امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه با موقعیت های ناراحت کننده کنار بیاییم ؟
#1
چگونه با موقعیت های ناراحت کننده کنار بیاییم ؟


گاهی اوقات پیش می آید که با مشکلی رو به رو می شویم و این موقعیت برایمان بسیار ناراحت کننده است و ما برای رهایی از آن درصدد کنار آمدن با موقعیت مان بر می آییم . افراد برای کنار آمدن با مکوقعیت های فشارزا راه های مختلفی را در پیش می گیرند . ابتدا باید مشکل , مشخص شود . سپس یک راه حل را فهرست کرده و نتایج هر کدام (اعم از خوب و بد ) را سنجید . سپس یک راه را انتخاب کرده وآن را به اجرا درآورد .دراین شیوه افراد می توانند راه حل ها را در مورد خودشان به کار گیرند . یعنی بجای تغییر شراط محیطی چیزی را در درون خودشان تغییر دهند. مثلا اهداف خودشان را تغییر دهند یا راه حلی برای کسب خشنودی یا کسب مهارت جدید بیاموزند, که به این شیوه >> کنار آمدن مساله مدار<< می گویند.
افراد مساله مدار در موقعیت ها پر فشارکمتر دچار استرس و افسردگی می شوند. گروه دیگر از شیوه کنار آمدن هیجان مدار استفاده می کنند . این افراد برای آن که هیجانات منفی آنان را از پای در نیاورد , از این شیوه استفاده می کنند. برای مقابله با هیجانات منفی , راه های مختلفی وجود دارد که به دو دسته راهبرد رفتاری وشناختی تقسیم می شود. راهبرد رفتاری شامل : فعالیت بدنی , ابراز خشم , جلب حمایت دوستان.
راهبرد شناختی شامل : کنار گذاشتن موقت مشکل (مثلا به این نتیجه رسیدم که این موضوع آن قدر اهمیت ندارد که خودم را ناراحت کنم ) , کم کردن خطر از طریق تغییر دادن وضعیت ( مثلا به این نتیجه رسیدم دوستی با او آن قدر هم برایم مهم نیست). از دیگر راهبرد هایی که به مردم برای کنار آمدن کمک می کند حمایت عاطفی (یا هیجانی) اطرافیان است که به سلامت روانی کمک می کند اما گاه دوستان به جای این که کمک کننده باشند , باعث زحمت می شوند .
صحبت کردن با دیگران در مورد احساسات منفی , فاش کردن تجربیات آسیب زای خود در دفترچه خاطرات یا نوشته های خود به بهبود سلامت روانی کمک می کند. بعضی افراد گمان می کنند نشخوار ذهنی برای کنار آمدن با موقیعت های فشارزا , کارآمد است , در حالی که چنین نیست . چنین افرادی کمتر می توانند به طور فعال با موقعیت کنار بیایند و وقتی به حل مشکل می پردازند ممکن است کار کرد ضعیفی داشته باشند. شما از کدام راه برای کنار آمدن با مشکلات استفاده می کنید؟

تدوین : گروه موفقیت کلیشه
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : visko , hadisss , baran
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چگونه انگیزه خود را بالا ببریم؟ paeazan 9 6,112 2014/06/21, 01:34 PM
آخرین ارسال: elhamtanha
  چگونه میتوان حسادت را درمان کرد؟ Escape 1 2,991 2014/04/18, 02:54 PM
آخرین ارسال: سالومه
  با حس تنهایی چکونه کنار بیاییم؟؟ رهاورد 3 3,316 2014/04/04, 11:54 AM
آخرین ارسال: موناامیدوار
  چگونه با گذشته و اشتباهاتتان کنار بیایید و از آنها بگذرید maryamm 14 7,832 2014/03/27, 01:59 PM
آخرین ارسال: omid_nejadکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست