امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مینی واژه نامه دویک
#1
Antibody
آنتی بادی / پادتن
یک پروتئین ایمنی خاص است که برای معرفی یک آنتیژن به بدن تولید می شود و توانایی های قابل توجهی برای ترکیب با آنتیژنی که آن را تولید کردن دارد .
تولید آنتی بادی ها یکی از نقش های اصلی سیستم ایمنی است و تولید آن توسط یک نوع سلول سفید خون به نام لنفوسیت B انجام می شود.

.gif   antibody.gif (اندازه: 10.48 KB / تعداد دفعات دریافت: 6)

Arm
بازو
1.در تعریف کلی ، قسمتی از بدن است که از شانه تا تا دست ادامه دارد . با این حال تعریف پزشکی آن این گونه است : اندام فوقانی که از شانه تا آرنج ، به استثنای ساعد ، و از آرنج تا مچ دست ادامه پیدا می کند . بازو فقط شامل یک استخوان است .
2. در آزمایش های بالینی تصادفی هر کدام از گرو های درمانی یک arm نامیده می شوند.

Biomarker
نشانگر
یک ترکیب بیوشیمیایی است که برای اندازه گیری پیشرفت بیماری یا اثرات درمان استفاده می شود .

Bladder
مثانه
این واژه به هر کیسه یا محفظه انعطاف پذیر که قابلیت نگهداری مایعات را داشته باشد اطلاق می شود . اما معمولا اشاره به مثانه بدن دارد . عفونت مثانه cystitis نامیده می شود .

Blindness
کوری
از دست دادن بینایی مفید کوری نامیده می شود که می تواند موقت یا دائم باشد . صدمه به هر بخشی از چشم ، عصب بینایی یا منطقه ای مغز که مسئول بینایی است می تواند منجر به کوری شود . واژه کوری امروزه غالبا برای توصیف کاهش شدید دید در یک یا هر دو چشم استفاده می شود .
اختلال بینایی یا کم بینایی به این معناست که فرد حتی با عینک ، لنز و عمل جراحی هم به خوبی قادر به دیدن نباشد . اختلال بینایی از حالت خفیف تا شدید متغیر است . در سراسر جهان بین 400-300 میلیون نفر به علل مختلف دچار اختلال بینایی هستند . از این گروه حدود 50 میلیون نفر کاملا کور هستند . تقریبا در 80% موارد کوری در سنین بالای 50 سال رخ می دهد .

Bowel
روده

Brainstem
ساقه مغز
پایین ترین قسمت مغز که با طناب نخاعی ادغام می شود و مسیر اصلی ارسال و دریافت اطلاعات از مغز به نخاع و اعصاب محیطی را فراهم می کند . ساقه مغز شامل بصل النخاع ، مغز میانی و پل دماغی است . تمامی اعصاب جمجمه ای ( کرانیال ) به جز عصب شماره 12 از ساقه مغز سر چشمه می گیرند . ساقه مغز فرایند های پایه ای مانند هوشیاری ، تنفس ، فشار خون و ضربان قلب را تحت تاثیر قرار می دهد .

.jpg   wod_brainstem_image.jpg (اندازه: 10.59 KB / تعداد دفعات دریافت: 7)

Breathing
تنفس
فرایند تنفس که به موجب آن هوا از طریق دهان یا بینی به دلیل انقباض عضلانی وارد ریه ها شده و سپس به دلیل انبساط عضلانی بیرون داده می شود .

Cell
سلول
اساسی ترین واحد ساختاری بدن تمامی موجودات زنده است . هر سلول محفظه کوچکی از مواد شیمیایی و آب پیچیده شده در یک غشا می باشد . هر سلول بدن انسان حاوی تمامی اطلاعات ژنتیکی برای ساختن یک انسان می باشد .

Clinical trials
آزمایشات بالینی
آزمایش هایی که برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی داروها یا تجهیزات پزشکی بر روی گروه بزرگی از مردم انجام می شوند .
از یک آزمایش بالینی چهار نتیجه ممکن است حاصل شود :
. آزمایش مثبت : آزمایش بالینی نشان می دهد که درمان جدید مفید است و نسبت به درمان استاندارد برتر است .
. آزمایش مرغوب : آزمایش بالینی نشان می دهد که درمان جدید معادل درمان استاندارد است .
. آزمایش بی نتیجه : آزمایش بالینی نشان می دهد که درمان جدید به وضوح فرقی با درمان استاندارد ندارد .
. آزمایش منفی : آزمایش بالینی نشان می دهد که درمان جدید پایین تر از درمان استاندارد است .

Corticosteroid
کورتیکواستروئید
هر کدام از هورمون های استروئیدی که توسط قشر ( لایه خارجی ) غده آدرنال ساخته شده باشند . کورتیزول یک کورتیکواستروئید است .


Cure
علاج ، بهبودی
. بهبود پیدا کردن ، بهتر شدن ، بازگشتن به سلامتی . ادعا به بهبودی اغلب راحت است ولی تائید آن کار مشکلی است .
. زمانی که در آن بیماری عود نکند .
. به خصوص در گذشته ، به عنوان دوره ای از درمان از آن یاد می شد .

Hiccups
سکسکه
سکسکه یک نوع غیرعادی از جنبش های تنفسی است که شامل جذب ناگهانی هوا به علت انقباض غیرارادی دیافراگم همراه با بسته شدن دهانه حنجره می باشد .

Immune
ایمنی
ایمنی یعنی حفاظت در برابر عفونت . در لاتین به معنای معاف است .

Immune system
سیستم ایمنی
سیستم پیچیده ای است که مسئول محافظت ما در برابر تمامی مواد خارجی و عفونت ها است . سیستم ایمنی برای شناسایی و کشتن مهاجمان فعالیت می کند .

Immunosuppressive
سرکوب کننده سیستم ایمنی
1.مربوط به سرکوب سیستم ایمنی ، سرکوب سیستم ایمنی بدن است .
2.عاملی که قادر به سرکوب یک پاسخ ایمنی باشد .

Limb
دست یا پا .

Multiple sclerosis
ام اس
یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است که با بی حسی ، ضعف ، از دست دادن هماهنگی عضلانی ، مشکلات بینایی و گفتاری و مشکلات مثانه مشخص می شود . ام اس یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به میلین ( ماده کلیدی که به عنوان عایق فیبرهای عصبی به انتقال سیگنال های عصبی کمک می کند ) حمله می کند . فرایند ، شدت و علائم خاص ام اس نامشخص هستند . هیچکس نمی داند حمله چه زمانی رخ خواهد داد ، چه مدت طول خواهد کشید یا شدت آن چقدر خواهد بود . برای بیشتر افراد مبتلا به ام اس ، تشخیص در سنین 40-20 سال انجام می گیرد . واژه Multiple ( متعدد ) به نواحی متعدد سیستم ایمنی مرکزی که تحت تاثیر قرار گرفته اند و همچنین به عودها و بهبودی های مشخصه های این بیماری اشاره دارد .

Muscle
ماهیچه
ماهیچه بافتی از بدن است که در درجه اول به عنوان منبع قدرت عمل می کند . سه نوع ماهیچه در بدن وجود دارد :
. ماهیچه ای که مسئول حرکت اندام ها و قسمت های خارجی بدن است " ماهیچه اسکلتی " نامیده می شود .
. ماهیچه قلب
. ماهیچه هایی که در دیواره های شریان ها و روده ها قرار دارند "ماهیچه های صاف " نامیده می شوند .

.jpg   muscle_structure.jpg (اندازه: 45.53 KB / تعداد دفعات دریافت: 8)

Myelin
میلین
ماده ای چربی که اعصاب را می پوشاند و از آنها محافظت می کند . میلین بافتی لایه ای است که اکسون ها ( فیبرهای عصبی ) را می پوشاند . این غلاف اطراف اکسون ها مانند یک مجرا در سیستم الکتریکی عمل می کند ، اطمینان حاصل می کند که پیام های فرستاده شده توسط اکسون ها در مسیر از بین نرفته باشند . میلین از 70% چربی ( کلسترول و فسفولیپید ) و 30 % پروتئین تشکیل شده است . میلین توسط سلول های oligodendrocytes در سیستم عصبی مرکزی تولید می شود .

Myelities
التهاب طناب نخاعی .

Nerve
عصب
دسته ای فیبرها که از سیگنال های شیمیایی و عصبی استفاده می کند تا اطلاعات حسی و حرکتی را از یک قسمت بدن به قسمت دیگر منتقل کنند .

.jpg   nerve.tolblu.1.fig.jpg (اندازه: 180.55 KB / تعداد دفعات دریافت: 4)

Neuritis
التهاب اعصاب .

Neurological
مربوط به اعصاب یا سیستم عصبی .

NIH
National Institutes of Health
موسسه ملی سلامت
این موسسه یکی از موسسه های مهم سلامت در ایالات متحده است که فقط به پژوهش های پزشکی اختصاص داده شده است . NIH از نظر اجرایی تحت نظارت وزارت بهداشت ، درمان و خدمات انسانی (HHS) است و از 20 موسسه و مرکز جدا تشکیل شده است . فعالیت های NIH توسط این مراکز و موسسه ها نشان داده می شوند .

NINDS
National Institute of Neurological Disorders and Stroke
موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی
یکی از موسسات ملی بهداشت در ایالات متحده است که ماموریت آن حمایت ، تحقیق و پژوهش پیرامون ساختار طبیعی و عملکرد سیستم عصبی و تحقیق بر روی علل ، پیشگیری ، تشخیص و درمان بیش از 600 نوع اختلال سیستم عصبی شامل سکته مغزی ، صرع ، ام اس ، پارکینسون ، صدمه به طناب نخاعی ، تومور مغزی و آلزایمر است .

Onset
شروع ، حمله
در پزشکی ، ظهور اولین علائم و نشانه های بیماری به عنوان حمله در نظر گرفته می شوند .
شروع یک بیماری به شناسایی آن و گاهی اوقات نام گذاری آن کمک می کند .
بیماری ها معمولا با سن شروع و سرعت آن شناسایی می شوند .

Optic
مربوط به بینایی .

Pain
درد
یک حس ناخوشایند است که می تواند از خفیف ، ناراحتی موضعی تا درد بسیار شدید دسته بندی شود . درد دارای مولفه های فیزیکی و ذهنی است . بخش فیزیکی درد از تحریک عصبی ناشی می شود . درد ممکن است در یک ناحیه پخش شود ، مانند حالتی که در یک جراحت ایجاد می شود یا می تواند بیشتر پراکنده باشد مانند اختلال فیبرومیالژیا . درد به واسطه فیبرهای عصبی خاصی که پالس های درد را به مغز منتقل می کنند ایجاد می شود .

Paralysis
فلج ، از کارافتادگی
از دست دادن جنبش ارادی ( عملکرد حرکتی ) . فلجی که تنها یک ماهیچه یا اندام را تحت تاثیر قرار می دهد فلج نسبی است که به عنوان palsy(فلج) هم شناخته می شود . فلج تمامی عضلات به عنوان فلج کامل شناخته می شود ، مانند موردی که در بوتولیسم اتفاق می افتد .

Plasma
پلاسما
بخش مایع خون و مایع لنفاوی که تقریبا نیمی از حجم آن را تشکیل می دهد . پلاسما عاری از سلول است و برخلاف آب خون منعقد نیست . پلاسمای خون حاوی آنتی بادی ها و پروتئین های دیگر است . پلاسما از برخی اهداکنندگان گرفته می شود و برای ساختن داروها و انواع شرایط مربوط به خون مورد استفاده قرار می گیرد . برخی از پلاسماهای خون برای محصولات غیرپزشکی استفاده می شوند .

.gif   MM4_40X.gif (اندازه: 104.95 KB / تعداد دفعات دریافت: 4)

Plasmapheresis
پلاسمافرز
فرایندی است برای تخلیه محتویات پلاسمای خون بدون تخلیه محتویات سلول های خونی آن . تمام خون از بدن خارج می شود ، پلاسما از سلول ها جدا می شود ، سلول ها در یک محلول نمکی قرار می گیرند ، یک پلاسمای جایگزین و محلول نوترکیب به بدن بیمار بازگردانده می شوند . این فرایند برای حذف آنتی بادی های اضافی از خون بیماران مبتلا به لوپوس ، ام اس ، multiple myeloma و ... استفاده می شود . پلاسما فرز مانند دیگر فرایندهای داخل وریدی خطراتی به دنبال دارد . خطر عفونت با استفاده از پلاسمای اهدا کنندگان که ممکن است ذرات ویروسی را با خود حمل کنند ، افزایش می یابد . این فرایند در یک کلینیک یا بیمارستان انجام می گیرد .

Prognosis
پیش بینی بیماری
1.مرحله پیش بینی شده ی بیماری .
2.شانس بهبودی بیمار .
این واژه نتیجه بیماری و آینده بیمار را پیش بینی می کند .

Rehabilitation
توانبخشی
روند ترمیم مهارت ها در یک فرد بیمار یا آسیب دیده به طوری که حداکثر خودکفایی و عملکرد طبیعی به بهترین شیوه ممکن بازیابی شود . به طور مثال توانبخشی بعد از سکته مغزی به بیمار کمک می کند تا دوباره راه برود و به خوبی صحبت کند .

Remission
بهبودی
ناپدید شدن علائم و نشانه های بیماری . در این حالت بیماری در حالت فروکش قرار دارد . این فروکشی می تواند دائمی و یا موقتی باشد .

Respiratory
تنفسی
مربوط به تنفس : تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن .
از ریشه لاتین re ( دوباره ) + spirare ( نفس کشیدن ) = دوباره نفس کشیدن .

Sclerosis
سفت شدگی بافت ها
سفت و سخت شدن موضعی پوست .

Sensory
حسی
مربوط به حس. درک تحریکات ایجاد شده توسط پالس های عصبی آوران از اندام های حسی به سمت مراکز عصبی .

Spinal cord
طناب نخاعی
ستون اصلی بافت های عصبی که به مغز متصل است و در میان مهره ها قرار گرفته است. 31 جفت اعصاب نخاعی از طناب نخاعی سرچشمه می گیرند : 8 جفت مربوط به گردن ، 12 جفت مربوط به قفسه سینه ، 5 جفت مربوط به کمر ، 5 جفت مربوط به استخوان خاجی و 1 جفت مربوط به دنبالیچه می باشد . طناب نخاعی و مغز سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند . طناب نخاعی از فیبرهای عصبی تشکیل شده که پالس ها را به مغز و از مغز به دیگر نقاط بدن منتقل می کنند . مانند مغز ، طناب نخاعی توسط سه بافت پیوندی به نام مننژ پوشانده شده . فضای بین بافت بیرونی و میانی توسط مایع مغزی نخاعی پر شده .

.jpg   images.jpg (اندازه: 9.37 KB / تعداد دفعات دریافت: 6)

Stroke
سکته مغزی
مرگ برخی سلول ها به علت کمبود اکسیژن ، هنگامی که جریان خون به مغز توسط پارگی یا گرفتگی عروق مختل شود . سکته مغزی ، عارضه عروق مغزی و به اختصار CVA هم نامیده می شود .

Substance
ماده
1.ماده ای با ویژگی های خاص . به طور مثال ماده ی بالا برنده فشار خون .
2.ماده ای که یک ارگان یا ساختار را تشکیل می دهد .
3.مواد مخدر روانگردان .

Syndrome
سندرم
مجموعه ای از علائم و نشانه ها که همزمان رخ می دهند و نشان دهنده ی وقوع یک بیماری خاص و یا احتمال ابتلا به آن هستند .

Therapy
درمان بیماری

Transverse
عرضی
در آناتومی این واژه اشاره دارد به سطح افقی بدن در حالت ایستاده ، به طوری که سطح افقی موازی با زمین باشد .

Transverse myelities
التهاب عرضی طناب نخاعی
یک بیماری طناب نخاعی است که در آن فرایند بدون میلین شدن ( فرسایش ماده پوشاننده فیبرهای عصبی ) انجام می گیرد . شروع این اختلال معمولا ناگهانی است . علائم آن شامل درد پشت به همراه ضعف افزایشی پاها است . هیچ درمانی برای این اختلال وجود ندارد . بسیاری از مبتلایان در حالی که به طور دائمی فلج و یا ناتوان شده اند باقی می مانند . این اختلال می تواند به تنهایی و یا در ترکیب با بدون میلین شدن دیگر بخش های سیستم عصبی مرکزی رخ دهد . التهاب عرضی طناب نخاعی ممکن است با ام اس مرتبط باشد .

Ventilation
تهویه
تبادل هوا بین ریه ها و جو به طوری که اکسیژن و دی اکسید کربن در کیسه های هوای موجود در ریه ها رد و بدل شوند .


تمامی حقوق این مطلب متعلق به سایت ام اس سنتر می باشد و انتشار آن بدون درج نام ام اس سنتر غیر مجاز است .

منبع :
http://www.medicinenet.com/devics_syndrome/glossary.htm
[تصویر:  emza-full-light.gif]

... Forever trusting who we are , And nothing else matters
 تشکر شده توسط : بی تـــا , fireboud , O#!!! , warrior , Prime , sarir , somaye_602000 , بهــار , hamid , parvaneh , coffeedot , h.kakavand , SSA , shokolat , movahedi , حجت فتاحی
#2
واقعا دستتون درد نکنه ساناز خانم خیلی به دردم خوردن و مفید واقع شدن.
هر مشكلي آسان شود از مستي و
ترسم خداي من, ساغر بشود خالي و هشيار بميرم.
 تشکر شده توسط : سـاناز , movahedi
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دویک و بارداری shima2 11 1,102 2019/12/29, 07:52 AM
آخرین ارسال: سمیرا67
  آثار دویک shima2 168 81,912 2019/12/14, 05:46 PM
آخرین ارسال: Taraneh65
Lightbulb پزشکان متخصص دویک، معرفی و تبادل نظر devicdisease 7 1,537 2019/11/29, 05:37 PM
آخرین ارسال: tokian
  تفاوت بین ام اس و سندرم دویک سـاناز 89 72,571 2018/12/23, 12:19 PM
آخرین ارسال: پاریس کریمی
  کشف داروی بیماری دویک ( نوعی ام‌اس ) با نام TG-1101 farhad23cv 4 4,528 2017/04/20, 10:37 PM
آخرین ارسال: hadisss
  دویک و ورزش shima2 6 5,957 2016/11/28, 06:16 AM
آخرین ارسال: ایمان خسروی
  افتتاح انجمن دویک h.kakavand 12 11,341 2016/01/09, 03:09 PM
آخرین ارسال: Masi 93
  پیشرفت پزشکان ایرانی برای درمان بیماری دویک خوب است warrior 4 6,561 2015/07/09, 06:22 PM
آخرین ارسال: glassheart
  هشدارعضوانجمن مغزواعصاب درباره افزایش شیوع بیماری دویک درکشور sargol 15 11,735 2014/07/08, 09:54 AM
آخرین ارسال: تندیس
  ام اس یا دویک hadisss 15 3,871 2013/06/27, 01:07 AM
آخرین ارسال: hadisssکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان