امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پروپرانولول
من فقط وقتی بیمارستان بستری میشم با تجویز دکتر میخورم
در غیر این صورت تا حالا مصرف نکردم
شماها با دستور پزشک معالجتون میخورید؟؟
تداخل دارویی فلووکسامین و پروپرانولول

خبرنامه غذا و دارو –ستاد مركزي اطلاع رساني داروها و سموم در خصوص تداخل دارویی فلووکسامین و پروپرانولول هشدار داد. متن اطلاعیه بدین شرح است

« بدنبال تماس های مکرر با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم مبنی بر بروز عوارض ناخواسته ای نظیر : بی حالی ، سردی اندامهای انتهایی ، برادیکاری ، تپش قلب و تنگی نفس بعد از شروع داروی Fluvoxamine (Luvox) در افرادی که پیش از این داروی پروپرانولول مصرف می کرده اند بروز نموده است . ضمن بررسی های گسترده و براساس شواهد علمی موجود ، تایید گردید بروز عوارض فوق بدلیل مصرف همزمان داروی Fluvoxamine با Propranolol می باشد. لذا بدینوسیله به اطلاع کلیه متخصصین اعصاب و روان و مغز و اعصاب می رساند که در تجویز همزمان دو داروی Fluvoxamine باPropranolol به دلایل زیر توجه لازم را مبذول فرمایند :

- داروی Fluvoxamine از دسته داروهای SSRI می باشد که مهارکننده قوی آنزیم Cyp 450 1A2 نیز می باشد. ضمناً Propranolol یک داروی بتا – بلوکر غیراختصاصی است که در کبد و توسط سیستم Cyp 450 1A2 متابولیزه می شود. در نتیجه ، استفاده همزمان این دو دارو سبب افزایش غلظت خوني پروپرانول می شود که این افزایش در پاره ای از موارد حتی تا حد پنج برابر نیز گزارش شده است.

- تداخل بین دو داروی فلووکسامین و پروپرانولول از نظر شدت بصورت متوسط (moderate) و از نظر زمان شروع علائم و عوارض بصورت تاخیری (delayed) می باشد.
- با توجه به اهمیت این تداخل پیشنهاد می شود که در استفاده همزمان این دو دارو نسبت به تعدیل دوزاژ پروپرانولول و یا تعویض این دارو به دارویی مثل آتنولول که توسط Cyp 450 متابولیزه نمی شود توجه لازم بعمل آید.»

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - معاونت غذا و دارو
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hadisss , movahedi , silent
قبلا خونده بودم این قرص با فینگولیمد تداخل دارویی داره
اما دکترم بهم این قرصو داده کهconfused2
کسی اطلاعی داره؟
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : silent
منم برای تپش قلب میخورم ولی فشارم را پایین میاورد . و باید مدام فشارمو چک کنم .
خیلی شرایط سختیه .
فولووکسامین هم میخورم که متاسفانه در ابتدا به جای یه داروی دیگه که مشابه ان بود بهم دادن و تداخل با خیلی از دارو ها دارد .
ان کس که دوست داری نیمه دیگر تو نیست !
او تویی ، اما در جای دیگر
 تشکر شده توسط : silent
خیلی بد بود واسمbadtaste
همش افت فشار داشتم و افت قند
تا مدتها نمیدونستم که بخاطر چیه
سراین قضیه چقدر بیمارستان رفتم
تا اینکه فهمییدم مال این داروئه
از دکتر مغز و اعصاب میگرفتم
ولی بعد یه مدت رفتم پیش دکتر قلب واسه ی مشکل دیگه ....اکو کرد
بعدش داروی متورال بهم داد

اتفاقا یه مدت هم همزمان با فلووکسامین میخوردم Dash2Dash2
laughing3
می خندم .چون مشکلات تموم نمیشن.بلکه از شکلی به شکل دیگر خودشون رو نشون میدن.خداهست!
 تشکر شده توسط : yas8866
من هم دکترم زیاد باهاش موافق نبود و نیست ......
از طرفی هم یکی از رزیدنت های دکتر عظیمی بهم گفت نخورم چون به مرور قلب رو گشاد میکنهicon_cryicon_cryicon_cryicon_cry
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : yas8866
به من دکتر قلب داد چون نوار قلبم یه کمی مشکل داشت ولی دکتر جعفری گفتن فشارتو میاره پایین .
با دکتر متخصص قلب مشورت کن الان قطع کردم ولی پیش دکتر متخصص نرفتم .
من این چیزا رو دیروز خوندم، ترسیدم، دیشب نخوردم امروز یهو دلشوره گرفتم !
البته شرایط دلشوره آوری دارم، با قرص هم دلشوره دارم. ولی واقعا یه مدته فکر میکنم نکنه اینا عوارض بدی داشته باشه !sad2
نمیدونم دقیقا چه مدته میخورم 7-8 ماه یا بیشتر یه سال ؟ نمیدونم !
ولی با وجود این قرص که شبی یه پروپرانول 10 میخورم بازم افت فشار که ندارم هیچ ، معمولا فشار خونم بیشتر از نرمالشه که 12 و 8 هست .
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
ناهید جون من دکتر قلب مامانم در مورد افت فشار با پروپرانولول پرسیدم فرمودن که بیشتر برای تنظیم ضربان قلب است و لزوما باعث افت فشار نمیشود .
اقای دکتر رشیدی متخصص قلب
 تشکر شده توسط : nahid

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان