امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر واکسن هپاتیت، کزاز، آنفولانزا و... بر ام اس
(2013/07/24, 04:25 PM)moon light نوشته است: من واکسن آنفلوانزا زدم اما یادم نمیاد بعدش حمله داشتم یانه؟فقط خوب یادمه که اگه درطی پاییز و زمستان مثلا دو بار سرمامیخوردم،اینبار بعداز تزریق واکسن تمام پاییز و زمستان رو بیمار بودم!!!!!!!confused2

عزیزم استاد فارماکولوژی ما یادمه گفته بود که واکسن در کشور دیگه تولید میشه و احتمالش زیاده که متفاوت باشه از ویروسی که توی کشور ما در اونسال ایجاد آنفلوآنزا می کنه... بنابر این کلا تزریقش رو بیفایده میدونست... البته این نظر من نیست و من کلا در این زمینه صاحبنظر نیستم. این صرفا یک نقل قول بود. ممنون از پاسخت دوست خوبم. من که فکر میکنم احتمالا در طول دو ماه بعدش حمله نداشتی. چون اگه حمله داشتی همونطور که یادت مونده که کل پاییز و زمستان رو متاسفانه بیمار بودی, اون حمله هم حتما در خاطرت میموند. امیدوارم بلا ازت دور باشه دوست خوبم...

منم تجربه یک دوست مبتلا به ام اس رو مینویسم:
گزینه 2 - توضیح: به ترتیب زمان, تزریق دو نوبت هپاتیت و یک نوبت td (دیفتری و کزاز) و یک نوبت MMR (سرخک و سرخجه) در طول دو ماه. زمان حمله: دو روز بعد از تزریق MMR.
پی نوشت: دوستمون حدود یکسال بوده که هیچ دارویی مصرف نمیکرده و حمله هم نداشته در مدت این یکسال اما بعد از این تزریقات دچار حمله میشه متاسفانه. تقریبا هم شدید بوده حمله بازم متاسفانه.

دوست دارم اضافه کنم که دکتر صحرائیان فرمودند کسی که دارو مصرف نمیکنه و جدیدا هم پالس تراپی نشده و در طول یکماه اخیر حمله نداشته, منعی برای واکسیناسیون نداره. مسلما ایشون هم با توجه به آمار و ارقام مقالات نظرشون رو میگن که متاسفانه در مقالات هم تناقض زیاده و هم کلا تحقیقات کم بوده. و تا زمانی که دلیل بیماری اینطوری در هاله ای از ابهامه وضعمون همینه.

همینطور اضافه میکنم هیچ دلیلی وجود نداره که حمله دوستمون به دلیل واکسیناسیون بوده باشه.

ما اینجا سعی میکنیم آمار بگیریم تا بلکه بتونیم به خودمون کمک کنیم. پس لطفا اگه واکسیناسیون داشتید بیاید و بنویسید که آیا در طول دو ماه بعدش حمله داشتید و یا حمله نداشتید icon_question
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."
 تشکر شده توسط : FBF , paeazan
(گزینه 1) و واکسن دیفتری و کزاز:
تزریق واکسن دیفتری و کزاز (td) بعد از شروع بیماری داشته ام و طی دو ماه بعد از تزریق حمله ای تجربه نکردم.
... I'm a fighter ...
 تشکر شده توسط : paeazan , nazaninamiri70
من واکسن آنفولانزا زدم
بعد از اون هم حمله ای نداشتم
ضمن اینکه هر سال که زدم آنفلانزا نگرفتم حتی سرما خوردگی هم نداشتم
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........

تشکر شده توسط : رامنا , nazaninamiri70
زمانی که آوانکس تزریق می کردم
واکسن
هاری-کزاز زدم
چون واکسن هاری ویروس ظعیف شده بود
یک هفته آوانکس را به دستور پزشکم تزریق نکردم (یعنی بین دو آمپول آوانکس به جای 7 روز فاصله 14 روز فاصله گذاشتم)
حدودا دو روز بعد از تزریق واکسن Sad
پای چپم در گیر شد زودتر از پای راستم و راه رفتن خسته می شد و روی زمین کشون کشون می بردمش (که به مرور زمان حل شد)wink2
همان موقع ها بود که دکترم با توجه به ام آر آی با تزریقم و جمع بندی هایی که در طول دراز مدت (6 سال) روی آوانکس برایم داشت (یعنی : حمله مستقیما ربطی به واکسن نداشته بلکه فاصله بین تزریق آوانکس باعث سرعت بخشیدن به عود بیماری شده)
به من گفت دوز دارو را افزایش بده یا هم دوز دارو را افزایش بده هم نوع اینترفرون را عوض کن Angel
که من گزینه اول را انتخاب کردم icon_cry
و خوب هم بود Smile (52)Smile (52)agreement2
گفت از دوست چه خواهی که تورا شاد کند گفتم از دوست همین بس که ز ما یاد کند
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : رامنا , nazaninamiri70
حسام جان به خاطر یک هفته وقفه تزریق سینوکس بعید مبدونم که همچین حمله ای بهت دست بده . ضمن اینکه وجود ویروس ضعیف شده گلبولهای سفید رو به سمت اون ویروس معطوف میکنه.
ضمن اینکه تا انجائی که اطلاع دارم تو خون و بدنمون حداقل تا چند ماه آوانکس واثراتش باقی میمونه.
احتمالاً باید نوع آمپولت عوض میشد که اینجا خودشو نشون داد. که برات ضعیفه. شکر خدا مشکل حل شده.
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........

تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , رامنا
من زمانی که نمیدونستم ام اس دارم و پاهام مختصری بی حس بود واکسن هپاتیتB زدم ولی تاثیری روی روند بیماریم نداشت و هیچ مشکلی برام پیش نیومد تا یه سال بعدش هم هیچ حمله ای نداشتم
"یک راند دیگر مبارزه کن"
وقتی پاهایت چنان خسته اند که بزور راه میروی...
 تشکر شده توسط : رامنا
دوستای خوبم ممنون از همه تون که میایید و تجربیاتتون رو مینویسید.

من دوستی دارم که متخصص بخش عفونیه. میگه بیماران ام اس ی رو دیده که یکی دو هفته بعد از تزریق واکسن MMR (واکسن حاوی ویروس زنده شامل سرخک و سرخجه و اوریون که دو تای اول از دسته زوستر هم هستند!) دچار حمله شدن. فرد سالم بزرگسالی رو هم دیده که بعد از تزریق این واکسن حمله تخریب میلین رو برای بار اول تجربه کرده.

از اونجا که در اغلب کشورها این واکسن در کودکی (سنین قبل از مدرسه) تزریق میشه، تحقیقات چندانی در خصوص تاثیر تزریق واکسن بر بیماران ام اس وجود نداره. هر چند دیده شده بود که از زمانی که شرکت های داروسازی این سه ویروس رو در غالب یک واکسن ارائه دادند آمار بیماری اوتیسم (نوعی اختلال مغزی)در کودکان افزایش یافت. که البته تحقیقات بعدی هر نوع ارتباطی رو رد کردند ولی مجادله بر سر این موضوع بین علما همچنان ادامه دارد! در کشور ما در برخی موارد در بزرگسالان تزریق انجام میشه. چون تزریق این واکسن در گذشته جزو برنامه واکسیناسیون کشوری نبوده.

در ضمن بچه ها اگه به تازگی کورتن دریافت کردید اصلا و ابدا سر خود واکسن نزنید. حتما قبلش با دکترتون مشورت کنید تا مطمئن باشید که مدت زمان کافی از دریافت کورتن گذشته باشه. در چنین مواردی دریافت واکسن حاوی ویروس زنده میتونه حتی منجر به مرگ بشه. دور از جون همه...

بازم ممنون از همه و بازم خواهش میکنم بیایید و تجربیات شخصی خودتون رو بعد از ابتلا به بیماری در ارتباط با واکسنها بنویسید. icon_question
... I'm a fighter ...
 تشکر شده توسط : paeazan , hania , FBF , نازلی
(2013/10/27, 02:21 PM)paeazan نوشته است:

مرسی زهرا جون. همچنین دکتر صحرائیان گفته اند که :
"تمام مطالعات انجام شده در خصوص نقش واکسن بر بروز ام اس منفی است."

البته این صحبت ایشون در مورد بروز ام اس به دنبال واکسن بوده و نه بروز حمله به دنبال واکسن در بیمار مبتلا به ام اس.

تو این تاپیک البته قراره تجربیات واکسیناسیون بعد از ابتلا به بیماری قرار داده بشه. چون هرچند مطالعات اونقدری نبوده که دستورالعملی برای اون قرار بدن اما در بعضی موارد گفته میشه که در مورد تزریق برخی واکسنها، مهمتر از همه واکسنهای حاوی ویروس زنده به بیماران ام اس با احتیاط عمل بشه... . مثلا بعضیها میگن بعضی واکسنها فعالیت سیستم ایمنی رو تحریک میکنه و ممکنه تعادلش رو در بیمار برای مدت کوتاهی دستخوش تغییر کنه و این باعث بروز حمله مجدد در بیمار ام اس بشه البته بعضی از متخصصین هم این رو قبول ندارن. به هر حال تا وقتی این لعنتی دلیلش مشخص نشده نمیشه حرف قطعی هم زد.

مطالعات گاه با تعداد کمی از بیماران (2-3 مورد) انجام شده و نتایج در حد پایلوت ارائه شده اند. با یه همچین مطالعاتی در واقع نه میشه واکسیناسیون در بیماران رو رد کرد و نه اون رو تایید کرد. البته در مورد ایمنی برخی از واکسنها تا حد زیادی اطمینان وجود داره. تعداد اندکی واکسنها هستند که یک کم شک و تردید در موردشون هست. مثل واکسنهای دسته زوستر (مثل آبله مرغان، سرخک، سرخجه). مثلا در مورد آبله مرغان در مواردی پس از تزریق حمله دیده شده و در مواردی هم حتی کمتر شدن تعداد پلاک های فعال! متاسفانه سرخک و سرخجه یه خورده بد قلق تر از بقیه بودن این وسط. هر چند چون تو کشور مثل آمریکا که بیشتر تحقیقات درباره واکسیناسیون اونجا انجام میشه این واکسنها تو کودکی تزیق میشن، طبعا بزرگسالان کمی هستند که ام اس داشته باشن و این واکسن رو بعد از بیماری تزریق کرده باشند. بنابراین مطالعات چندانی هم نبوده.

در حال حاضر در مورد واکسنهای سرخک، سرخجه، اوریون، پنوموکوک، تیفوئید و هپاتیت آ تحقیقات کافی وجود ندارد. (تزریق این واکسنها گاهی در موارد سفرهای خارج از کشور یا پذیرش و ثبت نام در برخی از دانشگاههای خارج از کشور اجباری ست.)

ADEM: آنسفالومیلیت. مثل حمله ام س اما تکرار نمیشه.

http://www.neurology.org/content/59/12/1837.full.pdf

یه مقاله جدیدتر هم هست مال 2010 یا 2012 که نتایج اون هم همچنان همینطوریه... یعنی قطعیتی توش نیست. پیداش نکردم Undecided
... I'm a fighter ...
 تشکر شده توسط : FBF , paeazan
بله رامنا جون.شما درست میگی من هم میدونستم که شما در این تاپیک به دنبال چی هستی.اما گفتم بذارم خبر رو یه جایی که به اون ربط داشته باشه confused2 . در این خبر در مورد چندین موضوع در اون خبر گفته شده
الان دیدم دوستمون برای اون خبر نیم ساعت بعد از من یه تاپیک زدن
گزارش میدم حذفش کنن
شما خیلی علمی دنبال این واکسیناسیون هستی ها Smile (16)
موفق باشی
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

[size=small]
(2013/07/23, 05:51 PM)رامنا نوشته است: کممممممممممممک...
دوستان خوبم; من یه سوال دارم ازتون. اگه وقت بگذارید و جواب بدید اول به من کمک میکنید و بعد به هرکسی که بعد از این شاید مشکلی شبیه مشکل من براش پیش میاد.

خیلی ها تجربه پرسش راجع به واکسیناسیون در بیماران ام اس رو از پزشکاشون داشتن. حتما متوجه شدید که اتفاق نظری بین اطباء بر سر این موضوع وجود نداره و هرکسی هم دلایل خودش رو داره که محترمه اما;

شمایی که MS یا CIS یا هر نوع تخریب میلینی رو تجربه کردید و از بعد از شروع بیماریتون تاکنون سابقه واکسیناسیون (هر نوع واکسنی رو داشتید) میشه محبت کنید و یکی از این دو گزینه رو به همراه نوع واکسنی که تزریق کردید در پاسخ بنویسید.

1. سابقه تزریق واکسن بعد از شروع بیماری داشته ام و تا دو ماه بعد از تزریق هیچ حمله ای را تجربه نکردم. نوع واکسن:...

2.سابقه تزریق واکسن بعد از شروع بیماری داشته ام و در طول دو ماه بعد از تزریق دچار حمله شدم. نوع واکسن:...

میتونید به صورت خلاصه اینطوری بنویسید مثلا (گزینه)1 و واکسن مننژیت یا (گزینه 2) و واکسن سرخک

بازم ممنون از کمکتون دوستای خوبمicon_question

سلام
من از موقعی که مبتلا شدم تا الان 2 بار واکسیناسیون داشتم یه بار کزاز یه بارم سرخک خدا رو شکر هیچ عارضه ای به دنبال نداشته .

[size=small]
(2013/07/23, 05:51 PM)رامنا نوشته است: کممممممممممممک...
دوستان خوبم; من یه سوال دارم ازتون. اگه وقت بگذارید و جواب بدید اول به من کمک میکنید و بعد به هرکسی که بعد از این شاید مشکلی شبیه مشکل من براش پیش میاد.

خیلی ها تجربه پرسش راجع به واکسیناسیون در بیماران ام اس رو از پزشکاشون داشتن. حتما متوجه شدید که اتفاق نظری بین اطباء بر سر این موضوع وجود نداره و هرکسی هم دلایل خودش رو داره که محترمه اما;

شمایی که MS یا CIS یا هر نوع تخریب میلینی رو تجربه کردید و از بعد از شروع بیماریتون تاکنون سابقه واکسیناسیون (هر نوع واکسنی رو داشتید) میشه محبت کنید و یکی از این دو گزینه رو به همراه نوع واکسنی که تزریق کردید در پاسخ بنویسید.

1. سابقه تزریق واکسن بعد از شروع بیماری داشته ام و تا دو ماه بعد از تزریق هیچ حمله ای را تجربه نکردم. نوع واکسن:...

2.سابقه تزریق واکسن بعد از شروع بیماری داشته ام و در طول دو ماه بعد از تزریق دچار حمله شدم. نوع واکسن:...

میتونید به صورت خلاصه اینطوری بنویسید مثلا (گزینه)1 و واکسن مننژیت یا (گزینه 2) و واکسن سرخک

بازم ممنون از کمکتون دوستای خوبمicon_question

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  واکسن استرازنکا مریمم 0 795 2021/10/21, 04:56 PM
آخرین ارسال: مریمم
  ام اس بر حافظه تاثیر دارد ؟ anaram 204 96,240 2019/04/25, 05:33 PM
آخرین ارسال: mahbub
Sad راهنمایی در مورد عدم تاثیر پالس تراپی Hasty 44 28,309 2016/05/10, 02:15 AM
آخرین ارسال: leili-asmaneh
  آیا مصرف داروهای هورمونی در روند بهبود بیماری تاثیر منفی خواهد داشت؟ sharmin 1 2,555 2014/02/17, 11:14 AM
آخرین ارسال: رامنا
Rainbow تاثیر گرما بر بروز علایم ام اس sadaf 43 28,135 2014/01/23, 01:29 PM
آخرین ارسال: sargol
  تاثیر دارو layali 7 4,414 2012/04/20, 03:32 PM
آخرین ارسال: فرناز
  تاثیر دارو بر قدرت ترمیم بدن montazer 6 7,130 2011/03/29, 09:51 AM
آخرین ارسال: Prime

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان