•  قبلی
  • 1
  • ...
  • 5
  • 6
  • 7(current)
  • 8
  • 9
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
V.E.P
واسه من چشم چپم181 و چشم راستم 145 بودsad2sad2
روزگارا :
تو اگر سخت به من گیری ,
با خبر باش که پژمردن من آسان نیست...
گرچه دلگیر تر از دیروزم ,
لیک باور دارم :دلخوشی ها کم نیست ...
زندگی باید کرد ....
(2010/02/15, 03:10 PM)Sina نوشته است: آنی جون اونی که تو میگی پریمتری هستش

VEP : مخفف Visual Evoked Potentials.... حالا مثلا میشه گفت سنجش قدرت بینایی یا گزارش از پتانسیل یا یه چیزی تو این مایه ها...
یک استفادش برای پیدا کردن جراحات یا زخم های عصب بیناییه یا التهاب عصب بینایی که میشه همون (optic neuritis)
و همینطور برای گزارش از میلین عصب چشمی هم به کار میره
کار به این شیوه هستش که چند تا فرستنده کوچیک متصل میشه به سرت و نگاه میکنی به مونیتور .... روی مونیتور هم یه صفحه شطرنجی شروع به حرکت میکنه ... باید دقیقا به نقطه وسط صفحه نگاه کنی ........
تا این حد میدونم
آمپولش و دیگه نشنیدم ....

آره منم این آزمایش رو انجام دادم ....
دقیقا همین طوره
الکترود وصل می شه به سر و .....
چترها را باید بست
زیر باران باید رفت
فکر را خاطره را زیر باران باید برد
سلام در عرض ۴ ماه دومرتبه به طور ناگهانی دچار تاری دید شدم ام آر آیم هم نرماله الان هم برام VEP نوشتن کسی هست راهنماییم کنه راست 104 وچپ 105
 تشکر شده توسط : سامان بیگلی
(2016/12/06, 09:06 PM)fadiyah نوشته است: سلام در عرض ۴ ماه دومرتبه به طور ناگهانی دچار تاری دید شدم ام آر آیم هم نرماله الان هم برام VEP نوشتن کسی هست راهنماییم کنه راست 104 وچپ 105

خوبه. خیلی بالا نست.
مال من راست 105 و چپ 147 بود وچپم کاملا تاره.
مائیم که اصل شادی و کان غمیم****سرمایه‌ی دادیم و نهاد ستمیم
پستیم و بلندیم و کمالیم و کمیم****آئینه‌ی زنگ خورده و جام جمیم
دوستان کسی میدونه رنج نرمالش چیه؟
از من چشم چپ 145 و چشم راست 135 بود. یعنی چه؟ خوبه یا عادی نیست؟
تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نیاز !؟
میکشم ناز یکی تا به همه ناز کنمsmiling
VEPوسيله با ارزش ديگري جهت بررسي ضايعات سيستم اعصاب مركزي ميباشد حتي ممكن است زماني كه بيمار هيچگونه سيمپتومي ارائه نمي‌كند و تاريخچه اي از ضايعات عصبي وجود ندارد ، VEP حاكي از نواقص در عصب اپتيك باشد و با ارزيابي هاي متعدد VEP ميتوان ميزان گسترش ضايعه در زمان و مكان را در همين افرادي كه هنوز هيچگونه اختلال حسي عنوان نكرده اندبررسي كرد .

در مطالعه VEP نه تنها تاخير مطلق ( Absolute latency ) بلكه اختلالات در ميزان تاخير و اشكال امواج ثبت شده در دو چشم ، همگي جزو موارد تشخيص هستند . امروزه به جاي استفاده از تكنيك قديمي فلاش زدن از پترن صفحه شطرنجي جهت ايجاد تحريكات بينائي استفاده ميشود كه نسبت به روش قبلي پاسخ هاي زيادي ايجاد مي‌كند . بيماري دميلينيزان تنها موردي نيست كه سبب تغييرات غير طبيعي در تست VEP ميشود ، چرا كه چنين تغييرات غير طبيعي در بيماريهاي ديگر از جمله گلوكوم يا آتروفي اپتيك ناقص ناشي از نوريت اپتيك ايسكميك نيز قابل مشاهده است در هردو بيماري فوق ممكن است فيكساسيون ضعيف شده و يا اصلاً وجود نداشته باشد در اين صورت ميشود چنين نتيجه گرفت كه اين تغييرات VEP مختص الياف عصبي Papillomacular نبوده ، بلكه ناشي از صدمات آكسون عصب ميباشد . بنابر اين VEP براي بررسي M . S اختصاصي نيست هر چند ميتواند بعنوان يك تست تكميلي يا جنبي براي اثبات صحت تشخيص M . S بكار رود .

ميزان تاخير پتاسيل لوب اكسي پيتال افراد به فلاش نوري ، به شدت تحريك نوري بستگي دارد . فلاش نوري ضعيف ، تاخير فاز زيادي خواهد داشت . با فلاش نوري يكسان براي هر دو چشم ، اختلالات يكساني اتفاق خواهد افتاد اما اگر چنانچه ضايعه اي در يكي از دو عقب اپتيك وجود داشته باشد انتقال و يا هدايت اطلاعات به لوب اكسي پيتال به كندي انجام خواهد گرفت . سيستم اعصاب مركزي به اختلالات زماني دريافت اطلاعات از دو چشم اثر تصحيحي نمي‌گذارند به اين عمل سيستم عصبي ، اثر Pulfrich مي‌گويند اين موضوع توسط McDonald و Halliday به شكل باليني نشان داده شد. جهت بررسي اين اثر ، انگشتان دست و پا يطور همزمان تحريك شدند چون انگشت دست نسبت به انگشت پا به مغز نزديك تر بوده ، بيمار چنين درك كرد كه نخست انگشت دستش تحريك شده يعني طوريكه ( انگشت دست جلوتر و زودتر از انگشت پا تحريك شده باشد ) فلذا اعتقاد براين است كه اگر چنانچه مغز به همه تاخيرات زماني بينائي تصحيح شود ، يا به عبارتي اين تاخيرات را نايده بگيرد ، ديد بعد اتفاق نخواهد افتاد . اگر يك شيء را از ميدان بينائي سمت راست يك فرد سالم به سمت چپ حركت داده و مجدداً بطور مستقيم برگردانيم ، فرد حركت را به شكل مستقيم الخط درك خواهد كرد ، ليكن اگر يك چشم بعلت ضايعه اي در عصب اپتيك مثل نوريت اپتيك ، تاخير زماني در هئايت عصبي داشته باشد باعث خواهد شد كه تصوير شبكيه اي چشم مبتلا نسبت به چشم سالم ديرتر در كورتكس بينائي دريافت گردد ، فلذا حركت مستقيم الخط‌ اش ، بيضوي درك خواهدشد اين موضوع مثالي از اثر اختلاف زماني ( discrepancy Temporal ) است كه قبلاً به آن اشاره شد .

با توجه به اينكه بيماري هاي ماكولا تاخير در كورتكس بينائي ايجاد نمي‌كنند ، تست فوق براي تشخيص افتراقي بيماريهاي ماكولا ازبيماريهاي عصب اپتيك قابل استفاده خواهد بود . حتي بيماراني كه از حمله نوريت اپتيك كاملاً بهبودي يافته اند ، طوريكه 20 / 20 ديد داشته ، ميدان بينائي طبيعي دارند و يا تست صفحات Pseudo isochrmatic ديد رنگي كاملي دارند ، ممكن است هنوز بينائي خود شكايت داشته و از كند و متغير بودن بينائي چشم مبتلا سخن بگويد . چنانچه هنوز اختلال هدايتي در آن عصب موجود باشد ممكن است سمپتوم هائي ناشي از تغيير پديده Pulfrich عنوان نمايد . برخي از محققين گزارش كرده‌اند كه بيماراني كه در دانستن ايستگاهي كه بايد پياده شوند مشكل دارند ، علتش ايجاد اجباري پديده Pulfrich ناشي از حركت وسيله نقليه ميباشد .

برخي از محققين معتقدند كه نقص هاي اوليه در M . S ، نقص ميدان بينائي ناحيه Bjerrum ميباشد . ولي در خارج از مركز بين زواياي 15 و 25 درجه اختصاصي ميباشد اين نواقص ميتوان در بيماران بدون سيمپتوم بينائي نيز مشاهده شده است ، اما در هرحال اسكوتوم مركزي شايع ترين نقص ميدان بينائي در بيماراني كه شكايت بينائي و M . S دارند ميباشد . Hoyt يك نقص كماني باريك در ناحيه Bjerrum بافت كه با روش نور سبز اين ناحيه را با ضايعات موجود دردستجات الياف عصبي مرتبط دانست .

يكي ديگر از تستهاي جديد در ارزيابي نوريت رتروبولير photometry Fluoro زجاجيه ميباشد . افزايش غلظت فلئورسئين در قسمت خلفي زجاجيه هر چند براي نوريت رتروپولبر ناشي از M . S اختصاص نيست ، ولي به هر حال اين حاكي از اختلال در سد زجاجيه اي – عروقي ميباشد كه ممكن است به هر علتي در نوريت اپتيك ايجاد شده باشد . زماني كه عليرغم ظاهرطبيعي سر عصب به وجود نوريت اپتيك رتروبولبر مشكوك هستيم ، ممكن است انجام اين تست خيلي با ارزش باشد .
[تصویر:  %D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1_%DA%86%D8%B4%D9%85_858x430.jpg]
laughing3
می خندم .چون مشکلات تموم نمیشن.بلکه از شکلی به شکل دیگر خودشون رو نشون میدن.خداهست!
 تشکر شده توسط : nahid , آنا
[تصویر:  optic_neuritis.jpg]
تصویرنرمال و تصویر کسی که التهاب عصب بینایی دارد.
laughing3
می خندم .چون مشکلات تموم نمیشن.بلکه از شکلی به شکل دیگر خودشون رو نشون میدن.خداهست!
 تشکر شده توسط : آنا
دوستان مگه همونجا که ازتون نوار چشم میگیرن نمیگن نتیجه رو؟
به من هم خود متخصصش گف نرمال هم توی برگه ی نتیجه نوشته بود نرمال
آخر برگه نوشته بود normal VEP test
اگه همونجا بگن دیگه آدم اینقد استرس نمیکشه
حَـسْـبُــنَــا الــلّــهُ وَ نِــعْــمَ الْــوَکِـيــلُN_aggressive (39)
 تشکر شده توسط : silent , *MoNa*
از دوستانی که التهاب عصب بینایی داشتن چند تا سوال دارم ممنون میشم برادرتون رو راهنمایی کنین.
اول اینکه التهاب عصب بینایی نورهراسی شدید میاره؟ مثلا نور مهتاب اینا ؟ یا موبایل نگاه کردن؟
دوم اینکه التهاب عصب بینایی تار بشه با عینک خوب میشه؟
سوم اینکه در معاینه چشم با قطره التهاب عصب معلوم‌میشه؟
چهارمم اینکه مردمک یک چشم گشاد بشه ربطی به عصب بینایی داره؟
انگار کسی نیست جواب بده به من؟

•  قبلی
  • 1
  • ...
  • 5
  • 6
  • 7(current)
  • 8
  • 9
  • بعدی 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان