امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نوزادان سزارینی ,50درصدبیشتردچارآسم میشود
#1

1 شهريور 1391
نوزادان سزاريني،50 درصد بيشتر دچار آسم مي‌شوند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

رييس انجمن علمي مامايي ايران با تاكيد بر اين كه وزارت بهداشت بايد مديريت بخش سلامت مادران و زايمان‌هاي تك تخصصي را به عهده ماماها قرار دهد، گفت: در اين صورت مي‌توان در كوتاه مدت بسياري از مشكلات ناشي از اعمال جراحي سزارين را كاهش داد.

دكتر ناهيد خداكرمي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، درباره عوارض سزارين در نوزادان گفت: امروزه تحقيقات نشان داده است كه تولد به روش جراحي يا سزارين مي‌تواند نوزاد را در دوران كودكي در معرض ابتلا به مشكلات تنفسي و ديابت قرار دهد.

وي ادامه داد: نوزاداني كه به روش سزارين به دنيا مي‌آيند، 50 درصد بيشتر دچار آسم و 20 درصد بيشتر دچار ديابت مي‌شوند. بنابراين مادري كه تنها به درد فكر مي‌كند و به خاطر درد، متقاضي زايمان انتخابي است كودكش را در معرض آسيب‌ها قرار مي‌دهد.

خداكرمي همچنين ميزان نوزادان سزاريني كه در بخش‌هاي ويژه بستري مي‌شوند را بيشتر دانست و گفت: سزارين اگر انتخابي باشد، مي‌تواند منجر به تولد نارس نوزاد شود. همين كه كودك خودش آمادگي ورود به دنياي خارج از رحم را نداشته است، ممكن است دچار ايجاد عوارضي چون مشكلات تنفسي در او شود.

رييس انجمن علمي مامايي ايران در تشريح عوارض سزارين براي مادر نيز گفت: مادر در معرض خطرات ناشي از جراحي قرار دارد. بويژه سزارين توام با بيهوشي. مادر در سزارين خون بيشتري از دست داده و در معرض آسيب‌ به دستگاه ادراري و دستگاه گوارش قرار مي‌گيرد. همچنين ميزان عفونت پس از زايمان و لخته شدن خون در عروق انتهايي بيشتر شده و زمان بازگشت به حالت طبيعي طولاني‌تر است.

به گفته خداكرمي ارتباط عاطفي و موفقيت شيردهي در مادراني كه به روش سزارين وضع حمل كرده‌اند، ضعيف‌تر است و اگر مادر مي‌خواهد كودك سالمي داشته باشد كه از نظر هوش عاطفي و هوش هيجاني در سطح مطلوبي قرار بگيرد، زايمان طبيعي به عنوان بهترين روش براي وضع حمل توجه كند.

وي افزود: البته بايد در نظر گرفت زايمان طبيعي براي مادراني كه خود و يا جنينشان در خطر هستند به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. در عين حال زايمان طبيعي براي مادر سالم بهترين روش است، اما براي مادري كه بيماري قلبي، ديابت، فشارخون و ... دارد، توصيه نمي‌شود.

رييس انجمن علمي مامايي ايران در ادامه ضمن اشاره به اين مطلب كه اكنون با خلا شديد نيروي انساني مامايي در كشور رو به رو هستيم، گفت: گاهي پيش آمده كه به ازاي هر 5 يا 8 مادر يك ماما داشته‌ايم در حالي كه استاندارد دنيا به ازاي هر 1000 تولد زنده، 30 نفر ماما در سيستم درماني است.

وي افزود: بويژه در شيفت‌هاي شب، اگر وزارت بهداشت مديريت بخش سلامت مادران را به ماما بسپارد و همچنين مديريت زايمان‌هاي تك تخصصي به عهده ماما گذاشته ‌شود در كوتاه مدت بسياري از مشكلات ناشي از اعمال جراحي سزارين را مي‌توان كم كرد.


اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : chipchip , mehdernet2
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان