امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نمره EDSS
(2011/12/03, 07:11 PM)آرزوعزیزی نوشته است: من تقریبا 3 سال ربیف میزنم دیگه حمله نداشتم فقط چند وقت پیش یه استرس باعث شد یه کوچولو به هم بریزم .....که 3روز پالس تراپی سرپایی رو گذروندم........ولی کلا از لحاظ حرکتی خیلی خوبم گهگاهی که روحیم بهم میریزه بی حسی وگزگز شدگی رو دارم.....

سلام دوستان خوبم. آیا تا به حال به شما گفته شده که نمره EDSS شما چنده؟ من فکر می کنم اکثر اطباء مراجعین را در جهل مطلق نگه می دارند. به این ترتیب هم سوال کمتر پرسیده میشه و هم ایراد کار مشخص نمی شه. از طرفی بیمارهم به تقریبا تمام واکنشهای ناآگاهانه اطرافش حساسیت نشون می ده و نتیجه اش نظرات نا صواب به این بیماری و اشتباهاتیه که خانواده ها و نزدیکان ما با اون گرفتارند. این بیماری متاسفانه بد و ناکافی معرفی شده. یه روز در برنامه شبکه دو در سال جاری پزشکی این بیماری رو به انواع خوش خیم و بدخیم تقسیم میکنه و یه روز دیگه فیلمی می سازند که در اون ابتدای بروز بیماری با مشکلات حرکتی، بینایی، ادراری و حتی ادراکی معرفی میشه. و نهایت این اندیشه ها این میشه که خانمی بیماری میاستنی گراو فرزندشو به ام اس ترجیح میده و به من میگه خدانکنه بچم ام اس بگیره! حالا اینکه چقدر پزشک معالج در اولین بازگویی تشخیص منو راهنمایی کرده بماند!
برای اولین بار تولد را درک کنید فرصتهای ناب تکرار نمی شوند. من امشب هفت شهر آرزوهایم را گم کرده ام. اینجا ستاره ها پنهان شده اند. تا به خویش آمدم تمامم تباه شد........

تشکر شده توسط : Pooya.N , nead , yasmin , ارزو , علیرضا 2 , Maryam95
(2011/12/03, 11:58 PM)غزل نوشته است: سلام دوستان خوبم. آیا تا به حال به شما گفته شده که نمره EDSS شما چنده؟ من فکر می کنم اکثر اطباء مراجعین را در جهل مطلق نگه می دارند. به این ترتیب هم سوال کمتر پرسیده میشه و هم ایراد کار مشخص نمی شه. از طرفی بیمارهم به تقریبا تمام واکنشهای ناآگاهانه اطرافش حساسیت نشون می ده و نتیجه اش نظرات نا صواب به این بیماری و اشتباهاتیه که خانواده ها و نزدیکان ما با اون گرفتارند. این بیماری متاسفانه بد و ناکافی معرفی شده. یه روز در برنامه شبکه دو در سال جاری پزشکی این بیماری رو به انواع خوش خیم و بدخیم تقسیم میکنه و یه روز دیگه فیلمی می سازند که در اون ابتدای بروز بیماری با مشکلات حرکتی، بینایی، ادراری و حتی ادراکی معرفی میشه. و نهایت این اندیشه ها این میشه که خانمی بیماری میاستنی گراو فرزندشو به ام اس ترجیح میده و به من میگه خدانکنه بچم ام اس بگیره! حالا اینکه چقدر پزشک معالج در اولین بازگویی تشخیص منو راهنمایی کرده بماند!

اصلا این EDSS چی هست؟؟؟
از کجا میشه نمرشو فهمید؟(آزمایش خون یا MRI)
فقط دکتر میتونه بگه یا اینکه خودمون هم میتونیم بفهمیم؟
رنگین کمان پاداش کسانی است که تا انتهای باران ایستاده اند.
 تشکر شده توسط : maede , علیرضا 2 , Maryam95
EDSS یک بار واسه من دکتر جان نوشت " 0 " نمی دونم دیگه چی هست confused2
Free chees is found on the mousetrap
To catch anything you want you must pay it's worth
 تشکر شده توسط : علیرضا 2
مقیاس سنجش معلولیت تشدید یافته یا The Expanded Disability Status Scale (EDSS)

نمره ایست که بر اساس تست های عصبی و بررسی عملکرد بخش های مختلف (FS) و مناطقی از سیستم عصبی مرکزی که عملکردهای بدن را کنترل می کنند داده میشود. این عملکرد ها (FS) عبارتند از :

پایرامیدال (توانایی راه رفتن)
مخچه (بخش هماهنگی)
ساقه مغز (گفتار و بلع)
حسی (لمس و درد)
بخش روده و مثانه
بینایی
روانی
دیگر (شامل هر یافته عصبی در بیماری MS)

مقیاسش هم به صورت زیر هست:

0.0 : از لحاظ آزمون نورولوژی نرمال.

1.0 : از کار افتادگی نیست ، اما علائم حداقل در یک (FS) حضور دارند.

1.5 : ناتوانی ، نشانه های حداقل در بیش از یک (FS) حال حاضر است.

2.0 : از کار افتادگی حداقل در یکی (FS) وجود داشته باشد.

2.5 : ناتوانی خفیف در یک نوع معلولیت FS و یا حداقل در دو FS وجود دارد.

به همین شکل ادامه پیدا میکنه تا عدد 10.0 که نهایتشه.

منبع
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : مـه ســـا , MFhealth , TootFarangi , غزل , parastoo joon , Hegan , طلایه , نسترنى , Matilat , shahrzad.s , maede , sami , هانیه , Pooya.N , N00shin , nead , sooorooosh , yasmin , arezooo82 , DavidBili , چکاوک , ارزو , edarzi , سمانه میم , علیرضا 2 , Maryam95
اطلاعاتی که دادید فوق العاده کامل و به درد بخور بودن اما نمیدونم چرا دکترا اینجور چیزا رو به آدم حالی نمیکنن!
دکتر من که ایشالا دیگه هرگز نبینمش!فقط معاینه میکرد و دفترچمو پر میکرد.بعدم میگفت به سلامت!angry
حتی نمیگفت بیماری من تو چه وضعیتی هست چه برسه به این توضیحات و شرح حال من از این نظرangry2
بهرحال خیلی مرسیicon_question
Together we stand
Divided we fall
 تشکر شده توسط : Pooya.N , nead , sooorooosh , arezooo82 , DavidBili , ارزو , علیرضا 2
در حالی که Sig بیشتر از 0.05 باشه اختلاف معنی داره و احتمال بروز کوچکتر از 95% هستش.
من فکر میکنم ما واقعا نیاز داریم که این تستها رو انجام بدیم.
با توجه به جامعه آماری که تو سایت داریم و گوناگونی از نظر سن، جنسیت و نوع داروها من فکر میکنم خودمون هم یتونیم یه سری گزارشهای آماری بدردبخور آماده کنیم.
من یک بار تلاش کردم و لی مثل اینکه نشد اینکار رو بکنیم.
مطمئنا نتایج جالبی از این آمارها بدست میاد. Smile (52)
Open Your Heart, I'm Coming Home
 تشکر شده توسط : ارزو , علیرضا 2

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان