امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سطح سرمی آهن,مس,روی دربیماران ام اس باافرادسالم متفاوت است
#1

سطح سرمی آهن، مس و روی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس با افراد سالم متفاوت است
علمی و پژوهشی 10:0:54 1391/11/17

محققان می گویند سطح سرمی آهن در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس نسبت به افراد سالم بیشتر و سطح سرمی روی و مس در این افراد در مقایسه با افراد سالم کمتر است.

به گزارش ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیماری مولتیپل اسکلروزیس یکی از شایعترین بیماریهای مغز و اعصاب است. به نظر می رسد که علاوه بر عوامل خطرساز شایع ،عوامل دیگری نیز در پیشرفت یا سیر بالینی این بیماری دخیل باشند که از این جمله می توان به املاح اشاره کرد. مطالعه اخیر با هدف ارزیابی سطح سرمی آهن، مس و روی در بیماران مبتلا به این بیماری و مقایسه با گروه کنترل بود که این پژوهش توسط مهدی ایرانمنش انجام شد.

در این مطالعه سطح سرمی آهن، مس و روی در 25 بیمار مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس اندازه گیری شده و با 25 فرد سالم که از نظر سنی و جنسی همسان سازی شده بودند مقایسه شد. اطلاعات بدست امده با استفاده از برنامه SPSS17 و تستهای اماری statistical descriptive methods و T-test تجزیه تحلیل شد.

در این مطالعه 9 نفر در هر دو گروه مورد و شاهد مرد و مابقی زن بودند. میانگین سنی مردان 28 سال و میانگین سنی زنان 24 سال بود.

یافته ها حاکی از آن است که میانگین سطح سرمی آهن بیماران (34.67 ± 127.04) بطور معنی داری بیشتر از گروه کنترل ( 33.81 ± 103.95) بود. میانگین سطح سرمی روی بیماران ( 2.114 ± 10.92) بطور معنی داری کمتر از گروه کنترل( 3.2 ± 14.05) بود. همچنین میانگین سطح سرمی مس بیماران ( 19.56 ± 88.58) بطور معنی داری کمتر از گروه کنترل( 37.1 ± 110.37) بود.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که سطح سرمی آهن، مس و روی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس با افراد سالم متفاوت بود.

شایان ذکر است این پژوهش در مجله دانشگاه علوم پزشکی جهرم منتشر شده است.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : مولتی ام اس
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست