امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پروپرانولول
Star 
بیشتر برای درمان تپش قلب و لرزشهای موضعی و رفع استرس استفاده میشود . مصرف این دارو به مدت طولانی اعتیاد آور است.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم , موجیم که آسودگی ما عدم ماست ....
 تشکر شده توسط : nazanin , ساغر , شهرزاد , arezoo_azizi , Hasty , farzaneh20 , hadisss
دکتر برا من جدیدا پروپرانولول 40 تجویز کرد روزی 2 تا [تصویر:  362ese.gif]
میگفت برا میگرنت دادم
دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...
 تشکر شده توسط : okhtapus , arezoo_azizi , Hasty
منم بعد از فوت مامانم تپش قلب و تنگی نفس گرفتم دكتر بهم پروپنالول داد.بعد كه خوب شدم نخوردم
براى تو
براى چشمهايت..
براى من
براى دردهايم..
براى ما
اى كاش خدا كارى بكند...
 تشکر شده توسط : okhtapus , arezoo_azizi , sooorooosh , hadisss
داروی پروپرانولول PROPRANOLOL

پروپرانولول به علل گوناگونی مثل کاهش فشارخون ؛ تسکین درد قلبی ؛ پیشگیری از سردردهای میگرنی ؛ و درمان بی نظمی ضربان قلب تجویز می شود.

همچنین برای جلوگیری از دومین حمله قلبی در افرادی که یک بار دچار قلبی شده اند، کاربرد دارد. ممکن است در شرایط دیگری نیز پزشکتان این دارو را برایتان تجویز کند. به همین علت آن را را یک مسدودکننده بتا می شناسند.

با مسدودکردن این تکانه ها، به قلب کمک می کند تا منظم تر و مؤثرتر بزند و در نتیجه بار کاری قلب کاهش یابد.

چگونگی مصرف

مقادیر متفاوتی از پروپرانولول برای علل مختلف تجویز می شود. شکل طولانی اثر پروپرانولول معمولاً روزی یک بار مصرف می شود. مهم است که دارو را هر روز ساعت معینی بخورید.

معمولاً بهتر است دارو را صبح پیش از صبحانه مصرف کنید تا فراموش نکنید. پروپرانولول را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. هر روز پیش از خوردن پروپرانولول نبضتان را بشمارید و فشارتان را اندازه بگیرید اگر کمتر از ۶۰ در دقیقه بود، یا فشار سیستولی (عدد بالایی ) کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه بود، پیش از خوردن داروی آن روز با پزشکتان مشورت کنید.

هیچگاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر کمتر از ۸ ساعت تا نوبت بعدی مصرف دارو رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید.

اگر بیش از یک نوبت در روز پروپرانولول مصرف می کنید، اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دارو رسیده است ، نوبت فراموش شده را مصرف نکنید. مقدار دارو را دو برابر نکنید و دارو را بدون هماهنگی با پزشکتان قطع نکنید.

با قطع مصرف پروپرانولول ممکن است در معرض خطر یک حمله قلبی باشید. در اکثر مواردی که پروپرانولول تجویز می شود، بیماری را مهار می کند و نه درمان . و این بدین معناست که ممکن است لازم باشد چندین سال یا تا پایان زندگی آن را مصرف کنید.

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید:

· وجودهرگونه حساسیت به پروپرانولول و یا مواد دیگر از قبیل غذاها،رنگها و مواد محافظ.

· در صورت حاملگی و شیردهی.

· در صورت ابتلاء به هر نوع بیماری بخصوص بیماریهای قلبی عروقی ، تندی ضربان قلب ، دیابت ، بیماریهای کبدی و کلیوی ، افسردگی و پرکاری تیروئید ، آسم ، برونشیت و آمفیزم .

· قبل از مصرف هر نوع داروی جدید(چه با نسخه و چه بدون نسخه) و یا بوجود آمدن هر نوع مسئله تازه بهنگام استفاده از این دارو پزشک معالجتان را مطلع سازید.

· دارو را طبق دستور پزشک و در فواصل زمانی منظم میل نمائید. در صورتیکه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض بیاد آوردن ،آن را مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی را دو برابرنکنید.

· قبل از انجام اعمال جراحی یا دندانپزشکی و تست آزمایشگاهی پزشک را از مصرف این دارو مطلع سازید.

· این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی و گیجی گردد لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارد خودداری نمائید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم نادر ولی جدی زیر، مصرف آتنولول را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید: اشکال در تنفس تنگی نفس ، یا خس خس سینه ؛ سرد شدن کف دست و پا؛ ضربان قلب زیر۶۰ در دقیقه ؛ سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم در هنگام بلند شدن از حالت خوابیده با نشسته با تورم دست ها و پاها یا افزایش وزن ناگهانی (۱/۵ کیلو در ۴۸-۲۸ ساعت )؛ افسردگی ، گیجی ، یا توهم (شنیدن ، دیدن ، یا احساس چیزهایی که وجود ندارند)؛ درد قفسه سینه ، مفاصل یا کمر؛ تب ؛ گلودرد؛ بثورات جلدی ؛ یا هرگونه کبودی که یا خونریزی غیرعادی . نشانه های زیر تا هنگام عادت کردن بدنتان با دارو ممکن است مشاهده شوند: خواب آلودگی ، خستگی ، مشکل در خوابیدن ، اضطراب ، یبوست یا اسهال ، کابوس ، یا کاهش توانایی جنسی ، اگر این علایم ادامه یافتند یا مشکل ساز شدند، وضعیت را با پزشکتان در میان بگذارید.

موارد احتیاط

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف آتنولول ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به آتنولول یا دیگر داروهای مسدودکننده بتا

بارداری یا شیردهی

مصرف داروهای دیگر، به ویژه تزریقات حساسیت زدایی ، کافئین ، داروهای آسم (آمینوفیلین ، دیفیلین ، اکستریفیلین ، تئوفیلین )، داروهای دیابت (انسولین ، داروهای خوراکی پایین آورنده قند)، دیگر داروهای کاهنده فشار خون (مسدود کننده های کانال های کلسیمی ، کلونیدین ، گوانابنز)، کوکائین ، یا مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (فورازولیدون ، ایزوکاربوکسازید، فنلزین ، سلجیلین ، ترانیل سیپرومین ، پروکاربازین ).
سابقه یا ابتلا به حساسیت ، آسم ، یا آمفی زم ؛ مشکلات احتقانی قلب ؛ بیماری قند؛ پرکاری تیرویید؛ افسردگی ؛ یا بیماری های کلیوی یا کبدی .

اگر بیماری قند دارید، پروپرانولول ممکن است قند خون شما را افزایش دهد و نیز ممکن است علایم افت قند خون را مخفی کند. اگر دچار حساسیت باشید با مصرف پروپرانولول واکنش های حساسیتی تان ممکن است تشدید شود.
هنگام مصرف پروپرانولول توصیه می شود:
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشید.
در مورد میزان فعالیت قابل قبول براساس ، وضعیت بدنی تان با پزشکتان مشورت کنید. پروپرانولول ممکن است درد قفسه سینه را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند و در نتیجه باعث شود تا از آن حد که برایتان بی خطر است فعال تر باشید. که این خود موجب درد قفسه سینه و علایم جدی دیگر می شود.
وزن تان را نسبت به قد و استخوان بندی تان در یک محدوده مناسب نگه دارید. در صورت نیاز برای کاهش وزن از پزشکتان کمک بگیرید.
اگر برای کاهش فشار خون پروپرانولول مصرف می کنید، مصرف سدیم (نمک ) خود را محدود کنید. از پزشکتان درخواست کنید دستورات تغذیه ای در اختیارتان بگذارد یا شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند.
اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید، از پزشکتان بخواهید شما را به یک مشاور یا گروه ترک سیگار معرف کند.
الکل ننوشید.

از وضعیت خوابیده به نشسته یا ایستاده و یا از حالت نشسته به ایستاده آرام تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم یا غش نشوید.
در هوای سرد لباس گرم تر بپوشید، چرا که پروپرانولول ممکن است شما را به سرما حساس تر کند.

قرص های طولانی رهش را یکجا ببلعید؛ آن ها را نشکنید یا خرد نکنید.

قرص های معمولی را در صورت مشکل در بلع می توانید خرد کرده و با نصف قاشق مربا یا پودینگ مخلوط کنید.

محلول خوراکی را با مقداری نوشیدنی یا غذای نیمه جامد مخلوط کرده ، سپس استفاده کنید.

برای روزهای تعطیل مقدارکافی دارو در دسترس داشته باشید.

یک برگه شناسایی پزشکی که نشان دهد پروپرانولول مصرف می کنید به همراه داشته باشید.

پزشکان دیگر را از اینکه پروپرانولول مصرف می کنید مطلع سازید؛ زیرا ممکن است بر روی برخی آزمون های آزمایشگاهی اثر بگذارد یا موجب بروز واکنش به دنبال تزریقات مربوط به حساسیت زدایی شود.

پروپرانولول را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نورمستقیم ، و حرارت مرطوب نگه دارید (در این شرایط پروپرانولول فاسد می شود).

هنگام مصرف پروپرانولول نباید:

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگی کنید یا با وسایل خطرناک کار کنید. اگر خواب آلودگی یا سرگیجه مشکل ساز شد، با پزشکتان مشورت کنید.
بدون مشورت با پزشکتان دارویی مصرف کنید؛ به ویژه داروهای محرک و داروهای سرفه یا سرماخوردگی که بدون تجویز پزشک قابل تهیه هستند

مسمومیت:

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده ، بیمار را سریعاًبه بیمارستان منتقل نمائید.

مقدار و نحوه مصرف دارو:

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین میکند . مقدار مصرف معمولی این دارو به شرح زیر است:

بزرگسالان:

- در آنژین صدری روزانه ۸۰ تا ۳۲۰ میلی گرم منقسم به ۲ ،۳، یا ۴ بار در روز.

- درتنظیم ضربان قلب ۱۰ تا ۳۰ میلی گرم ۳ یا ۴ بار در روز.

- در فشار خون ۱۰ میلیگرم ۲ بار در روز که این مقدار میتواند توسط پزشک تا ۶۴۰ میلیگرم در روز افزایش یابد.

- در درمان پس از حمله قلبی،۱۸۰ تا ۲۴۰ میلیگرم در روز منقسم به دفعات.

- در پیشگیری دردهای میگرنی۲۰ میلیگرم ۴ بار در روز که این مقدار میتواند توسط

- پزشک تا ۲۴۰ میلیگرم در روز افزایش یابد.

کودکان:

- در فشار خون ۵/۰ میلیگرم تا ۴ میلیگرم به ازاء هر کیلو گرم وزن بدن منقسم به دفعات.

عوارض جانبی دارو:

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته نیز شود، اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود.در صورت بروز مزاحمت هر یک از عوارض زیر با پزشک مشورت نمائید:

سرگیجه، ضعف،ضربان سریع و نامنظم قلب، اشکال در تنفس، کبودی ناخن ها وکف دست،تشنج.

شرایط نگهداری دارو:

دارو را دور از نور و رطوبت در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد و در ظرف کاملاًدر بسته نگهداری نمایید .

دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمائید.

از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.

بسته بندی:

۱۰۰ عدد قرص ۱۰و ۴۰ و ۸۰ میلی گرمی درقوطی پلاستیکی توسط کارخانه های داروسازی تهیه و عرضه میگردد
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : yummy , okhtapus , arezoo_azizi , parastoo joon , مینا ح , Hasty , آنا , A.Kh
به خواهر من برا لرزش دستش داده دكتر دستش بد ميلرزيد
خيلی بهتر شده
من از معبود یکتایم فقط یک چیز میخواهم
نگیرد هرگز از قلبم امید استجابت را...
 تشکر شده توسط : arezoo_azizi , Hasty
د کتر واسه میگرن منم روزی 2پرانول 20 میلی گرمی تجویز کرده بود.
 تشکر شده توسط : arezoo_azizi , Hasty
برا اضطراب خیلی خوبه از وقتی استفاده میکنم حس میکنم آروم تر شدم
 تشکر شده توسط : Hasty
من پرولاپس دریچه میترال دارم. دکتر برام پروپرانولول تجویز کرده.
البته فقط وقتایی می خورم که استرس یا اتفاق ناراحت کننده ای برام پیش بیاد.
ارزش ماورایی هرکس، به اندازه حرفهاییست که برای نگفتن دارد...
 تشکر شده توسط : Hasty , silent
این قرص و دکتر میده برا جلوگیری از لرزش دست
فرقی نمی كند كه گودال كوچك آبی باشی ، یا دریای بیكران ،
زلال كه باشی ، آسمان در تو پیداست .

باورکن تا ببینی
بهارagreement2
من بعد از پالسم تپش قلب شدید داشتم....خیلی زیلد بود..بخاطر همین دکتر بهم روزی دو تا 20 داد...خوب شدم....دیگه نخوردم...قطعش کردم بازم تپش قلب گرفتمconfused2
[تصویر:  43679430772591471299.gif]

تشکر شده توسط : Hasty

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست