نظرسنجی: آیا دعا بر زندگی شما اثر گذاشته است؟
خیلی زیاد
93.33%
42 93.33%
تا حدودی
2.22%
1 2.22%
بهش فکر نکردم
4.44%
2 4.44%
در کل 45 رأی 100%
*شما به این گزینه رأی داده اید. [نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آثار دعا از دیدگاه قرآن کریم
خداوند – جلّ جلاله – می فرماید :

قُلْ: ما یَعْبَؤُا بِکُمْ رَبّی ، لَوْلا دُعآؤُکُمْ. فَقَدْ کَذَّبْتُمْ، فَسَوْفَ یَکُونُ لِزاماً.

بگو: اگر دعایتان نبود، پروردگارتان چه اعتنایی به شما داشت ، زیرا مسلّماً شما تکذیب نمودید، و لذا تکذیبتان همواره ملازم شما خواهد بود.

خداوند در این آیه شریفه برای مخاطبَین آن هیچ جایگاه و مقامی در صورتی که دعا نداشته باشد، قرار نداده ؛ بنابراین ، از این کلام فهمیده می شود که جایگاه و منزلت انسان در نزد خداوند – جلّ جلاله – به اندازه دعا و ارزش او به قدر اهتمام به مناجات و خواندن اوست .

شاید کسی اشکال کند بگوید : مراد از دعا در این آیه ، عبادت و پرستش خداوند است ؛ ولی این درست نیست ، بلکه حقّ همانی است که راویان مورد اعتماد از امامان و سروران ما (علیهم السلام ) روایت کرده اند که مقصود از دعا در این آیه ، بدون کم و کاست همان دعایی است که در عرف شرع فهمیده می شود.

۲) خداوند – جلّ جلاله – می فرماید :

فَلَوْلا إِذْ جآءَهُمْ بَاءْسُنا، تَضَرَّعُوا، وَلکِنْ قَسَتْ قُلُوبُهُمْ.

پس ای کاش هنگامی که سختی و ناگواریی از سوی ما به آنان می رسید، تضرّع و زاری می نمودند، لیکن دل هایشان قساوت پیدا نموده و سنگدل گردیده بودند.

خداوند – جلّ جلاله – در این آیه شریفه هشدار می دهد که اگر کافران تضرّع و زاری می نمودند ، خداوند سختی و ناگواری و خشم و عذاب و عقاب خویش را از آنان برمی داشت و ناراحتیهای آنان را برطرف می نمود.

ملاحظه می شود که خداوند نفرمود :

ای کاش وقتی سختی و ناگواری از ناحیه ما به سوی آنان می آمد ، نماز می خواندند یا روزه می گرفتند یا حجّ به جا می آوردند یا قرآن قرائت می نمودند و این خود به صراحت مطلب را برای اهل فهم از برجستگان روشن می نماید.

۳) باز از جمله آیات ، وعده پاکیزه خداوند – جلّ جلاله – است به اینکه :

دعا، کلید رسیدن به آمال و آرزوهاست. آنجا که می فرماید :

وَ إِذا سَاءَلَکَ عِبادی عَنّی ، فَإِنّی قَریبٌ، اءُجیبُ دَعْوَهَٔ الدّاعِ إِذا دَعانِ.

و هرگاه که بندگانم درباره من بپرسند ، بگو : که من نزدیکم و دعای هر دعا کننده را هنگامی که مرا بخواند، اجابت می کنم .

۴) و نیز در این باره است فرمایش دیگر خداوند – جلَّ جلاله – که می فرماید :

اءُدْعُونی اءَسْتَجِبْ لَکُمْ، إِنَّ الَّذینَ یَسْتَکْبِرُوُنَ عَنْ عِبادَتی ، سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرینَ.

مرا بخوانید تا دعایتان را برای شما اجابت کنم ، براستی کسانی که از پرستش و عبادت من گردنکشی می کنند ، با حالت خواری و ذلّت وارد جهنّم خواهند شد.
[تصویر:  5546.jpg]

خداوند – جلّ جلاله – با این آیه شریفه توجّه می دهد که ترک کردن دعا ، استکبار و گردنکشی از پرستش و عبادت او و نیز سبب داخل شدن در آتش جهنّم و عذاب خوار کننده آن است.

از امام صادق (ع) روایت شده که مراد از عبادتی که انسان از آن گردنکشی می نماید در این آیه ، همان دعا است و اینکه هرکس با وجود این دستور آن را ترک کند ، از مستکبران و گردنکشان خواهد بود.

۵) تنها بخشی از آیاتی که ذکر شد، برای عارفان کفایت می کند و اگر نبود در فضیلت دعا جز فرمایش خداوند – جلّ جلاله – به سرور پیامبران – صلوات اللّه علیه و آله – آنجا که می فرماید :

واصْبِرْ نَفْسَکَ مَعَ الَّذینَ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ بالْغَداوَهِٔ وَالْعَشِیِّ، یُریدُونَ وَجْهَهُ، وَلاتَعْدُ عَیْناکَ عنَْهُمْ.

و خویشتن را با کسانی که صبح و شام پروردگارشان را می خوانند ، در حالی که تنها خشنودی او را اراده نموده اند ، به صبر و شکیبایی وادار کن و مبادا چشمانت را از آنان برداری.

کفایت می کرد و این امر بزرگی است ؛ زیرا این خطاب در مقام ستایش و مدح کسانی که صبح و شام به درگاه پروردگار دعا می کنند صادر شده و خداوند – جلّ جلاله – به خاطر دعای آنان در صبح و شام به رسولش (ص) امر فرموده که پیوسته ملازم آنان بوده و چشمان شریفش را از مصاحبت و همنشینی با ایشان برندارد.

فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : TootFarangi , فرناز , fafa , blue sky , ostad2000 , parisa2011 , yummy , coffeedot , رزمینا , edarzi , rahaei , reihane , سهند , ماه , roya-n , آقا صادق , هلما , booshveg , mahdiye1989 , spring , soniya , missmaryam2005 , SANAM , famoon
من که آرامش می گیرم . خدا رو خیلی دوست می دارمش love28
هم مهربونه ، هم بزرگ Rolleyes
Free chees is found on the mousetrap
To catch anything you want you must pay it's worth
 تشکر شده توسط : fafa , فرناز , blue sky , رزمینا , rahaei , هلما , booshveg , mahdiye1989 , spring
دعایی که این روزها مرتب زمزمه می کنم: فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم
خیلی بهم آرامش می ده . دعایی برای بی نیازی از غیر خداست. حسش برام شبیه این فراز از دعای کمیله که عجیب روم تاثیر میزاره: الهی و ربی من لی غیرک؟
لحظاتتون پر از حضور سبز خدا باشهSmile
...
 تشکر شده توسط : blue sky , naz.gigili , TootFarangi , رزمینا , rahaei , سهند , هلما , booshveg , spring , missmaryam2005
منم بادعا ارامش میگیرم
حتی درمان میشم
فرقی نمی كند كه گودال كوچك آبی باشی ، یا دریای بیكران ،
زلال كه باشی ، آسمان در تو پیداست .

باورکن تا ببینی
بهارagreement2
 تشکر شده توسط : ostad2000 , TootFarangi , رزمینا , rahaei , هلما , booshveg , spring
برای گشایش کارها:
14روز، روزی 114 مرتبه بگید:

((اِنا فتحنا لک فتحاََ مبینا))

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
برای آرامش قلب:
دست راستتونو بزارین روی قلبتون و بگید:

((یا فتاح))
اگر بدانيد مردم چقــدر به ندرت فکـر مي کنند
هيچ گاه از اينکه درباره ي شما چه فکـر مي کنند
نگــران نمــي شويــد . . .
 تشکر شده توسط : yummy , سمانه , blue sky , رزمینا , rahaei , meherafarin , سهند , ماه , roya-n , هلما , booshveg , mahdiye1989 , spring
میرزا جوادآقا ملکی تبریزی از جمله سالکان و عارفانی است که بندگان خالص و مشتاقان می‌توانند به توصیه‌های او در دعا و نحوه درخواست کردن از محضر خداوند متعال توجه کنند.

از این رو با فرارسیدن شب‌های قدر و فرصتی ویژه برای حضور در درگاه الهی، بخشی از سخنان این عارف وارسته در خصوص آداب دعا از کتاب «المراقبات» تقدیم خوانندگان می‌شود.

به عزتم و جلالم و عظمتم و ارتفاع مکانم بر عرش سوگند که امید هر آن کس را که به غیر من امیدوار باشد، قطع می‌کنم و آرزویش را به یأس بدل می‌کنم و در میان مردم لباس مذلت برایش می‌پوشانم. و او را از قرب خودم دور می‌کنم و از وصلم دورش می‌سازم آیا در شدت‌ها به غیر من امید می‌بندد، حال آنکه شداید در دست من است؟ و به غیر من امیدوار می‌شود و با فکرش در دیگری را می‌زند، در صورتی که آن بسته است و در من برای هر کس که مرا بخواند، گشوده و باز است؟

پس کیست که در سختی‌هایش به من امیدوار باشد؟ و کیست که در امر مهمی به من امیدوار باشد و من امید او را قطع کنم؟ من آمال بندگانم را در پیش خود محفوظ قرار داده‌ام، ولی آنها به حفظ من راضی نیستند؟ آسمان‌ها و زمینم را از ملائکه‌ها پر کرده‌ام، کسانی که از تسبیح من دچار ملال و خستگی نمی‌شوند و امرشان کرده‌ام درهای موجود میان من و بندگانم را نبندند، ولی آنها (بندگانم) به قول من اعتماد نمی‌کنند؟ آیا نمی‌داند کسی را که من بر او با مشکلی از مشکلاتم ببندم، کسی جز من نمی‌تواند مالک کشف و رفع آن شود؟

پس او را چه شده که پس از اذان دادنم بر او، او را ناله کننده بر درگاه خودم نمی‌بینم؟ با جودم برایش عطا کردم چیزی را که از من نخواسته بود و سپس آن را از او گرفتم، پس بازگشت آن را از من مسئلت نمی‌کند و از غیر من می‌خواهد، آیا مرا اینگونه می‌بینید که قبل از مسئلت با عطا آغاز کنم آنگاه آن را از من بخواهد، من جواب ندهم؟ آیا من بخیل هستم تا بنده‌ام به من بخل ورزد؟ آیا عفو و رحمت به دست من نیست؟ آیا من جایگاه آرزوها نیستم؟ پس کیست غیر از من که قطع کند؟ آیا امیدواران به غیر من نمی‌ترسند که به آنها امید می‌بندند؟ پس اگر اهل آسمان من و اهل زمین من، همگی به من امید بندند، و من مثل همه آنچه را که امید آنهاست برایشان عطا کنم، از ملک من ذره‌ای کاسته نمی‌شود. و چگونه کم شود ملکی که من قیّم آن هستم؟ پس بدا بر ناامیدشدگان از رحمت من، و بدا بر هر کس که عصیانم می‌کند و مراقب من نیست!

و همچنین، باز در احادیث قدسیه آمده است: أنا عِندَ ظَنّ عبدی بی، فلا یظنّ بی‌ الاّ خیراً؛ من در نزد حسن ظنّ بنده‌ام به من هستم، پس بر من گمان نبرد، مگر خیر و نیکو.

رسول اکرم - صلی الله علیه و آله- نیز فرمود: خدا را در حالی بخوانید که به اجابت دعا یقین دارید و از حضرت امام صادق (ع) نیز روایت شده است:‌ هرگاه دعا نمودی، چنین گمان کن که اجابت در خانه‌ات است. در روایتی دیگر آمده است که: با قلبت به خدا روی بیاور و اجابتت را درِ خانه‌ات حساب کن!

و همچنین روایت شده است: که فرعون به هنگام غرق شدن، به موسی استغاثه نمود و به خداوند استغاثه نکرد، پس خدا به موسی وحی کرد: یا موسی! به درستی که تو نمی‌توانی به داد او برسی، چرا که تو خلقش ننموده‌ای و اگر او از من یاری می‌خواست، پناهش می‌دادم. و همچنین داستان قارون و عتابش به موسی (ع) در جواب ندادنش به او معروف است.

ای برادر من! بدان که آنچه روایات به آن دلالت می‌کند این است که کسی به خداوند گمان نیکو و حسن نمی‌برد، مگر اینکه خداوند با او بنا به آنچه گمان برده، معامله می‌کند ولی بسیاری از مردم مغرور شده، چنین پنداشته‌اند که: عدم مبادلات در دین «حسن ظنّ» داشتن به غفران خداوند است.

بی‌شک از او دلیل خواسته شده و گفته خواهد شد: اگر چنین است، پس چرا در امر رزقت به خداوند حسن ظن نداری، حال آنکه خداوند در قرآن آن را ضمانت و آن را با «سوگند مؤکد» یاد کرده است. و اگر چنین است که حسن ظنّت به لطف و کرم و عنایت خداوندی است، این صفت‌ها تنها به امور اخروی اختصاص ندارد و اگر در امر دنیایت به کرمش اعتقاد داری، پس چرا به هنگام فقدان اسباب رزق دچار اضطراب شده، به کرمش اتکاء نمی‌کنی؟ و این همه اندوه و هم و غم به خاطر حاجت‌ها چه دلیلی دارد؟

اگر پدری توانا و دارای عنایت داشته باشی که روزیت را عهده‌دار شده باشد، آیا به ضمانتش رضایت داده، به قبولش اطمینان حاصل می‌کنی؟ آیا تو به راستی عنایت خداوندی را از عنایت پدرت کمتر می‌دانی، یا از ناتوانی‌اش می‌ترسی، یا اینکه احتمال می‌دهی درباره‌ات بخل روا دارد؟ آیا هنوز اعتقاد نیافته‌ای که اوست ارحم الراحمین و اقدرالقادرین و اجود الاجودین؟
برف ببارد یا باران برای باور "پاییز" همین "جای نبودنت" کافیست !!
 تشکر شده توسط : blue sky , رزمینا , mari , سهند , ماه , هلما , booshveg , mahdiye1989 , SANAM
خدایا...تورو به حق این شبهای عزیز..........سلامتی رو به همه مریضا و مخصوصا بچه های ام اسی مرحمت بفرماsad2
شانه ات کو ؟

دنیایم باز به هم ریخته ...sad2
 تشکر شده توسط : نازی ی , blue sky , رزمینا , reihane , هلما , booshveg , mahdiye1989
برا همه دعا میکنم
التماس دعا
فرقی نمی كند كه گودال كوچك آبی باشی ، یا دریای بیكران ،
زلال كه باشی ، آسمان در تو پیداست .

باورکن تا ببینی
بهارagreement2
 تشکر شده توسط : هلما , booshveg
(2012/08/07, 03:44 PM)simin نوشته است: خدایا...تورو به حق این شبهای عزیز..........سلامتی رو به همه مریضا و مخصوصا بچه های ام اسی مرحمت بفرماsad2

ان شاء الله دعایت براورده است ...
نمیدانم چرا هیچ وقت از خدا نخواستم و نمی خواهم شفا بگیرم...
من با زبان روزه و در مسجد دچار حمله شدید شدم و این مرا امیدوار می کنه که حتما خدا با این بیماری حکمت و نعمت بزرگی را شامل حالم خواهد کرد و البته در مورد همه بیماران ام اس هم، همین نظر را دارم به امید دلی امیدوار
زندگی باور می خواهد آن هم از جنس امید؛
که اگر سختی راه ، به تو یک سیلی زد
یک امید از ته قلب به تو گوید
که خدا هست هنوز....
 تشکر شده توسط : amirfarhag , رزمینا , هلما , booshveg , missmaryam2005
دعای مخصوص برای شفای بیمار

در این باره دعاهای متعدّدی ار کتاب های دعا و مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی (ره) نقل شده است، همچنین آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته) شخصاً خاطره ای از آیت الله بهجت نقل می کند که بیان آن در این جا خالی از لطف نیست:

وی می گوید: در نهم آبان سال ۱۳۶۵ هجری شمسی، مصادف با ۲۶ صفر المظفر ۱۴۰۷ هجری قمری، در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، حضرت آیت الله العظمی بهجت (رضوان الله علیه) برای شفای دخترم این دعا را به بنده آموختند: «اللَّهُمَّ اشْفِها بِشِفَائِکَ وَ دَاوِها بِدَوَائِکَ وَ عَافِها بِعَافیَتِک» را سه بار تکرار می کنید و سپس می گویید: «بالامام الکاظم (علیه السلام) فَإِنِّها أمتک وَ بِنتُ عَبْدِکَ»

این دعا موجب شفای دخترم شد.

*توسعه رزق و روزی...اگه دوست داری پولدار بشی حتما بیا*

امام علی علیه السلام :
شرافت به خرد و ادب است نه به ثروت و مال

سلام
دین اسلام کاملترین دین هست و برای همه چیز برنامه دارد و در رابطه با رزق و روزی در آموزه های دینی ما آمده است که نمک سفرتون رو هم از ما بخواهید یعنی یک مومن مسلمان باید اعتقاد داشته باشد که رزق و روزی دست خداست ....
همانطورکه در جای جای قرآن ، کلام الهی خوانده ایم که :
" والله یرزق من یشاء بغیر حساب " "و خدا به هر که خواهد روزی بی حساب می بخشد"...
اما آیا کسی که روزیش کمه تا آخر عمرش باید همینطور بمونه؟
آیا درسته بگیم خدا خواسته که مثلا روزی من اینهمه باشه و همینطور دست رو دست بذاریم؟...
من که اصلن اینو قبول ندارم....چون خداوند برای هر چیزی کلیدی قرار داده و کلید تغییر قضا و قدر الهی هم دعاست....همانطور که در احادیث بسیاری داریم که الدعا یرد القضا.

یعنی رک بگم ... ممکنه دو نفر به یه اندازه برای کسب روزی حلال تلاش کنند اما یکی زندگی سختی را داشته باشه و یکی زندگی راحتی...یعنی یکی ممکنه پولدار بشه یکی هم هر کار میکنه همیشه هشتش گروی نهش باشه.

البته رزق و روزی فقط پول و مادیات را شامل نمیشه بلکه مهمتر از مادیات ، رزق و روزی معنویه....
و ما هر جا حرف از روزی میزنیم هر دو را شامل میشود.

یا علی
 تشکر شده توسط : amirfarhag , ostad2000 , رزمینا , meherafarin , ماه , sargol , هلما , booshveg

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان