امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا باید دیگران را بخشید ؟
#1
همۀ ما کم و زیاد از افراد مختلف و به بهانه های گوناگون، صدمه های روحی دیده‏ ایم؛ اعتمادها از بین رفته و قلبهایی شکسته شده است. این صدمات برای مدت کوتاه بسیار معمولی هستند اما همین دردها گاهی اوقات ماندنی شده و ما با یادآوری و آن صدمات این دردها را دوباره زنده کرده و با آنها دست و پنجه نرم می‏کنیم.

این مسئله نه تنها باعث ناراحتی ما شده بلکه می‏تواند روابط ما را بیش از پیش خدشه‏ دار کند و باعث برآشفتگی و بی میلی در رویارویی با مردم شود. ما گاهی در دایرۀ خشم و عصبانیت گرفتار می‏شویم و زیبایی‏های زندگی را از یاد می‏بریم. ما باید بخشیدن را بیاموزیم و آنرا در زندگی خود جاری سازیم. بعضی اوقات بخشیدن یک فرد چنان می ‏تواند فضای ذهنی ما را باز کند که هیچ عمل دیگری به آن نمی‏رسد. مثلا ما ۴ سال پیش از یکی از دوستان خود صدمه‏ای روحی خورده‏ایم که تا امروز آنرا در ذهن خود می‏پرورانیم. اما باید بدانیم که با بخشیدن آن فرد علاوه بر اینکه فضای ذهنی خود را باز کرده بلکه فردی دیگر را خوشحال نموده‏ایم.


[تصویر:  0a6t7phzch4hvgx5refl.jpg]

چرا باید دیگران را بخشید ؟

بخشش می‏تواند مسیر زندگی افراد را عوض کند. البته نه بخششی که به معنای فراموش کردن و پاک کردن گذشته است، بلکه بخشیدن به معنای واقعی و از اعماق قلب و ته دل. البته باید دقت کنیم که ما نباید سعی در عوض کردن رفتار فرد مقابل داشته باشیم چراکه کنترل رفتار افراد دست ما نیست اما کنترل خشم و عصبانیت خودمان در دست خودمان است. در اینجا دلایلی برای بخشیدن افراد ذکر می‏گردد :

۱ – نبخشیدن افراد مانند حمل کردن توده‏ای از بار منفی است که همین امر موجب اختلالاتی در ذهن و متعاقب آن در جسم انسان می‏شود. چراکه هر تصوری در درون، انعکاسی به بیرون دارد.

۲ – گذشته‏ ای خوب و عاری از تقصیر و گناه دیگران باعث شادابی و سرحالی می‏شود و باعث می‏شود که با هر نگاه به گذشته، فقط خاطرات خوش و خوب جلوه کند و با بخشیدن خاطرات بد و منفی خودبخود پاک می‏شوند.

۳ – بینش افراد نسبت به ما و شخصیت ما بهتر شده و ما را به عنوان فردی با گذشت و مورد اعتماد قبول می‏کنند همچنین با بخشیدن، فرد مورد نظر را برای همیشه مدیون خود کرده‏ایم. (البته اگر خطای وی به عمد بوده باشد)

۴ – شاید این شرایط برای خود ما هم پیش آید و ما نیز روزی نیازمند بخشیده شدن از جانب دیگران شویم. پس قانون کارما را به یاد آوریم و بومرنگ خود را به سمت بخشش افراد پرتاب کنیم تا با بخشیده شدن از جانب دیگران به سمتمان بازگردد.


چگونه ببخشیم ؟

بخشیدن آسان نیست اما ما می‏توانیم در عرض یک روز و یا حتی در چند ثانیه یک نفر را ببخشیم. ابتدا باید با خود عهد ببندیم که می‏خواهیم تغییر کنیم و می‏خواهیم فضای ذهنی خود را باز کنیم و نیز باید بدانیم که مزمن شدن این دردها باعث آسیب جدی به روح و روان انسان می‏شود.

یکی از راههای ساده برای بخشیدن افراد این است که خودمان را جای فرد گنهکار بگذاریم. ببینیم چرا او دست به چنین کاری زده است و از خود بپرسیم “کدام رفتار من باعث شده تا او چنین کند؟” و همیشه همه را خوب بدانیم. بدانیم که هیچ کس از ابتدا خطاکار نبوده و هیچ کس قصد آزار و اذیت دیگری را ندارد.

راه دیگر برای بخشیدن افراد این است که بدانیم که گذشته دیگر برنمی‏گردد و اتفاقی که افتاده دوباره از نو طراحی نمی‏شود. پس چرا خود را ناراحت کرده و غده‏ای را در ذهن خود بوجود آوریم و با نبخشیدن افراد آن غده را روز بروز بزرگتر کنیم؟ با خود تصور کنیم که نبخشیدن‏ها مانند سنگهایی هستند که سر راه پیشرفت ما قرار دارند. ما با بخشیدن آرامش را برای خود به ارمغان آورده و در واقع لطفی به خودمان می‏کنیم. (این قضیه جدی است)

همچنین ما باید دلسوز همنوع خود باشیم. هر کسی در مواقع عصبانیت و یا حتی در حالت عادی و از روی بی‏فکری دست به اقداماتی می‏زند که شاید از نظر بسیاری از افراد درست نباشد و عامل ناراحتی آنان شود. پس این مسئله را دلیل بر بی فکری فرد و یا لحظۀ عصبانیت وی در نظر بگیریم.
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : سحــــــــر , paeazan , سمیرا67 , ابراهیم , ehsan 10054 , meysam2 , matin , arezooo82
#2
وقتی میبخشم فراموش کردن هم برام آسون میشه اینطوری کمتر اذیت میشم party0048.gif
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : meysam2
#3
اول ازهمه بایدبه خاطرخودمون ببخشیم وقتی میبخشیم کینه نداریم اونوقته که راحت میتونیم عشق بورزیم ودوست داشته باشیمicon_questionicon_question
کاش میدانستی که جهانم بی توبی الف میشود...
 تشکر شده توسط : ابراهیم
#4
بخشش چیز خوبیه اما خیلی موقع ها نمیشه از کسی ک انتظارشو نداری ضربه میخوری چطوری باید بخشیدش اخه؟ببخشی بعد بهت بگه عجب گوش... بود؟؟؟!!!
دیونگی یعنی همین اهنگ که واسه تو با عشق میخونم
این همه لحظه های خوبو من به پاکی این عشق مدیونم
love28
 تشکر شده توسط : hadisss
#5
اگه نبخشیم بیشتر از اون فرد فکر انتقام یا نفرین یا چه میدونم هر چیز منفی دیگه ای به خودمون لطمه میزنه
ولی اگه ببخشیم احساس بزرگ منشی و راحتی فکر و بزرگواریمون در وهله اول یک حس مثبت به خودمون میده و این برامون خیلی بهتره
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........
 تشکر شده توسط : hadisss , hamid_147
#6
به خاطراینکه خودمون به آرامش میرسیمicon_questionicon_question
وقتشه جونم قدم بزاری توخونم
قهوموباعشق بریزی توی فنجونم******
 تشکر شده توسط : مریییم
#7
منم موافقم در آرامشی که در بخشش هست در......icon_question
 تشکر شده توسط : مریییم
#8
ولی بعضی وقتا چقدر بخشیدن سخته
مخصوصا اگه حسابی هم داغونت کرده باشن
شاید گذشت زمان بتونه کمکی کنه تا بتونی ببخشی
 تشکر شده توسط : 111reza , peli
#9
(2013/12/27, 11:51 AM)مریییم نوشته است: ولی بعضی وقتا چقدر بخشیدن سخته
مخصوصا اگه حسابی هم داغونت کرده باشن
شاید گذشت زمان بتونه کمکی کنه تا بتونی ببخشی

کاملا با حرف مریم موافقم خصوصا که میگه سخته

ولی ببخشیم که اعصاب خودمون راحت باشه چون با کینه آدم از زندگی هیچی متوجه نمیشهconfusedfighting0030.gif
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : 111reza , ehsan 10054
#10
چون هیچ کاری نمیشه کرد بخشیدن هم که زیباس
یا باید با عقده زندگی کرد یا باید بخشید
...
 تشکر شده توسط : مریییم
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حتی خبرهای بد - اتفاقات بد رو در قالب مثبت به دیگران انتقال بدیم farhad omidvar 1 2,610 2014/02/18, 09:58 AM
آخرین ارسال: paeazanکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست