امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نيروي اراده چيست؟

نيروي اراده چيست؟

نيروي باطني براي اتخاذ تصميمات، اقدام به كار، اداره و انجام اهداف و وظـايـف تـا زمـان تحقق يافتن آنها عليرغم تمام موانع، دشواريها، مشكلات و رنجهاي دروني و خـارجـي. نيروي ارده توانايي غلبه بر تنبلي، وسوسه ها و عادات منفي و دستيابي به اهداف ولو آنكه آن اهداف دشوار، خسته كننده و مغاير عادات و خلق و خوي شما باشند.

تاديب نفس چيست؟

صرف نظر كردن از يك لذت و خوشي زود گذر و آني به نفع يك هدف والاتر و بهتر. تـاديـب نفس توانايي تداوم عمل، افكار و رفتاري مي باشد كه به موفقيـت و پـيـشرفت مـنـتهي ميگردند. تاديب نفس نوعي كنترل نفس ميباشد كه سبب نظم بخشيدن به جنبه هاي روحـي-روانـي، احـساسي، فيزيكي و معنوي شخص مي گردد.هـدف از آن داشـتـن يـك زندگي محدود و معين نبوده و مقصود ما نيز زندگي درويش گونه نميباشد. تـاديب نفس تنها يكي از ستونهاي موفقيت و قدرت است. بـه شما قدرتي عطا ميكند كه تمام انرژي خودتان را بروي يك هدف متمركز كرده و با پـشتكار و سخت كوشي تا محقق گشتن آن از پاي نايستيد.

راهكارها

يكي از شيوه هاي كارآمد براي پرورش نيـروي اراده و تـاديب نفس امتناع از ارضاء و اقناع آرزوهاي بي اهميت و غيرضـروري ميباشد. هر فردي در زندگي دائما با آرزوها و وسوسه هاي بي حدي مواجه است كه اغلب آنها به واقع بي اهميت ميباشند.شما با خودداري ورزيدن از ارضاء تك تك آنها خودتان را قدرتمند خواهيد ساخت. با امـتـناع از آرزوهاي بي ثمر، مضر و غير ضروري بر خلاف عاداتتان رفتار كرده و نيروي دروني خود را تقويت كنيد.

1- براي 1 يا 2 روز روزنامه مطالعه نكنيد.

2- هنگاميكه احساس تشنگي كرديد آب بنوشيد، برغم ميلتان براي نوشيدن نوشابه.

3- بجاي استفاده از آسانسور از راه پله بالا و پايين برويد.

4- از اتوبوس يك ايستگاه بعد ويا قبل از مقصد اصلي خود پياده گرديد و باقيمانده مسير را پياده طي كنيد.

5- براي يك هفته يك ساعت زودتر از موعد معمول به رختخواب رويد.

6- هنگامي كه وسوسه شديد كه بستني بخوريد مقابـل ميـل خـود مقاومت كنيـد.

اينها تنها نمونه هاي معدودي از راهكارهايي ميـباشند كه به تقويت نيروي اراده و تاديب نفس شما كمك مي كنند. با نيروي اراده و تاديب نفس قادر خواهيد بود تا كنترل زندگي خود را بدست گرفته، به اهدافتان دست يافته،زندگي خود را بهبود بخشيده و به آرامش خاطر برسيد.

http://psychologysadra.blogfa.com/post-36.aspx
...
 تشکر شده توسط : هلما , شيدا رها , hilda , minoshka , farzaneh20
مرسی ار مطلبتون ولی از مورد6 نمیشه راحت گذشت اونم ظهر تابستون!!
سرنوشت را کی توان از سر نوشت......
 تشکر شده توسط : ghaside , ehsan 10054 , آقا صادق , farzaneh20
کلا اراده خوبی ندارم مخصوصا تو ۲ مورد
غذاangry2
درسangry2
از اولی نمیتونم بگذرم
از دومی براحتی میگذرم!!!laughing3

اینارو هم امتحان کردم چند روز...خیلی قبلا
فایده نداشت چکار باید کرد؟!!confused2
دردم نهفته به از طبیبان مدعی
باشد که از خزانهء غیبش دوا کنند
innocent0001.gif

تشکر شده توسط : ابراهیم , ehsan 10054
icon_questionicon_questionicon_questionاگر علمی میخوای متوجه بشی سی دی یا تو گوگل دگتر فرهنگ هلاکویی این مطلب سرج icon_questionicon_questionواقعا حالم بده
 تشکر شده توسط : ehsan 10054
من یه زمانی خدای اراده بودم.میگفتم باید فلان کارو انجام بدم،سه سوته انجامش میدادم.با بدبختی هم شده بود انجامش میدادم.توخانوادمون الگوشده بودم.همه بهم حسادت میکردن اما الان خدای بی ارادگی و بی ارضگی شدم
 تشکر شده توسط : ehsan 10054 , آقا صادق

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اراده و راههای تقویت اراده mj.ny-luise 0 2,146 2015/06/09, 10:24 AM
آخرین ارسال: mj.ny-luise

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان