امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترس ازپله
در این چندسال دویدن روی زمین یا راحت بالارفتن از پله ها برام یک آرزو شده.زیاد خواب می بینم که سبک دارم می دوم یا از پله مثل قبل بالا وپایین میشم.خوش بحالتون
راضیم به رضای خداوند
دردوعالم جلال ما زهراست/رمزتغییرحال ما زهراست/عیدبافاطمیه می آیدذکرتحویل سال مازهراست
السلام علیک ایتهاالصدیقه الشهیده

تشکر شده توسط : visko , SSA , رامنا , برگ 7
(2013/07/31, 01:08 PM)رامنا نوشته است:
(2013/07/31, 12:54 PM)visko نوشته است: سلام بچه ها.امیدوارم خوب خوب باشین.
یه سوال داشتم.من یک سالی میشه از بالا و پایین رفتن از پله میترسم البته پله های زیاد.به دکترم مراجعه کردم میگه داری به خودت تلقین میکنی مشکلی نداری نترس اگه افتادی اونوقت یه فکری میکنیم.خیلی رنجم میده مجبورم همیشه دست بغل دستیمو بگیرم.
میخوام بدونم تا بحال کسی از این مشکلا نداشته؟لطفا کمکم کنید اگه تجربه ای دارید

عزیزم توی راه رفتن روی سطح صاف هم مشکلی داری؟ منظورم اینه که کلا مشکل تعادلی هم داری؟ یا پلاک توی مخچه واینها؟ سرگیجه؟ مشکلات بینایی؟

نه عزیزم.تو سطوح صاف اصلا.مشکل تعادلیم ندارم.مشکل بیناییم ندارم.
تو پله برقیم نه اصلا راحت سولر وپیاده میشم.
ممنون که تجربیاتتونو گفتین

راستی دارویی کمکم نمیکنه؟

راستی ببخشید پر حرفم.بنظرتون اگه مربوط به عدم تعادل باشه پس چرا تو سطوح صاف خوبه خوبم؟
 تشکر شده توسط : رامنا
دوست عزیز اونموقع که بیماری من تشخیص داه شد،دکتر بمن گفت ممکنه بعد ازمدتی دچارعدم تعادل بشی.ممکنه این حالت فقط زمانی رخ بده که کمی نسبت به سطح صاف ارتفاعت بیشتر باشه.البته من درحالت عادی روی سطح زمین هم عدم تعادل دارم چه برسه به ارتفاع.شایدشما از اون دسته افرادین که باارتفاع مشکل داره
 تشکر شده توسط : رامنا , visko , برگ 7
(2013/08/01, 05:48 PM)visko نوشته است: راستی ببخشید پر حرفم.بنظرتون اگه مربوط به عدم تعادل باشه پس چرا تو سطوح صاف خوبه خوبم؟

عزیزم بهترین پیشنهادی که میشه کرد دو تا تمرینه:
1. تمرین روی تیلت برد (تخته تعادل) البته کنار دیوار که بهت اطمینان بده که زمین نمیخوری. روش می ایستیدی و سعی میکنی تعادلت رو حفظ کنی.
2. desensitization (حساسیت زدایی): اینکه روی صندلی بایستی در حالیکه یک نفر کنارت ایستاده و سعی کنی به آهستگی حرکات سر و دست هات رو انجام بدید. به جای صندلی میتونی از از چند تا کتاب رو هم چیده شده هم استفاده کنی.

حالا اگه کسی دوست داشت بیشتر بدونه راجع بهش و اینکه چرا این دو تا تمرین میتونن تاثیر بذارن:

این حالت تو برخی مشکلات نورولوژیک دیگه هم دیده میشه که فرد با وجود سالم بودن بخش تعادلی سیستم اعصاب مرکزی و بخشهای وستیبولار و بینایی از ارتفاع وحشت داره و احساس عدم تعادل و نا امنی به سراغش میاد.

گاهی ترس از ارتفاع اونقدر شدت میگیره - اینحالت رو من فقط توی بعضی کودکان دیدم - که فرد از وضعیت ایستاده هم وحشت داره و نشستن رو ترجیح میده. البته هیچوقت تو ام اس به این شدت اینحالت اتفاق نمیافته.

علت این حالت دقیقا مشخص نیست اما یه دلیل احتمالی براش ذکر میشه و اون اینه;
مهمترین بخشهای سیستم تعادلی بدن شامل
1. پروپریوسپتیو (شامل گیرنده هایی که وضعیت بدن در فضا رو به مغز مخابره میکنن. اینها همونهایی هستم که باعث میشن حتی با چشم بسته بفهمید مثلا چقدر باید انگشت اشاره خودتونو خم کنید تا بتونید اونو به کف دست برسونید.
2. سیستم بینایی
3.سیستم وستیبولار (توی گوش داخلی)
4.سیستم تعادلی مرکزی: همه این سه بخش اطلاعاتشون رو از طریق یه مسیرهایی نهایتا باید بره به مخچه در مرکز.

حالا هر کدوم اینها که مشکل داشته باشن یه جای کار میلنگه.
میگن ارتفاع باعث میشه که سیستم نیاز بیشتری به اطلاعات دریافتی از سه بخش اول رو احساس کنه. توی افرادی که مشکل بینایی و وستیبولار ندارن گفته میشه که اختلالات حسی که مثلا در اثر یک حمله ایجاد شده و هدایت پیام رو در قسمتی دچار مشکل کرده باعث شده که اون قسمت نتونه اطلاعات پروپریوسپتیو با غنای کافی رو به مرکز مخابره کنه. این مشکل در حالت عادی که فرد راه میره روی زمین صاف هیچ اشکالی ایجاد نمیکنه چون همونطور که گفتم خیلی جزئیه اما تو شرایطی که سیستم حس میکنه به اطلاعات بیشتر و غنی تری احتیاج داره مثل ارتفاع خودشو نشون میده.

اما واقعیتش هنوز دلیلش کمی ناشناخته ست مثل خیلی چیزهای دیگه.
مثل اینکه من نمیدونم چرا وقتی دراز میکشم 5 دقیقه دستام گزگز شدید میکنن اما بعد خوب میشن.
یا مثل اینکه نمیدونیم چرا بچه های دچار میلومننگوسل ترس از ارتفاعشون باعث میشه اصلا از ایستادن به وحشت بیافتن در حالیکه مهمترین مشکلی که شاید به این حسشون مربوط باشه عدم جریان درست مایع مغزی-نخاعیه.

اینی که گفتم یه حدسه اما البته نه یه حدس بی پایه و اساس بلکه حدسی که بر مبنای شواهد میزنن.

تمرین اول میتونه به تقویت مسیرهای پروپریوسپتیو کمک کنه.
تمرین دوم هم حساسیت زداییه که دیده شده در بسیاری موارد حتی اختلالات وستیبولار میتونه کمک کننده باشه. شاید علت اینکه دکترت گفته پله برو این بوده که میخواسته ازین مکانیسم استفاده کنه. البته اصلا توصیه خوبی نبوده. به همون دلیل که بقیه بچه ها بهش اشاره کردن... .
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."
 تشکر شده توسط : visko , naazli , neda.n , برگ 7
این مشکل خیلی عذابم میده مخصوصا وقتی با کسی هیتی.بازم ممنون

این تمرینارو چبد بار در روز باید انجام داد؟

(2013/08/01, 06:08 PM)moon light نوشته است: دوست عزیز اونموقع که بیماری من تشخیص داه شد،دکتر بمن گفت ممکنه بعد ازمدتی دچارعدم تعادل بشی.ممکنه این حالت فقط زمانی رخ بده که کمی نسبت به سطح صاف ارتفاعت بیشتر باشه.البته من درحالت عادی روی سطح زمین هم عدم تعادل دارم چه برسه به ارتفاع.شایدشما از اون دسته افرادین که باارتفاع مشکل داره

اره ارتفاع اذیتم میکنه نه سطح صاف

ممنون رامینا جون ایشالله جواب بده
عزیزم دفعاتش مهم نیست. ولی برای اینکه مطمئن باشی که انجامش میدی مثلا با خودت قرار بذار سه بار در روز انجامش بدی. تیلت برد (تخته تعادل) اگه دسترسی داشتی بذارش بغل دیوار و هر وقت حوصله ت شد برو روش و تمرین کن. برات راحت که شد از یه نفر بخواه کنارت بایسته و با چشم بسته تمرین رو انجام بده.
اون صندلی رو هم همینطور. ببین کی یه نفر میتونه وقت بذاره که کمکت کنه و کنارت بایسته تا انجامش بدی... اگه بتونی سه بار در روز یه 3-4 دقیقه ای رو صندلی بایستی و بعد با حرکت دستهات. سرت به طرفین و یا درجازدن (حرکات پا) همراهش کنی عالیه Smile
امیدوارم حل بشه این مشکل هم...
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."
 تشکر شده توسط : visko
(2013/07/31, 12:54 PM)visko نوشته است: سلام بچه ها.امیدوارم خوب خوب باشین.
یه سوال داشتم.من یک سالی میشه از بالا و پایین رفتن از پله میترسم البته پله های زیاد.به دکترم مراجعه کردم میگه داری به خودت تلقین میکنی مشکلی نداری نترس اگه افتادی اونوقت یه فکری میکنیم.خیلی رنجم میده مجبورم همیشه دست بغل دستیمو بگیرم.
میخوام بدونم تا بحال کسی از این مشکلا نداشته؟لطفا کمکم کنید اگه تجربه ای دارید

منم خودم مشکل تعادل دارم . یعنی بخش مربوط به تعادل در سیستم عصبی بدنم مشکل داره ، در ام اس هم یکی از بیشترین مشکلاتم همینه . ولی اعتقاد دارم با تمرین و اعتماد به نفس میشه به این مشکل غلبه کرد . زمان میبره ولی غیر ممکن نیست . تمرین کن و سعی کن بهش غلبه کنی . باور کن که میشه . فقط به خودت زمان بده و ناامید نشو . چون بارها و بارها باید ادامه بدی تا بالاخره بهش غلبه کنی . بهت قول میدم می تونی خودت درستش بکنی
Peace begins with a smile
 تشکر شده توسط : رامنا , sooorooosh , visko , نازی ی , برگ 7
امیدوارم نداجون
 تشکر شده توسط : neda.n

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست