امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا گياه‌خواران عمر طولانی تر دارند
#1
گياه‌خواران همواره شهرت دارند به اينكه رژيم غذايي سالم‌تري نسبت به ديگران دارند و طولاني‌تر زندگي مي‌كنند. اما بنا بر پژوهش‌هاي مختلف در اين زمينه، دليل عمر طولاني‌ گياه‌خواران تنها از رژيم غذائي آنها نشأت نمي‌گيرد.

افراد گياه‌خوار به اين مي‌بالند كه رژيم غذايي سالم‌تري نسبت به ديگران دارند. تحقيقات پيشين در اين زمينه هم نشان مي‌دادند كه پرهيز از خوردن گوشت كليد داشتن زندگي‌اي طولاني است.

البته اين، حقيقت دارد. به طور مثال به دليل پرهيز از مصرف فراورده‌هاي حيواني، سطح كلسترول خون افراد گياه‌خوار پائين‌است و اين امر آنها را از ابتلا به بيماري‌هايي مانند فشار خون، انسداد عروق و بيماري‌هاي قلبي مصون نگه مي‌دارد. از طرفي ديگر كمبود چربي در رژيم غذايي گياه‌خواري از چاقي و بالا رفتن چربي خون نيز جلوگيري مي‌كند. اما اينجا اين پرسش پيش مي‌آيد كه آيا سالم‌تر بودن گياه‌خواران نسبت به افرادي كه در رژيم غذايي خود از خوردن گوشت صرف نظر نمي‌كنند، تنها به دليل گياه‌خوار بودن آنها است؟

بررسي ۱۲ ساله رژيم غذايي مبتني بر گياه‌خواري

مركز تحقيقاتي بيماري‌هاي سرطاني در آلمان به مدت ۱۲ سال تغذيه شماري از گياه‌خواران را زير نظر داشته است. در ميان اين افراد انواع مختلف گياه‌خواران حضور داشته‌اند، از جمله كساني كه از تمام فراورده‌هاي گوشتي حتي تخم‌مرغ، شير و عسل پرهيز مي‌كنند و همينطور كساني كه رژيم غذايي ميانه‌رو دارند و گاهي گوشت مصرف مي‌كنند.

نتيجه اين پژوهش كاملا روشن بود: ميزان مرگ و مير افراد گياه‌خوار بين زنان ۳۰ درصد و بين مردان ۵۰ درصد كمتر از افراد بوده كه رژيم غدايي عادي داشته‌اند.

الكل و سيگار كمتر، رمز ديگر عمر طولاني

نكته‌اي كه در مورد اين اعداد و ارقام وجود دارد اين است كه در اين پژوهش ميان گياه‌خواران مورد بررسي، شمار بسيار كمي به طور افراطي سيگار و الكل مصرف مي‌كردند.

گياه‌خواران مشهور هستند به اينكه در مجموع سبك زندگي سالم‌تري دارند، معمولا تحصيل‌كرده هستند و ورزش در زندگي آنها جايگاه ثابتي دارد. اگر پژوهشگران هنگام بررسي اين نكات را هم در نظر بگيرند، در نتايج پژوهش چه تغييري ايجاد مي‌شود؟

اگر نتايج بررسي‌هاي مختلفي كه تا به حال در اين زمينه در سطح بين‌المللي انجام شده‌اند را هم در نظر گرفت و گياه‌خواران را با افراد گوشت‌خواري كه سالم زندگي مي‌كنند مقايسه كرد، آنگاه تصوير ديگري حاصل مي‌شود: ميزان مرگ و مير دراين دو گروه فرق چنداني با هم ندارد.

در پژوهشي كه مركز تحقيقاتي بيماري‌هاي سرطاني آلمان انجام داده، گياه‌خواران ميانه‌رو نسبت به ديگران وضعيت بهتري دارند. اما در مجموع مي‌توان گفت: جدا از گياه‌خوار بودن يا گوشت‌خوار بودن، هر كس سالم‌تر زندگي كند، به‌طور معمول طولاني‌تر زندگي مي‌كند.
 تشکر شده توسط : Matilat , Sina , سمانه
#2
طبق تحقیقات جدید انجام شده موسسه رابرت استیون در آمریکا گوشت خواران عمر بیشتری نسبت به گیاه خواران با شرایط یکسان خواهند داشت.
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گياه مفيد براي درمان سوء هاضمه yaro 0 2,185 2010/12/10, 10:37 PM
آخرین ارسال: yaroکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست