امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قرص تبازیو (تری فلونوماید )
تــبــازیـــو - tebazio :

نام اصلی : تری فلونوماید
‎نام تجاری : اباجیو
نام داروی ایرانی: تبازیو

تبازیو (تری فلونوماید ) قرص خوراکی است که به منظور درمان فرم های عود کننده ام اس به کار برده می شود. تری فلونوماید در مطالعات بالینی انجام شده نشان داده است که می تواند موجب کاهش میزان ناتوانی بیمار، کاهش تعداد دفعات عود بیماری ام اس و بهبود داده های ام آر آی در طی درمان بیماری ام اس در افراد مصرف کننده آن شود. پروفایل عوارض جانبی تری فلونوماید براساس نتایج حاصله از مطالعات انجام شده قابل تحمل و کنترل می باشد.

تبازیو به صورت قرص خوراکی بوده که می توان آن را با فاصله یا بدون فاصله از غذا مصرف نمود. قرص خوراکی تبازیو حاوی 14 میلی گرم ماده موثره دارویی می باشد که پزشک نورولوژیست بر اساس وضعیت بیماری شما تصمیم به تجویز آن می نماید.

چه کسانی نباید تبازیو مصرف کنند؟

کسانی که در یکی از گروه های زیر قرار دارند نباید داروی تبازیو را استفاده کنند:
• مشکلات کبدی شدید
• استفاده از داروی لفلونوماید
• خانم های باردار و یا خانم هایی که قصد بارداری داشته و از روش های موثر جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنند.
• در مورد شیردهی هنوز به طور قطعی مشخص نیست که میزان ترشح تبازیو در شیر مادر به چه میزان می باشد. به همین دلیل حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند که شیردهی را انتخاب کنید و یا مصرف تبازیو را ادامه دهید.

تبازیو تا مدت 2 سال بعد از قطع مصرف دارو هم در خون فرد باقی می ماند که البته پزشک شما با تجویز داروهایی می تواند سطح تبازیو را در خون شما سریع تر کاهش دهد.

طریقه مصرف تبازیو چگونه است؟

تبازیو به صورت قرص های خوراکی 14 میلی گرمی می باشد که به صورت یک بار در روز برای شما تجویز می شود. تبازیو را می توان بدون توجه به فاصله زمانی با غذا مصرف نمود.

قبل از شروع دارو به چه نکاتی باید توجه کنید؟

قبل از شروع مصرف داروی تبازیو در صورت داشتن هرکدام از مشکلات زیر حتما پزشک خود را مطلع سازید:
• سابقه مشکلات کبدی یا کلیوی
• وجود تب یا عفونت، یا پایین بودن توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها
• بروز بی حسی و یا سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها که این نشانه ها متفاوت از علایم معمول ام اس شما باشد.
• سابقه دیابت
• سابقه مشکلات شدید پوستی در حین مصرف داروهای دیگر
• سابقه مشکلات تنفسی
• سابقه فشارخون بالا

قبل از شروع مصرف داروی تبازیو، پزشک شما آزمایش سلول های خونی و همچنین آزمایش مربوط به بیماری سل (جهت اطمینان) حتما بررسی خواهد کرد. در صورتی که شما داروی دیگری استفاده می کنید و یا قصد استفاده از داروی دیگری از جمله داروی موثر بر سیستم ایمنی، سرطان، واکسن ها، ویتامین ها و یا مکمل های غذایی را دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

شایع ترین عوارض جانبی داروی تبازیو شامل موارد زیر می باشد:

سردرد، اسهال، تهوع، نازک شدن و یا ریزش مو ،غیر طبیعی شدن نتایج تست های کبدی و... از جمله عوارض مشاهده شده در طی مطالعات بالینی داروی تری فلونوماید می باشد. در صورت مشاهده ی هرگونه عارضه ای در حین مصرف داروی تبازیو حتما با پزشک خود مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند.

آیا می توان این دارو را هم زمان با داروهای دیگر مصرف کرد؟

مشکلات خاصی در افرادی که تبازیو را هم زمان با دارو های دیگر استفاده می کنند دیده نشده است با این حال افرادی که داروی لفلونوماید را برای بیماری آرتریت روماتوئید استفاده می کنند با قبلا از آن استفاده می کردند بهتر است که تبازیو را به دلیل افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها استفاده ننمایند.
همچنین این دارو ممکن است با داروهای خوراکی ضدبارداری ، وارفارین و تیزانیدین نیز تداخل داشته باشد، به همین دلیل بهتر است قبل از شروع دارو پزشک خود را از دیگر داروهای مصرفی خود آگاه سازید و مشاوره های لازم را دریافت بنمایید.

چه نتایجی را می توان از تبازیو انتظار داشت؟

تبازیو به عنوان درمان ام اس و یا به عنوان دارویی که تمام علایم ام اس را بهبود بخشد به کار نمی رود.
در مطالعات بالینی مربوط به داروی تبازیو به این نتیجه رسیده اند که تبازیو می تواند تاثیرات خوبی را در کاهش تعداد حملات و فعالیت بیماری داشته باشد و پیشرفت ناتوانایی های فرد را کاهش می دهد.

تــــبــازیـــــو چگونه در بدن عمل می کند؟

ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های سیستم ایمنی (لنفوسیت هایB وT) پیامی را به اشتباه دریافت کرده و به اعصاب سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز و نخاع است، حمله می کنند . این مناطق آسیب دیده به صورت ضایعات مغزی دیده می شوند و می توانند مشکلاتی را برای فرد به وجود آورند که با کم کردن فعالیت سلول هاس سیستم ایمنی می توان التهاب و آسیب وارده را محدود کرد.

تبازیو به گونه ای متفاوت از دیگر درمان های ام اس عمل می کند و این گونه تصور می شود که این دارو با جلوگیری از تولید سلول های سیستم ایمنی (لنفوسیت B و لنفوسیتT ) از حمله ی آن ها به سیستم عصبی مرکزی و اعصاب جلوگیری می کند. هر چند مکانیسم دقیق داروی تبازیو هنوز ناشناخته است ولی به نظر می رسد تبازیو از طریق مسیرهای دیگری نیز بتواند در کنترل بیماری ام اس موثر باشد.

اطلاعات بیشتر در شرکت زیست دارو و سایت تبازیو
منبع : http://tebazio.com/default/lang/Fa
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hadisss , elham 66 , یه غریبه , zohrevand , m.gh , glassheart , paeeze , helli , SSA , آنا , شیما83 , پریا حقیقت پور , pariya1361
مرسی
این قرص دوماهه در اهواز داره تجویز و استفاده میشه agreement2
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : یه غریبه , nahid , پریا حقیقت پور
مدتی پیش خبر بیمه شدن این دارو رو شنیدم ،الان در تهران میگن داروخانه هلال احمر طالقانی و داروخانه ایثار این دارو رو دارن و قیمتش با بیمه حدود 360 هزار تومنه.
در مورد اباجیو که نوشته بودن اثرش هم اندازه اینترفرون ها و یا ربیف هست ، کاش اثرش بیشتر بود که سردرگم نبودم برای انتخابش.

به نقل از http://tebazio.com/

پشتیبانی بیماران :

هنگامی که تبازیو برای شما تجویز می شود ، تیم پرستاری تبازیو با شما همراه خواهد شد.
• شما می توانید در هر زمان (8 صبح الی 6 بعد از ظهر روزهای شنبه تا پنجشنبه) با پرستار شخصی خود ارتباط برقرار نمایید.

• پرستار شخصی شما کاملا با ویژگی های بیماری، سابقه عوارض و یا سایر بیماری های زمینه ای شما آشنا می باشد. این بدان معنا می باشد که شما نیازی به تکرار مشخصات فردی خود در هر بار تماس نمی باشید.

• در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات در مورد شیوه درمانی خود (تبازیو) در کنار پزشک معالج، می توانید با پرستار خود ارتباط برقرار کنید.

در کنار شما هستیم. شماره های تماس 02142318126 و 02142318125 یکی از مسیرهای ارتباطی با مرکز مشاوره تخصصی تبازیو می باشد و به راحتی می توانید از طریق لینک زیر با مراکز پشتیبان پرستاری مربوط به شهر خود آشنا شوید.

.

شروع مصرف تبازیو

قبل از شروع مصرف تبازیو:

قبل از شروع مصرف از تبازیو، پزشک شما نیاز به انجام چند تست قبل از شروع درمان دارد، به عنوان مثال:
• آزمایش خون برای بررسی وضعیت کبدی
• آزمایش خون جهت بررسی سلول های خونی
• تست پوستی سل (TB) و یا آزمایش خون مربوط به آن
• بررسی فشار خون در ابتدا
• تست بارداری

بعد از شروع مصرف تبازیو:

پزشک معالج شما در مدت زمانی که شما از تبازیو استفاده می کنید، اقدامات زیر را انجام خواهد داد :

• نظارت ماهیانه بر آنزیم های کبدی به مدت 6 ماه پس از شروع مصرف و سپس به صورت دوره ای
• مانیتورینگ فشار خون در صورت نیاز
چه مواردی را به پزشک خود اطلاع دهید؟
در صورت تجربه کردن هرکدام از موارد زیر ، حتما پزشک خود را آگاه سازید:
• مشکلات تنفسی
• مشکلات کبدی که ممکن است شامل زرد شدن پوست یا سفیدی چشم ، تیره شدن ادرار ، استفراغ ، اسهال ، از دست دادن اشتها
• نشانه هایی از بالا رفتن پتاسیم هم چون تهوع یا بالا رفتن ضربان قلب.

بسته بندی تبازیو:

هر بسته دارویی شامل 28 عدد تبازیو می باشد و برای کمک به شما و جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، قرص ها شماره گذاری شده اند. برای بیرون آوردن دارو، با فشار وارد کردن به فویل، قرص تبازیو را بیرون بیاورید.
 تشکر شده توسط : hadisss , zohrevand , helli , behzad mkh , پریا حقیقت پور
سلام، ناهید جان شما از این دارو راضی هستین؟ agreement2
حتی تووی رویاتم...؟!smiling
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
(2017/07/20, 10:02 AM)helli نوشته است: سلام، ناهید جان شما از این دارو راضی هستین؟ agreement2

سلام. بله .من همین که از آمپول زدن و استرسش راحت شدم خیلیه.
به حدی که دوست دارم همه داروی خوراکی مصرف کنن نه آمپول .
 تشکر شده توسط : helli , hadisss , atkh , پریا حقیقت پور
(2017/07/21, 04:11 PM)nahid نوشته است:
(2017/07/20, 10:02 AM)helli نوشته است: سلام، ناهید جان شما از این دارو راضی هستین؟ agreement2

سلام. بله .من همین که از آمپول زدن و استرسش راحت شدم خیلیه.
به حدی که دوست دارم همه داروی خوراکی مصرف کنن نه آمپول .

خدارو شکر !خوشحالم که اینو می شنوم ناهید جانicon_question
اگه همه مثل شما به فکر بقیه هم بودند دنیا بهشت می شدlove51
 تشکر شده توسط : nahid , پریا حقیقت پور
غیر از تبازیو یه نمونه مشابه ایرانی دیگه هم تولید شده !
توی داروخانه وقتی داشتن دارومو میدادن دیدم یه داروی دیگه س ، اسمش تریجیو !
گفتم داروی من تبازیو بود . داروساز گفت اینم کاملا مثل تبازیو هست فقط شرکتای داروسازیشون فرق میکنه . منم دیگه چاره ای نداشتم چون گفت تبازیو نداریم ،گرفتم!
تریجیو مال شرکت زهراوی هست و توی بسته بندی های 14 تاییه .روزای هفته رو هم روی قرصا ننوشته .
 تشکر شده توسط : helli , پریا حقیقت پور
ناهید جان مشکل نازک شدن موها و ریزششون بهتر شده یا همچنان ادامه داره؟
 تشکر شده توسط : nahid , پریا حقیقت پور
برای ریزش و نازک شدن مو گفتن زینک بخور . من یه مدت یه قرص که هم زینک و هم ویتامینهای ب و ... بود رو خوردم کمی بهتر شد ولی دیگه نخوردم . مسلما اگه مکمل های ویتامینی ضد ریزش مو خورده بشه بهتره.
 تشکر شده توسط : helli , پریا حقیقت پور
دوستان عزیز سلام. من با اخیرا برای یک تصمیم گیری با  مشکل روبرو شدم و خیلی ممنون می  شم اگه کسی نظر و اطلاعاتی داره به من هم منتقل کنه. حدود 6 سال داروی تزریقی (بتافرون) استفاده کردم ولی چون محلهای تزریق گود شده دیگه نمی تونم. دکتر خودم نیست (رفته خارج) و از طریق انجمن ام اس شهرمون به چند تا دکتر دیگه معرفی شدم. اولی گفت یا مارلا یا ریتوکسی مب. به دلیل هزینه بالای مارلا حتی با بیمه  واقعاً نمی تونم از پس مخارجش بربیام چون ماهی 2 میلیون تومن توی این شرایط تحریم که همه چیز به شدت گرون شده واقعا برام زیاده. پس می‌مونه ریتوکسی مب. دکتر دوم می گه تبازیو که ایرانی آباجیو هست بهتره. چون اولاً عوارض کمتری داره ثانیاً ریتوکسی مب برای موارد پیشرفته هست و برای من که حمله های بیماریم دو سه سال یکبار بوده و با بتافرون کنترل می شده اصلا گزینه مناسبی نیست ثالثا هزینه اون با بیمه خیلی کمتره. من الان نمی دونم آیا تبازیو که ایرانیه واقعاً عوارض خطرناک نداره؟ دوستان عزیزی که تبازیو مصرف کردن باهاش مشکل جدی نداشتن؟ الان که ما در تحریم هستیم آیا این دارو مواد اولیه اش در ایران هست که در ماه های آینده بازم تولید بشه؟ آخه اکثر افراد می گن داروی ایرانی هرگز مثل نمونه خارجیش نیست. لطفا کمکم کنید تا تصمیم بگیرم.
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  قرص آباجیو - Aubagio ( تری فلونوماید ) warrior 8 13,950 2016/07/19, 12:24 PM
آخرین ارسال: nahid

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
2 مهمان