امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزگز، خواب رفتن و یا بی حسی انگشتان
گزگز و خواب رفتگی انگشتان دست علامت نسبتا شایعی است که می تواند به علل مختلفی ایجاد شود.
شایعترین علت آن گیر افتادن اعصاب دست است. اعصاب دست در قسمتهای مختلفی گیر می افتند. شایعترین محل گیر افتادگی در مچ دست است. سه عصب مدیان، اولنا و رادیال مسئول حس و حرکت دست می باشند. عصب مدیان از وسط مچ عبور می كند تا به انگشتان برسد.

این قسمت به شكل تونل است و به آن تونل كارپ می گویند. اگر در این تونل به علتی بر روی عصب فشار وارد شود علایمی مثل گزگز و مور مور دستها، سوزش و درد ایجاد می شود و انگشتان خواب رفتگی پیدا می كنند. این حالت ابتدا در شب و ابتدای صبح بیشتر است اما بتدریج با پیشرفت بیماری در روزها نیز خواب رفتگی دیده میشود.

با پیشرفته تر شدن بیماری قدرت انگشتان كمتر شده و عضلات دست لاغر می شوند. عوامل مختلفی در ایجاد این حالت دخالت دارند. حركات تكراری دست از علل شایع است مثلا افرادی كه قالی بافی می كنند به احتمال بیشتری به این حالت مبتلا می شوند. تغییرات هورمونی در طی حاملگی و یائسگی نیز باعث سندرم تونل كارپ می شوند. بیماریهائی مثل دیابت، كم كاری تیروئید، لوپوس و رماتیسم مفصلی باعث بیشتر شدن احتمال سندرم تونل كارپ می شوند.

گاهی علایم باعث بیدار شدن فرد از خواب شده و حركت دادن دستها باعث تخفیف علایم میگردد. درد بیمار ممكن است به ساعد بازو و شانه نیز بكشد.

تشخیص سندرم تونل كارپ
تشخیص این بیماری توسط شرح حال بیمار معاینه فیزیكی و تستهای الكترودیاگنوز ( نوار عصب و عضله) انجام می شود.

درمان
1) عدم انجام حركات تكراری
تا حد امكان باید از انجام حركات تكراری خود داری شود. استفاده از وسایلی كه حالت لرزشی به دستها می دهند علایم و بیماری را بدتر میكند.

2) تصحیح وضعیت مچ در هنگام كار
تصحیح وضعیت نشستن و استفاده از وسایل با طراحی مناسب ضروری است.

3) استفاده از مچ بند(اسپلینت):
استفاده از مچ بند مخصوص در سه ماه اول پس از شروع علایم و همچنـین در خانمهای حامله بسیار موثر است. زاویه اسپلینت باید تنظیم شود. اغلب اسپلینتهای ساخته شده در بازار زاویه مناسبی ندارند و حتی باعث بدتر شدن علایم می شوند. مچ بند باید حتمآ در شب پوشیده شود. بهتر است در طی روز نیز از مچ بند استفاده كرد.

4) استفاده از داروها: برخی داروها در درمان این حالت موثر می باشند.

5) تزریق كورتیكو استروئید

6) مدالیتی ها
استفاده از اولتراسوند و لیزر میتواند به بهبود بیماری كمك نماید.

جراحی:
اگر بیمار به درمانهای غیر جراحی پاسخ مناسبی ندهد یا اگر در نوار عصب و عضله علایم درگیری شدید عصب دیده شود یا عضلات تحلیل رفته باشد یا دستها ضعیف شده باشند جراحی توصیه می گردد. عوارض جراحی شامل ایجاد زخم بدشكل، آسیب به اعصاب پوستی و چسبندگی تاندونها است. لذا یك دوره كار درمانی پس از جراحی برای كاهش تورم و حفظ حركات انگشتان همراه با چهار هفته استفاده از مچ بند ضروری است.

عوارض ناشایعتر پس از جراحی شامل عفونت، آسیب شریانی، سفتی مفصل و . . . است. برخی از بیماران از باقی ماندن علایم پس از جراحی شكایت دارند.
عدم تشخیص صحیح علت عمده باقی ماندن علایم پس از جراحی است .

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
 تشکر شده توسط : نازلی , برگ 7 , alireza1111
سلام بچه ها
من الان 3 روزه که فقط سر نوک انگشتای دست راستم حالت خواب رفتگی.سوزنی پیدا کرده .آیا کسی اینجور براش پیش اومده?آیا علتش همون ام اس هست?آیا یه حمله هست?
 تشکر شده توسط : امین , chipchip , یه غریبه , رامنا
confused2confused2confused2
من انگشتای پامم اینطوری میشهconfusedconfusedنمیدونم والا چی بگم؟ آدم روش نمیشه هر چیزیو بچسبونه به ام اسlaughing3laughing3laughing3

البته بگم در این دو ماه که آمپول مصرف نمیکنم اینطوری شدم.گفتم که اشتباه برداشت نشهmenmen
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , chipchip , nedaaa
(2013/09/02, 03:41 PM)nedaaa نوشته است: سلام بچه ها
من الان 3 روزه که فقط سر نوک انگشتای دست راستم حالت خواب رفتگی.سوزنی پیدا کرده .آیا کسی اینجور براش پیش اومده?آیا علتش همون ام اس هست?آیا یه حمله هست?
تفاوت ام اس با حمله از نظر شما چیه ؟

من فکر نکنم جدی باشه
و به این مضوع فکر نکنید
اگه مسئله گسترش پیدا کرد پیش دکتر داخلی مغز و اعصاب بروید
گفت از دوست چه خواهی که تورا شاد کند گفتم از دوست همین بس که ز ما یاد کند
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : nedaaa
این تاپیک رو هم ببینید :
علل گزگز و یا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها چیست ؟
---------------------------------------------------------------------------------------------------
ببخشید ، من فکر کردم ام اس ندارید این تاپیک رو معرفی کردم !
آخه تعجب کردم درمورد گزگز دست خیلی موضوع تو سایت هست ولی شما تاپیک جدید باز کردید ،منم فکر کردم عضو جدید هستید!
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : FBF , رامنا , nedaaa

ممکنه در اثر ضربه یا چیزای دیگه باشه

ولی حتما پیش دکترتون برید باید معاینه بشید خانوم! خدایی نکرده حمله باشه
با یه کورتون کوچیک حل میشه ولی اگر ولش کنی سخت میشه.
علائم بیش از 24 ساعت و پیگیر بشید.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : رامنا , fireboud , FBF , امین , nedaaa

من حمله ی اولم با سوزن سوزن شدن دستم شروع شد . تا شدید نشده پیشگیری کن
سلام به همه
من ۳ سال و نیمه که ام اس دارم تا حالا هم این جوری نشده بودم . الان یه روزه که نوک انگشتای جفت دستام بی حس میشن هی و گزگز می کنن. وقتی به پشت دراز می کشم خیلی بهتر می شن. ولی در کل هستن. بعد من آدمی هستم که الان چند ماهه به خاطر کارام تمام مدت پشت کامپیوترم. سوالی که دارم اینه که این بی حسی مال ام اس هست یا به خاطر اعصاب گردنمه و اینا که دراز میکشم بهتر میشه؟Huh
قشنگ اعصابمو خرد کرده ها تروخدا کمک کنین چون به دکترم دسترسی ندارم. rolleyesangry3
 تشکر شده توسط : مریم امیدوار , سمیرا67
(2014/01/04, 11:09 AM)sani.j نوشته است: سلام به همه
من ۳ سال و نیمه که ام اس دارم تا حالا هم این جوری نشده بودم . الان یه روزه که نوک انگشتای جفت دستام بی حس میشن هی و گزگز می کنن. وقتی به پشت دراز می کشم خیلی بهتر می شن. ولی در کل هستن. بعد من آدمی هستم که الان چند ماهه به خاطر کارام تمام مدت پشت کامپیوترم. سوالی که دارم اینه که این بی حسی مال ام اس هست یا به خاطر اعصاب گردنمه و اینا که دراز میکشم بهتر میشه؟Huh
قشنگ اعصابمو خرد کرده ها تروخدا کمک کنین چون به دکترم دسترسی ندارم. rolleyesangry3
سلام نگران نباش منم همین جور هستم ارامش تو حفظ کن نگران نباش اروم اروم رها میکنه من که اینجور میشم دکترم دو سه تا دگزا برام مینویسه بعد یه هفته بهتر میشم
 تشکر شده توسط : 111reza , سمیرا67 , sani.j
من یه بار اینطوری شدم دکترم نوار اعصاب دستامو گرفت وگفت مشکلی نیست طبیعیه زود رفع شد شماهم نگران نباش هروقت تونستین به دکترتون مراجعه کنین اگه لازم باشه دارو میدن از من بدون دارو خودش خوب شدBlushShy
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : مریم۷۲ , رامنا , OMG! , sani.j

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اختلال در خواب sami 34 22,380 2014/08/28, 01:25 AM
آخرین ارسال: leili-asmaneh
  خارش دست و انگشتان yaro 9 51,095 2013/06/30, 09:32 AM
آخرین ارسال: spring
  تحلیل رفتن ( آتروفی ) عصب چشم nahid 28 44,852 2012/11/13, 06:46 PM
آخرین ارسال: nahid
  گزگز شدن دو طرف بدن mahmud 7 9,148 2009/12/16, 02:40 PM
آخرین ارسال: mahmud