امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنچه پاهایتان به شما می گویند
#1
آنچه پاهایتان به شما می گویند

در این مقاله قصد داریم تمام ناراحتی هایی و عارضه هایی که ممکن است در پاهای شما ایجاد شوند را بررسی کنیم.


آرتروز
آرتروز،درد پای شایعی است که بر مفاصل قسمت قوزک پا و وسط انگشتان پا اثر می گذارد و می تواند موجب درد پا و احساس سوزن سوزن شدگی یا بی حسی آن شود.با توجه به اینکه انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد بهتر است که به دکتر مراجعه کنید .
موریس.آر.مورین،متخصص و رئیس مرکز درمانی پا و دانشگاه هکنسک می گوید:آرتروز استخوان،یک فرسودگی شایع است و با دارو درمان می شود.انواع دیگر آرتروز می تواند بسیار تخریب کننده باشد مانند آرتریت روما توئید که در آن استخوان ها حرکت می کنند.برای درمان انواع خاص آرتروز لازم است که پزشک آن را تشخیص بدهد.به عنوان مثال،آرتریت روماتوئید بر کل بدن اثر می گذارد.به محض اینکه در پا تشخیص داده شود درد مشخص می شود و در هر کجای بدن که باشد درمان نیز می شود.
اندروشاپیرو،پزشک و عضو انجمن پزشکی پا آمریکا می گوید:این قسمتی از بدن است که ما دوست داریم کمی چربی داشته باشد و زمانی که پیر می شویم،پا خیلی لاغر می شود ، وزن بدن به استخوان ها فشار وارد می کند و به مرور زمان بدتر می شود.درد و لاغر شدن شاید به دیابت یا بیماری عروقی مربوط باشد .


خواب رفتن پا
اگر پاهایتان خواب می روند،مراقب باشید.دکتر شاپیرو متذکر می شود مشکلات نورولوژیکی می توانند خودشان را در پا نشان دهند.درد علامتی است که به ما کمک می کند زیرا به ما می گوید که کجای کار ایراد دارد.
دکتر شاپیرو ذکر می کند که بیماران دیابتی ممکن است به صورت زیگزاگ راه بروند و هیچ احساس دردی هم نکنند.آیا این یک بیماری عروقی است،مشکل نورولوژیکی،آرتریت روماتوئید است یا دیابت؟مهم این است که به درد ،عفونت و خواب رفتگی توجه کنیم تا مشخص بشود که آیا مسئله دیگری در جای دیگر از بدن وجود دارد یا خیر.


گردش بد خون
طبق نظر دکتر مورین،علائم گردش بد خون در پا نشانگر مشکلات بزرگتری است.این درد،مسدود شدن رگها که به عنوان بیماری عروقی جانبی شناخته می شود را نشان می دهد.
دکتر مورین توصیه می کند که اول با راه رفتن در بلوک خود گردش بد خون در پا را تشخیص بدهیم و ببینیم که آیا درد جدی ای در پاها احساس می کنیم یا نه .او می گوید: " بدن به خون نیاز دارد . " توصیه دکتر چیست؟هنگامی که این علائم را دیدید به سوی پزشک پا یا جراح عروق بدوید ،راه نروید.


قارچ انگشتان پا

هنگامی که پا دچار خارش می شود،پوسته پوسته شده و احساس سوزش می کنید،این علائم بیشتر علائم قارچ انگشتان پا را نشان می دهند.با این که شرایط جالبی نیست اما واقعاً با کرم ها یا لوسیون های ضد قارچی درمان می شود.اگر قارچ انگشتان پا از بین نرفت و خوب نشد این علامت این است که بیمار دیابت دارد.
رابرت کلین دکتر و متخصص پا پزشکی دارای بورد جراحی پا در کلینیک پا درمانی و ارتوپدی کلوم و کارنی می گوید" بیماران دیابتی نمی توانند با باکتری و قارچ ها خوب مبارزه کنند و مستعد عفونت های قارچی هستند"


پاهای صاف / قوس زیاد

اگر پاهای شما صاف یا دارای قوس زیادی هست به هر حال متعادل نیستند.دکتر شاپیرو می گوید" قوس زیاد مانند 3 پایه می ماند که 1 پایه آن در پاشنه و دوتای دیگر در قسمت زیر قرار دارد.اگر پای شما قوس زیادی دارد،مشکلات مکانیکی ای در پا وجود دارد.چون ما نوع پای خود را به ارث می بریم پس پای صاف یا قوس زیاد معمولا ژنتیکی است و نمی توان از آن جلوگیری کرد.اگر احساس درد می کنید به یک پزشک متخصص پا مراجعه کنید تا ببینید چنین شرایطی را دارید یا نه به خصوص اگر سابقه خانوادگی دارید.دکتر شاپیرو می گوید"من به افراد می گویم زمانی که پاهای شما دچار چنین چیزی می شود از فکر خود استفاده کنید. "


درد انگشتان پا
طبق انجمن پزشکی پا در آمریکا، 87 درصد زنان از پا درد ناشی از پوشش بد رنج می برند.قطعاً وقتی یک خانم کفش غیر راحتی یا پاشنه بلند می پوشد مستعد درد پا یا انگشت پا می باشد.نکته این جاست که باید دید پس از مدتی نپوشیدن این نوع کفش ها باز هم این درد وجود دارد یا خیر.
دکتر کلین توصیه می کند که این کفش ها را در بیاورید و ببینید که پاهای شما بدون آن چه احساسی دارند و آیا باز هم درد می کند یا خیر.وقتی احساس می کنید روی یک سطح نوک تیز راه می روید درد را به پاهای خود وارد می کنید مثل این که روی مرمر راه می روید،و جرات شما بیشتر شده است این نشان می دهد که شما شرایط بی خطر و درمان پذیری دارید که با درد بین انگشتان پا مشخص می شود.


پینه پا

دکتر مورین می گوید"بارها شده که استخوان ها از جای خود حرکت کرده اند.در مورد پینه پا،این منطقه از استخوان و مفصل بین پا و استخوان شست حرکت می کند و می تواند بسیار دردناک باشد.طبق معمول،شما می توانید کفش خود را عوض کنید یا با یک پارچه دور آن را ببندید اما در شرایط خاص ممکن است نیاز به جراحی نیز باشد.با این که هرچه زودتر به دنبال درمان بروید بهتر است اما پینه پا یک مورد موضعی است.ژنتیک هم ممکن است نقش داشته باشد بنابراین ممکن است زمینه رشد پینه پا را داشته باشید.


ناخن قارچی
دکتر کلین می گوید:ناخن قارچی باید طی دو هفته درمان خوب بشود.این بیماری یکی دیگر از مشکلات مربوط به باکتری است.هنگامی که قارچ ها زیر ناخن می روند،دوست دارند که جاخوش کنند.با افزایش سن،جراحت ناخن،بوی عرق پا،گردش بد خون،نظافت نادرست،قارچ پا و کم شدن سیستم دفاعی بدن،همه به ناخن قارچی مربوط می شوند.مانند قارچ انگشتان پا به خصوص ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و عفونت قارچی مزمن ممکن است از علائم دیابت باشند.


فرو رفتگی ناخن پا در گوشت
فرتز کوپ،پزشک و جراح ارتوپد و دارای مدرک خاص دوره های پا و اختلالات قوزک پا در بیمارستان مرسی در سانتیگو می گوید:فرو رفتگی ناخن پا در گوشت با احساس درد در اطراف ناخن یا مشاهده ی قرمزی یا آب های زائد مشخص می شود .به طور کل،این شرایط موجب خطر مرگ نمی شود.گرچه افراد دیابتی باید مراقب باشند.در مورد دیابتی ها سریع تر از معمول اتفاق می افتد و می تواندبه سرعت وخیم تر شود.

 تشکر شده توسط : neda.n , SSA , najva , # پریسا # , yummy
#2
آیا پاشنه پایتان درد می کند؟

درد این قسمت به علت خار پاشنه پا در برآمدگی انتهایی استخوانی پاشنه ایجاد می‌شود که ...


كفش‌ نامناسب و درد پاشنه پا
یك فیزیوتراپ گفت: پوشیدن كفش‌های غیراستاندارد باعث درد پاشنه پا می‌شود.

دكتر ذبیح‌الله برجسته افزود: درد این قسمت به علت خار پاشنه پا در برآمدگی انتهایی استخوانی پاشنه ایجاد می‌شود كه این درد از 20 سالگی به بالا ، به علت این‌كه این خار در سنین كم وجود ندارد ، شایع‌تر است.

وی افزود: خار پاشنه به علت پوشیدن كفش‌های غیراستاندارد یا راه رفتن با پای برهنه روی سطح سخت بروز می‌كند، چرا كه فشار زیادی به ناحیه پاشنه پا وارد می‌شود و سبب التهاب بافت‌های نرم پاشنه پا و سپس نواحی غضروفی اطراف استخوان آن می‌شود.

این پزشك متخصص خاطرنشان كرد: برای پیشگیری و كاهش درد، بهتر است از پدهای پاشنه در داخل كفش یا كفش‌های استاندارد دارای قوس طولی و عرضی پا استفاده شود. همچنین هنگام راه رفتن روی سطح سخت نظیر موكت، بهتر است از دمپایی استفاده شود.

وی افزود: برای پیشگیری و درمان این عارضه بهتر است از كفش‌های طبی كه پا داخل آن كاملا احساس راحتی داشته باشد، استفاده شود. همچنین در صورت ادامه درد به كمك درمان‌های فیزیوتراپی می‌توان این عارضه را درمان كرد.


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

 تشکر شده توسط : شهرزاد , # پریسا #
#3
توپ تنیس / مورداستفاده: درد کف پابرای گرفتن یک ماساژ ساده و بدون هزینه که عضلات کف پای شما را کشیده و کف پای شما را تسکین دهد، کفش های خود را در آورده و یک توپ تنیس، توپ گلف یا حتی قوطی کنسرو را به مدت یک یا دو دقیقه زیر هر پا بغلتانید. برای این که زق زق کردن پاها را تسکین دهید، می توانید این کار را با یک بطری آب یخ زده نیز انجام دهید. تشکر شده توسط : ارزو , ثریا , najva , نازلی
#4
نقش پا در سلامت بدن

.jpg   0006956.JPG (اندازه: 12.45 KB / تعداد دفعات دریافت: 0)
نويسنده:دکتر فرزاد کارگرزاده راوري*


پا يکي از ارگان‌هاي بدن است که نقش اساسي در سلامت کل بدن دارد و در طول روز فشارها و نيروهاي زيادي از طريق پاها به مفاصل زانو و لگن و ستون فقرات منتقل مي شود .
پاي سالم باعث تحرک و فعاليت شادابي ونشاط مي‌شود وسلامت قلب و ريه وساير ارگان‌ها را به همراه دارد. پاي مجروح باعث درد، لنگيدن و فشارهاي نامناسب روي مفاصل زانو ولگن و ستون فقرات و کاهش فعاليت روزانه شده و متعاقب آن افزايش وزن و در نهايت عوارض قلب و عروق وساير ارگان‌ها را به تدريج حادث مي‌شود. در طول فعاليت روزمره گاهي تا سي برابر وزن بدن به پاها فشار منتقل مي‌شود.
شکل ظاهري پاها نقش زيادي در سلامت پا ايفا مي‌کند بنابراين ناهنجاري‌هاي انگشتان و غير طبيعي بودن قوس کف پا مي‌تواند باعث وارد آوردن فشار غير قرينه به قسمت‌هايي از پا شود. در نتيجه بروز زخم و تاول و ميخچه و اختلال در راه رفتن و ساييدگي‌هاي غيرطبيعي کفش را به همراه دارد.

.jpg   00069561.JPG (اندازه: 5.67 KB / تعداد دفعات دریافت: 0)
پوشيدن کفش‌هاي مناسب و آگاهي از خصوصيات کفش مناسب مي‌تواند باعث اصلاح قوس‌هاي غيرطبيعي وکنترل فشارهاي غيرقرينه روي پا شود و از درد و زخم و مشکلات بعدي جلوگيري کند. آرامش در راه رفتن باعث افزايش تحرک و نشاط شخص خواهد شد. يکي از ناهنجاري‌هاي شايع پا، ‌هالوکس والگوس (مانند شکل مقابل) يا انحراف انگشت شست پا به خارج و سوارشدن انگشتان روي يکديگر، ايجاد استخوان‌هاي زايد در قسمت داخلي شست و ناراحتي در هنگام پوشيدن کفش و در نهايت کاهش فعاليت شخص است. مي‌توان اين عارضه را در مراحل اوليه با اقدامات مناسب کنترل کرد ولي در مراحل پيشرفته ‌بايد تحت عمل جراحي قرار گيرد.
صافي کف پا نيز يکي از ناهنجاري‌هاي شايع پاست که در مراحل اوليه با خستگي زودرس ودرد ساق هنگام فعاليت و در سنين بالاتر با تغيير شکل پا و انگشتان و انحراف ساق پاها به خارج و درد زانو و کمر باعث کاهش فعاليت شخص در سنين جواني مي‌شود. تشخيص به موقع اين عارضه و اصلاح نسبي آن با کفي‌ها و کفش‌هاي طبي مي‌تواند تا حد زيادي از اين عارضه‌ها جلوگيري کند. پاهاي بيماران ديابتي به علت بي‌حسي‌هاي موضعي مستعد زخم‌ها و تاول و بيماري‌هاي عفوني و قارچي است و بنابراين مراقبت صحيح از پا مي‌تواند باعث افزايش تحرک و ورزش شود که نشاط، شادابي و سلامت کليه ارگان‌هاي بدن به خصوص قلب و ريه را به دنبال دارد.


متخصص و جراح ارتوپدي

منبع: http://www.salamat.com

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  همه آنچه درباره رنگ مو نمی دانید yummy 3 7,529 2016/08/07, 01:34 PM
آخرین ارسال: somaye_602000
  آنچه درباره گروه خونی تان نمی دانستید نازلی 11 12,419 2012/09/08, 07:49 AM
آخرین ارسال: yummyکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست