امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از موفقیت در درمان MS تا ادامه بی‌توجهی بشر به تغییرات اقلیمی
#1
از موفقیت در درمان MS تا ادامه بی‌توجهی بشر به تغییرات اقلیمی
دانش‌های بنیادی - مهم‌ترین خبرهای هفته گذشته دنیای علم را به انتخاب نیچر، معتبرترین نشریه علمی جهان بخوانید: دستاوردهای پزشکی در درمان ام.اس، خبرهای ناخوشایند از تلاش‌های زیست‌محیطی و تازه‌ترین برنامه‌های فضایی چین.
موفقیت درمان MS
دارویی که برای بازگرداندن اثر تخریبی MS روی اعصاب طراحی شده بود در دو مورد کلینیکی پیشرفته جواب مثبت نشان داد. سطح ناتوانی این بیماران که پادتن المتازاماب مونوکلونال (محصول جین‌زایم در کمریج، ماساچوست) دریافت کرده بودند خیلی خوب بوده اما کسانی که با اینترفرون استاندارد بتا-یک دریافت‌کرده بودند نتایج خوبی نگرفتند.


موفقیت در ژن‌درمانی
گلای‌برا به عنوان درمانی برای یک بیماری ژنتیک نادر که بیمار قادر به شکستن مولکول‌های چربی بدن خود نیست، نخستین مورد از ژن‌درمانی است که توسط کمیسیون اروپا تأیید می‌شود. آژانس درمانی اروپا چند ماه پیش از گلای‌برا حمایت کرده بود اما پیش از فروش این محصول در اروپا، نیاز به تأیید کمیسیون اروپا نیز بود.


تهدیدات ماهی آزاد
گروه اقیانوس‌ها و شیلات کانادا باید بر حفاظت از ماهی‌های وحشی تمرکز کند و گروهی دیگر باید کار توسعه و ترویج پرورش ماهی را بر عهده گیرد. دولت کانادا وظایف این دو گروه را از هم جدا کرده از در هم آمیختگیِ وظایف مجزای آن‌ها پیش‌گیری کند. این تصمیم بر اساس گزارشی اتخاذ شده که اخیرا توسط کمیته کوهن منتشر شده است. کمیته کوهن به سرپرستی یک قاضی دادگاه عالی کانادا، در سال 2009/1388 مأمور شده بود تا دلیل کاهش چشمگیر شمار ماهی‌های آزاد رودخانۀ فریزر واقع در بخش بریتیش کلمبیای کانادا را در چند دهه اخیر بررسی کند. این کمیته دلیل واحدی برای کاهش این ماهی‌ها پیدا نکرد، اما دولت را به علت کوتاهی کردن در حفاظت از زیستگاه این گونه، بیش ازهمه، مقصر دانست.


حفاظت‌گاه جنوبگان
مذاکرات برای راه‌اندازی سه ذخیره حفاظتی بزرگ دریایی در آب‌های جنوبگان شکست خورد و آبروی طرح‌های حفاظتی را برد. بیست و پنج عضو کمیسیون حفاظت از منابع زیستی جنوبگان که در استرالیا گرد آمده بودند، بر سر تعیین این سه حفاظت‌گاه نتوانستند به توافق برسند. قرار بود این سه حفاظت‌گاه محدودیت‌های ماهیگیری در این سه ناحیه ایجاد کند و محل‌هایی مرجع برای بررسی‌های دانشمندان درباره اثر تغییرات آب‌وهوایی بر زیست‌بوم‌های شکننده قطبی تعیین کند. چند ماه بعد دوباره بر سر این موضوع مذاکره انجام می‌شود.


ابر-سد مکونگ
کار برای ساخت یک سد عظیم در پایین‌دست رود مکونگ در لائوس از هفته پیش آغاز شد. این خبر را جانشین وزیر انرژی و معادن این کشور، ویراپهون ویراوونگ اعلام کرد. طرفداران محیط زیست می‌ترسند این سد عظیم سه و نیم میلیارد دلاری باعث کاهش دسته‌های ماهی‌ها و تنوع زیستی گردد.


مقررات ژنتیک چینی
دولت چین پیش‌نویس مقرراتش را در راستای بهبود حفاظت از اهداکنندگان در تحقیقات ژنتیکی انسان منتشر کرد. دولت چین به واحدهای جمع‌آوری‌کننده و ذخیره‌سازی منابع ژنتیک انسانی (اعم از دی.ان.ای، اندام‌های بدن و سلول‌ها) فرصتی برای روزآمد نمودن تفاهم‌نامه‌های مورد استفاده در تحقیقات ژنتیک داده و نیز فروش و صادرات محصولات ژنتیکی را در این کشور ممنوع کرده است. این پیش‌نویس که هفته گذشته منتشر شده، به مدت یک ماه به منظور ارزیابی بازخوردها و نظرات قابل بازبینی است.


شکست طرح انگلیسی‌ها
یک طرح انقلابی انگلیسی برای تلفیق دو مرکز تحقیقاتی بزرگ انگلیسی به علت انتقادات گسترده سیاست‌مداران و دانشمندان کنار گذاشته شد. هیئت ملی تحقیقات محیطی پیشنهاد آمیختن دو مرکز تحت نظارتش را برای صرفه‌جویی مالی داده بود: سازمان تحقیقات جنوبگان انگلیس واقع در کمبریج و مرکز ملی اقیانوس‌شناسی در ساوث‌همپتون. با این حال هفته گذشته اعلام شد از این تصمیم منصرف شده است.


خدمات اقلیمی
سازمان هواشناسی جهان واقع در ژنو سوئیس موافقت کرد یک کارگروه جهانی برای خدمات هواشناسی ارائه کند تا اطلاعات مورد نیاز درباره تغییرات اقلیمی زمین و تأثیر آن‌ها بر هر چیز – از تولید محصولات زراعی گرفته تا برنامه‌ریزی برای مقابله با فجایع طبیعی - تهیه شود. نخستین نشست این کارگروه در ژنو درباره مسائل مربوط به آب‌ها، حفاظت غذایی و کاهش خطر بلایای طبیعی بود. برخی دانشمندان پیش از این نگران افزایش گروه‌های خدمات اقلیمی بودند که با روندی بی‌رویه مدل‌های اقلیمی برای استفاده سیاست‌گذاران و دیگران را می‌فروختند.


عکس یادگاری در ماه
چانگ3، سومین مأموریت فضایی چین به مقصد ماه، سال آینده «دریای رنگین‌کمان» ماه (Sinus Iridium) فرود خواهد آمد. این خبر را سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد. دو مأموریت پیشین قمری چین مدارگرد بودند و چانگ3 که سال آینده اجرا خواهد شد، شامل طرح‌هایی برای یک ماه‌نورد روباتی خواهد بود.


غذای گلخانه‌ای
سامانه جهانی تولید غذا، از صنعت کودسازی بگیرید تا صنایع بسته‌بندی و نگه‌داری غذا، مسئول دست کم یک سوم اثر گلخانه‌ای انسانی است. این حقیقت نتیجه تحقیقات یک گروه مشاوره‌ای وابسته به تحقیقات کشاورزی جهانی است که با پانزده مرکز تحقیقاتی در سراسر جهان همکاری دارد. کاهش ردپای کربن حاصل از کشاورزی مهم‌ترین هدف در کاهش تغییرات اقلیمی محسوب می‌شود.


مریخ بدون متان
دانشمندان مسئول هدایت مریخ‌نورد «کیوریاسیتی» خبر از پیدانشدن متان اضافی روی سطح سیاره سرخ دادند. متان متغیر می‌توانست نشانه‌ای زندگی باکتریایی باشد، هرچند میزانی اندک از آن نیز ممکن است بر اثر برخورد شهاب‌سنگ‌ها و یا فعالیت‌های زمین‌شناسی آزاد شود. این گاز توسط بسیاری از رصدکنندگان مریخ در دهه گذشته ردیابی شده بود و اکنون کنجکاوی به روشنی نشان می‌دهد این یافته‌های رصدی هیچ ربطی به حیات احتمالی روی مریخ ندارد.


انقباض ارجاعی
کاهش ارجاع به مقالات دیگر موجب کاهش در حمایت‌های مالی از آن‌ها خواهد شد. بر اساس گزارشی که هیئت ملی تحقیقات اقتصادی ایالات متحده واقع در کمبریج ماساچوست از روی داده‌های مرکز ارجاعات پزشکی درمانی پاب‌مد منتشر کرده، کاهشی حدود 6 درصد در حجم ارجاعات می‌تواند باعث کاهش 50 تا 73 درصدی در حمایت‌های مالی مؤسسات ملی سلامت ایالات متحده از تحقیقات گردد.


آرامش پس از توفان
دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی سواحل شرقی آمریکا توسط توفان سندی در هفته گذشته آسیب‌های شدیدی دیدند، از جمله دانشگاه نیویورک یکی از آسیب‌دیده‌ترین آن‌ها بود. این توفان باعث احساس اضطرار برای فراخوانی محققینی شده که می‌توانند روند تغییرات اقلیمی زمین را کاهش دهند.


داده‌های ضروری
نشریه پژوهشی British Medical Journal از سال آینده هیچ گونه نتیجه آزمایشگاهی مربوط به آزمایش داروها یا وسایل آزمایشگاهی را منتشر نخواهد کرد، مگر این که نتایج و داده‌های مربوط به بررسی‌های بیماران (بدون ذکر نام آن‌ها) مرتبط با این مقالات قابل دسترسی باشد.


جایزه‌ای برای دانش دقیق
شی-مین فنگ، روزنامه‌نگار علم غیرحرفه‌ای ساکن پکن و سایمون وسلی، روانپزشک کالج کینگ لندن برندگان مشترک جایزه جان مداکس شدند. این جایزه برای کسانی است که علم دقیق و مبتنی بر شواهد را برای عموم مردم تبلیغ کرده‌اند. این جایزه 2000 پوندی (معادل 3200 دلار) در هفته گذشته توسط نشریه Nature و یک گروه لندنی ترویج علم به نام «علم را حس‌کن» پرداخت شد.
نیچر - عرفان خسروی
باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : zenith , mehdernet2 , parisa2011 , edarzi , mehdisalimi
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درمان نسبی ام اس در مدت کوتاه rezza 0 1,938 2021/05/18, 05:45 AM
آخرین ارسال: rezza
  خواص معجزه آساسی کندر در درمان بیماری ام اس shahrzad 76 71,886 2017/08/19, 09:16 PM
آخرین ارسال: Sarina_al
  مشکلات درمان و هزینه های تمام شده مبتلایان به ام اس nahid 0 2,358 2016/05/25, 10:37 PM
آخرین ارسال: nahid
  داروهای مولکولی، درمان جدید ام اس paeazan 0 3,200 2015/03/22, 09:44 PM
آخرین ارسال: paeazan
Wink اثرداروی سولیفناسین درمیلین سازی و درمان ام اس sia 0 3,036 2015/03/11, 03:05 PM
آخرین ارسال: sia
  زعفران ايراني، ام اس را درمان مي‌كند...!!! khatoon25 53 47,267 2014/08/30, 08:13 PM
آخرین ارسال: عروس
  برگ ‎سرخدار، موثردر درمان ‎بیماری‎ ام‎ اس hamdam 6 3,943 2013/06/03, 09:48 AM
آخرین ارسال: ghaside
  پیشگیری و درمان بیماری ام.اس نیازمند مشارکت عمومی است hamdam 0 1,909 2013/02/22, 04:48 PM
آخرین ارسال: hamdam
  درمان به موقع مشکلات روده در مبتلایان به ام اس ضروری است hamdam 1 2,592 2012/12/25, 08:10 PM
آخرین ارسال: mehdi4888
  خلاصه ای از درمان های ام اس paeazan 1 3,170 2012/11/21, 08:39 PM
آخرین ارسال: SecondChanceکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست