امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رتبه ایران در رده‌بندی جهانی شادمانی
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۲

در نظر گرفتن شادی به عنوان یک احساس و رضایتمندی اجتماعی می‌تواند راه‌هایی برای بررسی شادمانی باشد. به نظر می‌رسد آنچه امروزه مورد توجه پژوهشگران و کارشناسان این حوزه است شادکامی به عنوان رضایتمندی اجتماعی است. شادمانی می‌تواند ابزاری برای اندازه‌گیری پیشرفت اجتماعی باشد. از طرف دیگر رفاه و پیشرفت اجتماعی نیز نقش مهمی را در شادی شهروندان جوامع ایفا می‌کنند. بنابراین، همپوشانی قابل‌توجهی میان عوامل خوشبختی و اهداف توسعه انسانی وجود دارد. توسعه انسانی عللی برای شادی است و جامعه‌ای که شاد نباشد، نمی‌تواند به‌سوی پیشرفت حرکت کند. بسیاری از جنبه‌های پیشرفت به‌عنوان متغیرهای کلیدی برای توضیح رفاه استفاده می‌شوند. و برعکس، شاخص‌های کلی ارزیابی زندگی جنبه‌های کلی توسعه انسانی هستند.

به گزارش روزنامه آرمان ؛ وضعیت رفاه و پیشرفت اجتماعی در تمام کشورهای جهان وضعیت ثابتی نبوده است. بحران مالی سال 2008 باعث شد کشورهای غربی به ارزیابی دوباره وضعیت کشورهای خود بپردازند. بهار عربی تحولات سیاسی و اجتماعی را در کشورهای عربی سبب شد و از همه جدیدتر، کشمکش داخلی سوریه نمونه‌هایی از تغییراتی است که شرایط اجتماعی، سیاسی جوامع مختلف را دستخوش تغییر کرده است. کارشناسان برجسته حوزه اقتصاد، روانشناسی، نظرسنجی و تجزیه وتحلیل، آمار و... اندازه‌گیری رفاه را در ارزیابی پیشرفت کشورها موثر می‌دانند. برای سیاستگذاران مهم است که بدانند چه چیزی بر شادی تاثیرگذار است. سیاست‌های گسترده رفاه اجتماعی عاملی است که کشورهای اسکاندیناوی، دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ را سال‌هاست در رتبه‌بندی‌ای بالاتری از دیگر کشورهای ثروتمند غربی قرار می‌دهد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که سلامت روانی مهم‌ترین عامل برای اندازه‌گیری شادی افراد است. با این حال، حتی در کشورهای ثروتمند، کمتر از یک‌سوم افراد از بیماری روانی رنج می‌برند. به همین دلیل می‌توان گفت شرایط رفاه اجتماعی مانند بهداشت و درمان کم هزینه و مناسب اگر بیشتر در دسترس انسان‌ها در سراسر دنیا بود، شادکامی در تمام نقاط جهان افزایش پیدا می‌کرد. گزارش شادی جهانی که سال 2013 توسط شبکه راه‌حل‌های توسعه پایدار و با حمایت سازمان ملل انجام شد، رفاه را جزئی حیاتی در اندازه‌گیری توسعه اجتماعی و اقتصادی در نظر می‌گیرد. این گزارش توسط دانشگاه کلمبیا و موسسه کانادایی تحقیقات پیشرفته و مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد ویرایش شده است. اولین گزارش این سازمان سال 2012 قبل از نشست سازمان ملل متحد درباره شادی و رفاه منتشر شد و تجربه جامعه بین‌المللی را به خود جلب کرد. اما گزارش جدید سال 2013 فراتر از گزارش پیشین رفته است و به تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به شادی و بررسی این فرایند در طول زمان پرداخته است. علاوه بر این در این گزارش با تقسیم‌کردن گزارش مربوط به هر کشور به جزئیات آن به شهروندان و سیاستگذاران کشورها این امکان را می‌دهد که با آگاه شدن از عوامل و جزئیات موثر در شادی افراد در راستای بهبود رتبه‌بندی خود در جهان قدم بردارند.

این گزارش مانند دیگر گزارش‌ها کشورهای شمال اروپا و اسکاندیناوی را در صدر شادترین کشورهای جهان عنوان کرده است. دانمارک در رتبه اول شادی جهانی قرار دارد. رتبه ایران در این گزارش از میان 156 کشور جهان، 115 عنوان شده است. این گزراش تغییرات قابل‌توجهی، شامل افزایش در برخی کشورها و سقوط در وضعیت شادمانی برخی دیگر را در طول زمان نشان می‌دهد. شواهد حاکی از این است که کشورهای جنوب صحرای آفریقا کمترین شادی را دارند، اما آنچه درباره این کشورها حائز اهمیت است، روند افزایش شادمانی آنها در طول سال‌های گذشته است. علاوه بر این میزان شادمانی در آمریکای لاتین افزایش پیدا کرده است و درکشورهای صنعتی رو به کاهش است. توگو کشوری است که طبق این گزارش در بدترین وضعیت شادی قرار دارد. همچنین به‌طور کل وضعیت در خاورمیانه و شمال آفریقا در طول این سال‌ها روند کاهشی داشته است. این گزارش همچنین اثرات جانبی مهم منتج از شادی را نشان می‌دهد. افراد شاد طول عمر بیشتری دارند، سازنده‌تر هستند و درآمد بیشتری دارند و شهروندان بهتری نیز هستند. همچنین گزراش موسسه پژوهشی لگاتوم در لندن سال 2013 با در نظر گرفتن صلح، آزادی، بهداشت مناسب، کیفیت آموزش و پرورش، سیستم سیاسی کارآمد و فرصت‌های در دسترس کشورهای اسکاندیناوی، کانادا و نیوزیلند را در صدر رتبه‌بندی جهانی شادی قرار داده است. نروژ که در این رتبه‌بندی در صدر جدول قرار دارد، رتبه اول در سرمایه اجتماعی و اقتصاد را نیز به خود اختصاص داده است. کشوری که پایین‌ترین رتبه در میان کشورهای آفریقای شمالی و خاورمیانه را به خود اختصاص داده افغانستان است. گزارش دوره پنجساله مطالعه شده توسط لگاتوم نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین پیشرفت در زمینه شادی در کشورهای شرق آسیا و امریکای جنوبی اتفاق افتاده است، درحالی که در اروپا وضعیت همچنان ثابت است. چاد کشوری است که پایین‌ترین رتبه شادی جهانی را به خود اختصاص داده است. ایالات‌متحده آمریکا در رتبه یازدهم این رتبه‌بندی قرار دارد و بدترین نمره به وضعیت امنیت و بهترین نمره به وضعیت سلامت در این کشور داده شده است. ایران در این گزارش از مجموع 142 کشور در رتبه 101 قرار دارد. به‌طور خاص ایران در آزادی‌های فردی با رتبه 126 و در امنیت با رتبه 123 وضعیت قرمز دارد. از طرفی بالاترین رتبه در ایران به سلامت با رتبه 67 و آموزش با رتبه 57 داده شده است. همچنین این گزراش روند نزولی ایران در طول سال‌های 2009 تا 2013 را نشان می‌دهد. برای مثال، رتبه ایران از 93 در سال 2009 به رتبه 101 در سال 2013 رسید.
لینک خبر
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : afsaneh , مینا ح , آنا , mahdiye1989 , OMG! , hessam , محبوب64 , هانیه , مریم۷۲ , سمیرا67 , مریییم , maryam.N , booshveg , eglantine , aztab , kohedard
راست میگه! روز به روز هم افسرده تر و ناشادتر میشیمsad2
 تشکر شده توسط : سمیرا67 , booshveg , aztab , kohedard
confused2confused2چـــــقــــــــدر بدangry2angry2
HuhHuhangry2angry2angry2angry2angry2angry2
...
 تشکر شده توسط : سمیرا67 , ساناز66 , booshveg , aztab , kohedard
یکی از استادامون یه روز از همه پرسید از نمره ی شادی از صد به خودتون چند میدین؟هیچ کس بالای 50 نگفت خیلی کم میگفتن فقط من گفتم 80 جدی چرا اینطوریه؟HuhHuhHuhچرا شاد بودن اینقد برا همه سخته؟icon_cryicon_cryicon_cry
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : مریییم , ساناز66 , booshveg , aztab , kohedard
آفرین به تو سمیرا جونhappy0065.gifhappy0065.gifhappy0065.gif
آخه میدونی محیط خیییلی تاثیر داره، من تو این دو هفته ای که از دست استادام خلاص شدم حالم خیلی بهتره، شادترم، مخصوصا که اینجا کنار شما دوستای خوبم هستمlove51
خدای درهای باز، خدای درهای بسته، ما را از این آستانه بگذران.
 تشکر شده توسط : سمیرا67 , booshveg , aztab , kohedard , helli
شادی خیلی از ماها بستگی به وضعیت و شرایطمون داره
شادی واقعی اونی هست که تحت هر شرایطی بتونی شاد باشی
 تشکر شده توسط : سمیرا67 , ساناز66 , booshveg , aztab , kohedard , mra.4199uzdld
پس الان اثبات شد که من یه هنرمندمlaughing3laughing3laughing3laughing3چون تحت هرشرایطی سعی میکنم شاد باشم واین باعث شده اطرافیانم مخصوصا همکلاسی وهم اتاقیام فکر کنن من یه بی دردمconfusedconfusedconfusedتازه از نوع بابا پولدارlaughing3laughing3درصورتی که منم مشکلات دارم بابامم پولدار نیستconfusedconfusedconfused
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : مریییم , سمیرا , ehsan 10054 , booshveg , aztab , kohedard
من نمیدونم به چیشی دلمون خوشه که فقط زنده ایمangry3confused2
شادی که مفت چنگمونlaughing3
حدیث قدسی:
هر گاه عبدی گناه می کند قطعه ای از زمین که در آن محل این گناه را انجام داده است از خدا اجازه می خواهد بنده را در کام خود فرو ببرد و آن سقفی که روی سر آنهاست از سقف بناها یا آسمان است از خدا اذن می طلبند که بر سر آنان خراب شود .
اما خداوند متعال می گوید :
دست از بنده من بردارید و به او مهلت بدهید زیرا شما او را خلق نکرده اید اگر او را خلق کرده بودید به او رحم میکردید.
sad2
 تشکر شده توسط : مریییم , سمیرا67 , مریم۷۲ , sasan-8 , aztab , kohedard
دنبال یه تاپیک میگشتم اتفاقی اینو دیدم
"رتبه ایران در این گزارش از میان 156 کشور جهان، 115 عنوان شده است."
چند روز پیش خوندم که ایران رتبه ی یک رو داره بعنوان کشور غمگین
وای ترکیدم از خنده laughing3
باورم نشد تا رفتم سرچ کردم smiling
نخند Dodgy بذار اول بمونیم laughing3
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : sasan-8 , aztab , kohedard , helli
ما که شادی نمیبینیم.....confused2