (بخش ۵) : کنترل و درمان با عمل جراحی Sina 0 4,464 2010/04/01, 01:02 PM
آخرین ارسال: Sina
  اسپاستیسیتی (بخش ۴) : درمان دارویی Sina 0 9,938 2010/04/01, 12:56 PM
آخرین ارسال: Sina
  اسپاستیسیتی (بخش ۲) : کشش برای درمان Sina 2 4,508 2010/03/08, 08:38 PM
آخرین ارسال: sadaf

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست