امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر واکسن هپاتیت، کزاز، آنفولانزا و... بر ام اس
من چون داروم خوراکیه (فینگولید) بهم گفتن نباید باهاش واکسن آنفولانزا بزنی
نمی دونمم چرا icon_cry

در مورد تداخل با مابقی داروهای تزریقی ام اس رو نمی دونم
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : paeeze , ارزو
من موقع ازدواج واكسن زدم
صفـایـی بـود دیـشب بـا خیـالت خـلـوت مــا را
ولـــی مــن بـاز پنـهانی تـو را هـم آرزو کـردم
 تشکر شده توسط : paeeze , مینا میلانی
سلام به همه .يه سوال كسي واكسن انفولانزا زده؟؟
به اینکه
آره من اول مهر زدم

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

ماركش هم فرق ميكنه؟؟يكي ميگه كره اي دارم.يكي ميگه فرانسوي.هلندي.اسلووني!!؟اونم با قيمتهاي مختلف.موندم كدومش رو انتخاب كنم.
(2016/10/28, 09:46 PM)n.gh نوشته است: سلام به همه .يه سوال كسي واكسن انفولانزا زده؟؟
من زدم البته به پیشنهاد پزشک ام اس خودم چون خیلی زود ویروسی میشمconfused و خب مثل اینکه در این مواقع تاثیر داروهای خودمون کمتر میشنicon_cry
باید کاری کنی، آروم بگیرم Blush
من هم اول مهر انفولانزا زدم البته از دکترم هم پرسیدم گفت بزن، بعد درجواب اون عزیز من رفتم داروخانه گفتش هلندی اصلشونه ،البته فکر نمیکنم فرق چندانی هم داشته باشن ولی من هلندی گرفتم
ساقیا امشب صدایت با صدایم سازنیست
یاکه من بسیارمستم یاکه سازت ساز نیست
ساقیا امشب مخالف مینوازد تارتو
یا که من مست وخرابم یا که تارت تارنیست
سلام
كسى واكسن كزاز زده؟؟؟اتفاقى افتاده براش يا نه لطفاً كامل بگين ميتونيم بزنيم يا نه ريسكه؟؟؟
ام اس و واکسیناسیون

همانطور که می دانید واکسن ها به طور کلی دو نوع هستند:

الف- واکسنهایی که در انها میکرب کشته شده وجود دارد،مانند: واکسن تزریقی انفلانزا، واکسن کزاز ، واکسن هپاتیت ، واکسن گارداسیل (برای عفونتهای زنانه)،واکسن دیفتری و مننژیت

ب- واکسنهایی که حاوی میکروب زنده اما ضعیف شده می باشند مانند: واکسن ابله مرغان،واکسن سرخک ، واکسن سرخجه ، واکسن اوریون ، واکسن خوراکی فلج اطفال

برای بسیاری از بیماران عزیز مبتلا به ام اس این سوال مطرح است که چنانچه در حین بیماری نیاز به تزریق واکسن چه میکروب کشته شده و چه نوع میکروب ضعیف شده پیدا کنند ایا میتواند برای انها ضرری داشته باشد یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا یک توضیح کلی داده میشود و سپس بر اساس داروها راهنمایی صورت می گیرد:

قبلا تصور این بود که تزریق واکسن میتواند منجر به بروز ام اس در افراد سالم یا بروز حمله در مبتلایان به ام اس شود اما نتابج مطالعات گسترده نشان داد که این تصور اشتباه بوده و واکسیناسیون عامل بروز ام اس نیست و سبب تشدید حملات نمی شود.

انچه تعیین کننده در تزریق یا عدم تزریق واکسن است خود بیماری ام اس نیست بلکه نوع دارویی است که بیمار مصرف می کند. همانطور که میدانید برای انکه واکسن در بدن عمل کرده و فرد را مصون کند نیاز به سیستم ایمنی سالم و سرکوب نشده دارد و از طرف دیگر نیز برای انکه واکسن های حاوی میکروب زنده خود باعث بروز عفونت نشوند باید سیستم ایمنی سرکوب نشده باشد.

با توجه به مقدمه بالا در ذیل بر اساس داروهایی که بیمار استفاده می کند راهنمایی استفاده از واکسنها امده است:

نکات کاربردی:
۱- تجویز واکسن های حاوی میکروب زنده ضعیف شده در مبتلان به ام اس که داروهای سرکوب کننده ذیل را مصرف می کنند اکیدا ممنوع است:

دیمتیل فومارات ( سینوتک یا دیفوزل یا میلوبایوکس)، تری فلونوماید یا تبازیو ، فینگولیمود، ناتالیزوماب یا تای سابری، ریتاکسی مب ( زیتاکس یا مبترا) ، المتوزومب یا لمترادا ، اکرلی زومب یا اکری ووس، سیکلو فسفامید، نووانترون ، ازارام

۲- تجویز واکسن های حاوی میکروب کشته شده در افرادی که داروهای بالا را مصرف می کنند بلامانع است اما اینکه واکسن اثر کند و فرد را مصون کند در مورد بعضی داروهای سرکوب کننده نامشخص است.

۳- بیمارانی که داروهای بالا را مصرف نمی کنند مثلا اینترفرون یا گلاتیرامر استات مصرف می کنند مصرف واکسن ها چه حاوی میکروب کشته شده و چه میکروب زنده ضعیف شده بلامانع است.

۴- در مورد واکسن انفلانزا در ذیل توضیح داده شده است :

واکسن انفلانزا:

هر ساله و در بسیاری از کشورهای جهان در ماههای شهریور و مهر بسیاری از افراد تحت واکسیناسیون با واکسن انفلانزا قرار می گیرند در ایران فقط توصیه به استفاده از واکسن در افراد در معرض خطر میشود اما در بعضی کشورها از جمله امریکا تزریق واکسن در مدارس و دانشگاه ها اجباری است.

حال با توجه به اینکه عفونت ها از جمله انفلانزا میتوانند سبب تشدید علایم در مبتلایان به ام اس شوند بسیاری توصیه می کنند که مبتلایان به ام اس از این واکسن استفاده کنند.

همانطور که قبلا گفته شد فرم تزریقی واکسن انفلانزا که در ایران موجود است حاوی میکروب کشته شده است و بنابراین تمام مبتلایان به بیماری ام اس صرف نظر از نوع دارویی که مصرف می کنند میتوانند از این واکسن استفاده کنند. اما نکته مهم این است که ممکن است کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند به علت مهار سیستم ایمنی واکسن دیگر اثر نکند و نتواند فرد را مصون کند.

۱- در بیمارانی که امپولهای تزریقی هفتگی یکبار یا یک روز در میان مانند اینترفرون ها و گلاتیرامر استات و قرص خوراکی تری فلونوماید یا تبازیو مصرف می کنند، واکسن اثر کرده و انها را در برابر انفلانزا مصون می کند.

۲-در بیمارانی که داروهایی از قبیل سینوتک یا دیفوزل ، فینگولیمود، تای سابری و ریتاکسی مب مصرف می کنند مشخص نیست که واکسن موثر است یا خیر . اما با توجه به احتمال تاثیر باز هم توصیه به واکسیناسیون می شود.

دکتر امیررضا عظیمی - مغز و اعصاب 30.09.2017
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : الی کوچولو , alireza1111 , yas8866 , hadisss

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  واکسن استرازنکا مریمم 0 794 2021/10/21, 04:56 PM
آخرین ارسال: مریمم
  ام اس بر حافظه تاثیر دارد ؟ anaram 204 96,238 2019/04/25, 05:33 PM
آخرین ارسال: mahbub
Sad راهنمایی در مورد عدم تاثیر پالس تراپی Hasty 44 28,307 2016/05/10, 02:15 AM
آخرین ارسال: leili-asmaneh
  آیا مصرف داروهای هورمونی در روند بهبود بیماری تاثیر منفی خواهد داشت؟ sharmin 1 2,555 2014/02/17, 11:14 AM
آخرین ارسال: رامنا
Rainbow تاثیر گرما بر بروز علایم ام اس sadaf 43 28,135 2014/01/23, 01:29 PM
آخرین ارسال: sargol
  تاثیر دارو layali 7 4,413 2012/04/20, 03:32 PM
آخرین ارسال: فرناز
  تاثیر دارو بر قدرت ترمیم بدن montazer 6 7,130 2011/03/29, 09:51 AM
آخرین ارسال: Prime

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست