امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هفته سلامت گرامی باد (18 تا 24 فروردين)
#1
Rainbow 

[تصویر:  hmmwvgpk8h25jj03b28.jpg]

هفته سلامت گرامی باد

شعار هفته سلامت 90 " مقاومت به داروهاي ضد ميكروبي يك تهديد جهاني "

[تصویر:  5b24r1k33qnb720lffmp.jpg]


آیا می دانید که :
هفته سلامت هر ساله از 18 تا 24 فروردين ،بر اساس یک شعاراز سوی سازمان بهداشت جهاني ، برگزار می شود . شعار امسال " مقاومت به داروهاي ضد ميكروبي يك تهديد جهاني" است . روز اول اين مراسم با عنوان مردم، آموزش همگاني و پيشگيري از مقاومت‌هاي ضد ميكروبي نامگذاري شده است.

در كشورهاي پيشرفته 25 درصد بيماراني كه به پزشكان مراجعه مي‌كنند دارويي دريافت نمي‌كنند ، اما متأسفانه در كشور ما قريب 100درصد بيماران از مراكز درماني دارو دريافت مي‌كنند.

برخي بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي ويروسي از جمله بیشترسرماخوردگی ها ، نيازي به مصرف دارو ندارند ، اما بيشتر بيماراني كه به مراکز درمانی مراجعه مي‌كنند درخواست دارو از پزشك دارند. مصرف آنتي‌بيوتيك‌ها در بيماري‌هاي ويروسي که اثري در آنها ندارند ، یا مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در دردهای دندانی (که به واسطه عفونت دندان ایجاد نشده و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ندارند)به معضلي در كشور تبديل شده است، که بايد در مصرف اين داروها حداكثر احتياط رعايت شود زیرا در صورت مقاومت به آنتي بيوتيك هاي موجود، عفونت هاي مقاوم، جان بسياري از بيماران را خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که چهار داروي دگزامتازون، سرماخوردگي بزرگسالان، استامينوفن و آموكسي‌سيلين بيشترين حجم داروهاي مصرفي كشور را تشكيل مي‌دهند .

خود درماني بيماران، فروش آنتي بيوتيك بدون نسخه و مصرف خود سرانه، از جمله مواردي است كه منجر به گسترش عفونت هاي مقاوم به دارو مي شود و اين در حالي است كه مي توان با آموزش مناسب از مصرف خودسرانه اين داروها پيش گيري كرد.

پيش گيري و رعايت بهداشت، كم هزينه ترين روش براي كنترل و كاهش عفونت هاي مقاوم به دارو است.

 تشکر شده توسط : TootFarangi , nazaninn , fireboud
#2
هفته سلامت" به سلامت!

[تصویر:  r4o1v0l1gj5aj3fbposx.jpg]


سلامتي از شاخصه هاي بسيار مهم و ارزشمندي است که در هر اجتماع و براي هر شخصي از اهميت بسيار بالايي برخوردار است و براي يک زندگي موفق و سرشار از اثر بخشي ، سلامتي و تندرستي از مهم ترين مسائلي است که بايد به آن توجه شود و بي شک نمي توان از آن چشم پوشي کرد .

سلامت و بهداشت عمومي يکي از شاخصه هاي اصلي توسعه يافتگي هر اجتماع است و کشور هاي مختلف براي افزايش سرانه و ميانگين سلامت در کشورشان سالانه سرمايه گذاري هاي کلاني مي کنند .

کشور هاي توسعه يافته بيش از 50 درصد درآمدهاي مالياتي خود را صرف خدمات عمومي سلامت آن اجتماع مي کنند .

تمامي ملل جهان علاوه بر اينکه براي سلامتي داخلي کشور هايشان تلاش مي کنند در بهداشت جهاني نيز سهيم هستند و بدين معنا که اگر در يک کشوري بيماري شايع شود آثار مخرب آن دامنگير تمام دنيا خواهد شد و اين خود باعث بوجود آمدن پيوند مشترکي است تا همه براي ارتقاي سطح بهداشت از شخصي تا جهاني تلاش کنند تا معضلات کمتري دامنگير موضوع سلامت در تمامي سطوح شود .

در ايران نيز به منظور ارتقاي فرهنگ سلامت ، هفته اي با همين نام نام گذاري شده است که در هر يک از روزهاي اين هفته به مقوله اي از موضوعات مهم بهداشتي توجه مي شود و در آن زمينه فعاليت هاي جانبي به منظور شناخت ، ترويج و توسعه سلامت انجام مي شود .

امسال هفته سلامت با شعار "مقاومت به داروهاي ضدميکروبي، يک تهديد جهاني " از 18تا 24 فروردين در سراسر کشور برگزار مي‌شود .

در همين راستا برنامه‌هاي روزهاي هفته بهداشت توسط حسن آقاجاني دبير ستاد برگزاري هفته سلامت سال 90 اعلام شد که فعاليت ها و موضوعاتي که در اين هفته به آنها پرداخته مي شود شرح داده شد .

روز اول اين مراسم با عنوان مردم، آموزش همگاني و پيشگيري از مقاومت‌هاي ضد ميکروبي نامگذاري شده است که توجه به برنامه جامع آموزش در سلامت مدارس، توجه به سلامت محيط و بوفه سالم در مدارس، ارتقاء سلامت کارکنان در مدارس، مشاوره‌هاي بهداشتي و رواني مستقر در مدارس و مشارکت والدين در ارتقا سلامت کودکان از مهمترين محورهاي اين روز است.

دومين روز هفته سلامت با محوريت توجه به اهميت مباحث مربوط به سلامتي ‌از نظر ملي و ترويج نشاط و سلامتي است که معاون بهداشتي وزارت بهداشت در نماز جمعه به عنوان سخنران پيش از خطبه‌ها سخنراني خواهد کرد.

همچنين به دليل تقارن اين روز با روز پرستار و تجليل از مقام ارزشمند پرستاران برنامه جشن اين روز با حضور رئيس‌جمهور برگزار خواهد شد و پس از آن پرستاران با مقام معظم رهبري ديدار خواهند داشت.

روز سوم اين مراسم با عنوان پرستاران، ماماها و تجويز و مصرف منطقه دارو نامگذاري شده است که در اين روز يک همايش بازآموزي با همين عنوان به همراه کارگاه آموزشي و مشاوره برگزار مي شود .

روز چهارم هفته سلامت به عنوان عفونت‌هاي بيمارستان و مقاومت ضد ميکروبي نامگذاري شده است که اين روز هم يک همايش بازآموزي و کاروان آموزشي با عنوان مقاومت‌هاي آنتي ميکروبيال و مصرف منطقي آنتي‌بيوتيک‌ها برگزار مي‌شود.

روز پنجم هفته سلامت پزشکان، دندانپزشکان و پيشگيري از مقاومت‌هاي ضد ميکروبي است که در اين روز يک همايش بازآموزي براي اين گروه با عنوان مزبور برگزار خواهد شد.

روز ششم هفته سلامت مربوط به داروسازان، دامپزشکان و توليد و مصرف منطقي داروهاي ضد ميکروبي است . در اين روز افتتاح مرکز کشوري اطلاع‌رساني داروها و سموم در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي انجام خواهد شد و علاوه بر آن همايش‌هايي با عنوان ذکر شده برگزار مي‌شود.

روز پاياني هفته سلامت به نام سياست‌ها، قوانين و تحقيقات در پيشگيري از مقاومت‌هاي ضد ميکروبي نامگذاري شده است که در اين روز با توجه به روز جهاني بهداشت با حضور معاون اول رئيس‌جمهور به همراه وزراي بهداشت، رفاه، جهاد کشاورزي ، آموزش و پرورش و صنايع و معادن و نماينده مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها مراسمي برگزار مي‌شود .

به هر حال ياد آوري نکات مهم سلامت و توجه ويژه به دست اندرکاران اين عرصه و همزمان بودن روز پاياني هفته سلامت با روز جهاني بهداشت نکته اي است براي بيان اهميت اين موضوع و ارائه راهکارها و راه حل هايي تا کشور ما نيز همراه با ديگر کشورها در زمينه سلامت فعاليت‌هايش را ارتقا داده و به استانداردهاي لازم بيش از پيش نائل شود .

اما آنچه در پايان بايد از اين رويداد آموخت آن است که ياد آوري مسائل مهم با يادبود ها و سالگرد ها نه تنها تلنگري براي هوشياري بيش از پيش يک اجتماع در يک زمينه است بلکه بايد عاملي شود براي تداوم فعاليت ها براي توسعه همان امر ؛ سلامت هفته و ماه نمي شناسد و همه جوامع موفق و پيشرفته ، اولين قدم خود را در جهت حفظ منابع و رکن اصلي هر اجتماع يعني انسان ها برداشته اند تشکر شده توسط : nazaninn , fireboud
#3
بچه هاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااامت باشییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییدagreement2
"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
 تشکر شده توسط : نازلی
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دفترچه جدید بیمه سلامت دیگر صادر نمی‌شود nahid 2 3,490 2020/09/18, 11:45 PM
آخرین ارسال: glassheart
  بیمه‌ سلامت برای افراد فاقد پوشش اجباری می‌شود nahid 2 1,347 2019/10/26, 09:02 PM
آخرین ارسال: hessam
  حذف دفترچه بیمه سلامت در نیمه نخست امسال nahid 7 2,846 2018/06/18, 01:09 PM
آخرین ارسال: nahid
  بیمه سلامت از وزارت رفاه به بهداشت منتقل شد. nahid 0 2,181 2017/01/04, 10:35 PM
آخرین ارسال: nahid
  اهدای دفترچه به هشت میلیون و یکمین نفر توسط رییس جمهور سلامت نیوز: اهدای دفترچه به hamid_147 1 2,664 2015/01/12, 10:51 PM
آخرین ارسال: helli
  افتتاح مرکز فوق تخصصی سلامت مادر، جنین و نوزاد شيدا رها 0 3,328 2013/05/21, 10:21 AM
آخرین ارسال: شيدا رهاکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست