امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سندرم Devic چیست؟
[تصویر:  22632.jpg]

سندرم دویک(Devic`s Syndrome)

سندروم دویک چیست؟
سندرم دویک یک اختلال خودایمنی سیستم عصب مرکزی است که با التهاب عرضی نخاع (که در آن پوشش محافظ چربی طناب نخاعی تجزیه می‌شود) و التهاب فلج کننده‌ی بینایی (که در آن التهاب عصب بینایی علت کاهش بینایی و درد چشم است) شناسایی می‌شود. دویک فُرم بخصوصی از مولتیپل اسکلروسیس(MS) با دوره‌ای شدید و سریع، در نظر گرفته می‌شود. اختلال بر عصب بینایی و اعصاب نخاعی تأثیر می‌گذارد. در سندرم دویک غلافِ چربی که از این اعصاب محافظت می‌کند از دست می‌روند. افراد ممکن است اختلال بینایی و درجاتی چند از فلج، همچنین بی‌اختیاری را تجربه کنند. اختلال ارتباط نزدیکی با MS و لوپوس دارد، اما معمولاً پیش از علائم اشاره شده‌ی MS بروز می‌کند. اگر قسمت جدا شده موثر بیماری بر نخاع و عصب بینایی بعد از یک عفونت یا سرماخوردگی معمولی، پدید بیاید به عنوان بَعد‌ ـ عفونت حاد با تخریب میلینی التهاب مغزی‌-‌نخاعی (ADE) در نظر گرفته می‌شود و نه سندرم دویک.

آیا درمانی هست؟
در حال حاضر هیچ درمان استانداردی برای سندرم دویک وجود ندارد. عموماً، درمان علامتی و حمایتی است. کورتیکواستروئیدها شاید تجویز شوند. درمان برای ADE ممکن است شامل کورتیکواستروئیدها، ایمونوگلوبولین داخل وریدی، و متیلپردنیزولون داخل وریدی باشد.

پیش‌بینی چیست؟
سندرم دویک در اکثر بیماران کشنده است. برخی بیماران ADE به طور کامل یا تقریباً کامل به بهبودی دست یافته‌اند در حالی‌که بقیه ممکن است کسری‌های باقیمانده داشته باشند. برخی موارد شدید ADE شاید مهلک باشند.

چه تحقیقاتی در حال انجام است؟
NINDS (موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی) از برنامه‌های تحقیقاتی گسترده‌ای از مطالعات پایه‌ای برای افزایش درکِ چگونگی عملکردهای سیستم عصبی حمایت می‌کند. یک هدف بزرگ این تحقیق توسعه‌ی متدهای ترمیم اعصاب آسیب دیده و بازیابی کامل کاربرد و قدرت مناطق صدمه دیده می‌باشد.

مرا آفرید، آنکه دوستم داشت.
 تشکر شده توسط : fireboud , Prime , Aram , احمدرضا , montazer , hamid , SSA , warrior , arezooo82 , آرزو , mrz81 , reyhaneh , parvaneh , ساغر , zabih , negar_ka84 , shokolat , alireza1111 , mostafa00 , abed6311 , A.Kh
سوسن جان ممنون بابت ترجمه، اما من کلا متوجه نشدم دویک چی هست؟ قبلا فکر میکردم کسی که خیلی خفیف ام اس داره!!! (خودمم نمیدونم این خفیف یعنی چی!) به همچین شخصی میگن دویک داره!! ولی الان کلا گیج شدم، یعنی چی در اکثر افراد کشنده است؟؟ لطفا بیشتر توضیح بدید، ممنونمlove51
رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم فرمودند: هر که مومنی را شاد سازد، مرا شاد ساخته و هر که مرا شاد کند، خدا را شاد کرده است.
خوب آرام جان اتفاقاً یک روزی دیدم تو در جواب کسی نوشته بودی که دویک در مقایسه با ام.اس چیزی نیست، از طرفی دکتر صحرائیان گفت من مبتلا به دویک هستم. تصمیم گرفتم در موردش بیشتر بدانم. فعلاً این دو تا را ترجمه کردم. دو مقاله دیگر هم دارم. شاید از یک دوستِ پزشکم هم بخواهم در این مورد بهم کمک کند، در هر صورت اگر دوستان دیگر هم اطلاعاتی دارند، خوشحال می‌شوم بیشتر بدانم.
 تشکر شده توسط : Aram , reyhaneh , abed6311
ممنون بابت ترجمت

یعنی ممکنه ام اس تبدیل به این سندرم بشه؟
چطوری تشخیص بدیم ام آر آی ما اینو نشون میده؟

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

اینجا را بخوان:

http://mscenter.ir/showthread.php?tid=3124

ولی تشخیص قطعی با دکترتان است عزیزم. ام.اس به دویک تبدیل نمی‌شود. دویک را گروهی بیماری جداگانه‌ای می‌دانند و گروهی در زیرگروه ام.اس قرارش می‌دهند.
 تشکر شده توسط : reyhaneh , paeeze , A.Kh
من زمانی که داشتم فرم کارت ام اس رو پر میکردم
یه جاییش نوشته بود نوع ام اس تون رو بنویسد که گزینه پنجمش دویک بود
یعنی دویک رو نوعی ام اس میدونستن......ولی در کل فکر میکنم دویک جدا از ام اس باشه....confused2
هر مشكلي آسان شود از مستي و
ترسم خداي من, ساغر بشود خالي و هشيار بميرم.
این "کشنده است" یعنی چی اون وقت؟!؟!rolleyessad2
منبع این مقاله کجاست؟!confused2
[تصویر:  gifs-butterfly-6.gif]
[تصویر:  be-my-valentine01-source_fxf.gif]
(2011/09/13, 01:23 PM)parvaneh نوشته است: این "کشنده است" یعنی چی اون وقت؟!؟!rolleyessad2
منبع این مقاله کجاست؟!confused2

فكر كنم كمي اغراق كردن..............Dodgy
هر مشكلي آسان شود از مستي و
ترسم خداي من, ساغر بشود خالي و هشيار بميرم.
 تشکر شده توسط : parvaneh
اوایل خرداد 94 بیماریم با دوبینی شروع شد و سمته راست بدنم بی حس شد و تعادل راه رفتنم نداشتم. دکتر صحراییان تشخیص nmo داد الان ازارام مصرف میکنم.... فعلا دست راستم تقریبا گزگز میکنه . میخام بدونم کی به حالت اولم برمیگردم و حمله های بعدی کیه؟؟؟
سلام می شه بدونم بر چه اساسی برای شما دویک تشخیص دادن ؟؟؟؟؟؟ من دوبار تست آنتی NMO دادم منفی بود ولی هنوز به دویک مشکوکن چون پلاک نخاعی فقط دارم. در مورد گزگز دست مال من حدود دو هفته بعد پالس رفع شد. و در مورد حمله بعدی من فکر نمی کنم زمان مشخصی داشته باشه ممکنه سالهای سال حمله ای نداشته باشید/
باید نشانش بدهم که نمی‌شکنم؛ که شاخ و شانه هم نمی‌کشم برایش؛ خم می‌شوم مثل یک ساقه نرم، و می‌گذارم که بگذرد.

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تفاوت بین ام اس و سندرم دویک سـاناز 91 90,227 2023/06/08, 06:17 PM
آخرین ارسال: Goil
Rainbow نورومیلیت اپتیکا (بیماری Devic) نازلی 21 25,378 2022/09/12, 09:28 AM
آخرین ارسال: glassheart
  سايت هايي مفيد در رابطه با سندرم دويك. warrior 3 6,217 2014/04/27, 07:45 PM
آخرین ارسال: ghazallll
  ميزان گسترش سندرم دويك در جهان. warrior 3 5,508 2012/03/02, 07:05 PM
آخرین ارسال: سـاناز
  [split] تفاوت بین ام اس و سندرم دویک 0 1,479 کم‌تر از 1 دقیقه‌ی پیش
آخرین ارسال: