امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5 وسیله بیماریزا در آشپزخانه
#1
[تصویر:  eskaj11.gif]5 وسیله بیماری زا در آشپزخانه


سلامت نیوز: هرساله میلیون ها نفر درسراسر جهان دچار مسمومیت غذایی می شوند. برای این كه بتوانید صددرصد در برابر بیماری های ناشی از غذاها از خود محافظت كنید، باید كاری انجام دهید، اما با برخی اقدامات پیشگیرانه می توانید از خطرات آن بكاهید.

برخی از این اقدامات محافظتی، مانند شستن دستها قبل از غذاخوردن، منطقی و عقلانی هستند. اما سایر موارد خیلی آشكار و روشن نیستند. ما سعی داریم پنج نمونه از منابع شگفت انگیز ویروسهای مسمومیت غذایی را كه در آشپزخانه پیدا می شوند، و روش مراقبت از خود را در برابر آنها به شما آموزش دهیم.

1- اسفنج آشپزخانه: هنگامی كه انجمن بین المللی بهداشت ملی (یك مجمع مستقل برای سلامت عمومی) در پژوهشی بخشهای ویروسی موجود در خانه را بررسی كرد، اسفنج آشپزخانه دارای میكروبهای فراوانی بود. در حقیقت این وسیله 150 برابر بیشتر از جامسواكی دارای باكتری، كپك و مخمر بود. دكتر روب دونوفریو، كارشناس ارشد علوم و مدیر بخش میكروبیولوژی بنیاد بهداشت ملی (NSF) می گوید: «شما در زمان شست وشو با اسفنج باكتریها را حمل می كنید، اما چون اسفنج را به ندرت در بین استفاده ضدعفونی می كنید، میكروبها چندبرابر می شوند.» با وجود این كه بیشتر میكروبها باعث بیماری شما نمی گردند، اما برخی مانند «سالمونلا و ای.كولی» می توانند سبب بروز بیماریهای جدی گردند. بهترین روش برای میكروب زدایی اسفنج این است كه هر روز اسفنج نمناك را برای دو دقیقه در مایكرویو قرار دهید و هر دو هفته یك بار آن را تعویض كنید.

2. یخچال: هوای سرد رشد باكتریها را كند می كند، بنابراین باید توجه داشته باشید كه دمای یخچال شما نباید بالاتر از 40 درجه فارنهایت برود. می توان خطر بیماریهای ناشی از مسمومیت غذایی را با اندازه گیری دمای یخچال با دماسنج، كاهش داد. شما می توانید یك دماسنج مخصوص یخچال و فریزر از فروشگاههای لوازم خانگی و آشپزخانه خریداری كنید.
3- تخته برش: باكتریهای موجود در گوشت، مرغ و ماهی خام می توانند موادغذایی پخته شده و محصولات تازه را آلوده كنند. شیوه ای مهم برای كاهش این خطر، استفاده از تخته برشهای جداگانه برای گوشت، مرغ، ماهی و فرآورده های دریایی خام و غذاهای پخته شده می باشد.

4- تخم مرغ خام: اگر از خوردن تخم مرغ هایی با زرده شل یا كش رفتن از خمیرهای شیرینی خام هنگام آشپزی لذت می برید، باید بگوییم كه تنها شما این كار را انجام نمی دهید.اما انجمن پزشكان اروپا توصیه كرده است كه از خوردن تخم مرغ خام یا درست پخته نشده، به دلیل امكان ایجاد بیماریهای ناشی از مسمومیت غذایی مانند سالمونلا، به ویژه برای بچه ها و افراد سالخورده خودداری كنید. اگر نمی توانید خود یا فرزندتان را از این كار منع كنید یا همیشه با دستورهای آشپزی ای سروكار دارید كه در آن از تخم مرغ خام یا نیمه پخته استفاده می شود، از تخم مرغ هایی كه با پوست پاستوریزه می شوند مصرف كنید. آنها با تخم مرغ های معمولی هیچ تفاوتی ندارند به جز این كه بر روی آنها عملیات حرارتی صورت گرفته تا هرگونه باكتری خطرناك را از بین ببرند و شما بتوانید با اطمینان كامل آنها را به صورت پخته یا نیمه پز استفاده كنید.

5- غذاهای مانده: شما باید همه غذاهای پس مانده را دور بریزید، زیرا این موادغذایی با شیوع مسمومیت غذایی ارتباط مستقیم دارد. اما طبق بررسی انجام گرفته در دانشگاه روتگرز، تنها حدود 60 درصد از آمریكایی ها خانه خود را به منظور از بین بردن آلودگی های ناشی از غذاهای پس مانده بررسی می كنند. هرگاه غذای پس مانده ای در یخچال خانه داشتید، حتما از سالم بودن آن اطمینان حاصل كنید و همواره موادغذایی را كه درخانه ذخیره كرده اید، بررسی كنید.

مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : yummy , baran1390
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  9 وسیله که نباید مشترکا استفاده کرد چرا که برایتان ضرر دارد!؟ sayna 8 6,499 2011/02/16, 12:01 PM
آخرین ارسال: سحــــــــرکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان