امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شکستن قلنج انگشت ها و عواقب آن
#1
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز گفت: شكستن قلنج انگشتان عادت غلطي است و موجب ساييدگي زودرس مفاصل آن مي‌شود.

سيد علي مرعشي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: متأسفانه عادت رايجي بين مردم وجود دارد و آن اين است كه شكستن قلنج مفاصل دست كه با صدايي هم همراه است، كار خوبي محسوب مي‌شود، در حالي كه هر چه بيشتر اين كار صورت گيرد، مفاصل انگشت خراب مي‌شود.

وي با بيان اينكه عارضه ساييدگي زودرس مفاصل بين انگشتي مهمترين نتيجه اين كار غلط است و پس از مدتي درد مفاصل را در پي خواهد داشت افزود: عادت نادرست ديگري هم بين مردم وجود دارد و آن كشيدن انگشتان براي صدادادن به ويژه انگشت شصت دست است.

اين متخصص اورتوپدي تصريح كرد: اگر 3 روز پياپي انگشت شصت را با دست ديگر به سمت بالا بكشيم مفاصل انگشت شصت درد مي‌گيرد كه بسياري اوقات علت آن را متوجه نمي‌شويم.

مرعشي با بيان اينكه اين كار فشار به مفصل وارد مي‌كند، خاطرنشان كرد: خلائي در مفصل‌هاي انگشتان وجود دارد كه اين صدا را پس از تحمل فشار ايجاد مي‌كند و آسيب زيادي به مفاصل مي‌زند.
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : nazaninn , Morteza , sayna , zahra62 , Matilat , شهرزاد , havaars , ارزو , naz.gigili , SSA , A.Kh
#2
شکستن قلنج انگشت ها و عواقب آن

متأسفانه عادت رایجی بین مردم وجود دارد و آن این است که شکستن قلنج مفاصل دست که با صدایی هم همراه است،
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت:
شکستن قلنج انگشتان عادت غلطی است و موجب ساییدگی زودرس مفاصل آن می‌شود.
سید علی مرعشی اظهار داشت: متأسفانه عادت رایجی بین مردم وجود دارد و آن این است که شکستن قلنج مفاصل دست که با صدایی هم همراه است، کار خوبی محسوب می‌شود، در حالی که هر چه بیشتر این کار صورت گیرد، مفاصل انگشت خراب می‌شود.
وی با بیان اینکه عارضه ساییدگی زودرس مفاصل بین انگشتی مهمترین نتیجه این کار غلط است و پس از مدتی درد مفاصل را در پی خواهد داشت افزود: عادت نادرست دیگری هم بین مردم وجود دارد و آن کشیدن انگشتان برای صدادادن به ویژه انگشت شصت دست است.
این متخصص اورتوپدی تصریح کرد: اگر ۳ روز پیاپی انگشت شصت را با دست دیگر به سمت بالا بکشیم مفاصل انگشت شصت درد می‌گیرد که بسیاری اوقات علت آن را متوجه نمی‌شویم.
مرعشی با بیان اینکه این کار فشار به مفصل وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: خلائی در مفصل‌های انگشتان وجود دارد که این صدا را پس از تحمل فشار ایجاد می‌کند و آسیب زیادی به مفاصل می‌زند
 تشکر شده توسط : nahid , TootFarangi , Matilat , fireboud , شفا یافته , سحــــــــر , nazaninn , ارزو
#3
ولی من یه برنامه توی بی بی سی بود انگار یا من و تو درباره شکستن قلنج انگشتها
با یه متخصص استخوان توی استرالیا مصاحبه کرد که خیلی روی این قضیه کار کرده بود
آخرش این شد که اینجورها هم که می گن نیست .
با خیال راحت بشکنید .
تق تق تققققققققققققققققق :35:
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : رامين , فرناز , naz.gigili , Maryam95
#4
[تصویر:  isojli6brncgtms4cace.jpg]

شكستن قولنج در جواني به در رفتگي‌هاي مفاصل در سالمندي مي‌انجامد
سید‌ مجید هراتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: اصطلاحاً شکستن قولنج در مفاصل که بیشتر در مفاصل دست و همچنین مفاصل ستون فقرات پُشتی کمر انجام می‌شود پدیده‌ای است که در مورد عارضه‌ها و فرآیند آن نظرات مختلفی وجود دارد.وی افزود: در زمان شکستن قولنج فشار منفی بر روی مفاصل ایجاد می‌شود که این فرآیند به دلیل تبدیل مایع به گاز در مفاصل است که با صدای "پُک " خاصی همراه است و در صورت تکرار به علت فشاری که به مفاصل وارد می‌شود به مرور زمان باعث التهاب و متعاقباً درد و تورم در مفاصل می‌شود.
این فیزیوتراپیست تصریح کرد: شکستن قولنج در جوانی و تکرار آن باعث می‌شود سالمندان در سنین کهولت به دلیل شروع تغییرات تخریبی در بافت‌های مفاصلشان بیشترین ضرر و آسیب را از این لحاظ احساس کنند و عمده‌ترین معضل شکستن قولنج در جوانی در رفتگی‌های متعدد مفاصل در سالمندی است.هراتی در پاسخ به این پرسش که برای تقویت و درمان عارضه عادت شکستن قولنج در افراد باید چه مواردی رعایت و انجام گیرد، اظهار داشت: بهترین توصیه به افرادی که عادت به شکستن قولنج دارند ترک این عادت است و در مراحل بعد نیز برای تقویت این مفاصل باید ورزش‌های تقویت عضلات خم کننده را با وسایل لاستیکی و فنر کف دست انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: افراد برای تقویت عضلات پُشتی کمر و ستون فقرات نیز باید روزانه در نوبت‌های مختلف به صورت مکرر کتف‌های خود را به عقب و شانه‌های خود را نیز به کتف‌ها نزدیک کنند تا با انجام این نرمش‌های ورزشی بتوانند مفاصل ضعیف شده خود بر اثر شکستن قولنج‌ را تقویت کنند.
 تشکر شده توسط : fireboud , سحــــــــر
#5
در مورد شکستن قولنج گردن چه نظری دارید؟یکی از دوستان من همچین قولنج گردنشو میشکنه آدم فکر میکنه گردنش شکست.SadSadSad
بادباچراغ خاموش کاری ندارد،اگردرسختی هستی بدان که روشنی...
#6
(2011/03/07, 09:53 AM)montazer نوشته است: در مورد شکستن قولنج گردن چه نظری دارید؟یکی از دوستان من همچین قولنج گردنشو میشکنه آدم فکر میکنه گردنش شکست.SadSadSad

خیلی خوبه و به شدت حال میده . agreement2
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
#7
من تا حالا نشکوندم! مگر اتفاقی!
یاد مرحوم بروسلی افتادم. خدا رفتگان شما رو بیامرزه؛
ایشون عضله می گرفت قلنجاش میشکست.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : رامين , i3aran , Matilat , نازلی , najva , havaars , ارزو , naz.gigili , Maryam95 , A.Kh
#8
منم عادت به اینکار دارم خستگیم ودر میدهagreement2ولی میگن انگشتا اب میاره زشت میشه.angry2angry2angry2angry2
[ثبت احوال در شناسنامه ام همه چیز را ثبت کرده است جز احوالم را .. !![
 تشکر شده توسط : Maryam95
#9
مردم عادت دارند با فشار به انگشتان دست يا حركات سريع گردن يا فشار پا بر روي ستون فقرات كمري، باعث ايجاد اين صداها شوند و به عبارتي قولنج آن را رفع كنند و با اين حركت، نوعي احساس راحتي به آنها دست مي‌دهد.
در يك تقسيم بندي ساده مي‌توان اين صداها را به دو دسته تقسيم كرد:
يك دسته صداهاي حاصل از حركات مفصلي است و دسته ديگر صداي حاصل از قولنج كردن مفاصل است كه طي يك فشار شديد در انتهاي دامنه حركتي ايجاد مي‌شود.
تا زماني كه اين صداها با درد و التهاب همراه نباشد، نگراني زيادي در مورد ايجاد اين صداها وجود ندارد. ولي در صورتي كه توليد اين صداها، همراه با درد و التهاب باشد، مي‌بايستي براي درمان و مشكل موجود، به پزشك مراجعه کرد.
در اصطلاحات علمي به اين صداهاي مفصلي،grating cracking ، clicking يا popping گفته مي‌شود. اين صداها در شرايط فيزيولوژيك و نرمال حركات مفصلي يا در حين انجام درمان و مانيپولاسيون مفاصل نيز ايجاد مي‌شوند.
همچنين مفاصل ممكن است لرزش‌هايي ايجاد كنند كه قابل شنيدن نباشد و فقط احساس شوند، اين موارد را لرزش‌هاي "subsonic" يا "زير آستانه شنوايي" مي‌گويند و در موارد باليني به عنوان "كريپتاسيون" گفته مي‌شود.
علاقه محققين به اين مسائل، منجر به انجام مطالعات مختلف، ولي محدود شده است كه بخشي از تحقيقات توسط همكاران دندانپزشك و روي مفصل فكي گيجگاهي صورت گرفته است.
در حالي كه همكاران ارتوپد و فيزيوتراپيست بيشتر روي صداي مفاصل انگشتان و كمي روي گردن كار كرده‌اند.
چگونگي ايجاد صداها
اولين بار در سال 1971 دو دانشمند آلماني، يك نيروي كششي را به مفصل سوم بين انگشت و كف دست اعمال نمودند و شكل‌گيري حباب‌هاي گاز كه عمدتاً CO2 بود را ثابت كردند.
اعمال كشش بين سطوح مفصلي در طي فعاليت‌هاي روزمره، باعث افزايش حجم مفصل و كاهش فشار مايع مفصلي مي‌شود كه منجر به خروج گاز درون مفصلي و ايجاد حباب گاز مي‌شود.
جريان مايع به سمت ناحيه ي با فشار كمتر، باعث خوابيدن (تركيدن) حباب گاز و ايجاد يك صداي قابل شنيدن مي‌شود.
فرد با فشار به مفاصل انگشتان دست و پا و يا حركت سريع گردن و كمر باعث تركيدن حباب و ايجاد اين صدا و كاهش فشار داخل مفصل مي‌شود.
اخيراً هم دانشمندان با استفاده از عملكرد راديوگرافي قبل و بعد از حركت درماني در مفصل انگشتان سوم، ايجاد گاز را كه منجر به ايجاد صداي كراكينگ مي‌شود به اثبات ‌رسانده‌اند.
همچنين مطالعات نشان داده است كه اين روند، ايجاد و تركيدن حباب دامنه غير فعال مفصل را به شكل قابل ملاحظه‌اي زياد مي‌كند.
اين مسئله، غير از مشكلات و عوارض فشار بر مفاصل، وابستگي‌هايي را براي فرد ايجاد مي‌كند كه بعدها با وجود رفع تشكيل حباب‌هاي گاز، همچنان فرد را مجاب به در آوردن اين صداها و حل فشارهاي روحي خود از راه غيرمعقول مي‌كند.
اين صداها ممكن است در طي اجراي حركات درماني بر روي ستون فقرات (مانيپولاسيون) نيز ايجاد شود.
هر يك از مفاصل بدن ما داراي تعدادي گيرنده عصبي از انواع مختلف هستند كه وظيفه آنها ارسال پيام به مغز و گزارش وضعيت مفصل از نظر موقعيت فيزيكي، تحريكات، صدمات يا فشارهاي نامعقول است.
اين گيرنده‌ها در هر لحظه وضعيت مفصل را به مغز گزارش مي‌كنند و مغز بر حسب اين گزارش تصميم‌گيري مي‌نمايد كه بايد چه عكس‌العملي را در مقابل حركت، نيرو يا فشار داخل مفصل نشان دهد.
گفتيم ايجاد حباب‌ها باعث افزايش فشار داخل مفصل خواهد شد. افزايش فشار داخل مفصل به لحاظ ايجاد حباب‌هاي گاز، باعث تحريك گيرنده‌هاي داخل مفصل مي‌شود. تحريك گيرنده‌هاي داخل مفصل، مغز را از ايجاد يك شرايط غيرطبيعي با خبر مي‌كند. به دنبال اين خبر، تصميم‌گيري براي رفع اين فشار غيرطبيعي اتخاذ مي‌شود. لذا فرد با فشار به مفصل در دامنه انتهايي حركت، باعث تركيدن حباب و كاهش فشار داخل مفصل مي‌شود. به اين ترتيب، حس ناخوشايند مفصل قطع خواهد شد و فرد احساس راحتي مي‌كند.
اما مسئله اين است كه به مرور و بعد از سال ها تكرار اين وضعيت، اين كار براي فرد عادت شده و يك نوع وابستگي براي او ايجاد مي‌كند، به شكلي كه حتي بدون وجود حباب‌ها نيز در شرايط عصبي خاص فرد با حداكثر فشار به مفصل، براي ايجاد اين صداها و كاهش فشار روحي خود تلاش مي‌كند.
اين مسئله، غير از مشكلات و عوارض فشار بر مفاصل، وابستگي‌هايي را براي فرد ايجاد مي‌كند كه بعدها با وجود رفع تشكيل حباب‌ها، همچنان فرد را مجاب به در آوردن اين صداها و حل فشارهاي روحي خود از راه غيرمعقول مي‌كند.
يك جمله معروف مي‌گويد: بهترين عادت اين است كه به چيزي عادت نداشته باشيم.

برای رفع خستگی، به انگشتان دست فشار وارد کنند و یا حرکاتی سریع در ناحیه گردن انجام دهند.


وارد کردن فشار به مفاصل موجب بروز صداهایی در ناحیه مفاصل می‌شود و به اصطلاح قولنج آن می‌شکند.


انجام چنین حرکتی در کوتاه‌ مدت موجب احساس راحتی و رفع خستگی در فرد می‌شود، ولی در طولانی مدت عوارضی در پی خواهد داشت.


انجام حرکات نامناسب و ناگهانی در زمان بروز احساسات و یا با هدف رفع خستگی، در صورتی که بدن آمادگی انجام آن را نداشته باشد و یا حرکات نامناسب تکرار شوند، می‌تواند به مفاصل آسیب جدی وارد کند.
چرخش ناگهانی گردن که در برخی افراد مشاهده می‌شود، بسیار خطرناک است و می‌تواند موجب وارد آمدن آسیب به ستون فقرات و عضلات گردن شود

در پارک‌ها نیز نوعی وسیله ورزشی وجود دارد که فرد هنگام استفاده از آن در ناحیه کمر چرخش ایجاد می‌کند. این چرخش اگر بیش از حد مجاز باشد می‌تواند موجب آسیب به‌ ستون فقرات شود.


در صورتی که شکستن مفاصل انگشتان با درد و التهاب همراه نباشد و به صورت مکرر انجام نشود، مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌شود، ولی اگر انجام این کار با درد و التهاب همراه باشد، نگران‌ کننده است و باید به پزشک مراجعه کرد.


درد مچ دست در سندرم تونل کارپال

شایع‌ترین علت درد انگشتان دست زنان

یکی از شایع‌ترین علل درد انگشتان دست و خواب رفتن آنها در زنان ابتلا به بیماری سندرم تونل کارپال است.


در این بیماری تونل مچ دست بیمار به دلایل نامشخصی تنگ می‌شود و این تنگی روی عصب و تاندون‌های مچ فشار وارد می‌کند که نتیجه آن احساس درد در انگشتان و بی‌حسی و گاهی ناتوانی آنها است.


این بیماری با انجام یک جراحی ساده قابل درمان است. سه چهارم مبتلایان به این بیماری در سطح جهان، زنان هستند.


منشا دردهایی که در کتف، شانه، بازو، آرنج، ساعد، مچ و انگشتان دست به وجود می‌آید یا در ستون فقرات است یا در خود این اندام ها.


مهم ترین علت بروز درد در ناحیه مچ دست، وارد شدن ضربه به آن است. این ضربه‌ها باعث تورم و دردناک شدن تاندون‌های این اندام یا پاره شدن تاندون‌ها می‌شود.
بلند کردن اجسام سنگین بدون آمادگی جسمانی لازم نیز از دیگر علل دردناک شدن این عضو است.


افرادی که به مدت طولانی پشت رایانه می‌نشینند و زیاد از مچ دست برای نوشتن استفاده می‌کنند، انجام این کارها می‌تواند به ابتلای به این بیماری کمک کند، چرا که انجام کارهای یکنواخت ممکن است باعث وارد شدن فشار به مچ دست و در نتیجه تورم آن شود.
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : havaars , ساغر , SSA
#10
باید ترک عادت کرد
 تشکر شده توسط : SSA
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست