امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MS و خمیازه
براساس نتایج یک پژوهش علمی اگر چه خمیازه تا به امروز به عنوان نشانه‌ای از خستگی و ملالت محسوب می‌شد، به گفته دانشمندان ممکن است نشانه‌ای از داغ‌ شدن سر هم باشد.

پژوهش انجام شده توسط اندرو گالوپ، دستیار تحقیق فوق دکتری دپارتمان بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی دانشگاه پرینستون برای اولین بار از انسانها برای نمایش تغییرات در بسامد خمیازه کشیدن مبنی بر فصلهای مختلف استفاده کرده‌است.

همچنین طبق این تحقیقات، افراد در زمانی که دمای محیط از دمای بدن بیشتر می‌شود، کمتر خمیازه می‌کشند.

گالاپ به همراه محققان مرکز علوم حشرات دانشگاه آریزونا در مجله Frontiers in Evolutionary Neuroscience گزارش کرده‌اند که این اختلاف فصلی نشان دهنده این مطلب است که ممکن است خمیازه به عنوان شیوه‌ای برای تنظیم حرارت مغز کاربرد داشته باشد.

این محققان در پژوهش خود به بررسی بسامد خمیازه ۱۶۰ داوطلب در زمستان و تابستان ایالت آریزونا پرداختند. آنها دریافتند که این افراد در زمستان‌ها بیشتر خمیازه کشیده‌اند در حالی که در تابستان، با حرارت مساوی یا بیشتر محیط از دمای بدن، این مساله کاملا عکس بود. از این رو آنها نتیجه گرفتند که مغز در دماهای بالاتر چاره‌ای برای دفع گرما نداشته و بر مبنای نظریه تنظیم حرارت خمیازه، از آن برای خنک شدن با ورود هوا به مغز استفاده می‌کند.

به نظر می‌رسد تاثیر خنک‌کننده خمیازه در پی افزایش جریان خون در مغز بوجود آمده که در اثر کشیده شدن آرواره و همچنین تبادل حرارتی مخالف با هوای محیط در اثر نفس عمیق ایجاد می‌شود.

به ادعای این محققان، این اولین پژوهشی است که به نمایش بسامد خمیازه در فصول مختلف پرداخته است. کاربرد این مطالعه نه تنها در دانش فیزیولوژیکی بلکه برای درک بهتر بیماریها و شرایطی مانند ام‌اس و صرع بسیار جالب توجه است.
www.iranianuk.com
 تشکر شده توسط : # پریسا # , warrior , نوشا , نازلی , nahid , هانیه , najva , Matilat , رنگین کمان , بهــار , shahab_araz , shadii , successful
من این اواخر خیلی خمیازه می کشیدم بعدشم ام اسم تشخیص داده شد برا همین فکر می کنم بین خمیازه وام اس باید یه چیزایی باشهicon_cry تازه هنوزم زیاد خمیازه می کشم مخصوصا سره کلاسTongue
من هم یه دوستی دارم که تمام نشونه های ام اس رو داره
و شب و روز خمیازه میکشه
هر چی هم بهش میگم برو دکتر نمیره
چون از اینکه بهش بگن ام اس داری میترسه.angry2
هر مشكلي آسان شود از مستي و
ترسم خداي من, ساغر بشود خالي و هشيار بميرم.
 تشکر شده توسط : زهرا93
الان این مطلب و پژوهشی که انجام شده چه ارتباطی به ام اس داره؟؟؟
یعنی ماهایی که ام اس داریم دمای مغزمون رفته بالا هی خمیازه میکشیم که خون توی مغزمون جریان پیدا کنه که سرد شه؟؟؟
اصلأ مگه اونایی که ام اس دارن خون توی سرشون به اندازه کافی جریان پیدا نمیکنه؟؟؟
من نفهمیدم ام اس به خمیازه چه ربطی داره؟؟؟!!!confused2
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
من خيلي خميازه ميكشم يعني اين به ام اس مربوط ميشه؟!
(2011/09/21, 05:17 PM)zenith نوشته است: الان این مطلب و پژوهشی که انجام شده چه ارتباطی به ام اس داره؟؟؟
یعنی ماهایی که ام اس داریم دمای مغزمون رفته بالا هی خمیازه میکشیم که خون توی مغزمون جریان پیدا کنه که سرد شه؟؟؟
اصلأ مگه اونایی که ام اس دارن خون توی سرشون به اندازه کافی جریان پیدا نمیکنه؟؟؟
من نفهمیدم ام اس به خمیازه چه ربطی داره؟؟؟!!!confused2

بر اساس تحقیقات یه سری از پزشکان و دانشمندان
چون رگهای اصلی بدن در ام اسیها رسوب کردن (یا به دلایل دیگه)
خون اونطور که باید و شاید به نخاع و مغز نمیرسه و همین باعث
صدمه دیدن بافت های عصبی و خیلی مشکلات دیگه مثل سیاهی رفتن
چشم ها، سر گیجه و ........و همین خمیازه ای که گفتن میشه ....

البته این مورد که به اون ccvi گفته میشه هنوز به طور رسمی تایید نشده.
 تشکر شده توسط : zenith , هانیه
رامین جان از جوابت ممنون
توی تاپیک اخبار اختصاصی ام اس خودت ترجمه کرده بودی که طی یکسری تحقیقات مشخص شده که ام اس با تنگی رگها مرتبط نیست!!!

بیخیال؛اصلأ ما چی کار بکار مردم داریم حالا که میگید ام اس به خمیازه ربط داره حتمأ داره دیگه!!!!!!!icon_biggrin

من که دچار خمیازه های مفرط نشدم !!!confused2
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
(2011/09/21, 07:05 PM)zenith نوشته است: رامین جان از جوابت ممنون
توی تاپیک اخبار اختصاصی ام اس خودت ترجمه کرده بودی که طی یکسری تحقیقات مشخص شده که ام اس با تنگی رگها مرتبط نیست!!!

بیخیال؛اصلأ ما چی کار بکار مردم داریم حالا که میگید ام اس به خمیازه ربط داره حتمأ داره دیگه!!!!!!!icon_biggrin

من که دچار خمیازه های مفرط نشدم !!!confused2

من نه محققم نه دانشمند.

فقط تو سایتای مختلف دیدم که در مورد رگ های خونی تنگ ، مقاله نوشتن و نظر دادن
که بیشترشون به نفع رگ های خونی تنگ بود....خودم هم گیج شدم
ولی به نظرم این رگ های تنگ شده یه نقشی رو تو این جریان بازی میکنن.
 تشکر شده توسط : zenith
من خوابم میگیره خمیازه میکشم ...واسه ام اسهN_aggressive (35)
دارم دلشوره میگیرم
چقدر دنیات ازم دوره
پس چرا هیچ بارونی
تورو از من نمیشورهsad2sad2
سلام سلام love51love51love51

من بعضی وقتا دوزه خمیازم میره بالا icon_cryicon_cryicon_cry

ولی همیشه نه

مثلا الان که داشتم این تاپیکو میخوندم خمیازم گرفت smilingsmilingsmiling

ولی شنیدم خمیازه سرایتیه یعنی اگه یکی پیشت باشه و خمیازه بکشه تو هم خمیازت میگیره

حالا بگید کی خمیازه کشید که منم خمیازم گرفت ؟؟؟ icon_cryicon_cryicon_cryicon_cry

روزگارا ، تو اگر سخت بمن میگیری ! باخبر باش که پژمردن من آسان نیست . . . !

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست