امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا هر پلاکی نشانه ام اس است ؟
سلام به همه agreement2

من سمیرا هستم 24 ساله Blush
راستش من توی اینترنت سرچ می کردم که این سایت رو پیدا کردم. Huh
به دلیل دردهایی که در ناحیه گردن و کتفم داشتم به دکتر مراجعه کردم و توی mriکه انجام شد مشکوک به پلاک بودم. :38:

یه چند تا سوال برام پیش اومده Huh
1. هر کس که دچار پلاک باشه یعنی دچار ms هست ؟ confused2
2. ms قابل درمان هست؟Angel
3. اگه درمان نشه چقدر طول می کشه که روی بدن تأثیر بزاره؟Smile (52) (شخص دچار مشکل بشه مثلا فلج حرکتی)icon_cry
 تشکر شده توسط : omid_nejad
1. هر کس که دچار پلاک باشه یعنی دچار ms هست ؟
2. ms قابل درمان هست؟
3. اگه درمان نشه چقدر طول می کشه که روی بدن تأثیر بزاره؟ (شخص دچار مشکل بشه مثلا فلج حرکتی)

1) همون طور که هر گردی گردو نیست. هر پلاکی هم نشونه MS نیست.
البته لفظ پلاک برای ضایعات MS بکار میره ولی پلاک یکی از نشونه های تشخیص این بیماریه
اصولا MS آزمایش خاصی نداره که شما برید بدید و بگن بله MS داری.
مجموعی از علائم نشانه ها و آزمایشات که مهم ترینش MRI ه!

2) متاسفانه MS قابل درمان نیست. اما علائم اش رو میشه کنترل کرد.
اهداف پزشکان برای درمان بیماران MS در موارد زیر خلاصه میشود:
افزایش سرعت بهبود حملات (با دارو ها)؛
کاهش تعداد حملات و یا تعدادی از ضایعات ام آر آی،
تلاش برای آهسته کردن پیشرفت بیماری .
کمک های اضافی، عوارض ناشی از از دست دادن عملکرد اندام های آسیب دیده است (درمان داروهایی با هدف علائم خاص).

3) با توجه به نوع MS شما؛ ممکنه اصلا دچار هیچگونه مشکلی نشید.
آمار میگه تنها 25% از مبتلایان MS ممکنه از ویلچیر استفاده کنند. که خیلی هاشون موقتا و برای دوره ی کمیه!
و 90% شون تا 30 سال بدون نیاز به مراقب و کسی که کمکشون کنه میتونند کارهای روزمره شون رو انجام بدن.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : anaram , نازلی , montazer , samiraa , arezooo82 , warrior , omid_nejad , Amir
ممنون از مطلبی که گذاشتین

میگن یه سری از بیماری ها پلاک ایجاد میکنه فرق بین پلاک های ام اس و مثلا پلاکی که ناراحتی های عصبی ایجاد میشه چیه؟

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

تشکر شده توسط : Hasty , movahedi , ایسان , famoon
(2011/03/31, 11:11 AM)sara.161 نوشته است: ممنون از مطلبی که گذاشتین

میگن یه سری از بیماری ها پلاک ایجاد میکنه فرق بین پلاک های ام اس و مثلا پلاکی که ناراحتی های عصبی ایجاد میشه چیه؟

یه سرچ کوتاهی کردم. هر پلاکی نتیجه اش MS نیست اما
تا فراهم شدن مطلب مفید کمی باید صبر کنید.
بعضی واژه ها مث پلاک (plaque) و Lesion (پلاک ضایعاتی که در MRI دیده می شوند) پزشکی اند و مربوط به شاخه ی نرولوژی و رادیولوژی ان و پیچیده است مقالاتشون. مقاله ای که به زبان ساده توضیح بده که من بهفمم هنوز پیدا نکردم. دارم روش کار میکنم.

به این قسمت مراجعه کنید.
 تشکر شده توسط : paeeze , Hasty , arezooo82 , amirfarhag , movahedi , ایسان , زرگر
سندرم تونل کارپ

این معمولا به دیمیلین شدن ختم میشه گزگز و خواب رفتگی دست و درد گردن دارن MR هم میگیرین ولی بیشتر با نوار عصب معلوم میشه

من همین یه مدل بیماری رو میدونم معمولا تو خانم ها زیاده

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

تشکر شده توسط : Hasty , DavidBili , movahedi , ایسان
ماده ی سفیدی که اساسا بواسطه ی تغییر سیگنال در MRI دیده میشود.
نشان دهنده ی اختلالات و ضایعات مغزی است.
که در بیماری های مختلف مغز و اعصاب دیده میشود:
مانند بیمار مبتلا به استروک بیماران سکته مغزی و ام اس
مطابق این مقاله که به نظرم نیازی به ترجمه اش نیست:
"Casues of periventricular white matter (PWM) lesions include normal senescent changes (then they are called UBO's, for "unidentified bright objects), small strokes, and disorders related to multiple sclerosis (MS). PWM are correlated with vitamen B6 (pyridoxine) deficiency."
کسانی که دچار این Lesion یا ضایعات مغزی میشن بهشون UBO گفته میشه به معنای "نقاط روشن نامعلوم" بر روی MRI مطابق عکس زیر که لذوما MS نیست:
[تصویر:  pvm2.jpg]

که ممکن است به بیماری هایی نظیر:
ام اس سکته ی خفیف و یا ضایعات مغزی با کمبود ویتامین B6
مبتلا باشند.

که بطور کلی به UBO ها درمان های زیر توصیه میشود:
کنترل عوامل خطرناک مربوط به عروق بخصوصا فشار خون
مصرف ویتامین ها و مکمل ها مث Pyridoxine
پیشگیری و درمان میگرن
استفاده از مسدود کننده های بتا (تصور میکنم اینترفرون ها)
فیزیو تراپی
تنظیم داروها

در این مقاله نیز به بیمارانی که بصورت تصادفی MRI داده اند و این لکه های سفید در MRI شون دیده میشه توصیه میشود که برای آزمایشات تکمیلی به مراکز درمانی مراجعه کنند.

نتیجه گیری:

هر نقطه ی سفید در MRI (پلاک) به MS مربوط نیست و ممکنه دلیل دیگری نیز داشته باشد. اما کسانی که احتمال و علائم دیگری از بیماری MS رو دارند؛ میبایست تحت نظر نورولوژیست مراحل تشخیص یا عدم تشخیص MS رو کامل کنند.

تشکر شده توسط : نازلی , ostad2000 , fireboud , montazer , samiraa , TootFarangi , parvaneh , arezooo82 , paeazan , ارام , Kamyar , اميدوار , spring , omid_nejad
(2014/02/07, 10:10 PM)1124 نوشته است: با سلام به همه کاربرای عزیز من دو روزه که ام آر آی دادم دو روز دیگه نوبت دکترم هست خودم که عکسها رو نگاه میکنم لکه های سفیدرنگی تو بیشتر جاهای عکسا دیدم اتفاقا بخاطر همین علایمی که ام اس داره پیش دکتر رفتم خیلی نگرانم 30 سالمه 3تا بچه دارم اعصابم بیشتر بهم ریخته تو رو خدا برام دعا کنید همش بخودم میگم اگر این اتفاق برام افتاده باشه آینده بچه هام چی میشه شوهرم چی همش فکر میکنم یه روز باید رو ویلچر بشینم و دیگران بهم غذا بدن مخصوصا که فیلم طلا و مس رو دیدم تصویرای اون فیلم جلو چشمم می یاد دیوونم میکنه یکی دلداریم بده توروخدا

دوست عزیز هر لکه ی سفیدی که نشونه ی ام اس نیست،به هر حال نظر پزشکت مهمه،توصیه میکنم به جای دیدن طلاومس،مستند فصلی دیگر رو ببینی.
بی بهانه بخندیم .....
 تشکر شده توسط : spring , Amir , cloner
سلام خداروشکر رفتم دکتر میگه رگهای مغزت نازک شدن فعلا دارو داده حالا تا بعد ببینیم چی میشه فعلا بای بای

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Rainbow هرمورمور، گزگزودوبینی نشانه ام اس نیست کارامل 14 8,701 2017/02/23, 02:50 PM
آخرین ارسال: hadisss
  آیا علایم من نشانه حمله است ؟ m.moza 87 46,339 2015/06/25, 09:36 AM
آخرین ارسال: ehsanm
  ایا دوبینی تک چشمی هم نشانه ام اسه؟ rana 10 9,861 2012/03/19, 12:42 AM
آخرین ارسال: rana

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست