امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شرایط سقط‌ های قانونی - برای بیماران ام اس
#1
کد خبر : ۳۳۸۴۲ -۱۳۹۲/۴/۳۰

تسهیل شرایط سقط‌های قانونی

درخواست مادر برای سقط‌های قانونی کفایت می‌کند
دکتر آیدین مولازاده در مورد دختر‌ها و زن‌هایی که مورد تجاوز قرار می‌گیرند نیز به تهران امروز می‌گوید: در ایران اگر به زن یا دختری تجاوز شود و باعث به وجود آمدن بچه‌ای شود مادر حق سقط آن را بنا به دلیل تجاوز ندارد

امروزی ها: سازمان پزشکی‌قانونی اعلام کرد که طی ۱۰ ماه نخست سال 91 برای ۳ هزار و ۸۸۹ متقاضی، مجوز سقط جنین قانونی صادر کرده است. تعداد مجوزهای سقط درمانی صادر شده در این مدت ۷۱/۵ درصد کل موارد درخواستی برای سقط جنین است که بر اساس معاینات و بررسی‌های صورت گرفته شرایط سقط درمانی را داشته‌اند.

همچنین آمنه بیک‌محمدی سرپرست پزشکی‌قانونی منطقه مرکزی استان تهران دیروز اعلام کرد: برای سقط درمانی تنها نیاز به مجوز مادر است. او گفت: تمام افرادی که به پزشکی‌قانونی مراجعه می‌کنند معمولا باید نامه قضایی داشته باشند و تنها موردی که نیاز به نامه قضایی ندارد مادرانی هستند که برای سقط درمانی و دریافت مجوز مراجعه می‌کنند ما برای آنکه زمان را از دست ندهیم سریعا اینگونه افراد را حتی پس از تشکیل پرونده به کارشناسان معرفی می‌کنیم تا در ابتدای امر سن بارداری مشخص شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بررسی‌ها را آغاز کنیم تا بتوانیم در صورت واجد شرایط بودن مجوز را صادر کنیم.

همچنین طبق گزارش خبرگزاری فارس؛ قبل از سال 81 بنا به فتوای مقام معظم رهبری مادران بارداری که جنین آنها دو مورد ناهنجاری جنینی از جمله آنمسفالی (جنینی که جمجمه ندارد و بلافاصله پس از تولد می‌میرد) و تالاسمی ماژور داشتند می‌توانستند با دریافت مجوز از پزشکی‌قانونی جنین خود را قبل از 4 ماهگی سقط کنند. در قانون هم آمده است: «سقط درمانی با تشخیص قطعی 3 پزشک متخصص و تایید پزشکی‌قانونی که به علت عقب‌افتادگی یا ناقص‌الخلقه بودن جنین موجب حرج مادر یا تهدید جان او باشد قبل از 4 ماهگی و با رضایت زن مجاز است و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک معالج نیست.»

براساس ماده 624 قانون مجازات اسلامی اگر طبیب، ماما، دارو فروش یا اشخاصی که با عنوان طبابت فعالیت می‌کنند، وسایل سقط جنین را فراهم کنند از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد و حکم پرداخت دیه برای آنها صادر خواهد شد. بر اساس قانون سقط جنین درمانی مصوب 1384 در مجلس شورای اسلامی، مجوز ختم حاملگی قبل از چهار ماهگی را با شرایط مندرج در قانون و دستورالعمل‌های آن بر عهده سازمان پزشکی‌قانونی کشور گذاشته است.

در قوانین اسلامی، سقط جنین به خروج جنین قبل از ولوج روح اطلاق می‌شود. درخصوص زمان ولوج روح در جنین زمان‌های مختلفی از سوی فقها و اندیشمندان اسلامی ارائه شده که زمان ولوج روح در کتب فقهی و روایی بین چهار ماه و نیم یا پنج ماهگی یا محسوس شدن حرکات جنین توسط مادر تعبیر شده است.

بسیاری از کارشناسان اقدام سازمان پزشکی‌قانونی در تسهیل عمل سقط را اقدامی مثبت در جلوگیری از آسیب رسیدن به مادران و متولد شدن نوزادان ناقص‌الخلقه و بیمار می‌دانند. آنها معتقدند بر اساس ناآشنایی مادران با قوانین سقط باعث شده آنها با تقبل هزینه‌های زیاد در مطب‌های غیراستاندارد و به شکل زیرزمینی تن به این عمل بدهند. هر چند هنوز هیچ آمار دقیقی از سقط جنین غیرقانونی در کشور وجود ندارد. سقط‌های غیرقانونی را در کشور پزشکان سودجویی انجام می‌دهند که از موقعیت بیماران خود سوءاستفاده می‌کنند تا جیب خود را پرتر کنند. در این بین کسانی هم وجود دارند که بدون هیچ سابقه پزشکی و فقط به صورت تجربی به این کار مبادرت می‌ورزند که همین عامل باعث شده آمار مرگ مادرانی که به این روش سقط می‌کنند بالا برود.شرایط سقط جنین

دکتر آیدین مولازاده متخصص حقوق پزشکی درباره موضوع سقط جنین به تهران امروز می‌گوید: سقط‌ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد؛ اولین دسته سقط‌هایی هستند که مادر در سقط هیچ دخالتی ندارد و براثر حادثه مجبور به سقط می‌شود. افرادی که با تصادفات، مشکلات ژنتیکی که بعد از آزمایشات اولیه مشخص می‌شود، ضربه خوردن و... ناخواسته مجبور به چنین سقط‌هایی می‌شوند، بیمارستان با تشخیص مرده بودن جنین در وجود مادر بدون مجوز این سقط را انجام می‌دهند. دومین دسته سقط‌های جنایی یا غیرقانونی است. در این سقط بچه کاملا سالم است و براثر رابطه نامشروع یا مشکلات اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی یا... که مادر نمی‌خواهد بچه را نگه دارد او را از بین می‌برد. این سقط‌ها در مراکز غیرقانونی انجام می‌شود و عامل آن (پزشک، ماما یا کسی که عمل سقط را انجام می‌دهد) نیز مجرم به حساب می‌آید. در سومین مورد بچه در شرایطی سقط می‌شود که جان مادر به خطر بیفتد. مواردی مانند نارسایی‌های قلبی، کم خونی، سن بالاو... که پزشکی‌قانونی مجوز سقط را به مادر می‌دهد.

وی در مورد دسته آخر می‌افزاید: مادرانی که دچار بیماری‌ام اس هستند هم در دسته آخر سقط‌ها قرار دارند. ولی جالب است بدانید با تحقیقاتی که انجام شده ولی هنوز به ثبت نرسیده است مبتلایان به «‌ام اس» پس از بارداری علائم بیماری «‌ام اس»شان کمتر می‌شود و«‌ام اس» آنها به سمت خوب شدن می‌رود. یعنی از لحاظ آزمایشگاهی مشخص شده که التهاب‌ها، سردردها، سختی دید و... در این مادران کاهش پیدا می‌کند ولی به هر حال این دسته از مادران در صورتی که مشکلات جسمی حین بارداری برایشان پیش بیاید مجوز سقط می‌گیرند.

این کارشناس حوزه حقوق پزشکی در مورد تاکید بر سن جنین که باید کمتر از 4 ماه باشد می‌گوید: تعریفی که پزشکی‌قانونی دارد دفع جنین از 20 تا 24 هفته است. یعنی پایان 3 تا 4 ماه را مورد نظر قرار می‌دهند. از نظر پزشکی پس از 4 ماه جنین شکل واقعی داشته و قابل تشخیص است. در هفته‌های اول جنین انسان و حیوانات قابل تشخیص نیست. از لحاظ شرعی هم دمیده شدن روح پس از 4 ماه صورت می‌گیرد و بچه دارای روح و انسانی کامل می‌شود. خوشبختانه سختگیری‌های قانونی کمتر شده و با محرز شدن نقص جنین یا به دلیل حفظ سلامت و جان مادر می‌توان سقط جنین را انجام داد و بسیاری از آیات اعظام به آن فتوا داده‌اند.

دکتر مولازاده در مورد سقط‌های غیرقانونی به تهران امروز می‌گوید: اینگونه سقط‌ها به مشکلات فرهنگی و اخلاقی برمی گردد و از طرف کسی هدایت می‌شود که وارد فضای مجرمانه می‌شود.

سقط غیرقانونی یک جرم است و جزو اعمال غیرقانونی است و از لحاظ شرعی و اخلاقی هم مردود و حرام دانسته شده است. البته نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد و برای کاهش آن باید بخش اجتماعی جامعه را بیشتر مورد نظر قرار داد. افرادی هستند که با تحصیلات کم جایی را برای سقط جنین و کارهای غیرقانونی دیگر با دستمزدهای کم برپا می‌کنند که بسیار خطرناک است و باعث پارگی رحم، نازایی بعد از سقط، از کار افتادن تخمدان‌ها و... می‌شود.

البته مادرانی هم با خودزنی به بیمارستان مراجعه کرده و سقط جنین انجام می‌دهند. به همین دلیل مراکز قانونی، پزشکی مانند دادستانی پزشکی محکم ایستاده و با این موضوع برخورد سختی دارند. در چنین مکان‌های غیرقانونی کارهای دیگری مثل ترمیم‌ها انجام می‌دهند. درست است در قوانین این جرم به حساب نمی‌آید ولی جزو زمینه‌های تخلفاتی و مجرمانه به حساب می‌آید زیرا با هدف درستی انجام نمی‌شود. این کارها از نظر شرعی نیز گناه به حساب آمده و حرام است.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : yummy , farzaneh20 , shahrzad.s , نازلی , moon light , SSA
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بیمه‌ سلامت برای افراد فاقد پوشش اجباری می‌شود nahid 2 1,483 2019/10/26, 09:02 PM
آخرین ارسال: hessam
  هر پزشک برای ویزیت بیمار چقدر باید وقت بگذارد؟ nahid 15 10,044 2019/09/12, 01:12 PM
آخرین ارسال: nahid
  تضمین شرکت داروسازی سوییسی برای دسترسی ایران به دارو nahid 0 1,570 2018/08/09, 09:40 PM
آخرین ارسال: nahid
  فراموشی برای حافظه مفید است ! nahid 0 1,594 2017/06/23, 10:02 PM
آخرین ارسال: nahid
  دفترچه هایی که فقط برای نسخه نویسی کارایی دارد naazanin 3 6,473 2014/05/19, 02:01 PM
آخرین ارسال: hania
Exclamation بحران دارو برای بیماران خاص naazanin 13 8,604 2013/08/01, 07:10 PM
آخرین ارسال: nahid
  تامین آمبولانس و داروی بیماران تالاسمی سوریه nahid 3 3,601 2012/12/21, 03:21 PM
آخرین ارسال: آقا صادق
  امیدهای تازه برای درمان سرطان paravar2008 7 8,611 2012/11/26, 12:37 PM
آخرین ارسال: paeazan
Rainbow محموله پلاسماهای اهدایی برای تهیه داروهای بیماران خاص به آلمان رف نازلی 0 2,563 2012/02/28, 08:48 PM
آخرین ارسال: نازلی
  كاشت ایمپلنت برای بیماران خاص امكان پذیر شد نازلی 0 2,329 2012/02/22, 03:00 PM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان