امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یوگانیدرا چیست؟
#1
یوگانیدرا چیست؟

یوگانیدرا به معنی خواب ذهنی است. خواب طبیعی باعث تجدید قوای بدن می شود ولی یوگانیدرا هم ذهن و هم بدن را تجدید قوا می کند. زمانی که شما در خواب طبیعی هستید آگاهی شما در بدن خفته است، ولی در طی یوگانیدرا آگاهی شما بیدار است.

یوگانیدرا دو عملکرد مهم انجام می دهد: خستگی را بر طرف می نماید و به بدن نیرو می بخشد. استرس ها و فشارهای زندگی روزانه، تنشهایی ایجاد می کنند که آرامش را از ذهن می ربایند. یوگانیدرا این تنش ها را برطرف نموده و کشش ذهن را به حالت اولیه باز می گرداند.

مشکلات زندگی روزمره در ذهن نیمه آگاه ما انباشته شده و در موقع خود اثر زیان آوری بر روی ساختار روانی ما وارد می سازد.درست همانگونه که منزلمان را هر روز برای اینکه پاکیزه بماند باید جارو کنیم، برای داشتن یک شخصیت نرمال باید این ناهنجاریهای ذهنی که روزانه در نیمه آگاهی ما انباشته می شود را بر طرف کنیم. یوگانیدرا با بر طرف نمودن ناهنجاری های ذهنی و هموار نمودن راه پیشرفت معنوی، این خدمت ضروری را برای ما انجام می دهد.

یوگانیدرا حالتی است که شما نه خواب هستید و نه بیدار. اگر خواب بروید یوگانیدرا نیست، اگر بیدار هم بمانید باز یوگانیدرا نیست. اکر گرفتار رویا شوید آن هم یوگانیدرا نیست. یوگانیدرا وضعیتی است که بایستی حالت های آگاهی، نیمه آگاهی و ناخودآگاهی همه در یک زمان وجود داشته باشد. یوگانیدرا تمام ناهنجاری های فیزیولوژیکی و ذهنی را برطرف می کند و کمک می کند تا فرد نرمال و طبیعی باشد.
پاتانجلی یوگا را به عنوان کنترل حالتهای ذهنی تعریف کرده است. رفتار خوب وبد در نتیجه این حالتهای ذهنی می باشند. آگاهی، نیمه آگاهی و ناخودآگاهی حالتهای ذهنی ما هستند. در یوگانیدرا این حالت که شما آگاه باشید ولی آگاه نباشید که آگاه هستید حاصل می شود.
یوگانیدرا یکی از تکنیکهای اساسی برای دستیابی به آرامش می باشد. مهمترین نکته در یوگانیدرا و سایر تمرینات مراقبه این است که به خود اجازه ندهید خواب بروید. در یوگانیدرا خواب سعی دارد بر شما غلبه کند. اگر شما بر این نقص فائق آیید به نیروی اراده دست خواهید یافت و از طریق این نیروی اراده قادر به انجام کارهای بزرگ در زندگی خواهید بود. بر روی بدن یا بر روی خودِ خواب همانگونه که سعی دارد بر شما غالب شود، تمرکز کرده، نظاره گر آن باشید و اگر مشغله ای به ذهن شما خطور کرد فقط آن را نظاره کنید. در یوگانیدرا زمانی که شما احساس می کنید آگاه نیستید؛ در حقیقت شما از ناخودآگاهی خود آگاه هستید.

موفقیت پرتو جویانی که در یوگانیدرا از دستورات مربی پیروی کنند مسلم می باشد. مقتضیات یا قیود دنیوی سبب تاخیر در پیشرفت روحانی نمی شوند. تنها مانع، جهل وسستی خود شماست. یوگی باید تا حد ممکن از موهبت یوگانیدرا استفاده کند، بسیاری از اختلالات جسمی و روانی پرتوجویان به وسیله یوگانیدرا درمان می شود. یوگانیدرا یک تکنیک روان تنی است و اگر مدارس و موسسات آموزشی آنرا در دوره های خود به کار گیرند برای کودکان نیز بسیار مفید خواهد بود.مرجع :
swami satyananda saraswati .
دانش یوگا – شماره 25

من چند سالی هست که یوگا میکنم
ولی چند وقته که cdیوگا نیدرا مال آقای برزو قادری که مورد تایید انجمن یوگا هست و مربیم بهم داده رو گوش کردم .واقعا تاثیرش عالی بود یعنی 20 دقیقه گوش کردن اون معادل با یکی دو ساعت خوابیدنم و شاید گاهی بهتر از اون بود.حتی اگه سابقه زیادی تو یوگا نداشته باشین هم میشه از اون استفاده کرد و بهره برد
 تشکر شده توسط : simin , shahrzad.s , paeazan , رامنا , Narges , فاطمه جون , عمومهربان , سمیرا , هانیه , پریا حقیقت پور
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان