امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
خنده درمانی
#1
خنده و اثرات روانشناختي آن Smile (16)
خنده باعث مي شود انرژي از منبع دروني وجود شما به سطح بيايد. انرژي همانند سايه اي خنده را دنبال مي کند و بدنبال آن جاري مي شود. آيا تا کنون توجه کرده ايد اوقاتي که واقعاً و از ته دل مي خنديد به طور عميق در حالت مديتيشن قرار داريد؟! در واقع در اين لحظات فکر کردن کاملاً متوقف مي شود. اصلاً غير ممکن است که در يک زمان هم فکر کرد و هم خنديد. خنديدن و فکر کردن دقيقاً متضاد يکديگرند. اگر واقعاً بخنديد، فکر کردن متوقف مي شود ولي اگر فکر کردن ادامه پيدا کند خنده، واقعي و از ته دل نخواهد بود. هنگاميکه شما عميقاً مي خنديد، ناگهان فکر ناپديد مي شود. خنديدن يکي از بهترين، ساده ترين و طبيعي ترين راههاي خلاصي از شر ناآراميهاي ذهن مي باشد. خنديدن مي تواند مقدمه اي شورانگيز براي وارد شدن به مرحله توقف افکار و بي ذهني باشد.

مديتيشن خنديدن
هر روز صبح پس از بيدار شدن از خواب قبل از باز کردن چشمانتان به خوبي بدنتان را کش و قوس دهيد و خستگي احتمالي را به اين ترتيب از تن خود بيرون کنيد. پس از سه يا چهار دقيقه همانطور با چشمان بسته شروع به خنديدن کنيد. براي مدت پنج دقيقه فقط بخنديد. در ابتدا ممکن است خنده شما واقعي نباشد ولي پس از مدتي صداي اين خنده مصنوعي باعث خواهد شد تا واقعاً بخنديد. خود را کاملاً رها کنيد و به اين خنده بسپاريد. شايد چند روزي طول بکشد تا اين حالت بطور واقعي اتفاق بيفتد. اين مديتيشن تاثير بساير خوبي خواهد داشت و باعث مي شود تا کل روز شما تغيير کند.

چرا خنده بر هر درد بي درمان دواست؟
خنديدن نوعي آنتي بيوتيک طبيعي است که همه انسانها با استفاده از آن، مي توانند بسياري از دردهاي خود را تخفيف دهند. خنده واکنشي است غير ارادي که باعث انقباض هماهنگ پانزده ماهيچه صورت و سريع شدن تنفس و جريان خون و نتيجتاً افزايش ترشح آدرنالين در خون مي شود که تاثير نهايي آن ايجاد احساس لذت و شادابي در فرد است. خنده ارزانترين داروي پيشگيري و مبارزه با بسياري از بيماريها است و باعث پائين آمدن ضربان قلب و کاسته شدن فشار خون مي گردد و از آنجا که شخص را وادار مي کند نفس عميق بکشد، موجب مي شود ميزان اکسيژن بافتها افزايش يابد، لذا خنده باعث طولاني شدن عمر مي شود. ترشح هورمون «ايمونوگلوبولين» در بدن با ميزان خنديدن ما ارتباط مستقيم دارد. «ايمونوگلوبولين"» به مبارزه دستگاه ايمني بدن با باکتريها و ميکروبها کمک کرده و شخص را براي مقابله با بيماريها آماده مي کند. علاوه بر آن هورمون «سايتاکيناز» که به آن هورمون شادي نيز گفته مي شود،در اثر خندیدن تولید میگردد. در اثر خنديدن، نوعي ماده شيميايي خاص سيستم عصبي به نام «آندروفين» توليد مي شود که در شخص اعتماد به نفس و سرخوشي ايجاد مي کند. پژوهشهاي ديگر بر روي خنديدن نشان مي دهد که انسانها به وسيله خنده، درد را بيشتر تحمل مي کنند به اين دليل که خنده ترشح آندروفينها را زيادتر مي کند و آندروفينها کشنده هاي طبيعي درد در بدن هستند.در واقع «آندروفين» ماده اي مشابه مرفين است که در بدن ساخته مي شود، مقدار اين ماده در خون، در اثر ورزش و فعاليتهاي نشاط آور، بالا مي رود. دانشمندان انگليسي بعد از سالها تحقيقات به اين نتيجه رسيدند که يک دقيقه از ته دل خنديدن معادل 45 دقيقه ورزش، انسان را سر حال مي آورد. بنابر آخرين تحقيقات علمي، خنديدن، باعث کاهش بروز انواع بيماريها ازجمله بيماريهاي قلبي مي شود. از طرفي خنده با ايجاد تغييراتي در راههاي تنفسي، باعث مي شود هواي بيشتري در بيني ما جريان يافته و به سرد شدن مغز کمک کند و هر چه مغز خنک تر باشد ما شادتر خواهيم بود. بر روي سايت اينترنتي BBC مقاله اي وجود دارد به اين مضمون که، کساني که دچار حمله قلبي شده اند در روز با حداقل 30 دقيقه خنديدن مي توانند احتمال حمله قلبي دوم را تا حد قابل توجهي کاهش دهند. همچنين کساني که فشار خون دارند نيز با وجود روحيه شاد و خنديدن مي توانند فشار خون خود را در حد مطلوب نگه دارند. در حال حاضر اين عقيده که قسمت اعظم بيماريها بر اثر احساسات منفي اضطرابها بوجود آمده و پيشرفت مي کند،توسط اکثر روانشناسان و روانپزشکان مورد قبول قرار گرفته است . استرسها و اضطرابهاي روزانه در طول زمان چنان ناهماهنگيهايي در جسم ايجاد مي کند که ممکن است به بحران رواني منتهي گردد. زمانيکه هورمونهاي ناشي از فشار رواني بطور دائم به مقدار زياد توليد گردد، سيستم دفاعي بدن قادر به انجام وظيفه کامل نخواهد بود و همين راه را براي انواع عفونتها و بيماريها هموار کرده و اندامهاي داخلي بدن را تحت فشار شديدي قرار خواهد داد. خنديدن مي تواند سلاح موثري براي مقابله با اين فشارهاي رواني و استرسهاي روزمره باشد.


[move]نظر شما چیست؟ آیا شما هم تا به حال اثر درمانی خنده را تجربه کرده اید؟ امتحان کنید...[/move]


منابع:�
� � � به نقل از نشرِيه «پيام مشاور»
 سايت www.ravanyar.com
 برگرفته از: http://psycho1.blogfa.com/post-9.aspx

 تشکر شده توسط : amir abbas , najva , شهرزاد , # پریسا # , salar , chipchip , rahaei , yummy , paeazan , omid_nejad , elham 66
#2
مرسی فرشته جون
نظر منم این که در روز 1 تا3بار از قرص خندووکس استفاده کنیم
ادرسش هم بخش� سرگرمی و لطیفه همین سایت Smile (16)
 تشکر شده توسط : salar , chipchip
#3


خنديدن با ديگران، درد را تسكين مي‌دهد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران


در يك مطالعه بين‌المللي از سوي متخصصان روانشناسي در دانشگاه آكسفورد تاكيد شد كه خنديدن به موضوعات خوب با دوستان در تسكين درد موثر است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين متخصصان مي‌گويند وقتي ما خوب و مثبت مي‌خنديم در بدن آندروفين‌هاي مخافظت كننده ترشح مي‌شوند. اين آندروفين‌ها يكي از مواد شيميايي پيچيده نورو پپتيدي هستند كه در مغز توليد مي‌شوند و ضمن كنترل درد، احساسات مثبت و سلامتي را در بدن افزايش مي‌دهند.

به گزارش روزنامه سان، فقط 15 دقيقه تماشاي فيلم كمدي با ديگران در كاهش درد تاثير قابل ملاحظه‌اي دارد. اين واقعيت كه تنها اين نوع خنديدن مي‌تواند موجب آزاد شدن اندرفين شود احتمالا انگيزه‌اي موثر براي افزايش گرايش به روابط اجتماعي خواهد بود.

بسياري از مطالعات به اين نكته اشاره دارد كه خنديدن با ديگران 30 برابر موثرتر از خنديدن در تنهايي است
 تشکر شده توسط : fireboud , هانیه , somaye_602000 , مولتی ام اس , najva , # پریسا # , chipchip , rahaei , yummy , paeazan , elham 66 , جلال علایی موسوی
#4
من بعضی وقتا با دوستام اینقدر می خندم که فک و گونم واقعا درد می گیره اما خنده فوق العادستlaughing3laughing3
 تشکر شده توسط : chipchip , rahaei
#5
خدابیامرز مادربزرگم میگفت:
خنده بر هر درد بی درمان دواست...smiling
رنگین کمان پاداش کسانی است که تا انتهای باران ایستاده اند.
 تشکر شده توسط : chipchip , rahaei
#6
خنده، درد را کاهش می‌دهد

پس بخند لااقل یک لبخند........
icon_biggrin


جدید‌ترین تحقیقاتی که در دانشگاه آکسفورد انجام گرفته حکایت از آن دارد که وقتی افراد می‌خندند درد کمتری احساس می‌کنند.

[تصویر: avatar13298_16.gif]

در واقع تحقیقات نشان می‌دهد کمی خنده با دوستان باعث تولید مواد شیمیایی مسکن دار در مغز شده و به تبع آن می‌تواند به کاهش آلام افراد کمک کند. براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه آکسفورد تصور می‌شود انسان‌های اولیه برخلاف دیگر جانداران، از ته دل می‌خندیدند. این مسئله سبب شد اجداد ما بتوانند در گروه‌های قبیله‌ای بزرگ‌تری زندگی کنند درحالی‌که گونه‌های جانوری دیگر قادر به تشکیل چنین اجتماعات بزرگی نبوده‌اند.

پروفسور رابین دانبار از انستیتو انسان‌شناسی اجتماعی و فرهنگی دانشگاه آکسفورد و از مسئولان این تحقیق، معتقد است خنده‌های غیرقابل کنترل یک ماده شیمیایی موسوم به اندروفین را در بدن آزاد می‌کند که موجب شادی، سرخوشی و کاهش درد می‌شود. وی افزود: این خنده‌ها باعث تخلیه ریه‌ها می‌شود و وقتی می‌گوییم از خنده دلم درد گرفت، این همان دردی است که تولید اندروفین می‌کند. هورمون اندروفین همان هورمون حاوی مواد شیمیایی مسکن دار در بدن است که تولید آرامش می‌کند. پس از هرنوع ورزش و فعالیت فیزیکی نیز هورمون اندروفین در بدن تولید آرامش و حسی از راحتی می‌کند. دکتر پرویز روزبیانی متخصص روانشناس نیز در گفت‌وگو با همشهری نظر خود را درباره خواص درمانی خنده بیان کرد.

•در خبرها آمده بود که بنا بر تحقیقاتی که در دانشگاه آکسفورد انجام شده، خنده به‌ویژه خنده در محیط‌های جمعی و با دوستان، باعث تولید مواد شیمیایی مسکن‌دار در مغز و کاهش دردهای جسمانی می‌شود؛ آیا به‌نظر شما این فرضیه می‌تواند از نظر علمی درست باشد؟
بله. در مورد تغییرات شیمیایی زیاد شنیده و خوانده‌ام. این تأثیرات، طبیعی است. ضرب‌المثل خنده بر هر دردبی‌درمان دواست که بی‌جهت پدید نیامده است. همه می‌گویند هرچه روحیه افراد شاد‌تر باشد مشکلات کمتری هم خواهند داشت. قبل از اینکه مطالعات علمی زیادی صورت بگیرد شخصیت افراد را به 2 دسته تقسیم کرده بودند؛ درونگرا و برونگرا، که برونگراها خیلی اجتماعی هستند و با دیگران خوب رابطه برقرار می‌کنند. درونگراها نیز شخصیت درونگرا دارند و سخت با دیگران رابطه برقرار می‌کنند و دوستان صمیمی کمی دارند؛ برعکس، برونگراها دوستان زیادی دارند و زود با دیگران آشنا می‌شوند و با آنها می‌گویند و می‌خندند و خوش خنده‌اند و دیگران را می‌خندانند و به همین دلیل دارای روحیه بهتری نسبت به درونگراها هستند و کمتر دچار مسائل و مشکلات می‌شوند.

•آیا خنده واقعا باعث کاهش دردهای جسمانی می‌شود یا اینکه این فرضیه هنوز به‌طور علمی اثبات نشده است؟
تاثیر دارد، می‌گویند: «بخند تا دنیا به رویت بخندد». تاثیر خنده بر دردها و آلام به‌وضوح در این ضرب‌المثل قدیمی آمده است. آنهایی که روحیه‌ای بسته دارند و همیشه اخم‌ها و سگرمه‌هایشان درهم است، معمولا دارای ظاهری بیمارگونه و رنگ پریده و بیش از حد لاغر اندام هستند. اما افراد شاد و برونگرا سر حال‌تر به‌نظر می‌رسند و دارای پوست شفاف‌تر و در کل چهره‌ای شاد‌تر هستند. این افراد همچنین وزن بالاتری نسبت به افراد گروه اول دارند زیرا دارای روحیه بانشاط و خندانی هستند. این فرضیه ثابت شده که تغییرات شیمیایی نه‌تنها در مغز افراد شاد و خندان که در خون آنها نیز رخ می‌دهد.

•تا‌کنون بیشتر راجع به کاهش درد صحبت شد اما مسئله این است که آیا خنده به‌خودی خود می‌تواند اثر درمانی یعنی شفابخشی داشته باشد؟
بله، راجع به این مسئله نیز خیلی سخن به‌میان آمده و مقالات زیادی نوشته شده است، اصولا درد چیزی است که به فرهنگ مردم ربط دارد، افراد نسبت به درد واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال شما مشاهده می‌کنید که خانم‌های ایلیاتی که در محیطی شادتر و باطراوت‌تر از محیط شهری زندگی می‌کنند، در زمان مهاجرت ایلی که بسیار سخت و طاقت‌فرساست در اغلب موارد کارهای خود را به تنهایی انجام می‌دهند و حتی زایمان می‌کنند درحالی‌که خانم‌هایی که در جوامع شهری زندگی می‌کنند، و از نظر مالی موقعیت مناسبی دارند، در موقع زایمان از دکتر درخواست می‌کنند به آنها داروی بیهوشی تزریق کند تا درد زایمان را متوجه نشوند.

پس نتیجه می‌گیریم افرادی که شاد زندگی می‌کنند و روحیه شادتری نیز دارند در برابر درد مقاوم‌ترند و کمتر رنج می‌برند. ما به خانواده بیماران توصیه می‌کنیم که بیمار خود را به زیارت، سفر یا گردش ببرند یا اوقات فراغت آنها را با دیدن فیلم‌های شاد و خنده‌دار پرکنند. آنها نیز توصیه‌های ما را انجام می‌دهند و در مراجعات بعدی می‌گویند حال بیمارشان بهتر است. فرهنگ خانواده بر شخصیت افراد تاثیر‌گذار است به‌عنوان مثال فرزندان والدین شاد و برونگرا و خنده رو اغلب سرحال‌تر و تندرست‌تر از فرزندان یک خانواده غمگین و افسرده هستند.

فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : فرناز , # پریسا # , chipchip , rahaei , yummy
#7

فواید خندیدن و شاد بودن

خنده یک پاسخ فیزیولوژیک به شوخ طبعی میباشد. خنده از دو مولفه ژست ها و تولید اصوات تشکیل یافته است.

چه اتفاقاتی حین خنده روی میدهند :

۱- ۱۵ عضله صورت منقبض میشوند.
۲- عضله اصلی گونه که لب بالا را بلند میکند تحریک میشود.
۳- اپی گلوت (مدخل حنجره) حنجره را بصورت نیمه بسته در می آورد بنابراین شما به نفس نفس می افتید.
۴- در خنده های شدید غدد اشکی نیز تحریک میشوند.
۵- کنترل عضلات بدن از دست شما خارج شده و بدن شل میگردد.

علل روانشناختی خنده :

۱-نشانه اعتماد به دیگران.
۲-تقویت روابط اجتماعی.
۳-اجتناب از درگیری و برخورد.
۴-ایجاد صمیمیت.
۵-خنده گویای پذیرش و تعاملات مثبت است.
۶-خنده بیانگر و اثبات کننده عضوی از یک گروه بودن است.


مطالب جالب در مورد خنده :

۱-افراد ۳۰ برابر بیشتر در حضور جمع می خندند تا در تنهایی و بطور انفرادی.

۲-خنده قابل سرایت است.

۳-صدای خنده متشکل از آواهایی است که در هر ۲۱۰ میلی ثانیه تکرار میشوند.

۴-انسان ها بسته به اینکه در حضور چه فرد و یا افرادی هستند بطور متفاوتی میخندند.

۵-مردها هنگامی که در کنار یکدیگر میباشند، با خندیدن دوستی و رفاقت خود را ابراز کرده و روحیه رقابت جویانه میان خود را تعدیل میبخشند.

۶-حداکثر فرکانس صوتی که مردها قادرند با خنده تولید کنند ۱۲۰۰ هرتز است، اما زنان قادرند فرکانسی تا ۲۰۰۰ هرتز تولید کنند.

۷-خنده همواره پس از مکث در پایان جملات و عبارات خنده دار روی میدهد.

۸-کودکان ۳۰۰ بار در روز و بزرگسالان بطور متوسط ۱۷ بار در روز می خندند.

۹- ۸۰ درصد خنده ها در پاسخ به جوک و لطیفه نمیباشد. اغلب خنده ها در هنگام خداحافظی و یا خوشامد گویی و سلام کردن روی میدهند.

۱۰-زنان ۱۲۶ درصد بیشتر از مردان میخندند. دختران هم بیش اززنان

۱۱-صدای خنده زنان آهنگین تر از صدای خنده مردان است. خنده دختران را مقایسه کنید

۱۲-شمپانزه ها و موشهای صحرایی نیز میتوانند بخندند (اما نه مثل انسان ها).


فواید خنده برای سلامتی :

۱-خنده یک مکانیسم دفاعی و کنار آمدن با استرس، تحقیر، خجالتزدگی و درد است.

۲-خنده باعث افزایش سطح انرژی بدن میگردد.

۳-خنده باعث کاهش استرس و تنش روانی میگردد.

۴-خنده باعث کاهش درد میگردد.

۵-خنده باعث افزایش روحیه فرد و احساس خوب نسبت به خود داشتن میگردد.

۶-خنده باعث بهبود کارکرد مغز میگردد. خنده باعث تحریک هر دو نیمکره مغز گردیده و در عملکرد آنها تعادل ایجاد میکند.

۷- خنده باعث ماساژ دادن ارگان های شکمی و بهبود کارکرد آنها، تقویت عضلاتی که ارگانهای شکمی را در جای خود نگه میدارند، و افزایش و بهبود عمل جذب و هضم میگردد.

۸-خنده باعث تقویت یادگیری و تمرکز میگردد.

۹-خنده باعث کاهش تنش عضلانی میگردد.

۱۰-خنده یک تمدد اعصاب و تکنیک تن آرامی رایگان و آسان است.

۱۱-هنگام خنده فشار خون و سرعت ضربان قلب شما افزایش می یابد. اما بلافاصله پس از اتمام خنده فشار خون کاهش می یابد(کمتر از حد طبیعی)

۱۲-خنده باعث تغییر رفتار ما میشود. پس از خنده ما بیشتر صحبت کرده وتماس چشمی و فیزیکی بیشتر برقرار میکنیم.

۱۳-خنده باعث کاهش سطح هورمونهای استرس میگردد. این هورمونها که در هنگام تجربه استرس و خشم ترشح میگردند باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن، افزایش پلاکت های خون و افزایش فشار خون میگردند.

۱۴-خنده باعث تقویت سیستم ایمنی میگردد. خنده سلولهای T وB و گاما اینترفرون را افزایش میدهد.

۱۵-خنده ممکن است به سرفه و سکسکه بیانجامد که باعث پاک شدن مجاری تنفسی از مخاط اضافی میگردد.

۱۶-خنده باعث افزایش ایمنوگلوبین A میگردد که از مجاری تنفسی در برابر ارگانیزمهای بیماریزا دفاع میکند.

۱۷-خندیدن یک نوع فعالیت بدنی هوازی میباشد. ۱۰۰ بار خندیدن معادل ۱۵ دقیقه فعالیت با دوچرخه ثابت میباشد. خنده باعث کاهش فشار خون، افزایش جریان خون در بدن و افزایش اکسیژن رسانی در بدن میگردد.

۱۸-خنده باعث ورزش دیافراگم وعضلات شکم، تنفسی، صورت، پا و کمر میگردد.

۱۹-خنده باعث تخلیه انرژی و احساسات منفی و مخرب میگردد.

۲۰-خنده با افزایش اکیسژن رسانی باعث تسریع بهبود زخم ها میگردد.

۲۱-خنده کوتاهترین مسیر میان دو فرد است.
 تشکر شده توسط : نجمه , amirfarhag , najva , salar , ارزو , chipchip , شهرزاد , parastoo joon , rahaei , yummy , elham 66
#8
تمرین خنده به فواصل زمانی در روز باعث می شود اکسیژن بیشتری به مغز برسد و با آزاد شدن هورمون های انرژی زا در بدن، فرد احساس آرامش بیشتری کند.

[تصویر: 20081205_laughing_baby.jpg]

پس سعی کنید همیشه لبخند بر لبانتان باشد. دست کم پس از هر دو یا سه ساعت کار مداوم یک نفس عمیق کشیده گردن و شانه هایتان را به عقب خم کنید تا به اصطلاح خستگی از تنتان بیرون برود.

[تصویر: cute_baby.jpg]

خنده درمانی سیستم ایمنی بدن را افزایش داده باعث می شود کمتر دچار سرماخوردگی و عطسه شوید همین طور بروز عفونت های حلق و ریه را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.


[تصویر: 3Jokes_Funny_Babies%20(10).jpg]

خنده استقامت بدن را در ابتلا به بیماری هایی همچون آسم، برونشیت، سردردهای عصبی و میگرن و نیز دردهای ناشی از آرتروز، دیسک کمر و ستون فقرات افزایش می دهد.


[تصویر: 3Jokes_Funny_Babies%20(9).jpg]
[تصویر: setare1.gif]
 تشکر شده توسط : paeazan , rahaei , nazii , elham 66
#9
ن‌ها ؛ عامل اصلي شادي
جام جم آنلاين: محققان دانشگاه 'فلوریدا' به تازگی دریافتند كه عامل اصلی شاد بودن، ژن ها هستند.

به گزارش ایرنا به نقل از هلث، دانشمندان بر این باورند كه احساس شاد بودن در افراد و به خصوص در زنان، ژن ها هستند.


.jpg   KHANDEH.jpg (اندازه: 12.51 KB / تعداد دفعات دریافت: 0)
تحقیقات جدید علت اصلی این كه، چرا زنان از مردان شادترند را به وضوح نشان می دهد.

عوامل محیطی، روابط اجتماعی و خانوادگی نیز در شاد بودن فرد موثر است، اما عامل اصلی این حس ژنتیك فرد است.

گرچه زنان تمایل بیشتری به اختلالات خلق و خو و استرس دارند، ولی نسبت به مردان زندگی شادتری دارند.

ژن مرتبط با احساس شادی MAOA نام دارد و وظیفه اصلی آن تنظیم فعالیت آنزیم هایی است كه موجب تجزیه سروتونین و دوپامین در مغز می شود.

زمانی كه میزان این ژن كم باشد، علایمی مانند خشم، پرخاشگری و افسردگی در افراد دیده می شود.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر: 1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : nazii , yummy , elham 66
#10
اخه من همیشه از این روش استفاده میکنم حتی وقتی فهمیدم ام اس دارم خب داشته باشم به کسی چه
ولی انگار میشندیم وقتی زیادی میخندی بقیه برداشت دیگری دارن بنام اینکه خوشی زده زیر دلت خوش بحالت غمی و مشکلی توی زندگیت نداری و نیست
اگه جای من بودی خنده یادت میره

برای همین از این درمان در مکانهای مناسب استفاده میکنم ولی بازم نیشم بازه smiling

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
 تشکر شده توسط : paeazan , شيدا رها
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تفریح درمانی MAHDI 20 6,950 2013/07/02, 08:39 PM
آخرین ارسال: paeazan
  محققان اسپانیایی درمانی بهتر از دارو برای افسردگی كشف كردند نازلی 0 1,338 2011/11/12, 01:25 PM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان