امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
واکنش های احساسی به بیماری های مزمن
بسیاری از بیماری های مزمن بر همه جنبه های زندگی بیمار تاثیر می گذارد در بیماری های مزمن همانند بیماری های حاد، در یک مرحله موقتی همه فعالیت های زندگی مختل می شود . با این وجود، بیماری مزمن ممکن است نیاز به تغییرات متناوب یا دائمی در فعالیت های اجتماعی، حرفه ای وجسمانی داشته باشند . به علاوه کسانی که از بیماری مزمن رنج می برند قرار است که با اختلالشان سازگار شوند باید بپذیرند که بیمارند.

بلا فاصله پس از تشخیص بیماری مزمن، اغلب بیماران در حالت بحرانی قرار می گیرند که با عدم تعادل روانشناختی، اجتماعی و بدنی مشخص می شود . آنان در می یابند که روش های معمول آنها برای مقابله با مشکلات مؤثر نیست هنگامی که در واکنش به مشکلات مربوط به بیماری مزمن تلاش های مقابله ای عقیم می مانند، علائم بیماری و معانی آنها تشدید می شود و تلاش های در هم بر هم و حساب نشده برای مقابله افزایش می یابد.

نگرش های نوروتیک و پیامد های رو به وخامت سلامتی تشدید می شوند و اضطراب، ترس و افسردگی موقتاً بر فرد غلبه می کند .

-انکار

تشخیص یک بیماری مزمن اغلب اوقات شوک بزرگی را به فرد وارد می کند . در عرض چند دقیقه همه چیز ناگهان عوض می شود . هر برنامه ای – از آنچه باید فردا انجام شود تا آنچه در بقیه زندگی باید انجام شود – ممکن است تغییر کند . تشخیص اولیه می تواند انقدر حیران کننده باشد که درک فوری عمیق تغییرات الزامی را برای فرد غیر ممکن می سازد.

انکار چیست؟ انکار یک واکنش دفاعی است که از طریق آن افراد از دلالت های ضمنی یک بیماری اجتناب می کنند . آنان به گونه ای عمل می کنند که گویی بیماری جدی و مهم نیست و مثل اینکه بزودی بر طرف خواهد شد و اثار کوتاه مدتی خواهد داشت . در موارد افراطی، بیمار حتی ممکن است علیرغم داشتن اطلاعات واضح درباره تشخیص، بیماری اش را انکار کند، پس انکار، سد کردن نیمه هشیار درک کامل واقعیت و تلویحات اختلال است . انکار، واکنش راجع به بیماری مزمن است که در میان بیماران قلبی ، بیماران با سکته مغزی مشاهده شده است.

-اضطراب
بلافاصله پس از تشخیص بیماری مزمن، اضطراب، یک واکنش شایع است. بسیاری از بیماران در اندیشه تغییراتی که در زندگیشان رخ می دهد غرق می شوند و به مرگ فکر می کنند . همچنین اضطراب می تواند در سراسر فر ایند بیماری پدیدار شود.

بسیاری از بیماران سرطانی دائما مواظب و گوش به زنگ تغییر در شرایط بدنی خود هستند و هر درد کوچکی می تواند ترس از عود مجدد را افزایش دهد .

اضطراب نه تنها به خاطر رنج آور و دردناک بودن ذاتی ان بلکه به خاطر ممانعت از کارکرد مطلوب، پدیده ای مشکل ساز است. بیماران مضطرب با پیش بینی درمان های آزار دهنده، حتی قبل از اینکه درمان شروع شود اشفتگی هیجانی را تجربه می کنند.

- افسردگی
افسردگی واکنش شایع و ناتوان کننده به بیماری مزمن است . بیش از یک سوم همه بیماران بخش پزشکی که مبتلا به بیماری مزمن هستند حداقل علائم افسردگی متوسط را نشان می دهند و بیش از یک چهارم آنان از افسردگی شدید رنج می برند . اگرچه شواهدی وجود دارد که در فرایند سازگاری، افسردگی دیرتر از انکار یا اضطراب شدید رخ می دهد و می تواند با تناوب نیز رخ دهد، نسبت بالایی از افسردگی در بیماران مبتلا به سکته مغزی، بیماران سرطانی، بیماران قلبی و کسانیکه از دیگر بیماری های مزمن رنج می برند مشاهده شده است.

تمامی حقوق این خبر متعلق به سایت ام اس سنتر میباشد و انتشار خبر بدون درج نام ام اس سنتر غیر مجاز میباشد

همدم
http://hamdam2002.tk/
باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : Prime , afsaneh , hedieh , esmaeil , najva , baran , sar100 , neghar , amirreza , warrior , نسترنى , مینا ح , شيدا رها , min00 , غزل , MFhealth , kaveh_plus , زهرا59 , zohrevand , parisa2011
این واکنشها طبیعیه من اولا زیاد اضطراب و افسردگی داشتم
 تشکر شده توسط : نسترنى , zohrevand
مخصوصاً اگه قرار باشه اين شوك رو يه دكتر بيشعور بدون هيچ مقدمه اى بهتون بده ، مردك انگار من خودم رفته بودم سراغ ام اس angry3
هيچگاه اميد كسى را نا اميد مكن شايد اين تنها دارايى او باشدundecided2
 تشکر شده توسط : مینا ح , شيدا رها , غزل , amirreza
من که اصلا مشکلی با بیماریم ندارم ولی حساسیت فوق العاده ای دارم که کسی بفهمه مخصوصا اشنایان و اوناییکه تحمل ندارن یا دهن لقشون رو نمیتونن ببندن برای همین خیلی حساسیت دارم به این موضوع Rolleyes

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
 تشکر شده توسط : غزل , zohrevand
فکر کنم من هنوز در فاز انکار به سر می برم!بعضی اوقات فکر می کنم تشخیص دکتر اشتباه بوده.
با درد بساز چون دواي تو منم، در كس منگر كه آشناي تو منم
منم افسردگی گرفتم ولی به تشخیص خودم خوبم دیگه !!! وای اوایل خیلی سخت بود !confused2
منم خانواده همسرم نمیدونن ! شایدم میدونن به روشون نمیارن !wink2
ولی الان ترجیح میدم به کسی نگم که بیمارم !evilgrin0039.gif
foodanddrink به سلامتی اونایی که امیدو تو زندگی از دست ندادن ! نوش
خب این طبیعیه هر چیزی اولش کمی سخته البته بازم بستگی داره ولی بعدش با گذشت زمان عادی و بقول خودمونی عین خیالمونم نمیشه N_aggressive (35)

ولی من از اولشم برام معهم نبود اصلا نه جا خوزدم نه شاکی بودم از خدا و ... دپرسم نشدم تنها چیزیکه هنوز عصبیم میکنه بیکاریمه چون بالاخره درس خوندم و ... ولی بخاطر ناملایمتی پارتی بازی و نامردی باید خونه نشین باشم fighting0030.gif

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حقیقت پنهان بیماری MS hamdam 2 3,761 2024/01/02, 01:41 AM
آخرین ارسال: dz.vahid1359
  دلایل احتمالی بروز بیماری ام اس: تیم ترجمه ام اس سنتر 0 1,394 2019/06/06, 01:07 PM
آخرین ارسال: تیم ترجمه ام اس سنتر
  مهرداد شهلایی مبتلا به بیماری دویک، در مسیر بام جهان hamid 0 3,568 2018/03/16, 05:17 PM
آخرین ارسال: hamid
  تاثیر مصرف امگا-3 در روند بیماری ام اس sooorooosh 23 16,469 2017/12/20, 08:07 AM
آخرین ارسال: مهوش
  کتاب غلبه بر بیماری ام اس hamdam 194 177,523 2016/08/12, 04:31 PM
آخرین ارسال: ندا1366
  تصویربرداری جدید نانوممکن است منجر به درمان های جدید بیماری مولت hamdam 1 4,632 2015/07/13, 09:05 AM
آخرین ارسال: niloofary
  شناگر 86 ساله‌ی مبتلا به بیماری ام.اس فراتر از انتظارات و باورها! hamdam 18 12,641 2015/07/07, 06:27 PM
آخرین ارسال: helli
  نبرد شجاعانه لوسی کوچولو با بیماری ام اس hamdam 13 12,084 2014/12/03, 08:41 PM
آخرین ارسال: شهره
  تست تنفس روشی پیشرفته برای تشخیص بیماری مولتیپل اسکلروزیس (m.s) hamdam 9 10,584 2014/04/15, 07:04 PM
آخرین ارسال: آرزو
  هدف دارویی جدید برای درمان مولتیپل اسکلروزیس(MS) و بیماری آلزایمر hamdam 5 6,578 2014/04/01, 03:12 PM
آخرین ارسال: سمیرا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست