امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سفید شدن موها
#1
آیا می دانید سرعت سفید شدن مو در سیگاری ها،چهار برابر افراد غیر سیگاری است؟
تجربیات نشان می دهد کمبود فلزاتی همچون منگنز ، روی ، تیتانیوم ، آهن و مس از عوامل اصلی در سفید شدن وشکنندگی موهابه حساب می آیند.طبق نظر متخصصان تغذیه ، افراد که دچار سفیدی مو هستند باید میوه هائی همچون سیب،گلابی،هلو و همه میوه هائی که سرشار از فلزات گوناگون خصوصا فلز منگنز هستند و نیز مصرف سبزیجاتی همچون سیر ، پیاز ، موسیر و تره که دارای منگنز هستند را در برنامه غذائی خود بگنجانند.
مصرف مواد غذائی حاوی مس و منگنز در جلوگیری از سفیدی مو بسیار مؤثر است.یافته های موجود نشان می دهد در میان داروهای گیاهی ، جوشاندۀ سبوس گندم ، مصرف سنبل الطیب،خوردن روزانه ۱ قاشق مربا خوری از مخلوط پودر سبوس برنج و شکر یا نبات سائیده شده و قرار دادن نان جو در دستور رژیم غذائی نیز در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید مؤثر است.
مس نیز از جمله عناصری است که می تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد و حتی از سفید شدن مو هم جلوگیری می کند.خوراکی هائی همچون نخودفرنگی ،قارچ ، آجیل ، لوبیا ،عدس ، گوجه فرنگی ، موز ، آلو ، سویا و سیب زمینی از جمله غذاهائی هستند که مقدار قابل توجهی مس را در خود جای داده اند.
فقط پیری مو را سفید نمی کندکمبود ویتامین B12،بیماری تیروئید،سیگار کشیدن(سرعت سفید شدن مو در سیگاری ها،چهار برابر افراد غیر سیگاری است)،کم خونی،رژیم های سخت و طولانی مدت،عوامل ارثی،بیماری ها و افزایش گلبولهای سفید خون نیز باعث سفیدی زود هنگام و بیش از حد موها می شود.
 تشکر شده توسط : مـه ســـا , سحــــــــر , # پریسا # , ثریا , نازلی
#2
وقتي رنگ از موها مي‌پرد

شما هم از فراوان شدن موهاي سپيدتان نگرانيد؟ مگر چند بهار از زندگي‌تان گذشته است؟ چرا خيلي‌ها حتي تا چهارمين دهه از زندگي هم رنگ سپيد موهايشان را نمي‌بينند و خيلي‌ها هنوز به دومين دهه نرسيده براي پنهان كردن همان موهاي سپيد، به فكر چاره مي‌افتند؟

تبليغات گسترده‌اي كه در مورد رفع سفيدي موها مي‌شود نيز نشان‌دهنده همين دغدغه و افزايش بي‌شمار تعداد افرادي است كه با سپيدي موها روبه‌رو هستند.

متخصصان عقيده دارند افزايش سن، تنها دليل سفيد شدن موها نيست. دلايل ديگري هم وجود دارد كه بايد به آنها توجه شود. البته هيچ تفاوتي هم ندارد چه نوع مويي با چه رنگي داريد، هر نوع مويي با توجه به سن و عوامل ژنتيك مستعد سفيد شدن است.

دكتر زهره نيكبخت، متخصص پوست و مو در اين‌باره به «جام‌جم» مي‌گويد: «هميشه سن باعث ايجاد سفيدي مو نمي‌شود. البته به طور طبيعي حدود 30 سالگي روند سفيد شدن موها شروع شده و در هر دهه اين سفيد شدن مو 10 تا 20 درصد افزايش مي‌‌يابد، اما گاهي بيماري‌هاي مختلف يا كمبود ويتامين‌ها هم مي‌تواند چنين شرايطي را به وجود آورد. به همين دليل حتي گاهي سفيدي مو در سنين نوجواني و جواني هم بروز خواهد كرد.»

وي با ذكر عوامل مختلفي كه باعث سفيد شدن موها مي‌شود، مي‌افزايد: «سن، نقشي اساسي در اين رابطه دارد، اما مواردي ديگر مانند عوامل ژنتيك و ارثي نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردارند. كمبود بعضي ويتامين‌ها مانند ويتامين B12 نيز در سفيد شدن موها موثر است. اختلالات تيروئيد و استرس نيز از ديگر عوامل موثر در سفيدي موهاست.»

دكتر نيكبخت يادآور مي‌شود: «كم‌خوني‌، كمبود آهن و كمبود روي در بدن از ديگر مواردي است كه مي‌تواند موجب سفيدي موها شود.»

درمان و رفع سفيدي مو؛ واقعي يا تبليغاتي

دكتر نيكبخت به اين نكته اشاره مي‌كند كه از نظر علمي شواهدي مبني بر وجود داروي خاص براي برگرداندن رنگ موها يا پيشگيري از سفيد شدن آنها وجود ندارد، اما متخصصان در حال بررسي اين مساله هستند.

وي ادامه مي‌دهد: «اگر در اجتماع ببينيم و بشنويم كه فردي رنگ موهايش برگشته يا با مصرف دارو يا گياهي خاص سفيدي رنگ مويش تغيير كرده است، شايد به دلايلي نظير برطرف شدن بيماري‌هاي مرتبط با سفيدي مو باشد. به عنوان مثال ممكن است فردي كم‌خوني داشته و با درمان كم‌خوني، رنگ مو برگشته باشد. بنابراين پزشك معالج بايد ابتدا علت اصلي سفيدي مو را تشخيص داده و سپس درمان را شروع كند.»

دكتر نيكبخت در مورد تبليغات گسترده‌اي كه در مورد رفع دائمي سفيدي موها وجود دارد خاطر نشان مي‌كند: «اگر چنين تبليغاتي از نظر علمي واقعيت داشته باشد، ديگر نبايد فردي را با موهاي سفيد ببينيم. درست همانند تبليغاتي كه در مورد افزايش قد وجود دارد، در حالي كه هنوز افرادي با قد كوتاه در جامعه حضور دارند.»

نكاتي باريك‌تر از مو

اين پزشك متخصص پوست و مو در مورد رنگ كردن مكرر و تاثير آن در سفيد شدن موها مي‌گويد: «استفاده زياد از موادي كه براي رنگ كردن موها به كار مي‌رود، بخصوص در مورد موهاي ابرو كه از سنين خيلي پايين و تنها به منظور زيبايي استفاده مي‌شود، ممكن است در سفيدي زودرس موها تاثير داشته باشد.»

وي با اشاره به اهميت استفاده صحيح از لوازم آرايش مو مي‌گويد: «اگر بدرستي و با در نظر گرفتن اصول صحيح از سشوآر و... استفاده شود، مشكلي ايجاد نخواهد شد، اما متاسفانه خيلي از افراد نمي‌دانند چگونه بايد از اين لوازم استفاده كنند. به عنوان مثال اگر موي كاملا خيس را به مدت طولاني با سشوآر خشك كرده و حالت دهند، مو حتما آسيب خواهد ديد.»

شايد شما هم شنيده باشيد اگر تار موي سفيدي را بكنيد، ممكن است تعداد آنها افزايش يابد. اما اين پزشك متخصص با نفي اين موضوع توضيح مي‌دهد: «ما هيچ دليل علمي در اين مورد نداريم. شايد تنها دليل اين باور اين باشد كه وقتي موي سفيدي را مي‌بينيم، به آن دقت كرده و موهاي سفيد بيشتري كشف مي‌شود.»

وي در ادامه با ذكر مواردي كه خود فرد مي‌تواند به كاهش تعداد موهاي سفيد كمك كند، اشاره كرده و مي‌گويد: «ثابت شده است سفيدي مو بين افراد سيگاري 4 برابر بيشتر از سايرين است. بنابراين با ترك سيگار افراد زيادي مي‌توانند از سفيدي مو پيشگيري كنند.»

دكتر نيكبخت در پايان به مردم توصيه مي‌كند كه مو هم مانند هر عضو ديگري به مراقبت و توجه نياز دارد و در صورت بي‌توجهي به آن، حتي درمان بموقع بيماري هاي مربوط را هم با مشكل روبه‌رو خواهد كرد.
 تشکر شده توسط : mehdi.abdn , Morteza
#3
Rainbow 


يك قرص ميوه‌اي براي پيشگيري از سفيد شدن موها

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران


يك شركت بزرگ توليدكننده رنگ مو ادعا كرد موفق به توليد دارويي شده است كه مصرف روزانه آن فرآيند سفيد شدن موها را به تاخير مي‌اندازد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين قرص كه حاصل بيش از يك دهه مطالعات آزمايشگاهي و زيبايي است، حاوي عصاره ميوه‌اي است كه نام آن فاش نشده است.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، اين قرص با قيمت ارزان توزيع خواهد شد و طوري تهيه شده كه مي‌توان آن را مثل ساير مكمل‌هاي روزانه رژيم غذايي، مصرف كرد.

توليدكنندگان اين قرص تاكيد كردند: بهترين زمان براي مصرف اين قرص قبل از سفيد شدن موها است چون در صورت تغيير رنگ تارهاي مو، امكان بازگرداندن اين روند حتي با داروي فوق هم وجود نخواهد داشت.
 تشکر شده توسط : بی تـــا , O#!!! , زهرا59 , najva , هانیه , sargol
#4
من موی سفید دارم
این نشونه ی بدیه
این ینی بیتا تو پیـــــــــــــــــــــــــر شدی اینو قبول کنDodgy
smile , be happy and enjoy life
#5
بیتا یه تار موی سفید طبیعی ناراحت نباش.
دوباره ادامه بده
 تشکر شده توسط : بی تـــا
#6
من که موهام همش سفید شده از دوران دبیرستان بدرد من که نمیخورهDodgyconfused2
جايي كه راه نيست خداوند راه ميگشايد
 تشکر شده توسط : بهــار
#7
(2011/10/09, 03:00 PM)زهرا59 نوشته است: من که موهام همش سفید شده از دوران دبیرستان بدرد من که نمیخورهDodgyconfused2

منم یه عالمه موی سفید دارم ولی خوب خیلی باهاشون حال میکنمagreement2
آغاز به مردن می کنی
اگرهمیشه از یک راه تکراری بروی...
#8
منم همينطور sadsadsadsadrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyes
بيا با من مدارا كن ، كه من مجنونم و مستم ...
#9
اونایی که موی سفید دارن ، خوب برای بقیه موهاشون میتونن بخورن . اونایی هم که ندارن برای پیشگیری.
حالا این قرص میوه ای کجاست ؟ چاپ شده ؟confusedببخشید ساخته شده ؟
حتما خوشمزه س.N_aggressive (35)Smile (16)
اولش فکر کردم ایران درست کرده !
خوب اگه تو ایران نیست ، پس چرا خوشحال بشیم الکی ؟ confused2
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : نازلی
#10
ناهید جون فدات شم چاپ شده چیه ؟laughing3laughing3laughing3laughing3laughing3laughing3

يك شركت بزرگ توليدكننده رنگ مو ادعا كرد موفق به توليد دارويي شده است كه مصرف روزانه آن فرآيند سفيد شدن موها را به تاخير مي‌اندازد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين قرص كه حاصل بيش از يك دهه مطالعات آزمايشگاهي و زيبايي است، حاوي عصاره ميوه‌اي است كه نام آن فاش نشده است.
ولی ناهید جون بهترين زمان براي مصرف اين قرص قبل از سفيد شدن موها است چون در صورت تغيير رنگ تارهاي مو، امكان بازگرداندن اين روند حتي با داروي فوق هم وجود نخواهد داشت.angry2angry2angry2angry2angry2angry2angry2angry2

فکر کنم خوشمزه هم نباشه ارزش داره ،وقتی موها هیچ وقت سفید نمیشهlove28icon_questionlove28icon_question
 تشکر شده توسط : nahid , sargol
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بهداشت و سلامت موها - رفع مشکلات موها mojtaba2iran 36 29,656 2016/02/17, 11:39 PM
آخرین ارسال: nahid
  اهدای گلبول سفید hilda 22 12,788 2013/04/13, 07:26 AM
آخرین ارسال: hilda
Rainbow علل کاهش گلبول‌های سفید خون چیست؟ نازلی 0 8,546 2012/04/15, 08:12 PM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان