امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ویروس نهفته EBV
#1
در تحقیقی که اخیراً در دانشگاه queen mary لندن بر روی مغز هفت بیمار مبتلا به ام اس ( پس از فوت ) انجام گرفته ، مشخص شده که در مناطقی از مغز این افراد که ضایعات فعال وجود داشته ، تعداد زیادی سلولهای ایمنی ( از نوع لمفوسیت B ) آلوده به ویروس EBV وجود دارد و این یافته بدون استثناء در تمام هفت مغز مورد مطالعه مشاهده شده است
اگرچه این مسئله خاص میتلایان به ام اس نبوده و در مغز 2 بیمار مبتلا به سکته مغزی هم مشاهده شده اما به نظر می رسد که رابطه ی تنگاتنگی بین ویروس EBV و بیماری ام اس وجود داشته باشد.
[تصویر:  43679430772591471299.gif] تشکر شده توسط : AVID2000 , آسو , esmaeil
#2
آیا رابطه ای بین ویروس ها و بیماری ام اس وجود دارد ؟
بر اساس مطالعاتی که پیش از این انجام شده ، این احتمال میرود که رابطه ای بین برخی ویروس ها با برخی بیماری های سیستم عصبی وجود داشته باشد. البته منظورمان عفونت های حادی که ویروس ها می توانند در سیستم عصبی ایجاد کنند نیست بلکه بیماریهای مزمن و تحلیل برنده سیستم عصبی است که در حال حاضر نه علت شناخته شده ای دارند و نه درمانی مانند بیماری آلزایمر و بیماری های تحلیل برنده (دژنراتیو) مخچه و بالاخره ام اس.
در این مطالعات ، نقش احتمالی ویروسابشتاین بار(EBV) و ویروس هرپس در بیماری ام اس نقش احتمالی ویروس هرپس (ذرات خاصی از این ویروس ) در بیماری های آلزایمر مطرح شده بود. گرچه تا کنون هیچ یک از این تئوری ها به اثبات نرسیده اما تحقیقات در خصوص آنها همچنان ادامه دارد.
در مطالعه ای که جدیدا نتایج آن به چاپ رسیده ، نشان داده شده که ویروس EBV و ویروس هرپس همراه با ویروس مولد نوعی سرطان (سارکوم کاپوزی ) می توانند وارد سلولهای عصبی شوند و در آنجا تکثیر پیدا کنند. محققین در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا این ویروس را در نسج مغز و مایع مغزی نخاعی مبتلایان به بیماری ام اس و آلزایمر پیدا کرده اند و از طرفی می دانیم که افرادی که در سابقه خود ابتلا به ویروس EBV داشته اند با احتمال بیشتری به ام اس گرفتار شده اند. در مطالعه اخیر داروی ضد ویروس به نام آسیکلوویر در مبتلایان به ام اس مورد آزمایش قرار گرفته (این دارو قادر است تکثیر ویروس EBV را مهار کند ) و تا کنون نتایج مثبتی داشته است.
اگرچه تا قطعی شدن نتایج این مطالعه راه درازی باقی است. اما نکته بسیار امید بخشی است برای یافتن علت اصلی و درمان بیماری ام اس. به امید آن روز.

http://www.iranms.ir/index.php/node/view?id=822
1394-09-25
 تشکر شده توسط : elham 66 , nahid , sia , مینا میلانی , esmaeil , behzad mkh
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان