امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هله هوله نخوريد
#1
هله هوله نخوريد

ايسنا : بر اساس اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، عادات غذايي در سنين پايين شكل مي‌گيرد. زياده‌روي در مصرف هله هوله‌ها در اين سنين، پرفشاري خون، كلسترول بالا، پوكي استخوان، كم خوني و پوسيدگي دندان‌ها در بزرگسالي را به دنبال دارد.

از زمان كودكي بايد مواد غذايي سالم را در اختيار كودك قرار داد و به تامين مواد مغذي مورد نياز او در وعده‌هاي اصلي و ميان وعده‌هاي غذايي توجه كرد. پدر و مادر بايد توجه داشته باشند كه كودكان از رژيم غذايي آن ها الگوبرداري مي‌كنند.

مصرف تنقلات تجاري كم ارزش به دليل نمك زياد، چربي و شكر بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي، چاقي، پرفشاري خون، پوكي استخوان و افزايش كلسترول خون در دوران بزرگسالي را سبب مي‌شوند.

اين گونه تنقلات داراي افزودني‌هاي رنگي ، نگه دارنده‌ها و طعم دهنده‌هاي مصنوعي هستند كه مصرف بي‌رويه آنها پرتحركي و بيش فعالي كودكان را سبب مي‌شود.

ميزان بالاي نمك در اين تنقلات ( مثل پفك) باعث مي‌شود كه ذائقه كودكان به سمت شوري پيش رود و در نتيجه خطر ابتلا به بيماري فشار خون بالا را افزايش مي‌دهد كه در بزرگسالي زمينه‌ساز بيماري‌هاي قلبي عروقي و سكته‌هاي مغزي مي‌شود.

مصرف مداوم هله هوله و تنقلاتي از قبيل چيپس و پفك قبل از غذا، باعث محروم شدن كودكان از غذاهاي اصلي و در نتيجه سوء ‌تغذيه آنان مي‌شود.

در مراحل تهيه پفك، پودر ذرت پرس مي‌‌شود و در حرارت بسيار بالا قرار مي‌‌گيرد تا به صورت حجيم درآيد. در چنين شرايطي روغن موجود در پفك مي‌سوزد و توليد پراكسيد مي‌كند كه در حرارت و نور، مقدار آن بيشتر مي شود و مصرف آن سلامت كودك را تهديد مي‌كند.

پفك 9 برابر حجم خود آب جذب مي‌كند و كودك با خوردن پفك و به دنبال آن آب، احساس سيري كاذب كرده و در نتيجه از خوردن غذاي سفره محروم و دچار كمبود تغذيه‌اي از جمله كم خوني و چاقي مي‌شود.

اگر براي ايجاد رنگ نارنجي پفك، از مواد طبيعي مانند كاروتن و پودر نمك استفاده شود، ضرري به بدن نمي‌رساند، ولي اگر از رنگ‌هاي مصنوعي تارتازين استفاده گردد، مي‌تواند مُضر باشد و انباشته شدن اين مواد مصنوعي در بدن باعث سرطان مي شود.

مصرف چيپس به دليل شوري و روغن زياد خطراتي مشابه پفك را براي سلامتي بدن در‌ بر دارد.

همچنين مصرف بي‌رويه نوشابه به ويژه همراه با غذا، علاوه بر سيري كاذب جذب مواد مغذي مانند كلسيم را كاهش داده و پوكي استخوان را به همراه خواهد داشت.

مصرف بي‌رويه مواد غذايي شيرين مانند شيريني، شكلات و آب نبات نيز ذائقه كودك را به خوردن مواد شيرين عادت مي دهد و باعث پوسيدگي دندان مي‌شود.

همچنين مصرف هله هوله ميزان جذب غذا‌هاي مفيد را كاهش مي‌دهد. در واقع مصرف هله هوله‌ها موجب سوء تغذيه و سوء جذب مواد غذايي مفيد در بدن مي‌شود و ميل افراد را به مصرف غذاهاي مغذي كاهش مي‌دهد.

اگر اين مواد به صورت تنوعي مصرف شوند، اشكالي ندارد، ولي اگر مصرف آ‌نها به صورت مداوم و پشت سر هم باشد، عوارض منفي در بدن فرد ايجاد مي‌كند. بنابراين بايد از مصرف زياد چيپس و پفك در يك زمان كوتاه و به صورت مداوم و طولاني‌ مدت جدا خودداري كرد.
 تشکر شده توسط : nazaninn , Morteza , najva
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فريب تبليغات نمک‌هاي طبي را نخوريد نازلی 0 1,632 2011/09/25, 12:00 PM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان