امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا همیشه اولین برخوردها ماندگارتر هستند؟
#1
تحقیقات جدیدی که توسط گروهی از روانشناسان صورت گرفته حاکی بر این است که اثرات ناشی از برخوردهای اولیه معمولا بسیار پایدار هستند و هرگز در برخورهای بعدی قابل بازیابی نخواهند بود.
یافته های جدید نشان می دهند تجربیات جدیدی که با تصورات اولیه در تضاد هستند دچار محدودیت بوده و غالبا محدود به موقعیتی هستند که در آن شکل گرفته اند، بنابراین اثر چنین تجربیاتی بر روی واکنش افراد فقط در یک چهارچوب خاص نمایان میشود در حالیکه برخورد اول و اثرات آن در موقعیتهای مختلف هم ماندگار خواهد بود.
تصور کنید شما در محل کار خود یک همکار جدید دارید و از همان ابتدا دیدگاه خوبی نسبت به او ندارید.
(راهنمای این توضیحات بر اساس مولف گاورونسکی از کرسی های تحقیقات کانادا از دانشکاه وسترن می باشد.)
بعد از چند هفته همکارتان را در یک مهمانی ملاقات میکنید و متوجه میشوید او واقعا شخص خوبی است. در این بین میدانید تصور اولیه ای که از او در ذهن خود داشتید اشتباه بوده و جوابهای به دست آمده تنها به خاطر تجربه ای که دراین زمینه با او داشتید بر روی شما تاثیر گذاشته اند ولی باید به یاد داشته باشید که تصور اولیه شما در زمینه ها و موقعیتهای دیگر همچنان باقی می ماند.
بر طبق گفته های گاورونسکی، مغز ما تجربه های اختلالی محتمل را که امکان دارد در یک شرایط خاص بروز کند به عنوان استثنائات در خود ذخیره کرده و در نتیجه قاعده معتبر اثرات برخوردهای اولیه در تمام موقعیتها (به جز موقعیتهایی که در گروه استثنائات قرار گرفتند) ماندگار خواهند بود.
برای بررسی ثبات اولین تصور، گراونسکی و همکارانش اطلاعات مثبت و یا منفی در مورد مطالعه بر روی یک فرد ناشناخته در صفحه کامپیوتر را جمع آوری کردند و در اختیار افراد دیگر قرار دادند.
پس از پایان بررسی ها به شرکت کنندگان اطلاعات جدیدی در مورد همان فرد ارائه شد که با اطلاعات اولیه در تضاد بود.
محققان با دقت فراوان رنگ پس زمینه صفحه ی کامپیوتر شخص را تغییر دادند در حالی که تصورات متفاوتی در حال شکل گیری در ذهن شرکت کنندگان بود.
هنگامی که محققان واکنش های خود به خود شرکت کنندگان به تصویر شخص هدف را تخمین میزدند، اطلاعات جدیدی از تاثیر واکنش های شرکت کنندگان به دست آوردند که تنها هنگامی بروز پیدا میکرد که فرد در مقابل پیش زمینه ها و اطلاعات جدید قرار میگرفت. از جهتی دیگر واکنش های شرکت کنندگان با تمام گستردگی های خود همچنان تحت تسلط اطلاعات اولیه قرار داشت.
اگر چه این نتایج میتوانند دلایل خوبی برای اثبات پایداری تاثیر برخورهای اولیه باشند، اما گراونسکی تذکر داد که حتی این تاثیرات نیز میتوانند در بعضی شرایط قابل تغییر و دگرگونی باشند.

چه شرایطی میتوانند این تصورات اولیه را به چالش بکشند؟

گاهی تجربیات جدید به قدری جایگزین تجربیات قدیمی میشوند که باعث میشوند پیش زمینه های قبلی به آرامی جایگاه خود را در مغز از دست بدهند و به این ترتیب تصورات و برخورهای اولیه کمرنگ میشوند.
اما به محض اینکه تصور اولیه تنها در بافت های مشابه ای به چالش کشیده شود شما می توانید هر کاری که میخواهید انجام دهید زیرا اثرات برخوردها در چنین شرایطی از بین نخواهند رفت و صرف نظر از اینکه چه مدتی با تجربیات جدید متناقض بوده اند همواره جزء تصورات غالب محسوب میشوند.
بر طبق گفته های گاورنسکی نتایج این تحقیقات، کاربردهای مهمی برای درمان بیماریهای بالینی نیز دارند. اگر شخصی در مورد موضوعی، نوعی ترس و اضطراب شدید داشته باشد و برای درمان این ترس به دنبال کمک گرفتن از یک روانشناس باشد، نتایج درمان زمانی بسیار موفقیت آمیز خواهند بود که واکنشهای مغز در مقابل موضوع مورد مطالعه نه تنها در مطب روانشناس بلکه حتی در موقعیتهای خاص نیز مورد بررسی قرار بگیرد.
" Ickle me, Pickle me, Tickle me. Too "
 تشکر شده توسط : najva , ساغر , blue sky , شهرزاد , yummy
#2
منم دقیقا به این موضوع اعتقاد دارم.با یک روانشناس هم که صحبت می کردم راجع به بحث ازدواج می گفت اولین برخوردها خیلی مهم هستن
براى تو
براى چشمهايت..
براى من
براى دردهايم..
براى ما
اى كاش خدا كارى بكند...
#3
به خاطره اینکه در دیده اول به اصطلاح طرف خالصه و هیچ پیش زمینه ای از آن فرد در ذهن نیست و فرد رو همان طور که دیدیم برای همیشه تصور میکنیم


(البته به نظره من)
ّ
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
#4
چیزی داریم به نام نگاه اول
نگاه اول سبب ایجاد تصویر در ذهن فرد میشود
نگاه اول فقط60 ثانیه طول میکشد
فرقی نمی كند كه گودال كوچك آبی باشی ، یا دریای بیكران ،
زلال كه باشی ، آسمان در تو پیداست .

باورکن تا ببینی
بهارagreement2
 تشکر شده توسط : ارزو
#5
(2012/07/07, 12:20 PM)sooorooosh نوشته است: خوب خیلی مهمه این....یعنی اولین دیدار اگر طرفین واقعا تصمیم برای زندگی داشته باشن مهمترین دیداره....باید کاملا از نظر ظاهری و اخلاقی همو بررسی کنن...در صورتی که پسند هم باشن همون یه دیدار کافیه که اینو بفهمن و اگرم نباشن باز باید این تو همون دیدار اول تشخیص داده بشه.....تا زود رابطه قطع بشه و طرفین از لحاظ روحی صدمه نبینن....پس بجای تخمه شکوندن و حرف الکی زدن تو اولین نگاه سعی کنین زیر و بم همه چیزو بفهمین تا دیگه نیازی به کارای بعدش نباشه...اگر یه روز پسری دختری رو بخواد ....نگاه کنین به کلمه خواستن....اون موقع اگر فلک و اسمون هم بخوان نمیتونن جلو پسره رو بگیرن ولی وای اگر نخوادconfusedconfused
به هر دری میزنه که کات کنه...
الان اقایون رو بردم زیر علامت سوال...ولی واقعیت همینه...خواستن....فعلا که چشام گرفته تو رو....خدا به خیر کنه

confused

بچه ها اولین برخورد همش ازدواج و اینا نیستااااااااااااlaughing3

شوخی کردم ولی معلومه هرکی ذهنش درگیر چیهwink2
مثلا من اولین برخوردم با مدیر این شرکته خیلی خوب بود مخشو زدم قراره باز قراردادو تمدید کنه.evilgrin0039.gifevilgrin0039.gifبه خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

 تشکر شده توسط : sooorooosh
#6
خانم مهندس تو رو خدا یاد ماهم بده چه جوری مخ مدیرمون رو بزنم....خیلی سخته....پدر صحابمون رو در اورده....همیشه هم انتظار داره معجزه کنم....
کاشکی میشد سر کار نرم....angry3angry3
اعصابمو خورد کرده
[تصویر:  43679430772591471299.gif] تشکر شده توسط : paeeze
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دستهایتان چه شکلی هستند؟ + روان شناسی دستها # پریسا # 3 3,853 2012/07/28, 08:36 AM
آخرین ارسال: Pooya.Nکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان