امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هنگام شب در معرض نور مصنوعي نخوابید
#1
زنان هنگام شب در معرض نور مصنوعي نخوابند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران


نتايج يك مطالعه جديد تاييد كرد زناني که هنگام شب در معرض نور مصنوعي مثل نور لامپ مي‌خوابند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سينه هستند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پزشكان دانشگاه كاليفرنيا در اين مطالعه جديد كه با هدف تاييد بررسي‌هاي قبلي صورت گرفته خاطرنشان كردند هرچه ميزان روشنايي در شب بيشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان سينه نيز افزايش پيدا مي‌كند.

به گزارش روزنامه اكسپرس، بدن هنگام تاريکي شب هورموني موسوم به ملاتونين ترشح مي‌کند که اين هورمون رشد سلولهاي سرطاني را به تاخير مي‌اندازد. آزمايشات نشان مي‌دهد كه افزايش نور در محيط بويژه اگر روشنايي مصنوعي باشد موجب كاهش ترشح اين هورمون مي‌شود كه حاصل آن افزايش احتمال بروز سرطان سينه در زنان است.

در اين مطالعه تاييد شده است كه حتي روشنايي صفحه تلويزيون نيز مي‌تواند اين تاثير منفي را اعمال كند و به همين خاطر تاكيد مي‌شود كه افراد هنگام شب روبروي تلويزيون روشن به خواب نروند.

آمارها نشان مي‌هد كه زنان دو برابر بيشتر از مردان به اختلالات خواب و در نتيجه پيامدهاي ناشي از اين اختلالات دچار مي‌شوند. البته زنان جوان‌تر معمولا خواب عميق‌تري دارند و آشفتگي و بي‌نظمي خواب در آنها كمتر است

 تشکر شده توسط : MFhealth , بی تـــا , najva
#2
[تصویر:  b.150.150.16777215.0.stories.news.advanc...-light.jpg]

آیا خوابیدن در روشنایی برای بدن مفید است ؟

روانپزشکان هشدار دادند: خوابیدن با چراغ روشن در شب می‌تواند شما را به افسردگی مبتلا سازد. روانپزشکان دانشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا تاکید کردند: کسانی که شب با چراغ روشن و در تماس با نور می خوابند، روز بعد معمولا با حالت‌های بدخلقی و افسردگی دست به گریبان می‌شوند.
حتی نور حاصل از صفحه تلویزیون روشن و یا چراغ خواب هم می‌تواند روی سلامت روانی افراد تاثیر نامطلوبی داشته باشد و این حالت را تشدید کند. روشن بودن فضای اتاق به هنگام خواب در واقع خطرات بالقوه‌ای بر چرخه طبیعی خواب و بیداری انسان دارد.
تماس با نور به هنگام خواب در واقع سبب بروز تغییرات و تفاوت‌هایی در ساختار منطقه‌ای از مغز موسوم به هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ نقش کلیدی در رابطه با اختلالات افسردگی ایفا می‌کند. بنابراین تغییرات در هیپوکامپ بسیار حائز اهمیت است.

مطالعات گذشته نشان می‌دهد: کارکردن در شیفت‌های شبانه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

روزنامه‌ سان

مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : ساغر , yummy , MFhealth , پروانه , Hasty , neda.n , chipchip , نازلی , hamid t , movahedi , جلال علایی موسوی
#3
برخی افراد می‌پرسند آیا می‌توان از چراغ خواب هنگام خوابیدن استفاده کرد یا نه؟ یا اینکه آیا استفاده‌ از پرده‌های نازک برای اتاق خواب و ورود نور کوچه و خیابان به داخل اتاق خواب هنگام شب می‌تواند باعث برهم خوردن نظم و آرامش خواب شود یا خیر؟

در پاسخ به این افراد باید گفت اگر فردی مشکل بی‌خوابی نداشته باشد، می‌تواند با روشنایی اندک چراغ خواب یا نور بیرون هم به راحتی بخوابد.

البته برای داشتن یک خواب خوب به خصوص آنهایی که در خوابیدن مشکل دارند (چه در شروع خواب و چه بیداری‌های مکرر حین خواب) و صبح‌ها هنگام بیدار شدن از کیفیت خواب خود راضی نیستند، باید به نکته‌های مربوط به بهداشت خواب توجه بیشتری کنند.

یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که باید در بهداشت خواب در نظر گرفته شود، مربوط به محیط اتاق خواب است.
اتاق خواب باید دمای مناسبی داشته باشد (یعنی نه سرد باشد و نه گرم)، ساکت و آرام باشد و شرایط نوری و روشنایی مناسبی هم در آن فراهم باشد

نور اتاق خواب در طول شب باید در حداقل ممکن خود باشد. به همین خاطر اگر محله زندگی و مکان اتاق خوابتان به صورتی است که نور کوچه و خیابان باعث روشنی بیش از حد اتاق خوابتان در طول شب می‌شود، بنابراین بهتر است از پرده‌هایی با پارچه ضخیم‌تر یا آستری پرده برای تاریک کردن اتاق و ایجاد فضایی مناسب برای خوابیدن استفاده کنید.

بد نیست بدانید، نور یکی از عواملی است که می‌تواند با ایجاد اختلال در ترشح هورمون خواب یا ملاتونین، باعث کاهش ترشح این هورمون شود و در صورتی که نور اتاق خواب در طول شب بیش از اندازه باشد، ممکن است حتی باعث عدم ترشح این هورمون گردد و به این ترتیب، اجازه داشتن خوابی راحت را در طول شب به شما ندهد.

البته همین نور می‌تواند در برخی از اختلالات خواب، جنبه درمانی داشته باشد، مثلا می‌توان با نورهای مناسب، زمان خواب افرادی که دیر از خواب بیدار می‌شوند را اصلاح کرد.


خوابیدن در روشنایی سبب افسردگی و ضعف حافظه می شود

روانپزشکان تاکید کردند کسانی که شب با چراغ روشن می خوابند، روز بعد معمولا با حالت‌های بدخلقی و افسردگی دست به گریبان می‌شوند.


حتی نور حاصل از صفحه تلویزیون روشن و یا چراغ خواب هم می‌تواند روی سلامت روانی افراد تاثیر نامطلوبی داشته باشد و این حالت را تشدید کند.

تماس با نور به هنگام خواب در واقع سبب بروز تغییرات و تفاوت‌هایی در ساختار منطقه‌ای از مغز موسوم به هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ نقش کلیدی در رابطه با اختلالات افسردگی ایفا می‌کند. بنابراین تغییرات در هیپوکامپ بسیار حائز اهمیت است.

محققان تاکید کردند لازم است که خواب شبانه همراه با خاموش کردن کامل لامپ ها و حتی دستگاه رایانه باشد تا انسان در معرض ابتلا به بیماری های عدیده به ویژه افسردگی و ضعف حافظه قرار نگیرد.

محققان گفتند قرار گرفتن در معرض نور برای مدت طولانی در شب یا هنگام خواب، انسان را با خطرات سلامتی زیادی روبه‌رو می‌کند، زیرا این وضعیت، سطح هورمون کورتیزول را در بدن بالا می‌برد و برخی تغییرات فیزیولو ‍ ژیک را ایجاد می‌کند که در نهایت به بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگی و کاهش سطح عملکرد ادراکی نظیر حافظه، تمرکز و نظایر آن منجر می‌شود.
ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب در مغز انسان ترشح می شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری هر فرد را تنظیم می کند

محققان تاکید کردند ضعف عملکرد ادراکی، مشکلات این افراد را زیاد می‌کند و آنها را در معرض دشواری آموختن و مشکلاتی در آموزش قرار می‌دهد.

محققان نتایج تحقیقات خود را تفسیر کرده و به سلولهای خاص و حساس به نور در داخل شبکیه چشم به اسم intrinsically photosensitive retinal ganglion cells اشاره کردند که وقتی در طول شب در معرض نور قرار می‌گیرد؛ فعال می‌شود و این امر تأثیر منفی بر مراکز مغزی مسئول خلق و خوی، حافظه و آموزش می‌گذارد. لذا بهتر است که شب، هنگام خواب، همه نورهای خانه را خاموش کرد.


خطرات نور مصنوعی در هنگام خواب

قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در بین غروب خورشید تا زمان خواب روی کیفیت خواب تاثیرگذار است و می تواند خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را افزایش دهد.

در این تحقیقات، دانشمندان تحقیقاتی را روی 116 فرد بین 18 تا 30 سال انجام دادند. این افراد 5 روز متوالی قبل از خواب در برابر نور قرار گرفتند.

از این افراد در فاصله های زمانی بین 30 تا 60 دقیقه نمونه خونی گرفته شد تا میزان هورمون ملاتونین موجود در خون آن ها اندازه گیری شود.

ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب در مغز انسان ترشح می شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری هر فرد را تنظیم می کند.

تحقیقات نشان داده است که ملاتونین نقش مهمی در تنظیم فشار خون و دمای بدن دارد.

این تحقیقات نشان داد قرار گرفتن در معرض نور قبل از خواب، زمان تولید هورمون ملاتونین را نزدیک به 90 دقیقه کوتاه تر می کند.
تحقیقات نشان می دهد خوابیدن در اتاق روشن و دیر خوابیدن در شب می تواند عوامل اصلی ابتلا به سرطان سینه باشد

هم چنین اگر یک فرد در ساعات خواب خود در معرض نورهای مصنوعی قرار بگیرد، میزان تولید هورمون ملاتونین بیش از 50 درصد کاهش پیدا می کند.

قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی در هنگام خواب هم چنین می تواند خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهد.

به همین دلیل این تحقیقات می تواند هشداری برای کارمندانی باشد که به صورت شیفتی کار می کنند و در هنگام شب در معرض نورهای مصنوعی قرار دارند.

تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا تاثیر هورمون ملاتونین و نقش آن در بروز بیماری های مختلف مشخص شود. اما به هر حال بهتر است بعد از غروب خورشید، میزان قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

خوابیدن در تاریکی باعث کاهش ابتلا به سرطان سینه می شود

بسیاری از افراد علاقه دارند که شب ها در محیطی نیمه روشن و با انواع چراغ خواب بخوابند، اما پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات نشان داده است که خوابیدن در تاریکی مطلق می تواند برای سلامتی بدن مفید باشد.

تحقیقات نشان می دهد خوابیدن در اتاق روشن و دیر خوابیدن در شب می تواند عوامل اصلی ابتلا به سرطان سینه باشد.

کارشناسان بر این باورند که عامل اصلی ابتلا به سرطان، عوامل ارثی، استعمال دخانیات، نوشیدنی های الکلی، رژیم، دارو و برخی عوامل مرتبط به زاد و ولد است، اما تحقیق اخیر نشان داد دلیل اصلی ابتلا به سرطان سینه، خوابیدن در اتاق پر نور در شب است.

براساس این تحقیق، پرستاران و کارمندانی که شب کار هستند، تا 60 درصد بیش از زنان دیگر به سرطان سینه مبتلا می شوند.

تحقیقات نشان داده است که این مشکل، به علت تفاوت مقدار ملاتونین در افراد می باشد.
بعد از غروب آفتاب، هوا رو به تاریکی می رود و باعث می شود که هیپوتالاموس، ملاتونین را آزاد کند. ملاتونین وقتی آزاد شد، به خواب می رویم

هنگامی که در برابر نور قرار داریم، هورمون ملاتونین کم می شود. این هورمون هم بر خواب ما اثر می گذارد و هم از سرطان جلوگیری می کند.

ملاتونین باعث کاهش رشد سلول های سرطانی می گردد. بنابراین اتاق خواب خود را تاریک کنید و مطمئن باشید که ملاتونین ترشح می شود.
[تصویر:  setare1.gif]
 تشکر شده توسط : نازلی , hamid t , paeazan , movahedi
#4

کد خبر:۴۲۹۱۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۲:۰۳
اثرات منفی چراغ خواب برروی مغز انسان
امواج نور مصنوعی چراغ خواب بر سلول های مغز تأثیر جبران ناپذیری به همراه دارد

علیرضا غفاریان روانشناس در گفتگو با خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران گفت: از چراغ خواب برای جلوگیری از ترس کودکان در شب و یا برای افزایش نور در داخل سالن ها و یا منازل با ارتفاع مختلف استفاده می شود.

وی گفت: همانطور که چراغ خواب برای روشنایی بیشتر استفاده می شود عوارضي را به همراه دارد.

غفاریان در خصوص تأثیر منفی چراغ خواب برروی مغز گفت: امواج این نور مصنوعی بر سلول های مغز به خصوص سروتونین تأثیر منفی دارد و سلول های مغز را دچار خستگی می کند.

وی اذعان داشت، چراغ خواب رنگ های مختلفی دارد که نور آبی و قرمز برای بینایی کودکان مضر بوده و تأثیرات جبران ناپذیری برروی مغز می گذارد.

وی در پایان افزود: اگر بتوانیم مواقع استراحت در تاریکی مطلق بخوابیم و از چراغ خواب استفاده نکنیم نه تنها مغز در آرامش به فعالیت خود ادامه می دهد بلکه هورمون های بدن در سطح مناسبی ترشح می شود.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : movahedi , ehsan 10054
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  هنگام كار با رايانه به طور ارادي پلك بزنيد! yummy 0 1,806 2012/01/29, 03:25 AM
آخرین ارسال: yummy
  به هنگام استقبال از حجاج از بوسيدن و دست دادن با آنها خودداري کنيد نازلی 0 1,959 2011/11/20, 09:02 AM
آخرین ارسال: نازلی
  آبغوره را هرگز در معرض آفتاب قرار ندهيد نازلی 0 2,841 2011/06/26, 10:44 AM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان