امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روزنه ای رو به آفتاب
#1
دانشمندان انستیتو Gladstone راهی یافته اند که جلوی بروز بیماری ام اس را در موش بگیرد. آنها با استفاده از یک دارو که مهار کننده تولید نوعی سلول ایمنی است موفق شوند به این مهم دست یابند. سلول فوق با واکنش های التهابی و بیماریهای خود ایمن ارتباط مستقیم دارد.
برای درک این مطلب ، لازم است بدانیم که در سیستم ایمنی دو نوع سلول از نوع T ، فعالیت این سیستم را تنظیم می کنند یکی با نام T helper (Th17) که سیستم ایمنی را فعال و علیه عفونت ها ، انسان را محافظت می کند. نوع دیگر سلول T با نام تعدیل کننده یا تنظیم کننده (regulatory) است که سیستم ایمنی را غیر فعال میکند. هرگاه تعادل بین این دو نوع سلول به هم بخورد مشکل ایجاد میشود.برای مثال اگر تعداد سلولهای Th17 در مقایسه با نوع دیگر زیاد شود، فعالیت سیستم ایمنی زیاد میشود و در نتیجه واکنش های التهابی ، آسیب سنجی و بیماریهای خود ایمن ایجاد میشود.
در مطالعه که اخیرا" توسط انستیتوی مذکور انجام گرفته ، محققین دریافتند که پروتئین تنظیم کننده بنامsirtuin 1 (SIRT1) در تولید سلولهای Th17 نقش مهمی ایفا میکند و اگر بتوان تولید این پروتئین را مهار کرد ، می توان مانع ایجاد بیماریهای خود ایمن شد. علاوه براین پروتئین (SIRT1) همزمان ، تولید سلولهای Treg را نیز افزایش می دهد.
برای آزمایش این اثر، محققین از مدل های حیوانی ام اس استفاده کردند و با کمک داروئی پروتئین SIRT1 را مهار کردند. در ابتدا (قبل از درمان) حیوان به علائم شدید بیماری مشابه ام اس بصورت فلج اندام مبتلا شد اما وقتی داروی مهار کننده SIRT1 به آنها تزریق شد، علائم کاملا بهبود یافت و حیوان کاملا طبیعی شد.
علاوه بر این وقتی نخاع حیوان را مورد بررسی قرار دارند هیچ آثاری از التهاب در آن پیدا نکردند( آنچه که معمولا در بیماری ام اس روی میدهد ).
اگرچه تا اثبات این نظریه و استفاده از این دارو در انسان راه درازی در پیش است اما در حال حاضر میتوان به عنوان "روزنه ای رو به آفتاب" به آن نگریست.
دیشب روباهی خودکشی کرد ، حیله گری انسانها کلافه اش کرده بود.
 تشکر شده توسط : niloofary , sweetbasil , 0MID , sia , nasi_20 , سیامک 8 , zohrevand
#2
و همچنان امید هست
 تشکر شده توسط : sweetbasil , 0MID , nasi_20
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان