امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محقق پژوهشگاه رویان برنده جایزه علوم زیستی یونسکو
#1
به دلیل پژوهشهای منجر به تغییر؛
جایزه علوم زیستی یونسکو به محقق ایرانی اختصاص یافت

دکتر حسین بهاروند، محقق پژوهشگاه رویان توانست جایزه امسال یونسکو در حوزه علوم زیستی را به خود اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محقق ایرانی، دکتر حسین بهاروند رئیس پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان موفق به دریافت جایزه بین المللی یونسکو- گینه استوایی در سال 2014 شد.

این نخستین بار است که یکی از محققان ایرانی موفق به دریافت چنین جایزه ای می شود. این جایزه به سازمان ها یا افرادی اختصاص می یابد که پژوهش یا تحقیقاتی را در حوزه علوم زیستی انجام داده تا پژوهش ها بتوانند زندگی انسان ها را دستخوش تغییر کنند.

کمیسیون ملی یونسکو در ایران پس از اطلاع رسانی این جایزه در سال 2014 و دریافت درخواست های متقاضیان، سه نفر واجد شرایط را به یونسکو معرفی کرد که از میان آنها دکتر حسین بهاروند، رییس پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان به همراه دو نفر دیگر از کشورهای عضو یونسکو به طور مشترک برنده جایزه بین المللی یونسکو - گینه استوایی در سال 2014- 2015 شدند.

جایزه یونسکو- گینه استوایی شامل مدال، لوح تقدیر و مبلغ سیصدهزار دلار به برندگان است.

تاریخ : ۱۳۹۳/۶/۳
منبع : ایسنا و خبرگزاری مهر
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : ساناز66 , kohedard , free , Sajjad
#2
به طور دقیق دربارۀ چه موضوعی در حوزۀ علوم زیستی تحقیقات انجام دادند؟
آری؛
روزهای خوب خواهند آمد...

#3
تو سایت خود موسسه رویان در این مورد خبری ننوشته بود .
ولی درسایت بنیاد ملی نخبگان می شه موضوع تحقیقش رو فهمید:

دکتر بهاروند؛ برنده جایزه علوم زیستی یونسکو:
این جایزه متعلق به محققانی است که در کشورهای در حال توسعه در زمینه علوم حیاتی و ارتقاء کیفیت زندگی انسان ها موثر بوده اند .

وی درباره دریافت جایزه علوم زیستی یونسکو گفت: طرح تحقیقاتی من با عنوان "سلول های بنیادی و طب ترمیمی" برنده جایزه علوم زیستی یونسکو شد. این طرح با عنوان کامل "سلول های بنیادی و طب ترمیمی: از تولید علم تا کاربرد علم"، حاصل تحقیقاتی است که از سال 79 آغاز کرده ام و تاکنون به طول انجامیده است. این طرح در حال حاضر به نتیجه رسیده و همچنان در ابتدای راه است.

وی با اشاره به این موضوع که این طرح درچهار مرحله تعریف شده اظهار کرد:
مرحله اول این طرح، تولید سلول های بنیادی بوده است که از ابتدا از سلول های بنیادی جنینی، سلول های پرتوان القایی یا IPS و سپس جداسازی برخی از سلول های بنیادی بزرگسالان نظیر سلول های بنیادی عصبی و سلول های بنیادی مزانشیمی بوده است.

تمایز سلول های بنیادی در انواعی از سلول ها نظیر سلول های عصبی، کبدی، قلبی و شبکیه ای انجام شده است، دو PATENT در کشور آمریکا (در حال ثبت) به نام روژل (ماده زمینه ای برون سلولی) و دو کوچک‌مولکول که سبب حفظ بنیادینگی سلول های بنیادی جنینی موش می شود، شروع شده است. علاوه بر این حدود 190 مقاله ISI و چهار کتاب بین المللی نیز در این زمینه تهیه شده است.

مرحله دوم این طرح ، بحث ترجمان علم سلول های بنیادی در مدل های بیماری جانوری بوده که مانند مدل بیماری دیابت، آلزایمر، آسیب شبکه ای و نظایر آن ایجاد شده و عملکرد پیوند سلول های بنیادی در این مدل ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

مرحله سوم مقوله مطرح شده در این طرح ،پیوند سلولی در کارآزمایی های بالینی سومین مرحله این طرح بوده که در این زمینه در پژوهشکده رویان، 36 کارآزمایی بالینی استفاده از پیوند سلول های بنیادی در آدمی صورت گرفته است.

کاربرد علم سلول های بنیادی به عنوان مرحله چهارم این طرح در واقع کارآزمایی بالینی پیوند برای بیماری لک و پیس، آکنه و پیوند سلول برای بعضی از ضایعات غضروفی زانوبوده است.

دکتر بهاروند ضمن اشاره به این موضوع که پزشکی امروز براساس دارو درمانی بوده است اظهار کرد: پزشکی آینده همراه با سلول درمانی یا همان طب ترمیمی خواهد بود اگر چه در حال حاضر سلول های بنیادی در دوران طفولیت کاربردی خود هستند.

رئیس پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان همچنین درباره دریافت این جایزه گفت: بعد از لطف پروردگار، این جایزه حاصل تلاش های بنده وهمکاری تیم خوبی متشکل از همه پژوهشگران، دانشمندان ومحققان پژوهشگاه رویان بوده است.


منبع
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تولید استخوان با استفاده از فن آوری زیستی shokolat 0 1,721 2012/02/15, 03:02 PM
آخرین ارسال: shokolatکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان