بیماری ام اس چیست

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات متداول
#1
بیماری MS چیست؟
بیماری MS یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی بوده و در این بیماری پوشش محافظ اعصابی که در داخل و اطراف مغز نخاع قرار دارند تخریب می شود.
ام اس هنگامي در بدن آغاز مي‌شود كه گلبول‌هاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند به ميلين كه حفاظتي براي رشته‌هاي عصبي است و كمك مي‌كند كه پيام‌هاي الكتريكي با سرعتي چندين برابر منتقل شوند، بجاي يك عامل بيگانه حمله مي‌كنند و هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي اعصاب مربوط به يكي از اندام‌هاي بدن بیمار،آن اندام دچار مشكل مي‌شود.
بیماری MS

بیماری MS چطور تشخیص داده می شود؟
هیچ تست مشخصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد.
روشهاي مختلفي براي تشخیص بيماري MS وجود دارد ولي هيچكدام از اين روش ها نمي توانند به تنهايي تشخيص بيماري را مسجل نمايند بلكه اين روش ها تنها تائيد كننده علائم و نشانه هايي كه از طريق صحبت با بيمار و معاينه وي بدست مي آيد.
اصلی ترین آزمایشات:
MRI (عکس برداری مغناتیسی) مهم ترین روش
Vep ( آزمایش برانگیختگی اعصاب چشم)
آزمایش مایع نخاع

تشخیص بیماری

علائم اولیه ی این بیماری چیست؟
علائم بیماری MS ، طیف گسترده ای از علائم را شامل میشود.
علائم کلی عبارتند از:
اختلالات بینایی (دوبینی , اختلال دید، انحرافات رنگ، از دست دادن بینایی در یک چشم؛ تاری، چشم درد)
ضعف اندام، از دست دادن هماهنگی و تعادل
اسپاسم های عضلانی، خستگی، بی حسی، سوزن سوزن شدن
از دست دادن حس، از دست دادن تکلم، لرزش، سرگیجه
اختلال دردفع ادرار و اختلال در عملکرد روده

علائم بیماری MS

چه چیزی باعث MS میشود؟

علت بیماری ام اس هنوز ناشناخته است. در 20 سال گذشته ، محققان ، اختلالات سیستم ایمنی بدن و ژنتیک را بعنوان عوامل مشکوک برای این بیماری توضیح داده اند. عامل خارجی (ویروس) هم از نظریات دانشمندان است که موجب می شود غلاف ملین بعنوان مزاحم توسط سیستم ایمنی بدن شناخته میشود؛ که البته این در حد یک نظریه است.
هنگامی که سیستم ایمنی بدن تحریک شد و بدن وادار به تولید پادتنهائی می شود که به اشتباه به عناصر خودی بدن حمله میکنند، در بیماری MS این پادتنها به میلین ( Myelin ) که پوشش اعصاب می باشد حمله کرده و آنها را نابود می کنند. میلین باعث می شود که پیامهای عصبی به سرعت در طول عصب منتقل شود. حال اگر این ماده تخریب شود بر روی عصب نقاطی بدون میلین بنام پلاک بوجود می آید و با گسترش این پلاکها انتقال پیام عصبی در طول عصب کند شده و یا با مشکل مواجه می شود که خود باعث بروز علائم بیماری MS می شود.
ام اس چیست؟


آیا MS کشنده یا مسری یا ارثی است؟
بیماری MS کشنده نیست و رابطه ی معنا داری با وراثت ندارد و مسری نیز نیست. البته این بیماری در بستگان کسی که MS دارد نسبت به همه جمعیت بیشتر دیده میشود.
آیا ام اس می تواند ارثی باشد؟

آیا درمانی برای MS هست؟
متاسفانه هنوز درمانی برای MS وجود ندارد. اما داروهایی جهت کنترل بیماری و کاهش پیشروی بیماری وجود دارد. روش ها و درمان های زیادی برای کاهش علائم بیماران MS وجود دارد.

دارو ها
روش های درمان

آیا بخاطر MS فلج و یا ویلچیر نشین خواهم شد؟
اکثر مبتلایان به MS همه ی کارهای خود را بدون کمک انجام می دهند. البته در زمان های خاصی از کسی کمک هم میگیرند. تقریبا 25% ایشان به ویلچیر نیاز دارند و یا از واکر یا وسایل دیگر استفاده میکنند. البته امروزه با پیشرفت دارو ها و روش های درمان به ندرت بیماران برای مدت زیادی نیاز به ویلچیر خواهند داشت و معمولا پس از زمانی بهبودی نسبی پیدا میکنند؛ مگر در موارد خیلی حاد.

چه چیز ممکنه برای من خوب باشد یا حالم را بد تر کند؟
به طول خاص فعالیتی نیست که MS را بد تر کند. افراد مبتلا به MS مشکلاتی با گرما دارند که وضعیت های گرم و مرطوب آن ها را اذیت میکند. شواهد نشان داده است که عفونت ها و ضربه در بروز مشکل برای این دسته بیماران بی تاثیر نیست همچنین استرس های عاطفی نیز نقش مهمی در این بیماری بازی میکنند.
آنچه که به شما کمک میکند:
نگرش مثبت: نگرش مثبت MS را درمان نمیکند اما با کاهش استرش شما احساس بهتری خواهید داشت از بیماری.
ورزش: ورزش هایی مانند تای چی؛ یوگا می توانند با کاهش استرس و ریلکسیشن شما به همراه افزایش انرژی و تعادل به شما در طول زندگی کمک کنند. البته قبل از شروع آن با پزشک خود مشورت کنید.
رژیم غذایی : رژیم خاصی برای MS وجود ندارد و پزشک شما می تواند به شما کمک کند. البته غذا های کم چرب؛ طبع گرم و بطورکل یک رژیم متعادل برای همه مفید است.

آیا بیماری دیگه هست که مث MS باشه؟
از جمله بیماریهایی که با MS اشتباه می‌شوند عبارتند از: بیماری لوپوس سیستمیک ، سندرم آنتی فسفولیپید آنتی بادی ، بیماری بهجت ، بیماری لایم (در اثر نیش کنه رخ می‌دهد) ، سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) ، بیماریهای نخاعی مخچه ای ، استحاله‌ای ارثی ، کمبود ویتامین B۱۲ ، آرتروز مهره‌های گردن ، و تومورهای گودال خلفی جمجمه.

MRI چیست؟
از حساس ترين روشهاي تشخيصي بيماري MS است و با تصويربرداري مغناطيسي از مغز و نخاع مي تواند نواحي تخريب شده را نشان دهد اما علت را نمي تواند مشخص كند. در برخی افراد مبتلا به ms این تصاویر کاملاً طبیعی بوده و هیچ گونه مشکلی را نشان نمی دهند. در 5% مواردی که ام اس وجود داشته و محرز شده است در MRI چیزی پیدا نشده است.
ام.آر.آی (MRI) ضایعات مربوط به آسیب میلین را در مغز ، ساقه مغز ، مخچه و یا نخاع که به صورت ضایعات گرد با حدود مشخص با اندازة از چند میلیمتر تا چند سانتیمتر می‌باشند را نشان می‌دهد.
این اسکن ها لزیون ها (یا قسمت های صدمه دیده بافت) که حاکی از وجود بیماری ام.اس است را تشخیص می دهند. تشخیص لزیون ها ی جدید یا افزایش آنها بوسیله MRI روشی است که برای پیگیری تاثیر درمان موثر است. تشخیص لزیون ها پیش از بروز نشانه های بعدی امکان شروع درمان زودهنگام را که می تواند سودمند باشد ، فراهم می سازد. بنابر این بسیاری از متخصصین اکنون طرفدار انجام ام.آر.آی مغز هستند.
اما بهرحال نه میزان و نه تعداد لزیون های در حال رشد، الزاما بیانگر شروع فوری یا بدتر شدن نشانه ها و یا پیشرفت ام.اس پیشرونده ثانویه نیست.
تشخیص حفره های سیاه بنام حفره های سیاه نشانگر پیشرفت بیماری است. این لزیون ها در مغز تشکیل می شوند و سیگنال هایی رابر اسکن MRI می فرستند.

آزمایش مایع نخاعی چیست؟

روش ديگري كه مي تواند به تشخيص كمك كند آزمايش مايع مغزي – نخاعي است . آزمایش بررسی مایع مغزی- نخاعی ( که از طریق کمر این مایع گرفته می شود و بر روی آن آزمایشاتی انجام می گیرد ) را درخواست نماید. مایع مغزی – نخاعی در افراد مبتلا به MS حاوی سطوح بالای پروتئین و WBC سفید بالاتر از حد معمول می باشد.
برای مثال سطوح بالای ایمونوگلوبولین جی، برای تشخیص حائز اهمیت است و می تواند شاخص پیشرفت بیماری باشد. (ایمونوگلوبولین ها زنجیره های پروتئینی هستند که بخشی از سیستم ایمنی محسوب می شوند).


چند نوع از MS داریم؟
دانشمندان بیماران MS را براساس نوع سیر بیماری به چهار دسته طبقه بندی میکنند:
1) نوع عود كننده_ فروكش كننده
2) نوع پيشرونده_ اوليه
3) نوع پيشرونده_ ثانويه
4) نوع پيشرونده_ عود كننده

انواع بیماری ام اس

آیا MS خوش خیم هم داریم؟
در حقیقت نوع دقیق ام اس قابل پیشبینی نیست. اما بعضی از مبتلایان نشانه های بیماری را بطور کل از دست داده اند. و گفتن واژه "خوش خیم" کار سختی است.

شروع ام اس

چه موقع حمله ها (عود ها) رخ میدهند؟
حمله ی MS بعنوان یک عود یا تظاهرات شناخته می شود. اصولا به بدتر شدن شرایط و علائم بمدت حداقل 48 ساعت گفته می شود. حمله ممکن است خفیف یا شدید باشد و بوسیبه ی MRI و تصویر برداری ارزیابی میشود. بسیار از تغییراتی که بیماران احساس می کنند شامل حمله نیست. حمله یکی از نشانه های فعالیت بیماریست.

در نهایت چه مشکلاتی خواهم داشت؟ (در آخر چه میشود؟)
اکثر مردم تصور میکنند که MS یک بیماری ناتوان کننده ی سریع است. که این در مورد بسیاری از بیماران صادق نیست. مطالعات نشان میدهد که اکثر بیماران حتی پس از 25 سال به راه رفتن ادامه می دهند. و بعضی پس از سال ها علائم اولیه ی بیماری را هرگز دوباره تجربه نکرده اند.

آیا با داروها بهتر خواهم شد؟
در حال حاضر 7 دارو به تایید FDA (نظام سلامت غذا و دارو آمریکا) رسیده است. چهار تا برای عموم مبتلایان ؛ دو تا برای بیمارانی که مشکلات حاد تری دارند و یا به درمان های معمولی جواب نمی دهند. و یک داروی خوراکی جدید.
افراد تحت مراقبت با این دارو ها (آمپول) مطابق تحقیقات کمتر به حملات جدید دچار شده اند و تغییرات کمتری در MRI آن ها مشاهده می شود. بنابراین دارو ها در کسب احساس بهتر در بیماران کمک میکنند.

اسپاسم عضله چیست؟
اسپاسم عضله عارضه ی شایعی در MS است. اغلب در پاها مشاهده می شود. جنبش سریع یک یا دو پا بدون کنترل در یک لحظه است و ممکن است دردناک باشد و در راه رفتن اختلال ایجاد کند.


آیا MS دردی دارد؟
در گذشته، پزشکان تصور می کردند که MS درد ایجاد نمی کند. با این حال ، مطالعات اخیر نشان داده اند که تا یک سوم از افراد مبتلا به ام اس هستند درد در برخی از زمانها در طی دوره بیماری خود احساس میکنند. این درد در شکل های مختلف، از جمله درد عصب سه قلو، تیر کشیدن، سوزن سوزن شدن در طرف صورت یا فک. این درد ممکن است برای روز، هفته، ها باشد و یا حتی یک لحظه . دارو ممکن است به این درد ها کمک کند. برخی از افراد دچار درد پشت و یا گردن، شبیه به درد که بسیاری از مردم دیگر، داشته باشند. برخی از بیماران ممکن است سوزش و یا سوزن سوزن شدن درد در پاها، بازوها، و یا بدن را احساس کنند که ممکن است باقی بماند و یا بیاید و برود. درد بخشی از ام اس است و باید تحت درمان مناسب قرارگیرد.

آیا مشکلات مثانه برایم پیش خواهد آمد؟
مشکلاتی خواهد بود که بخاطر آسیب به اعصابتان است.
بی اختیاری احساس فوریت و نیاز به دفع ؛ تکرر و ...
که با مدیریت زندگی و دارو قابل کنترل می باشد.

چه مشکلات چشمی ای برایم پیش خواهد آمد؟
مشکلات چشمی مربوط به بخشی از اعصاب چشم به نام Optic neuritis است. که 55% از بیماران MS تجربه میکنند. که شامل:
درد در چشم
تاری دید
سفیدی چشم انداز
کوری در یک چشم
مشکل برای دو چشم بسیار نادر است و در هر صورت با دارو ها خوب می شوند.

آیا خستگی بخشی از MS است؟
با وجود خواب در طول شب, احساس خستگی در طول روز از مشکلات بیماران ام اس است.
با ورزش منظم, چرت ظهر, پرهیز از مصرف وعده های سنگین و بعضی دارو ها آن را کنترل و درمان کرد.

منابع:
MScenter.ir
my.clevelandclinic.org
National MS Society
webmd.com


با تشکر از انجمن ام اس استان مرکزی جهت استفاده از مطلب فوق و حفظ اخلاق در راستای ارائه منبع ما.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : nahid , fireboud , hamed , earth , MAHDI , i3aran , hamid , Ferfer , ostad2000 , عمومهربان , # پریسا # , PARASTOO8080 , soha , hanie , naser_m , SSA , هانیه , warrior , 7714 , سـاناز , پویش , ارزو , آرزو , شهرزاد , بهــار , mehdernet2 , شيدا رها , نازنین , حسین علی , hamid.m , Matilat , jane , غزل , نازلی , rana , okhtapus , amirfarhag , nazaninamiri70 , yummy , Hasty , sargol , Maz , hamed2006 , shaadi , الهام ج , neda123 , kamal , سمیرا , sange sabor , reza71
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Brick سوالات تازه مبتلایان Rihanna90 32 11,910 2014/07/27, 11:13 PM
آخرین ارسال: tinookheکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان