امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ربیف ( rebif )
#1
ربیف ( اینترفرون بتا-1 a ) بوسیله فرآیند تكنولوژی زیستی كه آن را شبیه اینترفرون بتا 1 طبیعی كه در بدن یافت میشود ساخته می شود. اینترفرونها پروتئین هایی هستند كه بطور طبیعی در بدن بوجود می آیند و دارای پروتئین ضد ویروس هستند كه به هدایت سیستم ایمنی كمك میكند. آنها به سلولهای دفاعی بدن برای مبارزه با بیماریها و كاهش تورم (در سیستم مركزی اعصاب) كمك میكنند.
كاركرد ربیف كمك به سیستم ایمنی است تا به میلین ها حمله نكند, میلین ماده محافظ پوشاننده اعصاب است . ربیف برای بیماری ام اس از نوع عود كننده درمان محسوب نمی شود اما بوضوح نشان داده است كه مراحل بیماری را كند میكند. ضمن اینكه به كاهش تورم و صدمه به میلین و اعصاب سیستم مركزی عصبی كمك میكند.
ربیف بصورت زیر جلدی و هفته ای سه مرتبه تزریق میشود.
برخی اثرات جانبی رایج عبارتند از علائم شبیه سرما خوردگی (طب – درد عضله ها و سر درد) واكنش پوستی در ناحیه ای كه تزریق صورت گرفته است. این علائم جانبی را میتوان بوسیله خوردن مسكن قبل از تزریق یا قرار دادن كیسه یخ در محل تزریق قبل و بعد از تزریق , ماساژ آرام محل تزریق و تغییر محل تزریق در هر نوبت , كم كرد. سایر علائم جانبی عبارتند از درد شكم – افسردگی – تغییر كاركرد كبد و بوجود آمدن مشكلات خون.
جانم فدای امام هادی علیه السلام.

السلام علیک یا علی بن محمد الهادی


 تشکر شده توسط : نانسی , MEGA , DavidBili , hadisss , mary mary , kohedard , مبارز
#2
ربيف (يا اينترفرون بتا يك ) دارويي است كه در درمان ام اس نوع عود كننده-فروكش كننده توصيه مي¬شود تا عود بيماري را كم كند و بروز برخي ناتوانيهاي فيزيكي كه معمولاً در بيماران ام اس به وجود مي آيد را به تأخير اندازد.

قبل از شروع به استفاده از ربيف بيماران بايد درباره فوايد و مضرات استفاده از آن با دكتر خود مشورت كنند.

اگر سابقه افسردگي، غش و حمله، مشكلات كبدي، مشكلات تيروئيد، مشكلات ژنتيكي يا خونريزي داريد يا بدنتان نسبت به داروهاي خاصي حساسيت دارد موضوع را به پزشكتان بگوييد.

هر دارويي كه مصرف مي كنيد اعم از داروهايي كه برايتان تجويز شده يا خودتان بدون تجويز استفاده مي كنيد، ويتامين ها و داروهاي گياهي همه را به اطلاع دكترتان برسانيد. ممكن است تأثيرات ربيف و ديگر داروها با يكديگر تداخل پيدا كند و اثرات جانبي شديدي بر جاي بگذارد. تا زماني كه ربيف مصرف مي كنيد پيش از استفاده از هر داروي ديگري حتما به دكترتان اطلاع دهيد و توجه داشته باشيد زنان حامله يا آنهايي كه تصميم به بچه دار شدن دارند نبايد از ربيف استفاده كنند.

از جمله عوارض احتمالي ربيف مي توان خطراتي كه براي حاملگي دربردارد را نام برد و بعد از آن مشكلات كبدي، مشكلاتي كه در ناحيه تزريق به وجود مي آيد و واكنش هاي حساسيتي شديد. واكنشهاي حساسيتي بيشتر مربوط مي شود به مشكلات تنفسي و ايجاد اختلال در هوشياري كه در عين اينكه احتمال آن بسيار كم است اما در صورت بروز چنين علائمي سريعاً بايد به پزشك مراجعه شود.

از ديگر عوارض ربيف كه احتمال بروز آنها زياد است واكنش هاي حساسيتي است كه در ناحيه تزريق به وجود مي آيد و همچنين بروز علائم آنفولانزا (مثل تب،سرما، درد ماهيچه ها، خستگي)، افسردگي، دردهاي شكمي، افزايش آنزيمهاي كبد و كاهش سلولهاي خوني.

در صورت بروز هريك از اين علائم يا احساس خستگي، كسالت، گرما يا سرماي غير معمول، كوفتگي، جوش يا دانه روي پوست، كبودي، زرد شدن پوست يا هر تغييري در وزن (زياد يا كم شدن وزن) حتما با پزشك متخصص مشورت كنيد.


http://my.webmd.com/content/article/88/100033 /P>

من درد در رگانم، حسرت در استخوانم،چیزی نظیر آتش در جانم پیچید
سرتاسر وجود مرا گویی چیزی به هم فشرد تا قطره ای به تفتگی خورشید جوشید از دو چشمم،از تلخی تمامی دریاها بر اشک ناتوانی خود ساغری زدم
 تشکر شده توسط : Prime , parsi... , هانیه , DavidBili , habibe , kohedard
#3
Star 
آیا میتوان ربیف را در زمان حمله های بیماری نیز مورد استفاده قرار داد؟

در ابتدای استفاده از اینترفرون پرهیز از برخی اثرات جانبی طبیعی اجتناب ناپذیر است.

این اثرات جانبی عبارتند از

علامتی مشابه سرما خوردگی
سر درد
گرفتگی عضلانی
خستگی مفر
تب و لرز خفیف

که ممکن است درد بوجود آمده بر اثر حمله بیماری بیافزاید.بهترین زمان استفاده از دارو هنگامی است که اثرات قابل مشاهده بیماری شروع به آرامتر شدن کرده و مصرف کورتیزون شروع می شود.
استفاده از کورتیزون همچنین میتواند به کنترل اثرات جانبی دارو کمک نماید.
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : hessam
#4
Star 

آیا بین مصرف ربیف و گرفتگی عضلانی رابطه ایی وجود دارد؟

گرفتگی های عضلانی از جمله عوارض بسیار شایع بیماری ام اس بشمار آمده و مخصوصا در ناحیه پایین تنه بدن مشاهده می شود.بین بوجود امدن
این گرفتگیها در بیماران مبتلا به rpms که ربیف مصرف میکنند و آنهایی که از سایر داروها مصرف میکنند فرق بزرگی وجود ندارد.به علاوه فقط موارد معدودی از این علایم در بیماران مبتلا به spms که با ربیف درمان می شوند گزارش شده است.
علایم معمولا بین سه تا 24 ساعت اول پس از تزریق مشاهده میشود
این علایم گاهی اوقات فقط برای چند ساعت ادامه یافته و همچنین گزارش شده که برخی از بیماران برای چند روز با این علایم مبتلا بوده اند.این علایم را میتوان با مصرف آرام بخش هایی مانند ایبو بروفن کنترل کرد.
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : movahedi , melody , ساسان , hadisss
#5
Star 
واکنش پوستی در محل تزریق دارو به وجود می آید؟

تحقیقات نشان داده است که درمان با اینترفرون ها می تواند منجر به بعضی از واکنش های پوستی مانند قرمزی و التهاب شود در صورت واکنشهای شدید پوستی درمان را سریعا قطع کنید.


برای جلوگیری از بروز واکنش ها در محل تزریق چه اقداماتی را میتوان انجام داد؟

قرمز شدن پوست یک واکنش طبیعی پوست به اینترفرون می باشد
محل انتخاب شده برای تزریق نیز میتواند در میزان واکنش نقش داشته باشد
به عنوان مثال این واکنش ها در دست ها و پاها بیشتر و در محل هایی که دارای چربی زیر پوستی بیشتری هستند کمتر می باشداستفاده از هیدروکورتیزون 1% میتواند در کنترل این واکنش ها موثر باشد.


آیا احتمال به جا ماندن جای زخم در محل تزریق وجود دارد؟


به جا ماندن زخم در محل تزریق دارو یک علامت ناخواسته و غیر معمول می باشد که اغلب بیماران spms و آنهم به دلیل ضعف مفرط وعدم تمرکز در زمان تزریق به وجود می آید.درحالت عمومی توصیه میشود که محل تزریق را به طور هفتگی عوض کنید تا از بروز چنین علایمی جلوگیری کنید.
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : نازلی , movahedi , melody
#6
Star 

آیا میتوان همزمان با مصرف ربیف داروهای دیگر را نیز مصرف کرد؟

همیشه قبل از اقدام به مصرف هر گونه داروی جدید با پزشک خود مشورت کنید.
ترکیب ربیف و سایر داروها برای درمان بیماری ام اس نوع عود کننده مورد مطالعه قرار نگرفته است.تداخل بین عملکرد داروهای مختلف ممکن است غیر ایمن باشد بنابراین قبل از اقدام به شروع هر نوع روش درمانی جدید چه آنهایی که نیازمند نسخه بوده و یا به تهیه نسخه نیاز ندارد(از قبیل داروها ویتامین ها و مکمل های گیاهی)باید با پزشک خود مشورت کنید.هرگز ربیف را در سرنگ با سایر داروها مخلوط و تزریق نکنید.
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : hessam
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقایسه اثربخشی داروهای آونکس، ربیف و بتافرون shokolat 11 13,093 2012/09/09, 11:54 AM
آخرین ارسال: soooroooshکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان